Både DBU og de danske fodboldklubber er økonomisk presset over, at de ikke ved, hvor mange tilskuere de må lukke ind til efterårets kampe. I værste fald risikerer klubber at gå konkurs og måtte lukke, siger DBU-formand Jesper Møller i en pressemeddelelse.
Udtalelserne falder forud for Folketingets forhandlinger om fase fire af genåbningen og nye hjælpepakker. Møller advarer mod, at det fører til store indtægtstab for både klubber og DBU, hvis de kun må lukke få eller ingen tilskuere ind.
Læs også:Solbakken om DBU-formand: Han har ingen power i UEFA
– I dansk fodbold har vi alle udvist stor ansvarlighed, overholdt samtlige retningslinjer fra sundhedsmyndighederne og lavet særlige corona-regler, da dansk fodbold åbnede igen. Alt sammen for at passe på hinanden og på dansk fodbold. Nu er økonomien i dansk fodbold så presset, at vi har brug for hjælp, når regering og Folketing forhandler nye hjælpepakker. Ellers kan det i værste fald betyde konkurser og lukninger i dansk fodbold, siger DBU-formand Jesper Møller.
Den nuværende ordning for tilskuere i Superligaen udløber 31. august, mens det også er uvist, hvor mange der må lukkes ind til landsholdets forestående Nations League-kampe på hjemmebane mod Belgien, England og Island samt venskabskampene mod Færøerne og Sverige.
Læs også:DIF afviser ønske fra DBU om en uafhængig matchfixing-enhed
Det kan koste DBU 25 millioner kroner i tabte billetindtægter, anslår administrerende direktør Jakob Jensen.
– Indtægter til Herrelandsholdets kampe er en vital del af fodboldens kredsløb, da de går til udvikling af hele dansk fodbold herunder børnefodbold, pige/kvindefodbold, trænerkurser og en lang række andre områder. Indtægter fra herrelandsholdets kampe er med til at skabe grundlaget for resten af dansk fodbold til glæde for bl.a. mange tusinde børn og frivillige. Vi står derfor i en situation, hvor den økonomiske kompensation er afgørende for hele dansk fodbold, siger han.
Den nuværende ordning for tilskuere på Superliga-stadioner tillader 500 personer i en række opdelte sektioner på stadion. Rigspolitiet beslutter, hvor mange der må lukkes ind på hvert enkelt arena.
Læs også:DBU nedstemt i forsøg på at ændre DIF-matchfixingregler
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Klar for FC København
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
NYHEDER
Frankrig – England
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
TRANSFER
Snød FC København for keeper
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
MEDIE
Smadrer transferrekord
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
