Både DBU og de danske fodboldklubber er økonomisk presset over, at de ikke ved, hvor mange tilskuere de må lukke ind til efterårets kampe. I værste fald risikerer klubber at gå konkurs og måtte lukke, siger DBU-formand Jesper Møller i en pressemeddelelse.
Udtalelserne falder forud for Folketingets forhandlinger om fase fire af genåbningen og nye hjælpepakker. Møller advarer mod, at det fører til store indtægtstab for både klubber og DBU, hvis de kun må lukke få eller ingen tilskuere ind.
Læs også:Solbakken om DBU-formand: Han har ingen power i UEFA
– I dansk fodbold har vi alle udvist stor ansvarlighed, overholdt samtlige retningslinjer fra sundhedsmyndighederne og lavet særlige corona-regler, da dansk fodbold åbnede igen. Alt sammen for at passe på hinanden og på dansk fodbold. Nu er økonomien i dansk fodbold så presset, at vi har brug for hjælp, når regering og Folketing forhandler nye hjælpepakker. Ellers kan det i værste fald betyde konkurser og lukninger i dansk fodbold, siger DBU-formand Jesper Møller.
Den nuværende ordning for tilskuere i Superligaen udløber 31. august, mens det også er uvist, hvor mange der må lukkes ind til landsholdets forestående Nations League-kampe på hjemmebane mod Belgien, England og Island samt venskabskampene mod Færøerne og Sverige.
Læs også:DIF afviser ønske fra DBU om en uafhængig matchfixing-enhed
Det kan koste DBU 25 millioner kroner i tabte billetindtægter, anslår administrerende direktør Jakob Jensen.
– Indtægter til Herrelandsholdets kampe er en vital del af fodboldens kredsløb, da de går til udvikling af hele dansk fodbold herunder børnefodbold, pige/kvindefodbold, trænerkurser og en lang række andre områder. Indtægter fra herrelandsholdets kampe er med til at skabe grundlaget for resten af dansk fodbold til glæde for bl.a. mange tusinde børn og frivillige. Vi står derfor i en situation, hvor den økonomiske kompensation er afgørende for hele dansk fodbold, siger han.
Den nuværende ordning for tilskuere på Superliga-stadioner tillader 500 personer i en række opdelte sektioner på stadion. Rigspolitiet beslutter, hvor mange der må lukkes ind på hvert enkelt arena.
Læs også:DBU nedstemt i forsøg på at ændre DIF-matchfixingregler
LIVE
TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
NYHEDER
Crystal Palace vinder Conference League
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
INTERVIEW
Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner
FANKLUBBEN
Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle
STORT INTERVIEW
Kasper Hjulmand mindes helt særligt besøg
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
Messi-statue fjernes
MEDIE
Klar til at gå shopamok
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
Han er årets træner i Premier League
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
EKSKLUSIVT
