– Der skal noget ekstraordinært til at friste mig

Mikael Anderson kan ikke love, at han bliver i AGF, men fortæller omvendt, at han nyder at spille i klubben i øjeblikket.



CERES PARK (Tipsbladet): Der er folkefest i Aarhus. Bogstaveligt talt.

Aarhus Festuge er i skrivende stund i gang, og lørdag eftermiddag kunne AGF give byens indbyggere endnu en grund til at feste, da man hjemme på Ceres Park besejrede FC Nordsjælland med 4-2.

Uwe Röslers mandskab har nu vundet fem kampe i streg og topper Superligaen.

Det kan man ikke mindst takke brandvarme Mikael Anderson for. Lørdag var islændingen atter afgørende med mål og assist, hvorfor han af den skrevne presse efter opgøret blev spurgt, hvordan det er at være Mikael Anderson i øjeblikket.

– Det er, som det plejer. Der er ikke så meget forskel. Jeg ved godt, at I har været lidt efter mig med mål og assists, men jeg bedømmer ikke mit spil udelukkende på mål og assists. Jeg synes faktisk, at i dag er en af mine mindre gode præstationer. Hvis man ser bort fra mål og assists, spiller jeg en okay kamp, men ikke en af mine bedste kampe.

– Men selvfølgelig hjælper det at lave et mål og en assist, og jeg er glad for outputtet og for at hjælpe mine holdkammerater med at få tre point.

AGF-exit er muligt
Til trods for at Anderson selv er ganske ydmyg, er midtbanespillerens flotte præstationer ikke gået ubemærket hen andre steder.

AGF-profilen tiltrækker sig interesse fra udlandet, og med få dage tilbage af transfervinduet er der fortsat mulighed for, at han forlader den århusianske klub. Det vil han i hvert fald ikke selv udelukke.

– Det eneste, jeg kan sige, er, at det er dumt af mig at stå og love, at jeg bliver her.

– Lige nu er jeg rigtig tilfreds her. Vi spiller rigtig fed fodbold, vi spiller seværdig fodbold og ligger nummer et i Superligaen, så der skal noget helt ekstraordinært til at friste mig til at tage et andet sted hen.

– Men selvfølgelig vil det være dumt af mig at love, at jeg bliver her. 

Og netop det argument, at AGF spiller seværdig fodbold, er godt begrundet. Uwe Röslers mandskab har lavet 21 mål i sæsonens første syv kampe – syv flere end Silkeborg, der har lavet næstflest.

Det har stor betydning for Anderson, når han skal beslutte sig for, om han vil blive i AGF.

– Helt sikkert. Det betyder enormt meget for mig, at vi spiller på den måde, vi gør, med offensiv og seværdig fodbold, fordi det betyder, at jeg kan præstere bedre og få lidt mere output på. Det hjælper mig og mange spillere på holdet.

– Så det er klart, at AGF er et rigtig fedt sted at spille, når vi gør det, som vi har gjort det de sidste mange kampe.

Mikael Anderson har lavet to mål og fire oplæg i sæsonens første syv kampe.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’




LIVE

VM-LIVE: Frygter Dame N’Doye-bombardement

FCK går på rov i Viborg

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Storklubber kæmper om danskers underskrift

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her kan du se Argentina mod Østrig

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Argentina – Østrig

Norge – Senegal

Derfor trækker stor dansk transfer ud

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Frankrig – Irak

Sender opfordring til Superliga-træner

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Portugal – Usbekistan



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos