CERES PARK (Tipsbladet): Der er folkefest i Aarhus. Bogstaveligt talt.
Aarhus Festuge er i skrivende stund i gang, og lørdag eftermiddag kunne AGF give byens indbyggere endnu en grund til at feste, da man hjemme på Ceres Park besejrede FC Nordsjælland med 4-2.
Uwe Röslers mandskab har nu vundet fem kampe i streg og topper Superligaen.
Det kan man ikke mindst takke brandvarme Mikael Anderson for. Lørdag var islændingen atter afgørende med mål og assist, hvorfor han af den skrevne presse efter opgøret blev spurgt, hvordan det er at være Mikael Anderson i øjeblikket.
– Det er, som det plejer. Der er ikke så meget forskel. Jeg ved godt, at I har været lidt efter mig med mål og assists, men jeg bedømmer ikke mit spil udelukkende på mål og assists. Jeg synes faktisk, at i dag er en af mine mindre gode præstationer. Hvis man ser bort fra mål og assists, spiller jeg en okay kamp, men ikke en af mine bedste kampe.
– Men selvfølgelig hjælper det at lave et mål og en assist, og jeg er glad for outputtet og for at hjælpe mine holdkammerater med at få tre point.
AGF-exit er muligt
Til trods for at Anderson selv er ganske ydmyg, er midtbanespillerens flotte præstationer ikke gået ubemærket hen andre steder.
AGF-profilen tiltrækker sig interesse fra udlandet, og med få dage tilbage af transfervinduet er der fortsat mulighed for, at han forlader den århusianske klub. Det vil han i hvert fald ikke selv udelukke.
– Det eneste, jeg kan sige, er, at det er dumt af mig at stå og love, at jeg bliver her.
– Lige nu er jeg rigtig tilfreds her. Vi spiller rigtig fed fodbold, vi spiller seværdig fodbold og ligger nummer et i Superligaen, så der skal noget helt ekstraordinært til at friste mig til at tage et andet sted hen.
– Men selvfølgelig vil det være dumt af mig at love, at jeg bliver her.
Og netop det argument, at AGF spiller seværdig fodbold, er godt begrundet. Uwe Röslers mandskab har lavet 21 mål i sæsonens første syv kampe – syv flere end Silkeborg, der har lavet næstflest.
Det har stor betydning for Anderson, når han skal beslutte sig for, om han vil blive i AGF.
– Helt sikkert. Det betyder enormt meget for mig, at vi spiller på den måde, vi gør, med offensiv og seværdig fodbold, fordi det betyder, at jeg kan præstere bedre og få lidt mere output på. Det hjælper mig og mange spillere på holdet.
– Så det er klart, at AGF er et rigtig fedt sted at spille, når vi gør det, som vi har gjort det de sidste mange kampe.
Mikael Anderson har lavet to mål og fire oplæg i sæsonens første syv kampe.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
TransferLIVE: Schalke henter tysk profil
Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
VM-LIVE: Frankrig er ude – Spanien i ekstase
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
INTERVIEW
Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
NYHEDER
Jess Thorup: Afviste engelske klubber
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
EKSKLUSIVT