Man må efterhånden tage hatten af for Viborgs evne til at finde dygtige kantspillere i portugisiske Estoril Praia.
Først gjorde man Elias Achouri til en af Superligaens bedste kantspillere, og det hul, der opstod, da han blev solgt til FC København, er nu mere end fyldt op af Serginho, som også blev købt i den portugisiske klub.
I denne sæson er Serginho Superligaens absolutte assistkonge, og når han samtidig også scorer mål, så er det ingen underdrivelse at kalde ham for en af ligaens største profiler.
Fra afstand, nærmere betegnet Portugal, følger hans tidligere træner Fabio Pereira Serginhos udvikling tæt. Det var under Fabio Pereira, at Serginho fik sit gennembrud i seniorfodbold, da han i foråret 2023 blev udlejet til Oliveirense, som han spillede 15 kampe for med to mål og tre oplæg til følge i den næstbedste portugisiske række.
Derfor er Fabio Pereira ikke faldet ned ad stolen over kreatørens tårnhøje niveau i dansk fodbold. Det siger han i et eksklusivt interview til Tipsbladet.
– Det er ikke overraskende for mig, at han er assistkongen i Danmark. Jeg tror, at han vil have den slags indflydelse, uanset hvor og i hvilken liga han spiller.
Regnede du med, at han ville udvikle sig til at være en af de bedste fløjspillere i dansk fodbold?
– Ja. Jeg jeg vidste godt, at han ville blive så dygtig. Han er klart en spiller, som kan spille på et højere niveau. Med al respekt for Viborg, så tror jeg, han kan spille på et højere niveau og spille i europæiske turneringer. Han er helt klar til det. Skridt for skridt har han udviklet sig, og han bliver bedre sæson for sæson.

Hvor højt er Serginhos potentiale så, hvis han allerede er vokset fra Viborg? Det har Fabio Pereira et klart svar på.
– Jeg mener, han er klar til at spille i de bedste ligaer og være med i de bedste turneringer i Europa.
Derfor kan man sagtens forestille sig, at større klubber kommer og banker på Viborg-ledelsens dør til sommer, for Serginho ligner et oplagt salg, også med hans alder på 24 år taget i betragtning.
– Vi så det med det samme
Før Serginho blev udlejet til Oliveirense, havde han været oppe og snuse til Estoril Praias førstehold, og han nåede at spille 12 kampe i den bedste portugisiske række, omend det primært var som indhopper sidst i kampene.
Derfor havde kreatøren mest af alt U23-erfaring i bagagen, og det var ikke noget, som han brød sig særlig meget om, husker Fabio Pereira.
– Han ankom en smule irriteret, fordi han ønskede at være på førsteholdet hos Estoril Praia. I stedet spillede han primært på deres U23-hold.
– Vi gav ham tillid, og det var det, han mest havde brug for. At føle sig fri på banen, og at menneskene her stolede på ham og kunne lide ham. Det var nøglen for hans udvikling hos Oliveirense, siger Pereira og fortsætter:
– Vi så med det samme, at han var anderledes, og at han var i stand til at spille på et helt andet niveau.

Relativt hurtigt brød Serginho ind i startopstillingen, og i sin første start for klubben scorede han mod Trofense. Det var primært på venstrefløjen, at Fabio Pereira så det store lys i ham, for her kunne han få det meste ud af Serginhos evner.
– Han er en meget kreativ spiller, og det var han også dengang, og han skabte en masse fra en-mod-en-situationer. Han var dygtig til at vide, hvornår han skulle afslutte eller slå bolden ind i feltet. Han scorede nogle gange og lagde også op til mål. Han voksede uge for uge, og pilen pegede kun op i den halvsæson.
Fabio Pereira, der i dag er træner i Vizela, siger, at han i dag også har et godt forhold til sin tidligere spiller, som han kalder en meget reserveret og genert fyr, som fokuserer på familien og at arbejde godt for holdet.
Overgår Achouri
Serginho blev som nævnt i starten af artiklen købt som afløser for Elias Achouri, der i sommeren 2023 drog til FC København, efter han i sæsonen op til havde vist et uhørt højt niveau for Viborg. Achouri driblede sig simpelthen igennem modstanderne, som slet ikke kunne få bolden fra ham.
At drible kan Serginho tydeligvis også, og Tipsbladet kunne fredag beskrive, hvordan han er en af de spillere, der lykkes med flest driblinger af alle i denne sæson.
Men hvordan præsterer Serginho i denne sæson sammenlignet med Elias Achouris 2022/2023-sæson, inden tuneseren skiftede til FC København? Det har Tipsbladet allieret sig med OPTA for at finde ud af, og konklusionen er klar.
Serginho er klart mere effektiv, når det kommer til slutprodukt, og han skaber flere chancer, men man skal have in mente, at hans skarpe dødbolde pumper det tal op. Til gengæld var Elias Achouri en noget mere eventyrlig og effektiv dribler.

Tallene viser dog, at Serginho på nogle punkter, primært som chanceskaber, overgår Elias Achouri i tuneserens peak for Viborg, og det er bestemt noget, som klubber udefra også må have bemærket.
Serginho får søndag chancen for at lægge yderligere på mål- og assistkontoen, når Viborg møder Sønderjyske.
LIVE
LIVE: ‘Det skal være brænde på bålet i Herning’
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
AGF snubler i guldkampen
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
TOPNYHED
Legende i stor kritik af Brøndby IF
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
OPTAKT
Liverpool – Fulham
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
Barcelona klager til UEFA
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
NYHEDER
Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
DAGENS SPILFORSLAG