Overrasket Brøndby-chef: Nu forklarer Sandi Putros

Sandi Putros giver her en forklaring på, hvorfor han blev kaldt ud til VAR-skærmen ved FC Midtjyllands underkendte scoring.



En tur ud til VAR-skærmen skabte undren på Brøndby Stadion søndag aften.

Ved FC Midtjyllands underkendte 1-1-scoring var kampens dommer Sandi Putros ude ved VAR-skærmen, idet Dario Osorio var offside, inden han pillede bolden fra Marko Divkovic.

Det er langt fra normal kotyme, at en dommer skal ud til skærmen ved en offside-kendelse, og Brøndby-træner Jesper Sørensen undrede sig efter kampen også over, hvorfor Putros skulle en tur derud.

– Jeg troede, han skulle ud at tjekke, om der var frispark, hvilket jeg iøvrigt synes, at der var. Jeg synes, der var klart frispark, men jeg er ikke bekendt med, at man skal ud at tjekke for offside, fortæller Brøndby-træneren til Tipsbladet og resten af den skrevne presse efter kampen.

Men det var fuldstændig efter bogen, at Sandi Putros skulle til skærmen. Det fortæller dommeren i et skriftligt svar til Tipsbladet.

– I forbindelse med annulleringen af FCM scoringen blev en offside konstateret og efterfølgende vist på TV. Da der er tale om en offside-situation for at genere, som ikke er faktuelt, så skal dommeren på banen, jf. VAR-protokollen, altid kaldes til et review. Det skyldes, at dommeren selv skal foretage skønnet på strafbarheden, fortæller Sandi Putros til Tipsbladet.

Målet endte som bekendt med at blive underkendt, og situationen kan ses i klippet øverst i artiklen.

Dommer Sandi Putros blev efter kampen også kritiseret af Thomas Thomasberg for at stå i vejen for André Rømer i forbindelse med Yuito Suzukis flotte mål til 2-0. 

– Jeg synes, det var en virkelig flot screening af Putros. Jeg kan konstatere, at Rømer ikke kunne komme hen til bolden så hurtigt, som han gerne ville, fortalte Thomasberg efter kampen. 

Til Tipsbladet forklarer Sandi Putros, at han havde svært ved at læse, hvor Rømer ville løbe hen. 

– En pludselig og uventet bold endte tæt på Rømer og jeg. Jeg havde svært ved at aflæse Rømers retning før til sidst, hvor han løb venstre om ryggen på mig. Heldigvis var der ingen kontakt. Selvom positionering indgår som et vigtigt element i vores forberedelse til kampene, så er det en præmis vi lever under i kampens hede, at vi sommetider beklageligvis kommer i vejen for spillet, fortæller Sandi Putros. 

Brøndby trak sig trods et massivt FCM-tryk sejrsrigt ud af opgøret med cifrene 2-1. Med seks spillerunder igen topper Brøndby Superligaen med tre point ned til FC Midtjylland som den nærmeste konkurrent.







LIVE

TransferLIVE: Ny Brøndby-spiller? Her er hans løn

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Brøndby-profil skadet

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

I chok over Tottenham

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?

Storklub lurer på Jonas Wind



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub

Arbejder på angriber-exit

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

Danskerklub meldes interesseret



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber

– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet

Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

Verdensstjernes søn landet i København

Legender med dyster melding

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’

Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon

Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud

Kongerne af transfervinduet

Den værste i 18 år – de overvejer det

Bretonere bøllebanker normannere

‘Afgørende dage’

Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen