FC København kan gå en begivenhedsrig sommer i møde, hvor op til flere spillere skal erstattes.
Hvis FCK tilmed vinder mesterskabet og skal spille Champions League, kan det måske sætte ekstra fut under sommerens transfervindue.
Den transfer har de mest brug for
En ny stjerneangriber
Alle med et bankende FC København-hjerte sukker efter det samme – en 9’er der kan score 15-20 mål i Superligaen. Det er en opgave, Sune Smith-Nielsen ganske enkelt skal have løst i det kommende transfervindue.
Amin Chiakha ser enormt spændende ud, men det vil være for risikabelt at lægge alle æg i den kurv allerede i næste sæson. Jordan Larsson bliver aldrig nogen målmaskine, Andreas Cornelius tør FCK naturligvis ikke satse alt på, og German Onugkha er åbenbart ikke dygtig nok.
Så FC København skal have checkhæftet frem og købe en stjerneangriber.

Det har de også brug for
En ny målmand (måske)
FC København skal formentlig også i markedet efter en ny målmand, men det kan næppe udelukkes, at man løser det ved at forlænge lejeaftalen med Diant Ramaj.
Nathan Trott tror FC København tydeligvis ikke på er manden, der kan være førstekeeper de næste par sæsoner, så hvis Ramaj forsvinder, kan der ikke være nogen tvivl om, FCK kigger efter en ny målmand.
Backs
Både Giorgi Gocholeishvili og Marcos Lopez er lejet, og det er ikke sikkert, at de begge også er i FC København i næste sæson. Ja, faktisk er det næppe usandsynligt, at de begge er væk.
Kevin Diks, der også kan dække en back, skifter til Borussia Mönchengladbach, så Sune Smith-Nielsen kommer næppe udenom at shoppe backs til sommer – måske både til højre og venstre.
Hvilken Superliga-spiller (realistisk) kunne de bruge til sommer?
Det vil være et klassisk FCK-indkøb at gå efter Lucas Høgsberg. Han er ét af de største talenter i dansk fodbold, allerede A-landsholdsspiller og vil på så mange parametre give mening at se i FCK – lidt ligesom med Victor Nelsson i sin tid.
Når det alligevel forekommer usandsynligt, skyldes det Høgsbergs pris. Ifølge Tipsbladets oplysninger afviste FC Nordsjælland i januar et bud på 75 millioner kroner fra Serie A, og 18-årige Høgsberg er i hvert fald ikke blevet billigere af at blive dansk landsholdsspiller. FCK har ikke råd til midtstopperen, og FCN vil også foretrække et salg til udlandet.
Derfor kigger vi mod Viborg og Serginho. Portugiseren kan sammenlignes én til én med FCK’s køb af Elias Achouri, og det indkøb fortryder man næppe i den danske hovedstad. Serginho spiller i højre side og kan være en oplagt afløser for Roony Bardghji – den ligger da lige til højrebenet, gør den ikke?

Oplagte transfers ud af FCK
Roony Bardghji
Får FC København ikke forlænget kontrakten med stortalentet, er sommerens transfervindue “løvernes” sidste chance for at få penge i kassen for svenskeren. Det bliver ikke nær så mange, som FCK havde håbet, men lidt er trods alt bedre end ingenting.
Victor Froholdt
FC København vil uden tvivl gerne beholde Froholdt minimum én sæson mere, men det kan vise sig umuligt, som det var med Orri Oskarsson. Froholdts præstationer, alder, europæisk erfaring og status som landsholdsspiller gør, at interessen for ham må være enorm, og der kan komme så mange penge på bordet i sommerens transfervindue, at FCK er nødt til at sælge. Så taler vi til gengæld også om en salgspris langt over 100 millioner kroner.
Nathan Trott
Gider han være reservemålmand? Nej, han gør da ej. Nathan Trott vil være meget interesseret i at finde en ny klub, hvis ikke hans situation pludselig ændrer sig markant.
TOPNYHED
Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
MEDIE
FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
TOPNYHED
Dansker langer ud efter Ruben Amorim
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
AVIS
Rangerer Eriksen over superstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste angribere
INTERVIEW
Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
MEDIE
FC København misser denne midtbane-stjerne
Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb
HELT VILDT
Rystet efter kollision med dansker: Chokerende
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
MEDIE
Dansker fremhæves af stort tysk medie
HELT VILDT
Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber
TRANSFERPLANEN
Køb Vallys-klon, før det er for sent!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
TRANSFER
Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han
Liverpool vinder – endelig scorede stjernen
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone
NYHEDER
Nartey blæser alt modstand til vægs
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”
Arsenal tager førstepladsen tilbage
NYHEDER
Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime
NYHEDER
Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma
Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’
Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’
Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattig subtopkamp på Stamford
NYHEDER
Dorgu blev helten for Manchester United
HELT VILDT
Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau
HELT VILDT
Hold da op – den er helt gal
NYHEDER
Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode
NYHEDER
Salah blev helten for Egypten
HELT VILDT
Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale
TOPNYHED