Dagen efter deres sidste kamp i sæsonen har AGF præsenteret sommerens første forstærkning i form af Henrik Dalsgaard, der kommer til klubben på en etårig aftale fra FC Midtjylland.
En signing, som Tipsbladet i sidste uge kunne afsløre.
Men AGF var ikke den eneste klub i Superligaen, som var ude efter forsvarsspilleren.
Også rivalerne Randers FC samt Superliga-oprykkerne AaB viste interesse for Henrik Dalsgaard i løbet af foregående måneder, hvor det har været kendt, at han ville forlade FC Midtjylland denne sommer, og hvor forsvarsspilleren som Bosman-spiller har haft mulighed for at tale med andre klubber siden nytår.
Det kan Tipsbladet nu fortælle.
Det stod tidligt klart, at AGF gerne ville hente Henrik Dalsgaard ind som forstærkning til den topkamp, århusianerne meget gerne vil være del af i den kommende sæson, og hovedpersonen var aldrig tæt på at rykke til hverken Randers eller Aalborg.
I Henrik Dalsgaard får AGF en forsvarsspiller, der kan gøre sig på højre back og centralt, men århusianerne glæder sig også over den erfaring, han kommer med fra en lang karriere i dansk og udenlandsk topfodbold.
– Det er en fornøjelse at byde Henrik velkommen i AGF. Vi har ledt efter muligheden for at styrke vores hold med en erfaren spiller som Henrik, og han kommer til at passe rigtig godt ind i AGF med sine stærke værdier, sin arbejdsetik og store vindermentalitet.
– Henrik kommer også ind med lederegenskaber og erfaring fra europæisk fodbold som er en vigtig og balancerende faktor i forhold til at udvikle vores unge spillere på førsteholdet. Og selv om han har oplevet meget som spiller i en flot karriere, er han er stadig sulten og ærgerrig på mere – både for sig selv om spiller, men også på sit holds vegne, sagde Stig Inge Bjørnebye til AGF’s hjemmeside om signingen.
Henrik Dalsgaard, 34 år, har fået en etårig aftale i AGF.
Forsvarsspilleren sluttede søndag af med et vinde det mesterskab, han så brændende ønskede sig i FC Midtjylland. Læs et interview med Dalsgaard om søndagens drama her.
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
Danske klubber scorer millioner på VM
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Danskerne har stor tiltro til Norge
DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
LIGE NU
DBU med dugfrisk status på Christian Eriksen
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TRANSFER