DBU slår alarm til Folketinget: Risikerer konkurser uden tilskuere eller hjælp

Dansk fodbold har brug for tilskuere på stadion eller hjælp fra staten. Ellers risikerer klubber at dreje nøglen om, siger DBU’s formand forud for forhandlingerne om næste fase af genåbningen og nye hjælpepakker.



Både DBU og de danske fodboldklubber er økonomisk presset over, at de ikke ved, hvor mange tilskuere de må lukke ind til efterårets kampe. I værste fald risikerer klubber at gå konkurs og måtte lukke, siger DBU-formand Jesper Møller i en pressemeddelelse.

Udtalelserne falder forud for Folketingets forhandlinger om fase fire af genåbningen og nye hjælpepakker. Møller advarer mod, at det fører til store indtægtstab for både klubber og DBU, hvis de kun må lukke få eller ingen tilskuere ind.

Læs også:Solbakken om DBU-formand: Han har ingen power i UEFA

– I dansk fodbold har vi alle udvist stor ansvarlighed, overholdt samtlige retningslinjer fra sundhedsmyndighederne og lavet særlige corona-regler, da dansk fodbold åbnede igen. Alt sammen for at passe på hinanden og på dansk fodbold. Nu er økonomien i dansk fodbold så presset, at vi har brug for hjælp, når regering og Folketing forhandler nye hjælpepakker. Ellers kan det i værste fald betyde konkurser og lukninger i dansk fodbold, siger DBU-formand Jesper Møller.

Den nuværende ordning for tilskuere i Superligaen udløber 31. august, mens det også er uvist, hvor mange der må lukkes ind til landsholdets forestående Nations League-kampe på hjemmebane mod Belgien, England og Island samt venskabskampene mod Færøerne og Sverige.

Læs også:DIF afviser ønske fra DBU om en uafhængig matchfixing-enhed

Det kan koste DBU 25 millioner kroner i tabte billetindtægter, anslår administrerende direktør Jakob Jensen.

– Indtægter til Herrelandsholdets kampe er en vital del af fodboldens kredsløb, da de går til udvikling af hele dansk fodbold herunder børnefodbold, pige/kvindefodbold, trænerkurser og en lang række andre områder. Indtægter fra herrelandsholdets kampe er med til at skabe grundlaget for resten af dansk fodbold til glæde for bl.a. mange tusinde børn og frivillige. Vi står derfor i en situation, hvor den økonomiske kompensation er afgørende for hele dansk fodbold, siger han.

Den nuværende ordning for tilskuere på Superliga-stadioner tillader 500 personer i en række opdelte sektioner på stadion. Rigspolitiet beslutter, hvor mange der må lukkes ind på hvert enkelt arena.

Læs også:DBU nedstemt i forsøg på at ændre DIF-matchfixingregler


Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Millionregn over Ståle Solbakken

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Alle storroser Dario Osorio

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel

Riemer svarer på Tøftings kritik

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

– Det er så ringe, begge dele!

Steve Coopers højre hånd afviser

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Storklub meldes interesseret

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Her trækkes der lod til VM

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’

Sikrer historisk VM-plads

Udvist dansker tager skylden for VM-kiks

Røde Djævle kan overrumple Ulvinder

Skuffer igen