– Der er meget galt i FC København

Stress, brokkerier og for mange fejl. Der er flere ting, der ikke har fungeret i FC København i denne sæson, siger fodboldekspert.



FC København blev søndag stødt ned fra Superliga-tronen og kan ikke længere selv afgøre kampen om guld i sidste spillerunde, hvor holdet hjemme skal besejre Silkeborg, mens det kræver pointtab til FC Nordsjælland i deres hjemmekamp mod AC Horsens.

FC København har ikke vundet de seneste fire kampe i træk, hvilket ikke er sket for klubben siden 2008.

Fodboldekspert hos DR, Jan Kalborg, har flere forklaringer på, hvad det er, som er galt netop nu i FC København.

– Vi oplever for første gang i lang, lang tid, at FC København vakler en lille smule i forhold til det pres, der altid er på klubben. Man har haft svært ved at håndtere det pres, hvilket har givet udslag på banen, siger Jan Kalborg til tipsbladet.dk.

– Roland Nilsson startede sæsonen med nye spillere men blev hældt ud i vinterpausen, hvor chefen for det hele Carsten V. Jensen overtog tøjlerne. Dengang var der ikke tvivl om, at Carsten V. Jensen skulle sætte kursen mod tidligere tider opbygning af holdet, men det er ikke en opgave, der er blevet løst, hvilket han da også selv har været ærlig nok til at indrømme.

LÆS OGSÅ: FCK’s værste slingrekurs i fire år

Fodboldeksperten peger i retning af flere kæder på holdet, som ikke har fungeret godt nok.

– Der mangler noget internationalt snit over den centrale midtbane, hvor Claudemir, Grindheim og også Thomas Kristensen slet ikke har fået tingene til at fungere i denne sæson. Der har ganske enkelt slet ikke været den balance, som man tidligere har set på FC Københavns midtbane, og så mister man kontrollen i fodboldkampe, siger Jan Kalborg.

– Bagkæden har heller ikke fungeret optimalt, for der er blevet lavet fejl, hvilket har kostet, og også målmand Johan Wiland har haft sine fejl – senest mod FC Midtjylland, hvor det kostede mål.

– Og så har det været en tendens til at slå op i banen, når tingene ikke fungerer. Der har været småbrokkerier – bedst eksemplificeret, da Kris Stadsgaard råbte hold kæft til Carsten V. Jensen. Det viser tydeligt, at der er noget, som ikke fungerer i klubben for øjeblikket.

– De nye spillere i klubben har på intet tidspunkt vist funklende form, og vi har i denne sæson slet ikke set FC København i den dominerende spilstyrende rolle, som det ellers har været i de seneste sæsoner, siger Jan Kalborg.

LÆS OGSÅ: Falske medaljer i Farum

Han er ikke i tvivl om, at FC København nok skal besejre Silkeborg onsdag, og kalder kampen i Farum mellem FC Nordsjælland og AC Horsens for den altafgørende.

– Det bliver uhyggeligt spændende, lyder det.

FC Nordsjælland er inden sidste spillerunde to point foran FC København, men har brug for alle tre point mod AC Horsens for at være sikker på guldet.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Morten Bruun med dyster spådom

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Jubler over ny Brøndby-chef

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Håber på FC København-exit

Nu dukker første historie op

I svime over Morten Hjulmand



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Benhård Brian Riemer-melding

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Liverpool vender dobbeltopgøret

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Skal denne angriber nu til Superligaen?

LIVE: Brøndby ansætter ny chef

Presset træner vil rotere mod FCM

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Nu forklarer Noah Nartey

Interessant afsløring

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Troels Bech slår fast: Glem det!

Barcelona vandt 7-2

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Kroater får klø i Alsace

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr