DBU tager kritik til efterretning: Der er gang i et belejligt serviceeftersyn

Flere klubber har kritiseret DBU for talentrangeringen, der blev offentliggjort tidligere på ugen. Formanden for gruppen tager kritikken til efterretning.



Rasmus Ankersen skød tirsdag aften med skarpt efter den gruppe i DBU, der står for licensrangeringen af landets talentudviklingsklubber. Et indspist udvalg og en flok regnearksfolk lød det fra bestyrelsesformanden i FC Midtjylland, der også undrer sig over, at personer med klubtilhørsforhold kan sidde i udvalget. I DBU’s Herreeliteungdomsgruppe sidder blandt andre Sune Smith-Nielsen, der er talentchef i FC København, samt Silkeborg IF’s sportschef Jesper Stüker.

Tipsbladet.dk har onsdag været i kontakt med AaB og Randers FC, hvor de to direktører Allan Gaarde og Søren Pedersen et stykke af vejen sagtens kan følge kritikken fra Rasmus Ankersen – Gaarde fastslår blandt andet, at rangeringen, hvor AaB er nummer 12, ikke afspejler virkeligheden – læs den historie her.

I DBU tager man kritikken til efterretning. Det fastslår Teddy Pedersen, der er formand for Herreeliteungdomsgruppen.

– Jeg er ikke enig i, at vi vægter papirarbejde højere end talentet. Det her skal ses som et værktøj til klubberne og et værktøj, de selv har bedt om i lang tid. Tidligere var der kun tre niveauer, og der har været et ønske om et mere transparent system med mere rådgivning, siger Teddy Pedersen til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Nogle klubber vælger så at gå andre veje, og det gør, at nogle passer ”spot on” på det her system, mens andre klubber ikke gør på samme måde. Vi kommer aldrig til at blande os i, hvilken retning klubberne går i forhold til talentarbejdet, men det er vigtigt at huske på, at det her system udformet til én type retning. 

Kan man ikke gøre det lidt mere fleksibelt, så nogle klubber ikke falder udenfor?

– Vi evaluerer med klubberne allerede senere på måneden, og vi er selvfølgelig meget lydhør for, hvad vi får af tilbagemeldinger. Da det tidligere system blev indført i 2008, var der også nogle fødselsvanskeligheder, men jeg synes egentlig, vi er kommet godt fra start, og vores auditører har haft en rigtig god dialog med klubberne, når de har været rundt på besøg. Jeg er overordnet tilfreds, men selvfølgelig er der områder, hvor vi kan forbedre nogle ting.

Er det ikke et problem, at der sidder personer med klubtilhørsforhold i udvalget?

– Det er en kritik, der har været der i mange år. DBU har i øjeblikket hele organisationen til en slags serviceeftersyn, og det er måske i virkeligheden meget belejligt. Jeg er ikke i tvivl om, at den nuværende sammensætning har givet den højeste kvalitet, men jeg har naturligvis noteret mig kritikken, og det kunne godt være et område, hvor der sættes ind, siger Teddy Pedersen.

FC København og FC Nordsjælland er med 4,5 stjerner rangeret højest på DBU’s licenssystem, som du kan se her.

rangering



AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Peger på mulig gave til FCK

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Vild med ny Eriksen-løsning

Her kan du se Villarreal mod FC København

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Køber sig ind i dansk klub

Brøndbys store karantænemareridt

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Trist Kvistgaarden-melding

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

De vil hente Andreas Maxsø

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

FCM-stjerne færdig for i år

Lothar Matthaüs storroser dansker

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Rigtig dårlig melding

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Pogba investerer i kamelvæddeløb

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Bekræfter millionbud på dansker

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK

Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano

Man City erobrer Madrid