‘Der er sket fejl’

Jacob Neestrup mener godt, at FC København kan blive danske mestre uden at forstærke sig på transfermarkedet.



Kan FC København blive mestre med sin nuværende trup, uden at hente nogle spillere til inden transfervinduet lukker?

Hvis man spørger Jacob Neestrup, er svaret et rungende ja!

Cheftræneren for FC København blev ellers spurgt ind til situationen af Viaplay, hvor han skulle forholde sig til om de var på mesterskabskurs, selvom der har været problemer især mellem stængerne på målmandsposten, hvor det flere gange er blevet beskrevet, at klubben er på jagt efter en forstærkning i denne vinter.

– Vi ligger nummer et efter 17 kampe, det kan vi godt (blive mestre, red.). Jeg vil ikke ind i den der, hvor jeg skal hoppe ind i en bus, hvor du vil have mig til potentielt at kritisere mine egne spillere.

– Altså, der er ting fra efteråret, der skal forbedres individuelt og kollektivt. Der er sket fejl hist og pist for backene, for keeperne, angriberne, der ikke har scoret på deres chancer, en central midt, der er blevet overløbet en gang imellem, og der er en træner, som også har lavet nogle fejl. Sådan er det for os alle sammen, men bottomline er, at vi efter 17 under og over halvvejs ligger nummer ét, fortæller Jacob Neestrup til Viaplay.

Og da han bliver forholdt det faktum, at der indtil videre kun er blevet hentet en enkelt spiller til holdet denne vinter, som endda er Roberts, der var en del af truppen i forvejen, men er blevet købt fri, vælger cheftræneren at se positivt på, at de kan bygge noget kontinuitet op.

– På et generelt niveau er det nemmere at være i, end at der er spillere ude og inde af døren, som der var i sommer, specielt samtidig med at du skal spille kampe, hvor det et eller andet sted, i hvert fald de europæiske kampe og derbyet til sidst, handler om liv og død. Det var tæt på, at vi var der, så det gør det nemmere, det gør det, forklarer han.

Transfervinduet lukker som bekendt, når mandag bliver til tirsdag i næste uge, og du kan om aftenen følge Tipsbladets TransferLive fra kl. 20-24 på YouTube.

Du kan se hele interviewet med Jacob Neestrup i videoen over artiklen.





LIVE

Superliga-LIVE: Overrasker i sæsonpremieren

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Supercomputer: De vinder Superligaen

AGF – Brøndby IF

FC København – Lyngby BK



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Viborg FF – OB

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

AC Horsens – FC Nordsjælland

Randers FC – Silkeborg IF

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Skyder Brøndby-transfer ned

Sønderjyske – FC Midtjylland

Køb, køb, køb!

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Efterårets Profil? ‘Han ser uhyggelig ud’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm