De var også interesseret i Henrik Dalsgaard

AaB og Randers FC viste interesse for Henrik Dalsgaard, før han blev enig med AGF om et skifte.



Dagen efter deres sidste kamp i sæsonen har AGF præsenteret sommerens første forstærkning i form af Henrik Dalsgaard, der kommer til klubben på en etårig aftale fra FC Midtjylland.

En signing, som Tipsbladet i sidste uge kunne afsløre.

Men AGF var ikke den eneste klub i Superligaen, som var ude efter forsvarsspilleren.

Også rivalerne Randers FC samt Superliga-oprykkerne AaB viste interesse for Henrik Dalsgaard i løbet af foregående måneder, hvor det har været kendt, at han ville forlade FC Midtjylland denne sommer, og hvor forsvarsspilleren som Bosman-spiller har haft mulighed for at tale med andre klubber siden nytår.

Det kan Tipsbladet nu fortælle.

Det stod tidligt klart, at AGF gerne ville hente Henrik Dalsgaard ind som forstærkning til den topkamp, århusianerne meget gerne vil være del af i den kommende sæson, og hovedpersonen var aldrig tæt på at rykke til hverken Randers eller Aalborg.

I Henrik Dalsgaard får AGF en forsvarsspiller, der kan gøre sig på højre back og centralt, men århusianerne glæder sig også over den erfaring, han kommer med fra en lang karriere i dansk og udenlandsk topfodbold.

– Det er en fornøjelse at byde Henrik velkommen i AGF. Vi har ledt efter muligheden for at styrke vores hold med en erfaren spiller som Henrik, og han kommer til at passe rigtig godt ind i AGF med sine stærke værdier, sin arbejdsetik og store vindermentalitet.

– Henrik kommer også ind med lederegenskaber og erfaring fra europæisk fodbold som er en vigtig og balancerende faktor i forhold til at udvikle vores unge spillere på førsteholdet. Og selv om han har oplevet meget som spiller i en flot karriere, er han er stadig sulten og ærgerrig på mere – både for sig selv om spiller, men også på sit holds vegne, sagde Stig Inge Bjørnebye til AGF’s hjemmeside om signingen.

Henrik Dalsgaard, 34 år, har fået en etårig aftale i AGF. 

Forsvarsspilleren sluttede søndag af med et vinde det mesterskab, han så brændende ønskede sig i FC Midtjylland. Læs et interview med Dalsgaard om søndagens drama her.







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

Han bestemmer det hele

‘Horsens var et helvede’

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Donald Trump bekræfter

Transferchok på Amager: Er det 1. april?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Smadrer transferrekord

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Dansk klub har lagt hele strategien om

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Brøndby tæt på ny forstærkning

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Er han løsningen i AGF?

Skamroses af Thomas Nørgaard

Thomas Frank: De vinder VM

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

Messi sætter ord på vildt drama

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC København-transfer bremses af denne årsag

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

‘Det er ufatteligt imponerende’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret