FC København kan gå en begivenhedsrig sommer i møde, hvor op til flere spillere skal erstattes.
Hvis FCK tilmed vinder mesterskabet og skal spille Champions League, kan det måske sætte ekstra fut under sommerens transfervindue.
Den transfer har de mest brug for
En ny stjerneangriber
Alle med et bankende FC København-hjerte sukker efter det samme – en 9’er der kan score 15-20 mål i Superligaen. Det er en opgave, Sune Smith-Nielsen ganske enkelt skal have løst i det kommende transfervindue.
Amin Chiakha ser enormt spændende ud, men det vil være for risikabelt at lægge alle æg i den kurv allerede i næste sæson. Jordan Larsson bliver aldrig nogen målmaskine, Andreas Cornelius tør FCK naturligvis ikke satse alt på, og German Onugkha er åbenbart ikke dygtig nok.
Så FC København skal have checkhæftet frem og købe en stjerneangriber.

Det har de også brug for
En ny målmand (måske)
FC København skal formentlig også i markedet efter en ny målmand, men det kan næppe udelukkes, at man løser det ved at forlænge lejeaftalen med Diant Ramaj.
Nathan Trott tror FC København tydeligvis ikke på er manden, der kan være førstekeeper de næste par sæsoner, så hvis Ramaj forsvinder, kan der ikke være nogen tvivl om, FCK kigger efter en ny målmand.
Backs
Både Giorgi Gocholeishvili og Marcos Lopez er lejet, og det er ikke sikkert, at de begge også er i FC København i næste sæson. Ja, faktisk er det næppe usandsynligt, at de begge er væk.
Kevin Diks, der også kan dække en back, skifter til Borussia Mönchengladbach, så Sune Smith-Nielsen kommer næppe udenom at shoppe backs til sommer – måske både til højre og venstre.
Hvilken Superliga-spiller (realistisk) kunne de bruge til sommer?
Det vil være et klassisk FCK-indkøb at gå efter Lucas Høgsberg. Han er ét af de største talenter i dansk fodbold, allerede A-landsholdsspiller og vil på så mange parametre give mening at se i FCK – lidt ligesom med Victor Nelsson i sin tid.
Når det alligevel forekommer usandsynligt, skyldes det Høgsbergs pris. Ifølge Tipsbladets oplysninger afviste FC Nordsjælland i januar et bud på 75 millioner kroner fra Serie A, og 18-årige Høgsberg er i hvert fald ikke blevet billigere af at blive dansk landsholdsspiller. FCK har ikke råd til midtstopperen, og FCN vil også foretrække et salg til udlandet.
Derfor kigger vi mod Viborg og Serginho. Portugiseren kan sammenlignes én til én med FCK’s køb af Elias Achouri, og det indkøb fortryder man næppe i den danske hovedstad. Serginho spiller i højre side og kan være en oplagt afløser for Roony Bardghji – den ligger da lige til højrebenet, gør den ikke?

Oplagte transfers ud af FCK
Roony Bardghji
Får FC København ikke forlænget kontrakten med stortalentet, er sommerens transfervindue “løvernes” sidste chance for at få penge i kassen for svenskeren. Det bliver ikke nær så mange, som FCK havde håbet, men lidt er trods alt bedre end ingenting.
Victor Froholdt
FC København vil uden tvivl gerne beholde Froholdt minimum én sæson mere, men det kan vise sig umuligt, som det var med Orri Oskarsson. Froholdts præstationer, alder, europæisk erfaring og status som landsholdsspiller gør, at interessen for ham må være enorm, og der kan komme så mange penge på bordet i sommerens transfervindue, at FCK er nødt til at sælge. Så taler vi til gengæld også om en salgspris langt over 100 millioner kroner.
Nathan Trott
Gider han være reservemålmand? Nej, han gør da ej. Nathan Trott vil være meget interesseret i at finde en ny klub, hvis ikke hans situation pludselig ændrer sig markant.
NYHEDER
Skotsk nedtur: Stjerne misser braget mod Danmark
NYHEDER
– Han tog mig på røven!
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
TRANSFER
‘Køb ikke Franculino Djú’
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
TOPNYHED
Øv! Nedtur for Aral Simsir
Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
MEDIE
Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.
MEDIE
Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?
EKSKLUSIVT
Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’
Gravesen tordner: ‘Dumper på det groveste’
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
NYHEDER
– Jeg var mega ked af det
TOPNYHED
Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
BIZART
Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal
TOPNYHED
Bendtner udpeger kæmpe dansk problem
MEDIE
Vil købe dansk landsholdsbobler
MEDIE
Medier fælder dom over Michael Gregoritsch
TOPNYHED
Her er chancevurderingen til Danmarks gyser
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
EKSKLUSIVT
Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson
EKSKLUSIVT
Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’
NYHEDER
Åge Hareide er alvorligt syg
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
TOPNYHED
Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber
Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
EKSKLUSIVT
‘FCK gik over budget i transfervinduet’
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
NYHEDER
AGF straffet med stor bøde
MEDIE
Pione Sisto på vej væk?
NYHEDER
Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob
INTERVIEW
Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp
TOPNYHED
Vildt: Norge ydmyger Italien og er VM-klar
NYHEDER
Godt nyt for Riemer – profiler træner med igen
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
EKSKLUSIVT
I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’
TOPNYHED
Riemer afviser: Det vil være panikagtigt
Erling Haaland forventer kæmpe norsk fest
DAGENS SPILFORSLAG
Stor mundfuld for lille Malta
EKSKLUSIVT
Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg
NYHEDER
Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson
NYHEDER
Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island
HELT VILDT
Vanvittigt VM-drama
INTERVIEW
Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’
TOPNYHED