FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Det hører til de absolutte sjældenheder, at FC København kollapser i sådan en grad, som de gjorde i anden halvleg mod Viborg inden landsholdssamlingen.
Halvanden uge senere nager præstationen og resultatet stadig cheftræner Jacob Neestrup, der ser ind i, at FC København nu har et dårligere udgangspunkt for mesterskabsspillet, end det som de havde håbet og forventet.
Det skyldes, at københavnerne smed en pauseføring på 2-0 og indkasserede tre hurtige scoringer i anden halvleg. Fra sidelinjen observerede Jacob Neestrup noget, han aldrig har set før i sin tid som FCK-træner.
– Det er lang tid siden, at vi ikke har været solide i den danske Superliga. Så kan man sige indtil Viborg-kampen, at der var andre ting, vi ikke havde gjort godt nok over tid, men bunden falder ud i 20 minutter mod Viborg, som jeg ikke har set den falde ud før.
– Bevares, så har der været kampe, hvor vi har haft det svært, men hvor vi har holdt en eller anden form for, at vi i hvert fald ikke giver chancer væk, og det gjorde vi pludselig ud af ingenting. Den havde jeg ikke set komme, fortæller han Tipsbladet og de skrivende medier efter onsdagens lette træningspas.
Den lektion har også betydet, at Neestrup og FCK lige måtte starte forfra på træningsbanen.
– Vi måtte tilbage og tage en træning eller halvanden, siger han og uddyber, at der skulle repeteres, hvordan FCK vil se ud på banen.

Nogle af de svar, Jacob Neestrup har fået fra Viborg-kampen, er, at FCK kom kollektivt svagt ud til anden halvleg, og så viste nederlaget, ligesom andre kampe i år, at københavnerne har problemer mod hold, der står lavt på dem.
– Jeg kan også godt se, at vi har været for dårlige til at fastholde momentum, når vi har været foran. Ikke når den har stået uafgjort som mod Midtjylland i Parken. Heller ikke når vi har været bagud. Vi skal stole lidt mere i den adfærd, som vi gerne vil have, både med og uden bold, siger Neestrup, som efterfølgende bliver mere konkret:
– Vi har skabt kontinuerligt med chancer mod hold, som er gået højt på os. Mod FC Midtjylland hjemme, specielt efter 1-0 hvor de skulle satse. Heidenheim-kampene… Randers i de første 30 minutter.
– Men vi må også tage til efterretning, at vi har haft sværere ved at komme til de samme farlige situationer mod hold, der har stået lidt lavere på os. AaB på udebane, Sønderjyske i Parken, specielt i anden halvleg, og vel egentlig også, selv om Birger, Claesson og Chiakha har tre store chancer, de sidste 20-25 minutter efter vi kom bagud i Viborg, siger Neestrup.
Lige nu har FC København fire point op til FC Midtjylland, der sidder solidt på førstepladsen. Den afstand kan være syv point, inden FC København møder Randers, hvis nu FC Midtjylland rejser hjem fra Brøndby med tre point søndag.
LIVE
LIVE: Overrasket over Roony-beslutning
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Fortryder FC Barcelona-transfer
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
TIPSBLADETS DOM