FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Det hører til de absolutte sjældenheder, at FC København kollapser i sådan en grad, som de gjorde i anden halvleg mod Viborg inden landsholdssamlingen.
Halvanden uge senere nager præstationen og resultatet stadig cheftræner Jacob Neestrup, der ser ind i, at FC København nu har et dårligere udgangspunkt for mesterskabsspillet, end det som de havde håbet og forventet.
Det skyldes, at københavnerne smed en pauseføring på 2-0 og indkasserede tre hurtige scoringer i anden halvleg. Fra sidelinjen observerede Jacob Neestrup noget, han aldrig har set før i sin tid som FCK-træner.
– Det er lang tid siden, at vi ikke har været solide i den danske Superliga. Så kan man sige indtil Viborg-kampen, at der var andre ting, vi ikke havde gjort godt nok over tid, men bunden falder ud i 20 minutter mod Viborg, som jeg ikke har set den falde ud før.
– Bevares, så har der været kampe, hvor vi har haft det svært, men hvor vi har holdt en eller anden form for, at vi i hvert fald ikke giver chancer væk, og det gjorde vi pludselig ud af ingenting. Den havde jeg ikke set komme, fortæller han Tipsbladet og de skrivende medier efter onsdagens lette træningspas.
Den lektion har også betydet, at Neestrup og FCK lige måtte starte forfra på træningsbanen.
– Vi måtte tilbage og tage en træning eller halvanden, siger han og uddyber, at der skulle repeteres, hvordan FCK vil se ud på banen.

Nogle af de svar, Jacob Neestrup har fået fra Viborg-kampen, er, at FCK kom kollektivt svagt ud til anden halvleg, og så viste nederlaget, ligesom andre kampe i år, at københavnerne har problemer mod hold, der står lavt på dem.
– Jeg kan også godt se, at vi har været for dårlige til at fastholde momentum, når vi har været foran. Ikke når den har stået uafgjort som mod Midtjylland i Parken. Heller ikke når vi har været bagud. Vi skal stole lidt mere i den adfærd, som vi gerne vil have, både med og uden bold, siger Neestrup, som efterfølgende bliver mere konkret:
– Vi har skabt kontinuerligt med chancer mod hold, som er gået højt på os. Mod FC Midtjylland hjemme, specielt efter 1-0 hvor de skulle satse. Heidenheim-kampene… Randers i de første 30 minutter.
– Men vi må også tage til efterretning, at vi har haft sværere ved at komme til de samme farlige situationer mod hold, der har stået lidt lavere på os. AaB på udebane, Sønderjyske i Parken, specielt i anden halvleg, og vel egentlig også, selv om Birger, Claesson og Chiakha har tre store chancer, de sidste 20-25 minutter efter vi kom bagud i Viborg, siger Neestrup.
Lige nu har FC København fire point op til FC Midtjylland, der sidder solidt på førstepladsen. Den afstand kan være syv point, inden FC København møder Randers, hvis nu FC Midtjylland rejser hjem fra Brøndby med tre point søndag.
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
MEDIE