Superliga-stjernes eks-træner så det omgående

Serginhos tidligere træner i Portugal er ikke overrasket over, at han lige nu brænder Superligaen af.



Man må efterhånden tage hatten af for Viborgs evne til at finde dygtige kantspillere i portugisiske Estoril Praia.

Først gjorde man Elias Achouri til en af Superligaens bedste kantspillere, og det hul, der opstod, da han blev solgt til FC København, er nu mere end fyldt op af Serginho, som også blev købt i den portugisiske klub.

I denne sæson er Serginho Superligaens absolutte assistkonge, og når han samtidig også scorer mål, så er det ingen underdrivelse at kalde ham for en af ligaens største profiler.

Fra afstand, nærmere betegnet Portugal, følger hans tidligere træner Fabio Pereira Serginhos udvikling tæt. Det var under Fabio Pereira, at Serginho fik sit gennembrud i seniorfodbold, da han i foråret 2023 blev udlejet til Oliveirense, som han spillede 15 kampe for med to mål og tre oplæg til følge i den næstbedste portugisiske række.

Derfor er Fabio Pereira ikke faldet ned ad stolen over kreatørens tårnhøje niveau i dansk fodbold. Det siger han i et eksklusivt interview til Tipsbladet.

– Det er ikke overraskende for mig, at han er assistkongen i Danmark. Jeg tror, at han vil have den slags indflydelse, uanset hvor og i hvilken liga han spiller.

Regnede du med, at han ville udvikle sig til at være en af de bedste fløjspillere i dansk fodbold?

Ja. Jeg jeg vidste godt, at han ville blive så dygtig. Han er klart en spiller, som kan spille på et højere niveau. Med al respekt for Viborg, så tror jeg, han kan spille på et højere niveau og spille i europæiske turneringer. Han er helt klar til det. Skridt for skridt har han udviklet sig, og han bliver bedre sæson for sæson.

Serginho i aktion for Oliveirense i begyndelsen af 2023, hvor han for første gang smagte på kontinuerlig førsteholdsfodbold som starter. Foto: Alamy

Hvor højt er Serginhos potentiale så, hvis han allerede er vokset fra Viborg? Det har Fabio Pereira et klart svar på.

– Jeg mener, han er klar til at spille i de bedste ligaer og være med i de bedste turneringer i Europa.

Derfor kan man sagtens forestille sig, at større klubber kommer og banker på Viborg-ledelsens dør til sommer, for Serginho ligner et oplagt salg, også med hans alder på 24 år taget i betragtning.

– Vi så det med det samme

Før Serginho blev udlejet til Oliveirense, havde han været oppe og snuse til Estoril Praias førstehold, og han nåede at spille 12 kampe i den bedste portugisiske række, omend det primært var som indhopper sidst i kampene.

Derfor havde kreatøren mest af alt U23-erfaring i bagagen, og det var ikke noget, som han brød sig særlig meget om, husker Fabio Pereira.

– Han ankom en smule irriteret, fordi han ønskede at være på førsteholdet hos Estoril Praia. I stedet spillede han primært på deres U23-hold.

– Vi gav ham tillid, og det var det, han mest havde brug for. At føle sig fri på banen, og at menneskene her stolede på ham og kunne lide ham. Det var nøglen for hans udvikling hos Oliveirense, siger Pereira og fortsætter:

– Vi så med det samme, at han var anderledes, og at han var i stand til at spille på et helt andet niveau.

Relativt hurtigt brød Serginho ind i startopstillingen, og i sin første start for klubben scorede han mod Trofense. Det var primært på venstrefløjen, at Fabio Pereira så det store lys i ham, for her kunne han få det meste ud af Serginhos evner.

– Han er en meget kreativ spiller, og det var han også dengang, og han skabte en masse fra en-mod-en-situationer. Han var dygtig til at vide, hvornår han skulle afslutte eller slå bolden ind i feltet. Han scorede nogle gange og lagde også op til mål. Han voksede uge for uge, og pilen pegede kun op i den halvsæson.

Fabio Pereira, der i dag er træner i Vizela, siger, at han i dag også har et godt forhold til sin tidligere spiller, som han kalder en meget reserveret og genert fyr, som fokuserer på familien og at arbejde godt for holdet.

Overgår Achouri

Serginho blev som nævnt i starten af artiklen købt som afløser for Elias Achouri, der i sommeren 2023 drog til FC København, efter han i sæsonen op til havde vist et uhørt højt niveau for Viborg. Achouri driblede sig simpelthen igennem modstanderne, som slet ikke kunne få bolden fra ham.

At drible kan Serginho tydeligvis også, og Tipsbladet kunne fredag beskrive, hvordan han er en af de spillere, der lykkes med flest driblinger af alle i denne sæson.

Men hvordan præsterer Serginho i denne sæson sammenlignet med Elias Achouris 2022/2023-sæson, inden tuneseren skiftede til FC København? Det har Tipsbladet allieret sig med OPTA for at finde ud af, og konklusionen er klar.

Serginho er klart mere effektiv, når det kommer til slutprodukt, og han skaber flere chancer, men man skal have in mente, at hans skarpe dødbolde pumper det tal op. Til gengæld var Elias Achouri en noget mere eventyrlig og effektiv dribler.

Tallene viser dog, at Serginho på nogle punkter, primært som chanceskaber, overgår Elias Achouri i tuneserens peak for Viborg, og det er bestemt noget, som klubber udefra også må have bemærket.

Serginho får søndag chancen for at lægge yderligere på mål- og assistkontoen, når Viborg møder Sønderjyske.



Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Peter Schmeichel taget på sengen

Mohamed Daramy vender tilbage

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Andreas Christensen skriver snart under

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Brentford har gjort det igen

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Går langt ned i løn

Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster

Raser over Rasmus Højlund-episode

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

– Lange forhandlinger med FC København

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Wrexham slår Premier League-klub

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Tidligere AGF’er træner med i dansk klub

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham

Her vil Mike Tullberg have forstærkninger