De dumme svin: Det er jo fedt at tackle

I skyggen af mandag aftens voldsomme skade til FC Københavns Andreas Cornelius, lader vi nogle af historiens hårdeste spillere forklare sig.



Ingen tvivl om, at Dennis Flinta angrer og er ked af at have skadet Andreas Cornelius med sin voldsomme tackling mandag aften i opgøret mellem Silkeborg IF og FC København. Ikke desto mindre benytter vi lejligheden til at genbringe tema-historier fra Tipsbladets “skurke-udgave” fra januar 2014.

For tacklinger af den absolut voldsomme slags har alle dage været en del af fodbolden – bevidste eller ubevidste.

Bragt i Tipsbladet 17. januar 2014:
Alle klubber skal helst have mindst én af slagsen, en hård midtbanemand som kan tackle igennem, udkæmpe slagsmålene for sine holdkammerater og skælde ud, når der er brug for det – et såkaldt ”dumt svin”. 
Men er det egentlig sjovt at ligge der i maskinrummet og slås, hvordan får man rollen som kriger, hvad tænker man inden, man kaster sig ned i en 50/50-duel – og er de overhovedet nogle svin?

Mød en af Superligaens hårde hunde:
 

Christian Keller: 
Med 11 gule kort var Keller i sidste sæson den Superliga-spiller, som fik flest advarsler. Randers-anføreren fik også stemmer i kategorien ”største bisse” og ”bedste tackler”, da Tipsbladet i samråd med spillere fra de 12 klubber i april lavede en række Superliga-klubber. 

– Det er jo fedt at tackle. Det er ikke helt lige så sjovt som at score, men når en forsvarer laver en god aktion og piller bolden fra en modstander, er det lige som når angriberen scorer. Det er det, der er vigtigt for ham. Jeg synes, det er sjovt at vinde bolden fra de andre og få overtaget over for ham, jeg spiller over for. Det er vigtigt for mig, og det gør mig tilfreds. Det giver selvtillid, energi og lyst til at spille fodbold.

– Min rolle er at være sikringsled mellem angrebet og forsvar, at sørge for det hele hænger sammen, og at det andet hold ikke kommer for let ned i vores ende og scorer. Jeg har været angriber, men det er godt nok mange år siden. Det er faldet naturligt med min måde at spille på at være midtbanespiller.

– Jeg er ikke højtråbende og ekstremt sur, når jeg er uden for banen, men det er noget andet, når man spiller fodbold; man er to forskellige personer. Når man er på banen, er man en helt anden, og det ser man tit med folk, som man måske hader lidt på banen og synes er en idiot, men når man så mødes efter fodbold i en anden sammenhæng, kan man fint snakke sammen.

– Jeg har ændret mig i den her sæson, så jeg ikke har fået så mange advarsler. Men jeg har fået mange dumme gule kort ved at brokke mig til dommeren eller lave andre dumme ting. Det kan være at skyde bolden væk, gå for tidligt hen til bolden ved et frispark. Det er nok på grund af mit temperament. Blodet koger, og pulsene er højt oppe. Nogle gange siger og gør man nogle dumme ting. Det burde jeg have lært for længst, men det har jeg åbenbart ikke. Jeg har prøvet at skære det væk, og det er gået bedre i den første halvdel af sæsonen. Hvis jeg skal have et gult kort, skal det være for et frispark, som gavner holdet.

– Så lang tid, jeg kan huske tilbage, har jeg fået mange gule kort og lavet mange skøre ting. Jeg har altid haft så stort et vindergen, at jeg ikke har kunnet styre det 100 procent. Jeg prøver at blive bedre til at styre det, men det sidder dybt i mig.

– Jeg har fået et rødt kort for at svine en dommer til, og det er dumt jo. Det var i Tyrkiet. Jeg ved ikke, hvad jeg brokkede mig over, men jeg sagde noget, jeg ikke skulle sige, og så fik jeg rødt kort. Når man går derhen, tænker man ikke over, at man får gult eller rødt. Jeg ved ikke, hvorfor det skete. Jeg tror, det var frustration og en følelse af magtesløshed. Det kom bare ud af det blå, og så kunne jeg bagefter godt se, det var dumt at sige.

– Der er næsten et såkaldt dumt svin på ethvert hold, sådan en som siger og gør nogle dumme ting, og som er lidt for hård. Så man vil gerne have overtaget fra start. Man skal skynde sig at sætte sig igennem og i hvert fald ikke give sig i første tackling. Så må man se, hvem den falder ud til.

– Jeg har fået nogle slag og prøvet at bløde lidt, men jeg har ikke ødelagt mit knæ eller mine ankler. Ikke endnu, heldigvis. Det gør ikke så ondt, når det lige sker, det er mere senere eller dagen efter, man kan mærke det. Inde på banen kører adrenalinen, og pulsen er høj, så man mærker ikke så meget – og hvis man gør, viser man det ikke over for modstanderen.

(Opdateret pr 14. april 2015)
Superliga-kampe: 226

Gule kort: 45

Røde kort: 0
Strafpoint per kamp: 0,95 

 





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

Langer ud efter trænerlegende

Køber engelsk klub

I chok over Manchester United

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Skræmmende Chido Obi-scener

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

631 millioner kroner

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

– Det må for alt i verden ikke ske!

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

Kritik preller af på Arteta

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

‘Han tisser isterninger’

Nu er Dreyer historisk

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Arne Slot dybt frustreret

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!

– Det vil jeg aldrig gøre!

Danmark åbner VM-jagt med sejr

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson