DBU undersøger FCK-spiller og hans agent

DBU er gået ind i sagen om Mohamed Daramy og hans agent, Hasan Cetinkaya. Det kan føre til straf for både spilleren og agenten.



Mohamed Daramy har på papiret ingen agent. Men i virkeligheden har Hasan Cetinkaya ifølge egne udtalelser været agent for ham. Det er i givet fald et brud på reglerne, og det vil DBU undersøge nærmere, skriver Ekstra Bladet.

Avisen har i de seneste uger omtalt en række tvivlsomme forhold blandt agenter med tilknytning til danske spillere. I dette tilfælde drejer det sig om, at Daramy ikke har en såkaldt repræsentationsaftale, men at Cetinkaya har udtalt, at han var agent for ham.

Ifølge DBU’s regler må man ikke agere agent for en fodboldspiller, uden man har en gyldig repræsentationsaftale. Kommunikationschef Jakov Høyer bekræfter, at forbundet går ind i sagen.

– DBU har ikke modtaget repræsentationsaftale fra den pågældende agent eller spilleren, ligesom DBU ikke er orienteret om, at spilleren ved klubskifte til FCK skulle være repræsenteret ved en agent.

– På baggrund af det oplyste undersøger DBU, om spilleren har været repræsenteret af en fodboldagent ved spillerens skifte til FCK, siger han til Ekstra Bladet.

De regler, som regulerer fodboldagenter i Danmark, er defineret i DBU’s cirkulære nr. 117. Her fremgår det også, hvilken straf DBU kan idømme både spillere og agenter.

Agenter kan få en advarsel, en bøde, en fratagelse af honorarer eller en fratagelse af retten til at være registreret agent, enten midlertidigt eller permanent.

Spillere kan straffes med advarsel, bøde eller karantæne.

Læs mere om det tvivlsomme agentmetoder her og her.





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

DIF erobrer Göteborg

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

FC København kan miste endnu en stjerne

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Vallys afslører flere års hemmelig dialog



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Tuchel føler “den største smerte af alle”

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Flere slagter dansker efter grim aktion

Afsløring: FC København sælger Achouri

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Klar for FC København

Spanien har et ekstra øje på Messi

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Udpeger VM’s tre bedste trænere