De var også interesseret i Henrik Dalsgaard

AaB og Randers FC viste interesse for Henrik Dalsgaard, før han blev enig med AGF om et skifte.



Dagen efter deres sidste kamp i sæsonen har AGF præsenteret sommerens første forstærkning i form af Henrik Dalsgaard, der kommer til klubben på en etårig aftale fra FC Midtjylland.

En signing, som Tipsbladet i sidste uge kunne afsløre.

Men AGF var ikke den eneste klub i Superligaen, som var ude efter forsvarsspilleren.

Også rivalerne Randers FC samt Superliga-oprykkerne AaB viste interesse for Henrik Dalsgaard i løbet af foregående måneder, hvor det har været kendt, at han ville forlade FC Midtjylland denne sommer, og hvor forsvarsspilleren som Bosman-spiller har haft mulighed for at tale med andre klubber siden nytår.

Det kan Tipsbladet nu fortælle.

Det stod tidligt klart, at AGF gerne ville hente Henrik Dalsgaard ind som forstærkning til den topkamp, århusianerne meget gerne vil være del af i den kommende sæson, og hovedpersonen var aldrig tæt på at rykke til hverken Randers eller Aalborg.

I Henrik Dalsgaard får AGF en forsvarsspiller, der kan gøre sig på højre back og centralt, men århusianerne glæder sig også over den erfaring, han kommer med fra en lang karriere i dansk og udenlandsk topfodbold.

– Det er en fornøjelse at byde Henrik velkommen i AGF. Vi har ledt efter muligheden for at styrke vores hold med en erfaren spiller som Henrik, og han kommer til at passe rigtig godt ind i AGF med sine stærke værdier, sin arbejdsetik og store vindermentalitet.

– Henrik kommer også ind med lederegenskaber og erfaring fra europæisk fodbold som er en vigtig og balancerende faktor i forhold til at udvikle vores unge spillere på førsteholdet. Og selv om han har oplevet meget som spiller i en flot karriere, er han er stadig sulten og ærgerrig på mere – både for sig selv om spiller, men også på sit holds vegne, sagde Stig Inge Bjørnebye til AGF’s hjemmeside om signingen.

Henrik Dalsgaard, 34 år, har fået en etårig aftale i AGF. 

Forsvarsspilleren sluttede søndag af med et vinde det mesterskab, han så brændende ønskede sig i FC Midtjylland. Læs et interview med Dalsgaard om søndagens drama her.





LIVE

TransferLIVE: FCM kan gå glip af millioner

FCK misser landsholdsspiller

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten



INTERVIEW

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Bayern München på plads til Superliga-brag

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges

Randers FC – Silkeborg IF



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’

Gaveregn over FC Midtjylland