RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet): Halvandet år efter skiftet fra OB til FC Nordsjælland står Jeppe Tverskov foran et nyt klubskifte.
Denne gang venter dog en noget større omvæltning for den 31-årige Superliga-profil, der rykker fra Farum til det sydlige Californien, hvor han efter årsskiftet skal tørne ud for den nye MLS-klub San Diego FC.
Skiftet blev officielt allerede tilbage i foråret, men nu er Jeppe Tverskov endelig kommet til et sted, hvor han med god samvittighed for alvor kan begynde at glæde sig til det eventyr, der venter i USA. Her skal FC Nordsjælland-profilen ikke blot prøve kræfter med en helt ny liga, han skal også til en klub, der endnu ikke har spillet en kamp.
– Jeg ser det som en oplevelse. Det kommer man ikke til at kunne prøve igen, kan jeg godt sige for mit vedkommende. Det er der meget få, der kommer til at kunne prøve. Den her opmærksomhed, der er omkring de første kampe og den her start, det kan sammenlignes lidt med det her med, når man venter på, at Superligaen eller Premier League går i gang, men det kan bare ganges op rigtig mange gange, i forhold til hele optakten til den første kamp, fordi det er den første kamp i klubbens historie.
– Det virker lidt som om, at der er en hel by, der venter på at skulle i gang. En by med tre-fire millioner indbyggere, så der kommer til at blive gang i den i forhold til den del, siger Jeppe Tverskov til Tipsbladet.
Jeg tror ikke, at De Bruyne bliver linket til en dansk klub inden for de næste par måneder, og det er jo noget af det, som vi jo måske kan få med ved at tage sådan et skifte.
Jeppe TverskovMidtbanespiller, FC Nordsjælland
Den første kamp for San Diego FC i MLS er ude mod LA Galaxy i slutningen af februar.
På rygtebørsen er superstjerner som Kevin De Bruyne og Neymar blevet rygtet til San Diego. Er det også sådan noget, der gør det attraktivt at komme til MLS, at man potentielt kan blive holdkammerat med sådan en superstjerne?
– Ja, det er det jo. Det er et specielt system derovre, med deres lønloft og en masse andre ting, men det gør jo også, at der er mulighed for, at sådan nogle ting kan opstå. Og det er jo også derfor, at der er nogle, ligesom mig og Marcus (Ingvartsen, red.), der har fundet det interessant at kunne komme derover, siger Jeppe Tverskov og fortsætter:
– Det er jo klart, at det er sådan nogle ting… jeg tror ikke, at De Bruyne bliver linket til en dansk klub inden for de næste par måneder, og det er jo noget af det, som vi jo måske kan få med ved at tage sådan et skifte. Det er helt klart, at det også har fyldt noget i overvejelserne.
Det er vel også en særlig oplevelse at skulle møde Messi?
– Selvfølgelig er det det, og det skal ikke lyde som om, at nu glæder man sig bare til at skulle spille den kamp, men selvfølgelig er det en del af det, ligesom det er, at De Bruyne kan blive rygtet til den klub, man selv spiller for. Pointen er, at det er en mulighed for at få nogle oplevelser, som man jo ikke kan få her.
For nyligt kom det frem, at den tidligere Manchester United-stjerne Juan Mata bliver medejer i San Diego FC, efter at spanieren tidligere på efteråret trænede med hos FC Nordsjælland.
– Da han var her og trænede med os, var han meget ledende i hans måde at spille fodbold på, og det var han også udenfor banen. Forstået på den måde, at der var meget kort afstand, i forhold til hvad der kunne være, til en der har vundet nærmest alle de sjove ting. Han gik meget nemt ind i snakkene og socialt fik han alle til sådan at være rundt om ét bord.
– Det er jo en af de ting, der fungerer godt, hvis man kan få et omklædningsrum samlet hurtigt i en klub, hvor der er 25 nye mennesker, der skal spille på en måde. Så den her del med at kunne hjælpe med at få synergierne til at komme hurtigere i gang, måske både højere oppe fra i organisationen men også længere nede på fodboldbanen, det tænker jeg, at han vil være et rigtigt godt bindeled til, lyder det fra Jeppe Tverskov.

