En vild transfernyhed ramte fodbold-Danmark sent søndag aften.
Selveste Manchester City overvejer ifølge The Athletic at hente FC Københavns brandvarme angriber Orri Oskarsson, som også har været sat i forbindelse med blandt andre en anden af City Football Groups klubber, nemlig Girona.
Og hvorfor lurer Manchester City så på 19-årige Orri Oskarsson?
Manchester City har solgt angriber Julian Alvarez denne sommer og skal derfor bruge et alternativ til superstjernen Erling Haaland, der trods alt døjer med skader sommetider.
Ifølge tal, som Opta har indsamlet for Tipsbladet, ligner Orri Oskarsson nemlig noget nær den perfekte backup til netop Haaland.
Selvom de selvfølgelig spiller på vidt forskellige niveauer, er deres spillestil nemlig meget ens. Begge kommer til afslutninger med en høj expected goals ifølge Optas tal – 0,20 expected goals per skud for Oskarsson og 0,24 expected goals per skud for Haaland – mens begge også rammer målet med mere end halvdelen af deres skud.
Faktisk er det også interessant, at den spiller, som Orri Oskarsson minder mest om ifølge Optas sammenligningsværktøj, er Erling Haaland fra 2021/22-sæsonen, hvor han spillede i Borussia Dortmund. Der er 89 procents lighed, lyder det.
Derudover er der også de helt åbenlyse faktorer. Siden starten af sidste sæson har kun Patrick Mortensen og German Onugkha scoret flere mål i Superligaen end Orri Oskarsson, og den islandske angriber betragtes som et enormt stort angribertalent. Og Manchester City kan meget vel have brug for en ny angriber efter salget af Julian Alvarez til Atletico Madrid.
Om det ender med et skifte denne sommer, må tiden vise. Ifølge The Athletic er det“usandsynligt”, at Manchester City vil gå efter Oskarsson på nuværende tidspunkt, men han står højt på listen.
I FC København har den 19-årige bomber kontrakt til sommeren 2028.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
VM-LIVE: Julian Nagelsmann overrasker
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Supercomputer: Her er VM-finalen
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Nyt job til Cooper? Han kan snart være fortid
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
VM-spiller får fem karantænedage
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
VM-vækkeuret: Han er i en klasse for sig!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
MEDIE