DBU undersøger FCK-spiller og hans agent

DBU er gået ind i sagen om Mohamed Daramy og hans agent, Hasan Cetinkaya. Det kan føre til straf for både spilleren og agenten.



Mohamed Daramy har på papiret ingen agent. Men i virkeligheden har Hasan Cetinkaya ifølge egne udtalelser været agent for ham. Det er i givet fald et brud på reglerne, og det vil DBU undersøge nærmere, skriver Ekstra Bladet.

Avisen har i de seneste uger omtalt en række tvivlsomme forhold blandt agenter med tilknytning til danske spillere. I dette tilfælde drejer det sig om, at Daramy ikke har en såkaldt repræsentationsaftale, men at Cetinkaya har udtalt, at han var agent for ham.

Ifølge DBU’s regler må man ikke agere agent for en fodboldspiller, uden man har en gyldig repræsentationsaftale. Kommunikationschef Jakov Høyer bekræfter, at forbundet går ind i sagen.

– DBU har ikke modtaget repræsentationsaftale fra den pågældende agent eller spilleren, ligesom DBU ikke er orienteret om, at spilleren ved klubskifte til FCK skulle være repræsenteret ved en agent.

– På baggrund af det oplyste undersøger DBU, om spilleren har været repræsenteret af en fodboldagent ved spillerens skifte til FCK, siger han til Ekstra Bladet.

De regler, som regulerer fodboldagenter i Danmark, er defineret i DBU’s cirkulære nr. 117. Her fremgår det også, hvilken straf DBU kan idømme både spillere og agenter.

Agenter kan få en advarsel, en bøde, en fratagelse af honorarer eller en fratagelse af retten til at være registreret agent, enten midlertidigt eller permanent.

Spillere kan straffes med advarsel, bøde eller karantæne.

Læs mere om det tvivlsomme agentmetoder her og her.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Delaney afslører dialog

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Horsens kommer tættere på oprykning

Chok i Wolfsburg

Infantino: Iran kommer til at spille VM

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Martin Jørgensen lander nyt job

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Stor Yussuf Poulsen-hyldest



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’