Denne offensivstjerne bør være på FCK’s liste

På banen fylder slutspilskampene alt, men på Superliga-kontorerne lægger man sidste hånd på forberedelserne til sommerens transfervindue. Her ser vi på FC Københavns ønskeliste.



FC København kan gå en begivenhedsrig sommer i møde, hvor op til flere spillere skal erstattes.

Hvis FCK tilmed vinder mesterskabet og skal spille Champions League, kan det måske sætte ekstra fut under sommerens transfervindue.

Den transfer har de mest brug for

En ny stjerneangriber
Alle med et bankende FC København-hjerte sukker efter det samme – en 9’er der kan score 15-20 mål i Superligaen. Det er en opgave, Sune Smith-Nielsen ganske enkelt skal have løst i det kommende transfervindue.

Amin Chiakha ser enormt spændende ud, men det vil være for risikabelt at lægge alle æg i den kurv allerede i næste sæson. Jordan Larsson bliver aldrig nogen målmaskine, Andreas Cornelius tør FCK naturligvis ikke satse alt på, og German Onugkha er åbenbart ikke dygtig nok.

Så FC København skal have checkhæftet frem og købe en stjerneangriber.

Smith_Nielsen_Sune

Det har de også brug for

En ny målmand (måske)
FC København skal formentlig også i markedet efter en ny målmand, men det kan næppe udelukkes, at man løser det ved at forlænge lejeaftalen med Diant Ramaj.

Nathan Trott tror FC København tydeligvis ikke på er manden, der kan være førstekeeper de næste par sæsoner, så hvis Ramaj forsvinder, kan der ikke være nogen tvivl om, FCK kigger efter en ny målmand.

Backs
Både Giorgi Gocholeishvili og Marcos Lopez er lejet, og det er ikke sikkert, at de begge også er i FC København i næste sæson. Ja, faktisk er det næppe usandsynligt, at de begge er væk.

Kevin Diks, der også kan dække en back, skifter til Borussia Mönchengladbach, så Sune Smith-Nielsen kommer næppe udenom at shoppe backs til sommer – måske både til højre og venstre.

Hvilken Superliga-spiller (realistisk) kunne de bruge til sommer?

Det vil være et klassisk FCK-indkøb at gå efter Lucas Høgsberg. Han er ét af de største talenter i dansk fodbold, allerede A-landsholdsspiller og vil på så mange parametre give mening at se i FCK – lidt ligesom med Victor Nelsson i sin tid.

Når det alligevel forekommer usandsynligt, skyldes det Høgsbergs pris. Ifølge Tipsbladets oplysninger afviste FC Nordsjælland i januar et bud på 75 millioner kroner fra Serie A, og 18-årige Høgsberg er i hvert fald ikke blevet billigere af at blive dansk landsholdsspiller. FCK har ikke råd til midtstopperen, og FCN vil også foretrække et salg til udlandet.

Derfor kigger vi mod Viborg og Serginho. Portugiseren kan sammenlignes én til én med FCK’s køb af Elias Achouri, og det indkøb fortryder man næppe i den danske hovedstad. Serginho spiller i højre side og kan være en oplagt afløser for Roony Bardghji – den ligger da lige til højrebenet, gør den ikke?

Oplagte transfers ud af FCK

Roony Bardghji
Får FC København ikke forlænget kontrakten med stortalentet, er sommerens transfervindue “løvernes” sidste chance for at få penge i kassen for svenskeren. Det bliver ikke nær så mange, som FCK havde håbet, men lidt er trods alt bedre end ingenting.

Victor Froholdt
FC København vil uden tvivl gerne beholde Froholdt minimum én sæson mere, men det kan vise sig umuligt, som det var med Orri Oskarsson. Froholdts præstationer, alder, europæisk erfaring og status som landsholdsspiller gør, at interessen for ham må være enorm, og der kan komme så mange penge på bordet i sommerens transfervindue, at FCK er nødt til at sælge. Så taler vi til gengæld også om en salgspris langt over 100 millioner kroner.

Nathan Trott
Gider han være reservemålmand? Nej, han gør da ej. Nathan Trott vil være meget interesseret i at finde en ny klub, hvis ikke hans situation pludselig ændrer sig markant.





TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

– Alt for meget kaos i Horsens

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

Slog transferrekord – nu jagter de dansker



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Han kan blive en topspiller for Brøndby

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen 

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

Brian Riemer giver råd til storklub

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Højlund med helterolle for Napoli

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

‘De går amok!’

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool

Til tider virkede han modløs og opgivende

Cooper overrasker: Giver stortalent chancen

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

AGF-fans hjælper med snerydning

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

FC Midtjylland – FC København

Sådan gik det til: FCM slår FCK!