DBU slår alarm til Folketinget: Risikerer konkurser uden tilskuere eller hjælp

Dansk fodbold har brug for tilskuere på stadion eller hjælp fra staten. Ellers risikerer klubber at dreje nøglen om, siger DBU’s formand forud for forhandlingerne om næste fase af genåbningen og nye hjælpepakker.



Både DBU og de danske fodboldklubber er økonomisk presset over, at de ikke ved, hvor mange tilskuere de må lukke ind til efterårets kampe. I værste fald risikerer klubber at gå konkurs og måtte lukke, siger DBU-formand Jesper Møller i en pressemeddelelse.

Udtalelserne falder forud for Folketingets forhandlinger om fase fire af genåbningen og nye hjælpepakker. Møller advarer mod, at det fører til store indtægtstab for både klubber og DBU, hvis de kun må lukke få eller ingen tilskuere ind.

Læs også:Solbakken om DBU-formand: Han har ingen power i UEFA

– I dansk fodbold har vi alle udvist stor ansvarlighed, overholdt samtlige retningslinjer fra sundhedsmyndighederne og lavet særlige corona-regler, da dansk fodbold åbnede igen. Alt sammen for at passe på hinanden og på dansk fodbold. Nu er økonomien i dansk fodbold så presset, at vi har brug for hjælp, når regering og Folketing forhandler nye hjælpepakker. Ellers kan det i værste fald betyde konkurser og lukninger i dansk fodbold, siger DBU-formand Jesper Møller.

Den nuværende ordning for tilskuere i Superligaen udløber 31. august, mens det også er uvist, hvor mange der må lukkes ind til landsholdets forestående Nations League-kampe på hjemmebane mod Belgien, England og Island samt venskabskampene mod Færøerne og Sverige.

Læs også:DIF afviser ønske fra DBU om en uafhængig matchfixing-enhed

Det kan koste DBU 25 millioner kroner i tabte billetindtægter, anslår administrerende direktør Jakob Jensen.

– Indtægter til Herrelandsholdets kampe er en vital del af fodboldens kredsløb, da de går til udvikling af hele dansk fodbold herunder børnefodbold, pige/kvindefodbold, trænerkurser og en lang række andre områder. Indtægter fra herrelandsholdets kampe er med til at skabe grundlaget for resten af dansk fodbold til glæde for bl.a. mange tusinde børn og frivillige. Vi står derfor i en situation, hvor den økonomiske kompensation er afgørende for hele dansk fodbold, siger han.

Den nuværende ordning for tilskuere på Superliga-stadioner tillader 500 personer i en række opdelte sektioner på stadion. Rigspolitiet beslutter, hvor mange der må lukkes ind på hvert enkelt arena.

Læs også:DBU nedstemt i forsøg på at ændre DIF-matchfixingregler






TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Flere ændringer på vej i FC København  

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

‘Tæt på et rædselskabinet’

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Rundens hold i Superligaen – 21. runde



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Deler godt Brøndby-nyt

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Det er helt galt, Brøndby!

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Victor Froholdt bliver matchvinder

Real Madrid – Benfica

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Giver VM-garanti

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Argentinske klubber strejker

Oprykker henter FCK-emne

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998