DBU slår alarm til Folketinget: Risikerer konkurser uden tilskuere eller hjælp

Dansk fodbold har brug for tilskuere på stadion eller hjælp fra staten. Ellers risikerer klubber at dreje nøglen om, siger DBU’s formand forud for forhandlingerne om næste fase af genåbningen og nye hjælpepakker.



Både DBU og de danske fodboldklubber er økonomisk presset over, at de ikke ved, hvor mange tilskuere de må lukke ind til efterårets kampe. I værste fald risikerer klubber at gå konkurs og måtte lukke, siger DBU-formand Jesper Møller i en pressemeddelelse.

Udtalelserne falder forud for Folketingets forhandlinger om fase fire af genåbningen og nye hjælpepakker. Møller advarer mod, at det fører til store indtægtstab for både klubber og DBU, hvis de kun må lukke få eller ingen tilskuere ind.

Læs også:Solbakken om DBU-formand: Han har ingen power i UEFA

– I dansk fodbold har vi alle udvist stor ansvarlighed, overholdt samtlige retningslinjer fra sundhedsmyndighederne og lavet særlige corona-regler, da dansk fodbold åbnede igen. Alt sammen for at passe på hinanden og på dansk fodbold. Nu er økonomien i dansk fodbold så presset, at vi har brug for hjælp, når regering og Folketing forhandler nye hjælpepakker. Ellers kan det i værste fald betyde konkurser og lukninger i dansk fodbold, siger DBU-formand Jesper Møller.

Den nuværende ordning for tilskuere i Superligaen udløber 31. august, mens det også er uvist, hvor mange der må lukkes ind til landsholdets forestående Nations League-kampe på hjemmebane mod Belgien, England og Island samt venskabskampene mod Færøerne og Sverige.

Læs også:DIF afviser ønske fra DBU om en uafhængig matchfixing-enhed

Det kan koste DBU 25 millioner kroner i tabte billetindtægter, anslår administrerende direktør Jakob Jensen.

– Indtægter til Herrelandsholdets kampe er en vital del af fodboldens kredsløb, da de går til udvikling af hele dansk fodbold herunder børnefodbold, pige/kvindefodbold, trænerkurser og en lang række andre områder. Indtægter fra herrelandsholdets kampe er med til at skabe grundlaget for resten af dansk fodbold til glæde for bl.a. mange tusinde børn og frivillige. Vi står derfor i en situation, hvor den økonomiske kompensation er afgørende for hele dansk fodbold, siger han.

Den nuværende ordning for tilskuere på Superliga-stadioner tillader 500 personer i en række opdelte sektioner på stadion. Rigspolitiet beslutter, hvor mange der må lukkes ind på hvert enkelt arena.

Læs også:DBU nedstemt i forsøg på at ændre DIF-matchfixingregler






LIVE

LIVE: Medie spår – han bliver ny Tottenham-træner

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Varme rygter: Han har været i FC København

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Skal han med Bo Svensson til FC København?



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Vild stime før Danmark-brag

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

Klar på chokskifte

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Stor profil glad for Brøndby

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Melder ud om Kasper Hjulmand

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Han er også færdig i FC København

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

Ser I med, Brøndby?



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Det skal blive bedre, Isaksen!

Randers var tæt på – nu er han et monster

Dybt bekymret over VM i USA

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Cypern moser Moldova

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Klar på United-transfer? Profil har ét krav