DBU undersøger FCK-spiller og hans agent

DBU er gået ind i sagen om Mohamed Daramy og hans agent, Hasan Cetinkaya. Det kan føre til straf for både spilleren og agenten.



Mohamed Daramy har på papiret ingen agent. Men i virkeligheden har Hasan Cetinkaya ifølge egne udtalelser været agent for ham. Det er i givet fald et brud på reglerne, og det vil DBU undersøge nærmere, skriver Ekstra Bladet.

Avisen har i de seneste uger omtalt en række tvivlsomme forhold blandt agenter med tilknytning til danske spillere. I dette tilfælde drejer det sig om, at Daramy ikke har en såkaldt repræsentationsaftale, men at Cetinkaya har udtalt, at han var agent for ham.

Ifølge DBU’s regler må man ikke agere agent for en fodboldspiller, uden man har en gyldig repræsentationsaftale. Kommunikationschef Jakov Høyer bekræfter, at forbundet går ind i sagen.

– DBU har ikke modtaget repræsentationsaftale fra den pågældende agent eller spilleren, ligesom DBU ikke er orienteret om, at spilleren ved klubskifte til FCK skulle være repræsenteret ved en agent.

– På baggrund af det oplyste undersøger DBU, om spilleren har været repræsenteret af en fodboldagent ved spillerens skifte til FCK, siger han til Ekstra Bladet.

De regler, som regulerer fodboldagenter i Danmark, er defineret i DBU’s cirkulære nr. 117. Her fremgår det også, hvilken straf DBU kan idømme både spillere og agenter.

Agenter kan få en advarsel, en bøde, en fratagelse af honorarer eller en fratagelse af retten til at være registreret agent, enten midlertidigt eller permanent.

Spillere kan straffes med advarsel, bøde eller karantæne.

Læs mere om det tvivlsomme agentmetoder her og her.






Revser stjerne: ‘Færdig på internationalt topplan’




LIVE

VM-LIVE: Sådan er Norges vej til finalen lige nu

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Til lægetjek i Superliga-klub

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

FCK går på rov i Viborg



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

– Derfor fyrer vi Thomasberg

TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre

Fransk sejr over Irak i afbrudt VM-kamp



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Frederiksen renser ud

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Et skridt tættere Englands største stadion

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Lurer på Superliga-stjerne

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC Københavns talenter gør rent bord

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

England – Ghana

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Panama – Kroatien