Afskedskamp i Parken
Med skiftet til San Diego FC skal Jeppe Tverskov også sige farvel til FC Nordsjælland, hvor den rutinerede midtbanespiller har etableret sig som en af holdets absolut vigtigste spillere. Afskedskampen bliver i Parken mod FC København mandag aften.
– Der begynder jo at komme mange af de her ting, hvor det er sidste gang. Sidste hjemmekamp, sidste udekamp og den sidste uge på træningsbanen. Man mærkede det for alvor til den sidste hjemmekamp (mod AGF, red.) med den flotte tifo, som tilskuerne havde lavet. Nu er det den sidste kamp, og man håber selvfølgelig på, at det bliver en god oplevelse, siger Jeppe Tverskov.
Hvilke hukommelser står klarest i hukommelsen fra din tid her i Nordsjælland?
– Jeg tror, at det er nogle af de her europæiske kampe, vi har haft, både hjemme og ude. Især hjemme havde vi resultatmæssigt nogle rigtigt flotte kampe, som man godt kunne mærke gav genlyd, og ikke kun i Danmark.
– Vi synes jo, at vi gjorde en god figur og at der ligesom var kommet noget mere respekt for holdet. Jeg synes også, at hele sidste sæson var fed, fordi vi var med i det hele i lang tid, både i Europa, men også i ligaen, hvor vi også kom tæt på, lyder det fra Jeppe Tverskov.
Hvor synes du, at FC Nordsjælland står som klub, her hvor du siger farvel?
– Jeg synes, at vi står godt. Der er en del nye spillere, der er begyndt at få meget spilletid. Det virker som om, at den store indslusning, som der måske var nogle, der mente var for stor, den er gået ret fint.
– Vi har haft et rigtigt højt topniveau og måske et lidt for lavt bundniveau, men vi er med i puljen omkring at kunne spille med om alt. Så det, tænker jeg, er et ret fint sted, lyder det afslutningsvist fra Jeppe Tverskov.
Det er i aften klokken 19.00, at Jeppe Tverskov spiller sin sidste kamp for FC Nordsjælland.
Opgøret mellem FC København og FC Nordsjælland bliver vist på TV 2 Sport X og TV 2 Play.
MEDIE
Overraskende bejler til Mads Døhr Thychosen
TRANSFER
Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’
INTERVIEW
Bekræfter dialog med Benjamin Schmedes
TOPNYHED
Sidder på guldfugl til 75 millioner kroner
Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’
Fælder dom over Victor Froholdt
Vilde Hillerød vinder topbrag i 1. division
HELT VILDT
Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk kriseklub solgt
NYHEDER
Brøndby sparer millioner
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
TOPNYHED
Brøndby-duo straffes IKKE for udtalelser
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
TOPNYHED
Tidligere AGF-scout lander topjob i ny klub
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
TRANSFER
Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb
2-2 i Haderslev: Thomas Jørgensen redder Viborg
NYHEDER
Legende om Højlund: Her er problemet
MEDIE
Stjernetræner spøger: ‘Arne Slot har én uge’
NYHEDER
Bjarne Riis kan score millionbeløb
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
NYHEDER
‘Zanka’ reagerer: ‘Vi har et problem’
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
NYHEDER
– En undskyldning for tabere
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
TIPSBLADETS DOM
Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!
HELT VILDT
Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
Dansk stjerne stjæler overskrifter: ‘Overjordisk’
TOPNYHED
Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring
TOPNYHED
Steve Cooper står ved sin dommerkritik
INTERVIEW
Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst
NYHEDER
Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med kometen Hjalte Boe
NYHEDER
Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper
Stjernequarterback vinder i NFL-comeback
Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau
‘De har problemer med os’
DAGENS SPILFORSLAG
Elche snupper påny point mod et Madrid-hold
NYHEDER
Danmark smadrer Japan i VM-premiere
NYHEDER
FCM taber til AS Roma i Europa League
NYHEDER
Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende
Danmarks landskamp slog særlig rekord
NYHEDER
Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire