DBU undersøger FCK-spiller og hans agent

DBU er gået ind i sagen om Mohamed Daramy og hans agent, Hasan Cetinkaya. Det kan føre til straf for både spilleren og agenten.



Mohamed Daramy har på papiret ingen agent. Men i virkeligheden har Hasan Cetinkaya ifølge egne udtalelser været agent for ham. Det er i givet fald et brud på reglerne, og det vil DBU undersøge nærmere, skriver Ekstra Bladet.

Avisen har i de seneste uger omtalt en række tvivlsomme forhold blandt agenter med tilknytning til danske spillere. I dette tilfælde drejer det sig om, at Daramy ikke har en såkaldt repræsentationsaftale, men at Cetinkaya har udtalt, at han var agent for ham.

Ifølge DBU’s regler må man ikke agere agent for en fodboldspiller, uden man har en gyldig repræsentationsaftale. Kommunikationschef Jakov Høyer bekræfter, at forbundet går ind i sagen.

– DBU har ikke modtaget repræsentationsaftale fra den pågældende agent eller spilleren, ligesom DBU ikke er orienteret om, at spilleren ved klubskifte til FCK skulle være repræsenteret ved en agent.

– På baggrund af det oplyste undersøger DBU, om spilleren har været repræsenteret af en fodboldagent ved spillerens skifte til FCK, siger han til Ekstra Bladet.

De regler, som regulerer fodboldagenter i Danmark, er defineret i DBU’s cirkulære nr. 117. Her fremgår det også, hvilken straf DBU kan idømme både spillere og agenter.

Agenter kan få en advarsel, en bøde, en fratagelse af honorarer eller en fratagelse af retten til at være registreret agent, enten midlertidigt eller permanent.

Spillere kan straffes med advarsel, bøde eller karantæne.

Læs mere om det tvivlsomme agentmetoder her og her.







LIVE

LIVE: ‘Det var tortur!’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Snart kan det give rødt kort

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Braithwaite del af stor transferplan

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Skidt nyt om Lukas Lerager

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Atletico Madrid – Arsenal

Afvist – Brøndby undrer sig



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!