De overvejer at købe meget mere Brøndby

I udlandet bliver der også set med, når FC København og Brøndby brager sammen efter landsholdspausen. Og rigtig mange forventes at se kampen.



Lige rundt om hjørnet venter en landsholdstermin og efter den ruller Superliga-bolden igen.

Det bliver med et kæmpebrag mellem FC København og Brøndby IF i Parken. For de fleste danske fodboldfans er det et af højdepunkterne i kalenderen og et af de mest imødesete opgør.

Men det er ikke kun i Danmark, at fodboldfans vil tænde for tv’et klokken 12.00 søndag den 23. november.

Også i Østrig bliver der kigget med.

Divisionsforeningens formand, Claus Thomsen, bekræftede overfor Tipsbladet søndag morgen, at Østrigs største avis Kronen Zeitung har købt rettighederne til at vise opgøret.

LÆS MERE: Stort medie køber rettigheder til FCK mod Brøndby

Årsagen er meget simpel, forklarer avisens Head of TV, Max Mahdalik, til Tipsbladet.

– Vi har Patrick Pentz og Michael Gregoritsch i Brøndby, og de er meget berømte i Østrig. Gregoritsch har scoret mange mål de seneste mange år, og så er hans far faktisk også meget berømt. Han var i mange år cheftræner for Østrigs U21-landshold og tidligere i den østrigske liga.

Kronen Zeitung køber jævnligt kampe og viser dem på deres platforme, men nu har man for første gang kastet sig ud i at erhverve sig rettighederne til en Superliga-kamp.

– Vi har aldrig før købt kampe fra den danske liga, og vi er ikke lige så store som tv-stationerne, men jeg tror og håber på, at i alt over 100.000 vil se kampen, siger Max Mahdalik.

Opgøret kan ses på Kronen Zeitungs onlineplatform og er kun tilgængelig for østrigere. Kampen bliver desuden med østrigske kommentatorer, og så var man i sidste uge i Brøndby for at tale med de to aktører og fans, som de kan krydre deres dækning med.

Selvom opgøret først er om to uger, kan Max Mahdalik sagtens forestille sig, at Kronen Zeitung i fremtiden vil købe flere Brøndby-kampe.

– Hvorfor ikke? Vi har også talt om at købe en kamp med Røde Stjerne, fordi Marko Arnautovic spiller der. Men virker det i Danmark, så hvorfor ikke? Det er et spændende og interessant projekt, så vi må se.

Max Mahdalik vil ikke ude med prisen på kampen mellem FC København og Brøndby IF, men den var indenfor et rimeligt prisleje, fortæller han.





LIVE

Superliga-LIVE: Det holdt hårdt, Brøndby!

Færdig: German Onugkhas kontrakt revet over

Afsløring: Jørgensen får lang aftale i rekordsalg

‘FCK-stjerne er simpelthen ikke dygtig nok’

Jacob Neestrup vil hente tidligere FCK-stjerne

Kæmpe Superliga-salg – nu meldes han færdig

Kæmpe SL-transfer: Sådan scorede FCN 225 mio.



LIVE

TransferLIVE: Gytkjær afviser dansk klub

De køber rettighederne til FCK-kamp

AGF snydt for ny profil

Nicolai Jørgensen på vej tilbage til FCK

Det vil Ramaj ‘ikke være glad for’

Superligaklub scorer millioner på dansk transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Det bliver det vildeste vindue nogensinde’

Afsløring: Bombe – Viborg laver et historisk salg

Afsløring: Vejle-profil skifter til OB

Ousmane Sow: Derfor forlader jeg Brøndby

Suveræn debut – det var den spiller, FCK drømte om

‘Det er noget afsindigt rod’

Diant Ramaj: Derfor har jeg valgt FC København

TV 2-ekspert med klar besked om Chiakha-transfer

‘Jeg forstår det ikke – der ligger ikke et bud’

FCM har lige tjent 7,5 millioner på ét sekund

Vanvittig kamp af Tonni Adamsen!

Fremhæver ‘vidunderbarnet’ Oskarsson: ‘Det sker!’

Graulund: ‘Transfer var fiasko fra start til slut’

Nicolai Jørgensen jubler over FCK-retur

Værsgo, FC København! Disse stjerner skal I købe

Husker du Jonathan Richter? Jagter vild bedrift

‘Han kan tage store skridt i Brøndby’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Fantastisk år’: Er han Silkeborgs nye angriber?

Brøndby IF – Sønderjyske