FC København kan gå en begivenhedsrig sommer i møde, hvor op til flere spillere skal erstattes.
Hvis FCK tilmed vinder mesterskabet og skal spille Champions League, kan det måske sætte ekstra fut under sommerens transfervindue.
Den transfer har de mest brug for
En ny stjerneangriber
Alle med et bankende FC København-hjerte sukker efter det samme – en 9’er der kan score 15-20 mål i Superligaen. Det er en opgave, Sune Smith-Nielsen ganske enkelt skal have løst i det kommende transfervindue.
Amin Chiakha ser enormt spændende ud, men det vil være for risikabelt at lægge alle æg i den kurv allerede i næste sæson. Jordan Larsson bliver aldrig nogen målmaskine, Andreas Cornelius tør FCK naturligvis ikke satse alt på, og German Onugkha er åbenbart ikke dygtig nok.
Så FC København skal have checkhæftet frem og købe en stjerneangriber.

Det har de også brug for
En ny målmand (måske)
FC København skal formentlig også i markedet efter en ny målmand, men det kan næppe udelukkes, at man løser det ved at forlænge lejeaftalen med Diant Ramaj.
Nathan Trott tror FC København tydeligvis ikke på er manden, der kan være førstekeeper de næste par sæsoner, så hvis Ramaj forsvinder, kan der ikke være nogen tvivl om, FCK kigger efter en ny målmand.
Backs
Både Giorgi Gocholeishvili og Marcos Lopez er lejet, og det er ikke sikkert, at de begge også er i FC København i næste sæson. Ja, faktisk er det næppe usandsynligt, at de begge er væk.
Kevin Diks, der også kan dække en back, skifter til Borussia Mönchengladbach, så Sune Smith-Nielsen kommer næppe udenom at shoppe backs til sommer – måske både til højre og venstre.
Hvilken Superliga-spiller (realistisk) kunne de bruge til sommer?
Det vil være et klassisk FCK-indkøb at gå efter Lucas Høgsberg. Han er ét af de største talenter i dansk fodbold, allerede A-landsholdsspiller og vil på så mange parametre give mening at se i FCK – lidt ligesom med Victor Nelsson i sin tid.
Når det alligevel forekommer usandsynligt, skyldes det Høgsbergs pris. Ifølge Tipsbladets oplysninger afviste FC Nordsjælland i januar et bud på 75 millioner kroner fra Serie A, og 18-årige Høgsberg er i hvert fald ikke blevet billigere af at blive dansk landsholdsspiller. FCK har ikke råd til midtstopperen, og FCN vil også foretrække et salg til udlandet.
Derfor kigger vi mod Viborg og Serginho. Portugiseren kan sammenlignes én til én med FCK’s køb af Elias Achouri, og det indkøb fortryder man næppe i den danske hovedstad. Serginho spiller i højre side og kan være en oplagt afløser for Roony Bardghji – den ligger da lige til højrebenet, gør den ikke?

Oplagte transfers ud af FCK
Roony Bardghji
Får FC København ikke forlænget kontrakten med stortalentet, er sommerens transfervindue “løvernes” sidste chance for at få penge i kassen for svenskeren. Det bliver ikke nær så mange, som FCK havde håbet, men lidt er trods alt bedre end ingenting.
Victor Froholdt
FC København vil uden tvivl gerne beholde Froholdt minimum én sæson mere, men det kan vise sig umuligt, som det var med Orri Oskarsson. Froholdts præstationer, alder, europæisk erfaring og status som landsholdsspiller gør, at interessen for ham må være enorm, og der kan komme så mange penge på bordet i sommerens transfervindue, at FCK er nødt til at sælge. Så taler vi til gengæld også om en salgspris langt over 100 millioner kroner.
Nathan Trott
Gider han være reservemålmand? Nej, han gør da ej. Nathan Trott vil være meget interesseret i at finde en ny klub, hvis ikke hans situation pludselig ændrer sig markant.
NYHEDER
Riemers plan: Skal udnytte stort problem
TOPNYHED
Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
TOPNYHED
Forventer bænkplads til dansk stjernespiller
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
TOPNYHED
Øv! Nedtur for Aral Simsir
Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom
MEDIE
Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
TOPNYHED
Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
EKSKLUSIVT
Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant
NYHEDER
Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
TOPNYHED
Hylder ny United-spiller
BIZART
Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal
MEDIE
Pione Sisto på vej væk?
TOPNYHED
Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte
NYHEDER
34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet
EKSKLUSIVT
Peter Løvenkrands scorer flot aftale
NYHEDER
– Han tog mig på røven!
TOPNYHED
– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
EKSKLUSIVT
Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’
TOPNYHED
Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter
– Alle ønskede at sende et signal
TOPNYHED
Bendtner udpeger kæmpe dansk problem
MEDIE
Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?
Forventer friske danskere efter fiasko
Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode
MEDIE
Vil købe dansk landsholdsbobler
MEDIE
Medier fælder dom over Michael Gregoritsch
NYHEDER
Skotsk nedtur: Stjerne misser braget mod Danmark
INTERVIEW
Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’
NYHEDER
– Jeg var mega ked af det
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussisk hævn mod Grækenland
NYHEDER
Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen
NYHEDER
Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker
NYHEDER
Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM
NYHEDER
Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation
NYHEDER
Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland
TOPNYHED
Riemer: Usikkert om Højlund starter inde
TOPNYHED
‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget
TOPNYHED
Viralt mod FCK: ‘Det gik amok – en eksplosion’