Overrasket Brøndby-chef: Nu forklarer Sandi Putros

Sandi Putros giver her en forklaring på, hvorfor han blev kaldt ud til VAR-skærmen ved FC Midtjyllands underkendte scoring.



En tur ud til VAR-skærmen skabte undren på Brøndby Stadion søndag aften.

Ved FC Midtjyllands underkendte 1-1-scoring var kampens dommer Sandi Putros ude ved VAR-skærmen, idet Dario Osorio var offside, inden han pillede bolden fra Marko Divkovic.

Det er langt fra normal kotyme, at en dommer skal ud til skærmen ved en offside-kendelse, og Brøndby-træner Jesper Sørensen undrede sig efter kampen også over, hvorfor Putros skulle en tur derud.

– Jeg troede, han skulle ud at tjekke, om der var frispark, hvilket jeg iøvrigt synes, at der var. Jeg synes, der var klart frispark, men jeg er ikke bekendt med, at man skal ud at tjekke for offside, fortæller Brøndby-træneren til Tipsbladet og resten af den skrevne presse efter kampen.

Men det var fuldstændig efter bogen, at Sandi Putros skulle til skærmen. Det fortæller dommeren i et skriftligt svar til Tipsbladet.

– I forbindelse med annulleringen af FCM scoringen blev en offside konstateret og efterfølgende vist på TV. Da der er tale om en offside-situation for at genere, som ikke er faktuelt, så skal dommeren på banen, jf. VAR-protokollen, altid kaldes til et review. Det skyldes, at dommeren selv skal foretage skønnet på strafbarheden, fortæller Sandi Putros til Tipsbladet.

Målet endte som bekendt med at blive underkendt, og situationen kan ses i klippet øverst i artiklen.

Dommer Sandi Putros blev efter kampen også kritiseret af Thomas Thomasberg for at stå i vejen for André Rømer i forbindelse med Yuito Suzukis flotte mål til 2-0. 

– Jeg synes, det var en virkelig flot screening af Putros. Jeg kan konstatere, at Rømer ikke kunne komme hen til bolden så hurtigt, som han gerne ville, fortalte Thomasberg efter kampen. 

Til Tipsbladet forklarer Sandi Putros, at han havde svært ved at læse, hvor Rømer ville løbe hen. 

– En pludselig og uventet bold endte tæt på Rømer og jeg. Jeg havde svært ved at aflæse Rømers retning før til sidst, hvor han løb venstre om ryggen på mig. Heldigvis var der ingen kontakt. Selvom positionering indgår som et vigtigt element i vores forberedelse til kampene, så er det en præmis vi lever under i kampens hede, at vi sommetider beklageligvis kommer i vejen for spillet, fortæller Sandi Putros. 

Brøndby trak sig trods et massivt FCM-tryk sejrsrigt ud af opgøret med cifrene 2-1. Med seks spillerunder igen topper Brøndby Superligaen med tre point ned til FC Midtjylland som den nærmeste konkurrent.



Nartey blæser alt modstand til vægs

Fælder dom over Norwich-danskere

Hold da op – den er helt gal

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

FC København misser denne midtbane-stjerne

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Raser over dansk stjerne

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

‘Den værste transfer nogensinde’

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Eriksen med kontant udmelding

Dorgu blev helten for Manchester United

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Presset Frank: Her er vores store problem

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Det har taget røven på Steve Cooper

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Forlænger med to Superliga-talenter

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

City-ejer sælger klub

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Så meget betaler de for Oscar Fraulo

Klart ønske fra Ruben Amorim

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Salah blev helten for Egypten

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Her er planen for januars transfervindue

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

AFCON inviterer til gratis fodbold

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge