Overrasket Brøndby-chef: Nu forklarer Sandi Putros

Sandi Putros giver her en forklaring på, hvorfor han blev kaldt ud til VAR-skærmen ved FC Midtjyllands underkendte scoring.



En tur ud til VAR-skærmen skabte undren på Brøndby Stadion søndag aften.

Ved FC Midtjyllands underkendte 1-1-scoring var kampens dommer Sandi Putros ude ved VAR-skærmen, idet Dario Osorio var offside, inden han pillede bolden fra Marko Divkovic.

Det er langt fra normal kotyme, at en dommer skal ud til skærmen ved en offside-kendelse, og Brøndby-træner Jesper Sørensen undrede sig efter kampen også over, hvorfor Putros skulle en tur derud.

– Jeg troede, han skulle ud at tjekke, om der var frispark, hvilket jeg iøvrigt synes, at der var. Jeg synes, der var klart frispark, men jeg er ikke bekendt med, at man skal ud at tjekke for offside, fortæller Brøndby-træneren til Tipsbladet og resten af den skrevne presse efter kampen.

Men det var fuldstændig efter bogen, at Sandi Putros skulle til skærmen. Det fortæller dommeren i et skriftligt svar til Tipsbladet.

– I forbindelse med annulleringen af FCM scoringen blev en offside konstateret og efterfølgende vist på TV. Da der er tale om en offside-situation for at genere, som ikke er faktuelt, så skal dommeren på banen, jf. VAR-protokollen, altid kaldes til et review. Det skyldes, at dommeren selv skal foretage skønnet på strafbarheden, fortæller Sandi Putros til Tipsbladet.

Målet endte som bekendt med at blive underkendt, og situationen kan ses i klippet øverst i artiklen.

Dommer Sandi Putros blev efter kampen også kritiseret af Thomas Thomasberg for at stå i vejen for André Rømer i forbindelse med Yuito Suzukis flotte mål til 2-0. 

– Jeg synes, det var en virkelig flot screening af Putros. Jeg kan konstatere, at Rømer ikke kunne komme hen til bolden så hurtigt, som han gerne ville, fortalte Thomasberg efter kampen. 

Til Tipsbladet forklarer Sandi Putros, at han havde svært ved at læse, hvor Rømer ville løbe hen. 

– En pludselig og uventet bold endte tæt på Rømer og jeg. Jeg havde svært ved at aflæse Rømers retning før til sidst, hvor han løb venstre om ryggen på mig. Heldigvis var der ingen kontakt. Selvom positionering indgår som et vigtigt element i vores forberedelse til kampene, så er det en præmis vi lever under i kampens hede, at vi sommetider beklageligvis kommer i vejen for spillet, fortæller Sandi Putros. 

Brøndby trak sig trods et massivt FCM-tryk sejrsrigt ud af opgøret med cifrene 2-1. Med seks spillerunder igen topper Brøndby Superligaen med tre point ned til FC Midtjylland som den nærmeste konkurrent.





LIVE

LIVE: Tottenham har ny manager på plads

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Pinligt! Danmark brænder på stribe



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Priske melder ud: DE er favoritter i aften



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Kæmpe stjerne besøger København

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Sverige skal til VM

Tjekkiet – Danmark

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Tottenham præsenterer ny træner

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Rasmus Højlund har ikke set det før

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Melder ud om Kasper Hjulmand



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Italien under massivt pres

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job