‘Der er sket fejl’

Jacob Neestrup mener godt, at FC København kan blive danske mestre uden at forstærke sig på transfermarkedet.



Kan FC København blive mestre med sin nuværende trup, uden at hente nogle spillere til inden transfervinduet lukker?

Hvis man spørger Jacob Neestrup, er svaret et rungende ja!

Cheftræneren for FC København blev ellers spurgt ind til situationen af Viaplay, hvor han skulle forholde sig til om de var på mesterskabskurs, selvom der har været problemer især mellem stængerne på målmandsposten, hvor det flere gange er blevet beskrevet, at klubben er på jagt efter en forstærkning i denne vinter.

– Vi ligger nummer et efter 17 kampe, det kan vi godt (blive mestre, red.). Jeg vil ikke ind i den der, hvor jeg skal hoppe ind i en bus, hvor du vil have mig til potentielt at kritisere mine egne spillere.

– Altså, der er ting fra efteråret, der skal forbedres individuelt og kollektivt. Der er sket fejl hist og pist for backene, for keeperne, angriberne, der ikke har scoret på deres chancer, en central midt, der er blevet overløbet en gang imellem, og der er en træner, som også har lavet nogle fejl. Sådan er det for os alle sammen, men bottomline er, at vi efter 17 under og over halvvejs ligger nummer ét, fortæller Jacob Neestrup til Viaplay.

Og da han bliver forholdt det faktum, at der indtil videre kun er blevet hentet en enkelt spiller til holdet denne vinter, som endda er Roberts, der var en del af truppen i forvejen, men er blevet købt fri, vælger cheftræneren at se positivt på, at de kan bygge noget kontinuitet op.

– På et generelt niveau er det nemmere at være i, end at der er spillere ude og inde af døren, som der var i sommer, specielt samtidig med at du skal spille kampe, hvor det et eller andet sted, i hvert fald de europæiske kampe og derbyet til sidst, handler om liv og død. Det var tæt på, at vi var der, så det gør det nemmere, det gør det, forklarer han.

Transfervinduet lukker som bekendt, når mandag bliver til tirsdag i næste uge, og du kan om aftenen følge Tipsbladets TransferLive fra kl. 20-24 på YouTube.

Du kan se hele interviewet med Jacob Neestrup i videoen over artiklen.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

AGF køber dansk profil

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000

Tv-vært stopper på Viaplay

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Millionregn over ‘PC’

Arsenal er i Champions League-finalen

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Bo Svensson med hård kritik

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Afsløring: DBU-boss stopper

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…