En vild transfernyhed ramte fodbold-Danmark sent søndag aften.
Selveste Manchester City overvejer ifølge The Athletic at hente FC Københavns brandvarme angriber Orri Oskarsson, som også har været sat i forbindelse med blandt andre en anden af City Football Groups klubber, nemlig Girona.
Og hvorfor lurer Manchester City så på 19-årige Orri Oskarsson?
Manchester City har solgt angriber Julian Alvarez denne sommer og skal derfor bruge et alternativ til superstjernen Erling Haaland, der trods alt døjer med skader sommetider.
Ifølge tal, som Opta har indsamlet for Tipsbladet, ligner Orri Oskarsson nemlig noget nær den perfekte backup til netop Haaland.
Selvom de selvfølgelig spiller på vidt forskellige niveauer, er deres spillestil nemlig meget ens. Begge kommer til afslutninger med en høj expected goals ifølge Optas tal – 0,20 expected goals per skud for Oskarsson og 0,24 expected goals per skud for Haaland – mens begge også rammer målet med mere end halvdelen af deres skud.
Faktisk er det også interessant, at den spiller, som Orri Oskarsson minder mest om ifølge Optas sammenligningsværktøj, er Erling Haaland fra 2021/22-sæsonen, hvor han spillede i Borussia Dortmund. Der er 89 procents lighed, lyder det.
Derudover er der også de helt åbenlyse faktorer. Siden starten af sidste sæson har kun Patrick Mortensen og German Onugkha scoret flere mål i Superligaen end Orri Oskarsson, og den islandske angriber betragtes som et enormt stort angribertalent. Og Manchester City kan meget vel have brug for en ny angriber efter salget af Julian Alvarez til Atletico Madrid.
Om det ender med et skifte denne sommer, må tiden vise. Ifølge The Athletic er det“usandsynligt”, at Manchester City vil gå efter Oskarsson på nuværende tidspunkt, men han står højt på listen.
I FC København har den 19-årige bomber kontrakt til sommeren 2028.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
TransferLIVE: Nyt job – her er Ruben Amorims løn
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
OPTAKT
Frankrig – Senegal
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
OPTAKT
Irak – Norge
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
Japan overrasker mod Holland
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Belgien – Egypten
MEDIE