DBU slår alarm til Folketinget: Risikerer konkurser uden tilskuere eller hjælp

Dansk fodbold har brug for tilskuere på stadion eller hjælp fra staten. Ellers risikerer klubber at dreje nøglen om, siger DBU’s formand forud for forhandlingerne om næste fase af genåbningen og nye hjælpepakker.



Både DBU og de danske fodboldklubber er økonomisk presset over, at de ikke ved, hvor mange tilskuere de må lukke ind til efterårets kampe. I værste fald risikerer klubber at gå konkurs og måtte lukke, siger DBU-formand Jesper Møller i en pressemeddelelse.

Udtalelserne falder forud for Folketingets forhandlinger om fase fire af genåbningen og nye hjælpepakker. Møller advarer mod, at det fører til store indtægtstab for både klubber og DBU, hvis de kun må lukke få eller ingen tilskuere ind.

Læs også:Solbakken om DBU-formand: Han har ingen power i UEFA

– I dansk fodbold har vi alle udvist stor ansvarlighed, overholdt samtlige retningslinjer fra sundhedsmyndighederne og lavet særlige corona-regler, da dansk fodbold åbnede igen. Alt sammen for at passe på hinanden og på dansk fodbold. Nu er økonomien i dansk fodbold så presset, at vi har brug for hjælp, når regering og Folketing forhandler nye hjælpepakker. Ellers kan det i værste fald betyde konkurser og lukninger i dansk fodbold, siger DBU-formand Jesper Møller.

Den nuværende ordning for tilskuere i Superligaen udløber 31. august, mens det også er uvist, hvor mange der må lukkes ind til landsholdets forestående Nations League-kampe på hjemmebane mod Belgien, England og Island samt venskabskampene mod Færøerne og Sverige.

Læs også:DIF afviser ønske fra DBU om en uafhængig matchfixing-enhed

Det kan koste DBU 25 millioner kroner i tabte billetindtægter, anslår administrerende direktør Jakob Jensen.

– Indtægter til Herrelandsholdets kampe er en vital del af fodboldens kredsløb, da de går til udvikling af hele dansk fodbold herunder børnefodbold, pige/kvindefodbold, trænerkurser og en lang række andre områder. Indtægter fra herrelandsholdets kampe er med til at skabe grundlaget for resten af dansk fodbold til glæde for bl.a. mange tusinde børn og frivillige. Vi står derfor i en situation, hvor den økonomiske kompensation er afgørende for hele dansk fodbold, siger han.

Den nuværende ordning for tilskuere på Superliga-stadioner tillader 500 personer i en række opdelte sektioner på stadion. Rigspolitiet beslutter, hvor mange der må lukkes ind på hvert enkelt arena.

Læs også:DBU nedstemt i forsøg på at ændre DIF-matchfixingregler




Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’




LIVE

LIVE: AGF tænder røde lamper

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Øjner europæisk trofæ

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Storroser dansk super-talent

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

Hugo Ekitike misser VM

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nu reagerer Morten Krogh

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Har ondt af Steve Cooper

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Langer ud efter Peter Sørensen

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bayern München – Real Madrid

Arsenal – Sporting CP

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Dansker ser gult i London

Heldige danske damer slår Sverige

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Legende stopper som cheftræner for Messi

Brøndby er de dårligste i Europa