Kan FC København blive mestre med sin nuværende trup, uden at hente nogle spillere til inden transfervinduet lukker?
Hvis man spørger Jacob Neestrup, er svaret et rungende ja!
Cheftræneren for FC København blev ellers spurgt ind til situationen af Viaplay, hvor han skulle forholde sig til om de var på mesterskabskurs, selvom der har været problemer især mellem stængerne på målmandsposten, hvor det flere gange er blevet beskrevet, at klubben er på jagt efter en forstærkning i denne vinter.
– Vi ligger nummer et efter 17 kampe, det kan vi godt (blive mestre, red.). Jeg vil ikke ind i den der, hvor jeg skal hoppe ind i en bus, hvor du vil have mig til potentielt at kritisere mine egne spillere.
– Altså, der er ting fra efteråret, der skal forbedres individuelt og kollektivt. Der er sket fejl hist og pist for backene, for keeperne, angriberne, der ikke har scoret på deres chancer, en central midt, der er blevet overløbet en gang imellem, og der er en træner, som også har lavet nogle fejl. Sådan er det for os alle sammen, men bottomline er, at vi efter 17 under og over halvvejs ligger nummer ét, fortæller Jacob Neestrup til Viaplay.
Og da han bliver forholdt det faktum, at der indtil videre kun er blevet hentet en enkelt spiller til holdet denne vinter, som endda er Roberts, der var en del af truppen i forvejen, men er blevet købt fri, vælger cheftræneren at se positivt på, at de kan bygge noget kontinuitet op.
– På et generelt niveau er det nemmere at være i, end at der er spillere ude og inde af døren, som der var i sommer, specielt samtidig med at du skal spille kampe, hvor det et eller andet sted, i hvert fald de europæiske kampe og derbyet til sidst, handler om liv og død. Det var tæt på, at vi var der, så det gør det nemmere, det gør det, forklarer han.
Transfervinduet lukker som bekendt, når mandag bliver til tirsdag i næste uge, og du kan om aftenen følge Tipsbladets TransferLive fra kl. 20-24 på YouTube.
Du kan se hele interviewet med Jacob Neestrup i videoen over artiklen.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
Millionregn over ‘PC’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
Klar transferbesked til Christian Eriksen
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER