De har kurs direkte mod endnu en overlevelseskamp

Tipsbladet er her klar med dommen over fredagens Superliga-opgør mellem Randers FC og Lyngby Boldklub.



Randers FC – Lyngby Boldklub 1-0 (0-0)
1-0 Magnus Jensen, selvmål (59.).

Kampens bedste: 
Randers FC: 
Han scorede og lavede assist i sin debut, men i dag blev det ikke til mål for Mohammed Fuseini. Alligevel må man bare sige, at den 21-årige ghaneser ser ud til at blive en stor gevinst for Randers FC i dette forår. Fuseini havde i dag flere nærgående forsøg, som alle opstod på grund af lejesvendens acceleration. Han giver virkelig nogle værdifulde facetter til Randers' spil med sin iøjnefaldende fart og målsøgende stil, omend han ikke er en kæmpe tekniker. Fuseini burde også have fået en assist i dag, da han serverede bolden for Odey i slutningen af første halvleg. 

Lyngby Boldklub
Magne Hoseth talte i pausen meget negativt om kampens kvalitet, og det ville være synd at sige, at det blev bedre i anden halvleg. Det gjorde sig især gældende for Lyngby, der her efter to spillerunder fremstår som et mandskab, der kan få det svært i foråret efter Freyr Alexanderssons afsked. Lyngby mangler ganske enkelt kvalitet i spillet, og efter to nederlag i forårets to første kampe kan man ikke komme udenom, at Magne Hoseths tropper nu har kurs direkte mod endnu en overlevelseskamp i Superligaen i denne sæson. Det er svært at pege på en Lyngby-spiller, der spillede en brandkamp mod Randers, men Casper Winther havde nogle hæderlige aktioner og havde dertil en af Lyngbys mere kvalificerede afslutninger på en aften, der bestemt ikke bød på mange kvalificerede afslutninger. 

Kampens værste:
Det var en aften, der stod i afbrændernes tegn. Sævar Magnusson misbrugte en foræring fra Daniel Høegh, men aftenens to største syndere var Stephen Odey og Tochi Chukwuani. Randers-angriberen sparkede fuldstændigt skævt, da Fuseini med et hovedstød serverede en 100 procent chance for Odey, og Chukwuani brændte kort inde i anden halvleg på endnu mere chokerende vis, da den eftertragtede Lyngby-midtbanespiller blev spillet fuldstændigt fri få meter fra mål. På skammelig vis formåede Chukwuani at sparke bolden forbi Randers' mål, og det var bare slet ikke godt nok. 

Kampens detalje:
Randers FC og Lyngby Boldklub fik ikke gjort fantastisk god reklame for Superligaen denne fredag aften, for det var en uskøn kamp, vi fik at se. Det ene mål, vi fik, var også et uskønt et af slagsen. Et indlæg fra Randers' venstre side blev afrettet af hele to Lyngby-spillere, før bolden sejlede henover David Jensen og ind over stregen. Simen Nordli lod sig i første omgang blive tiljublet som målscorer, men det var noget af en tilsnigelse fra nordmanden, der i den langsomme gengivelse nærmest var en halv meter fra at røre bolden. 



Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

– Brøndby er chanceløse

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Nu er han gratis – på vej til OB?

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

FC København-profil ude med sygdom

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Skidt melding

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Storklub meldes interesseret

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Har I tabt sutten, Brøndby?

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Endelig godt nyt

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

FC Københavns medejerskab godkendes

Afvist

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

– Han vil være i store problemer

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige