– Der skal noget ekstraordinært til at friste mig

Mikael Anderson kan ikke love, at han bliver i AGF, men fortæller omvendt, at han nyder at spille i klubben i øjeblikket.



CERES PARK (Tipsbladet): Der er folkefest i Aarhus. Bogstaveligt talt.

Aarhus Festuge er i skrivende stund i gang, og lørdag eftermiddag kunne AGF give byens indbyggere endnu en grund til at feste, da man hjemme på Ceres Park besejrede FC Nordsjælland med 4-2.

Uwe Röslers mandskab har nu vundet fem kampe i streg og topper Superligaen.

Det kan man ikke mindst takke brandvarme Mikael Anderson for. Lørdag var islændingen atter afgørende med mål og assist, hvorfor han af den skrevne presse efter opgøret blev spurgt, hvordan det er at være Mikael Anderson i øjeblikket.

– Det er, som det plejer. Der er ikke så meget forskel. Jeg ved godt, at I har været lidt efter mig med mål og assists, men jeg bedømmer ikke mit spil udelukkende på mål og assists. Jeg synes faktisk, at i dag er en af mine mindre gode præstationer. Hvis man ser bort fra mål og assists, spiller jeg en okay kamp, men ikke en af mine bedste kampe.

– Men selvfølgelig hjælper det at lave et mål og en assist, og jeg er glad for outputtet og for at hjælpe mine holdkammerater med at få tre point.

AGF-exit er muligt
Til trods for at Anderson selv er ganske ydmyg, er midtbanespillerens flotte præstationer ikke gået ubemærket hen andre steder.

AGF-profilen tiltrækker sig interesse fra udlandet, og med få dage tilbage af transfervinduet er der fortsat mulighed for, at han forlader den århusianske klub. Det vil han i hvert fald ikke selv udelukke.

– Det eneste, jeg kan sige, er, at det er dumt af mig at stå og love, at jeg bliver her.

– Lige nu er jeg rigtig tilfreds her. Vi spiller rigtig fed fodbold, vi spiller seværdig fodbold og ligger nummer et i Superligaen, så der skal noget helt ekstraordinært til at friste mig til at tage et andet sted hen.

– Men selvfølgelig vil det være dumt af mig at love, at jeg bliver her. 

Og netop det argument, at AGF spiller seværdig fodbold, er godt begrundet. Uwe Röslers mandskab har lavet 21 mål i sæsonens første syv kampe – syv flere end Silkeborg, der har lavet næstflest.

Det har stor betydning for Anderson, når han skal beslutte sig for, om han vil blive i AGF.

– Helt sikkert. Det betyder enormt meget for mig, at vi spiller på den måde, vi gør, med offensiv og seværdig fodbold, fordi det betyder, at jeg kan præstere bedre og få lidt mere output på. Det hjælper mig og mange spillere på holdet.

– Så det er klart, at AGF er et rigtig fedt sted at spille, når vi gør det, som vi har gjort det de sidste mange kampe.

Mikael Anderson har lavet to mål og fire oplæg i sæsonens første syv kampe.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





En sort plet på hans eftermæle




LIVE

TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

Færdig i dansk klub efter 2 dage

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Afsløring: FC København afviser millionbud

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde

I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub

Siger op: Superliga-ekspert stopper

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Monstrøs PL-transfer tæt på

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Anton Gaaei-handel meldes død

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Franco Baresi er død