Kan FC København blive mestre med sin nuværende trup, uden at hente nogle spillere til inden transfervinduet lukker?
Hvis man spørger Jacob Neestrup, er svaret et rungende ja!
Cheftræneren for FC København blev ellers spurgt ind til situationen af Viaplay, hvor han skulle forholde sig til om de var på mesterskabskurs, selvom der har været problemer især mellem stængerne på målmandsposten, hvor det flere gange er blevet beskrevet, at klubben er på jagt efter en forstærkning i denne vinter.
– Vi ligger nummer et efter 17 kampe, det kan vi godt (blive mestre, red.). Jeg vil ikke ind i den der, hvor jeg skal hoppe ind i en bus, hvor du vil have mig til potentielt at kritisere mine egne spillere.
– Altså, der er ting fra efteråret, der skal forbedres individuelt og kollektivt. Der er sket fejl hist og pist for backene, for keeperne, angriberne, der ikke har scoret på deres chancer, en central midt, der er blevet overløbet en gang imellem, og der er en træner, som også har lavet nogle fejl. Sådan er det for os alle sammen, men bottomline er, at vi efter 17 under og over halvvejs ligger nummer ét, fortæller Jacob Neestrup til Viaplay.
Og da han bliver forholdt det faktum, at der indtil videre kun er blevet hentet en enkelt spiller til holdet denne vinter, som endda er Roberts, der var en del af truppen i forvejen, men er blevet købt fri, vælger cheftræneren at se positivt på, at de kan bygge noget kontinuitet op.
– På et generelt niveau er det nemmere at være i, end at der er spillere ude og inde af døren, som der var i sommer, specielt samtidig med at du skal spille kampe, hvor det et eller andet sted, i hvert fald de europæiske kampe og derbyet til sidst, handler om liv og død. Det var tæt på, at vi var der, så det gør det nemmere, det gør det, forklarer han.
Transfervinduet lukker som bekendt, når mandag bliver til tirsdag i næste uge, og du kan om aftenen følge Tipsbladets TransferLive fra kl. 20-24 på YouTube.
Du kan se hele interviewet med Jacob Neestrup i videoen over artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson
DAGENS SPILFORSLAG
Kortfest i Canada
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Økonomiske problemer – bud på dansk profil
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Mourinho får treårig aftale som ny Real-træner
NYHEDER