Kan FC København blive mestre med sin nuværende trup, uden at hente nogle spillere til inden transfervinduet lukker?
Hvis man spørger Jacob Neestrup, er svaret et rungende ja!
Cheftræneren for FC København blev ellers spurgt ind til situationen af Viaplay, hvor han skulle forholde sig til om de var på mesterskabskurs, selvom der har været problemer især mellem stængerne på målmandsposten, hvor det flere gange er blevet beskrevet, at klubben er på jagt efter en forstærkning i denne vinter.
– Vi ligger nummer et efter 17 kampe, det kan vi godt (blive mestre, red.). Jeg vil ikke ind i den der, hvor jeg skal hoppe ind i en bus, hvor du vil have mig til potentielt at kritisere mine egne spillere.
– Altså, der er ting fra efteråret, der skal forbedres individuelt og kollektivt. Der er sket fejl hist og pist for backene, for keeperne, angriberne, der ikke har scoret på deres chancer, en central midt, der er blevet overløbet en gang imellem, og der er en træner, som også har lavet nogle fejl. Sådan er det for os alle sammen, men bottomline er, at vi efter 17 under og over halvvejs ligger nummer ét, fortæller Jacob Neestrup til Viaplay.
Og da han bliver forholdt det faktum, at der indtil videre kun er blevet hentet en enkelt spiller til holdet denne vinter, som endda er Roberts, der var en del af truppen i forvejen, men er blevet købt fri, vælger cheftræneren at se positivt på, at de kan bygge noget kontinuitet op.
– På et generelt niveau er det nemmere at være i, end at der er spillere ude og inde af døren, som der var i sommer, specielt samtidig med at du skal spille kampe, hvor det et eller andet sted, i hvert fald de europæiske kampe og derbyet til sidst, handler om liv og død. Det var tæt på, at vi var der, så det gør det nemmere, det gør det, forklarer han.
Transfervinduet lukker som bekendt, når mandag bliver til tirsdag i næste uge, og du kan om aftenen følge Tipsbladets TransferLive fra kl. 20-24 på YouTube.
Du kan se hele interviewet med Jacob Neestrup i videoen over artiklen.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
Kæmpekøb retur til FC København?
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TOPNYHED
Her er startopstillingerne til guldbraget
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
HELT VILDT
En voldsom ulighed
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
INTERVIEW