En tur ud til VAR-skærmen skabte undren på Brøndby Stadion søndag aften.
Ved FC Midtjyllands underkendte 1-1-scoring var kampens dommer Sandi Putros ude ved VAR-skærmen, idet Dario Osorio var offside, inden han pillede bolden fra Marko Divkovic.
Det er langt fra normal kotyme, at en dommer skal ud til skærmen ved en offside-kendelse, og Brøndby-træner Jesper Sørensen undrede sig efter kampen også over, hvorfor Putros skulle en tur derud.
– Jeg troede, han skulle ud at tjekke, om der var frispark, hvilket jeg iøvrigt synes, at der var. Jeg synes, der var klart frispark, men jeg er ikke bekendt med, at man skal ud at tjekke for offside, fortæller Brøndby-træneren til Tipsbladet og resten af den skrevne presse efter kampen.
Men det var fuldstændig efter bogen, at Sandi Putros skulle til skærmen. Det fortæller dommeren i et skriftligt svar til Tipsbladet.
– I forbindelse med annulleringen af FCM scoringen blev en offside konstateret og efterfølgende vist på TV. Da der er tale om en offside-situation for at genere, som ikke er faktuelt, så skal dommeren på banen, jf. VAR-protokollen, altid kaldes til et review. Det skyldes, at dommeren selv skal foretage skønnet på strafbarheden, fortæller Sandi Putros til Tipsbladet.
Målet endte som bekendt med at blive underkendt, og situationen kan ses i klippet øverst i artiklen.
Dommer Sandi Putros blev efter kampen også kritiseret af Thomas Thomasberg for at stå i vejen for André Rømer i forbindelse med Yuito Suzukis flotte mål til 2-0.
– Jeg synes, det var en virkelig flot screening af Putros. Jeg kan konstatere, at Rømer ikke kunne komme hen til bolden så hurtigt, som han gerne ville, fortalte Thomasberg efter kampen.
Til Tipsbladet forklarer Sandi Putros, at han havde svært ved at læse, hvor Rømer ville løbe hen.
– En pludselig og uventet bold endte tæt på Rømer og jeg. Jeg havde svært ved at aflæse Rømers retning før til sidst, hvor han løb venstre om ryggen på mig. Heldigvis var der ingen kontakt. Selvom positionering indgår som et vigtigt element i vores forberedelse til kampene, så er det en præmis vi lever under i kampens hede, at vi sommetider beklageligvis kommer i vejen for spillet, fortæller Sandi Putros.
Brøndby trak sig trods et massivt FCM-tryk sejrsrigt ud af opgøret med cifrene 2-1. Med seks spillerunder igen topper Brøndby Superligaen med tre point ned til FC Midtjylland som den nærmeste konkurrent.
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
Hård kritik af FC København-stjerne
Manchester City klar til semifinale
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
HELT VILDT
Truer med at skride – de skylder ham kassen!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
MEDIE
Manchester United rasende
INTERVIEW
Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå
HELT VILDT
Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
NYHEDER
Han er verdens bedste fodboldspiller
NYHEDER
‘En fodboldmæssig katastrofe’
MEDIE
FC Københavns søsterklub henter spændende spiller
MEDIE
Er det FC Københavns nye midtbanespiller?
DAGENS SPILFORSLAG
Mens vi venter på Godo
TOPNYHED
FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’
Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz
Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen
MEDIE
Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger
Albert Grønbæk skifter agent
MEDIE
Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord
Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel
DAGENS SPILFORSLAG
Superfriserne kan drille i Rotterdam
MEDIE