‘Den havde jeg ikke set komme’

Jacob Neestrup var overrasket over kollapset mod Viborg, hvilket har kastet et par særlige træninger af sig efterfølgende.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Det hører til de absolutte sjældenheder, at FC København kollapser i sådan en grad, som de gjorde i anden halvleg mod Viborg inden landsholdssamlingen.

Halvanden uge senere nager præstationen og resultatet stadig cheftræner Jacob Neestrup, der ser ind i, at FC København nu har et dårligere udgangspunkt for mesterskabsspillet, end det som de havde håbet og forventet.

Det skyldes, at københavnerne smed en pauseføring på 2-0 og indkasserede tre hurtige scoringer i anden halvleg. Fra sidelinjen observerede Jacob Neestrup noget, han aldrig har set før i sin tid som FCK-træner.

– Det er lang tid siden, at vi ikke har været solide i den danske Superliga. Så kan man sige indtil Viborg-kampen, at der var andre ting, vi ikke havde gjort godt nok over tid, men bunden falder ud i 20 minutter mod Viborg, som jeg ikke har set den falde ud før.

– Bevares, så har der været kampe, hvor vi har haft det svært, men hvor vi har holdt en eller anden form for, at vi i hvert fald ikke giver chancer væk, og det gjorde vi pludselig ud af ingenting. Den havde jeg ikke set komme, fortæller han Tipsbladet og de skrivende medier efter onsdagens lette træningspas.

Den lektion har også betydet, at Neestrup og FCK lige måtte starte forfra på træningsbanen.

– Vi måtte tilbage og tage en træning eller halvanden, siger han og uddyber, at der skulle repeteres, hvordan FCK vil se ud på banen.

Nogle af de svar, Jacob Neestrup har fået fra Viborg-kampen, er, at FCK kom kollektivt svagt ud til anden halvleg, og så viste nederlaget, ligesom andre kampe i år, at københavnerne har problemer mod hold, der står lavt på dem.

– Jeg kan også godt se, at vi har været for dårlige til at fastholde momentum, når vi har været foran. Ikke når den har stået uafgjort som mod Midtjylland i Parken. Heller ikke når vi har været bagud. Vi skal stole lidt mere i den adfærd, som vi gerne vil have, både med og uden bold, siger Neestrup, som efterfølgende bliver mere konkret:

– Vi har skabt kontinuerligt med chancer mod hold, som er gået højt på os. Mod FC Midtjylland hjemme, specielt efter 1-0 hvor de skulle satse. Heidenheim-kampene… Randers i de første 30 minutter.

– Men vi må også tage til efterretning, at vi har haft sværere ved at komme til de samme farlige situationer mod hold, der har stået lidt lavere på os. AaB på udebane, Sønderjyske i Parken, specielt i anden halvleg, og vel egentlig også, selv om Birger, Claesson og Chiakha har tre store chancer, de sidste 20-25 minutter efter vi kom bagud i Viborg, siger Neestrup.

Lige nu har FC København fire point op til FC Midtjylland, der sidder solidt på førstepladsen. Den afstand kan være syv point, inden FC København møder Randers, hvis nu FC Midtjylland rejser hjem fra Brøndby med tre point søndag.





LIVE

LIVE: Stor beslutning på vej

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Emre Mor færdig

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Et markant problem for Silkeborg

Miraklernes tid er ikke forbi

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Manchester United – Liverpool

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Melder Lindstrøm helt færdig

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Martin Jørgensen lander nyt job

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Det ser sort ud for B.93

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA