Derfor røg Thomasbergs løjtnanter

FC Midtjylland har to nye assistenttrænere og en ny chef for den medicinske afdeling – så skal cheftræner Thomas Thomasberg også til at se sig over skulderen?



IKAST (Tipsbladet): First Team Coach Allan K. Jepsens stemme runger gennem Stadome, da FC Midtjylland tirsdag har første holdtræning med bold og fodboldøvelser efter nogle dage med fysiske tests og træning.

På den anden side er den anden nye assistenttræner Morten ‘Duncan’ Rasmussen ved at instruere en anden gruppe spillere, og det er i store træk den dagligdag, FC Midtjylland kan se frem til i 2025 med de to nye trænere til at styre træningen og cheftræner Thomas Thomasberg med det overordnede overblik og fokus på kampene.

Norske Arne Sandstø og Niels Lodberg havde de rolle sidste år men blev fyret umiddelbart efter sidste kamp mod FC Porto i december.

At fyre to ledende assistenttrænere er særdeles opsigtsvækkende efter et 2024, hvor FCM vandt DM og her i vinterpausen ligger toer på dårligere målscore end FC København og har en hæderlig chance for at gå videre i Europa League.

Så skal cheftræner Thomas Thomasberg også til at se sig over skulderen, og er det en kritik af cheftrænerens arbejde?

Det spurgte Tipsbladet ind til før tirsdagens træning, hvor FCM’s fodbolddirektør Peter Sand stillede op til interview.

– Vi har vurderet, at vi, heldigvis med afsæt i et solidt sportsligt fundament, kan hæve overliggeren yderligere. Og det vil vi rigtig gerne, så vi kan blive endnu dygtigere til at accelerere den individuelle udvikling og blive endnu skarpere til at udtrykke vores spillestil og DNA. Det er det, vi tror og forventer, at vi kommer endnu tættere på med den nye trænerkonstellation, siger Peter Sand.

Er det også for at give Thomasberg nogle procent ekstra til at fokusere på kampene?

– Det er jo det, Thomasberg er fantastisk til. Han har også det overordnede ansvar ude til træning. Og så er der hele planlægningen og den detaljerede træning, som Allan og ‘Duncan’ har vist, at de kan på U/19-holdet. Så ved at hive dem op sender vi også et klart signal om, hvor dygtige folk vi har internt, siger Peter Sand.

– En del af FC Midtjyllands DNA er aldrig at stille sig helt tilfreds. Vi skal hele tiden stræbe efter mere og hæve overliggeren. Og efter grundige overvejelser har vi vurderet, at der var behov for at føje nye kompetencer til trænerteamet, så skaber det bedst mulige fundament for at nå næste niveau, siger Peter Sand.

Læs Thomas Thomasbergs kommentar til udskiftningen af assistenterne her

Med de to nye assistenttrænere og englænderen Michael Brown som ny Head of Medical i FCM forventer FC Midtjylland-ledelsen sportslig fremgang i 2025, og det er ikke noget, der skal ligge hverken seks eller ni måneder ude i fremtiden.

– Vores målsætningen er klar. Vi går efter at vinde Superligaen, ikke bare for at vinde men også for at få stjernen på trøjen for fem mesterskaber og for at vinde to mesterskaber i træk. Og så går vi også efter at komme videre i Europa League.

FC Midtjylland flyver til weekenden til Portugal for at forberede sig til de to Europa League-kampe, man spiller ude mod bulgarske Ludogorets 23. januar og på MCH Arena mod Fenerbahce 30. januar.





To spillere frasorteret af Brian Riemer




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

FC København jagter Neestrup-erstatning

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Danmark – Nordmakedonien

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Philip Billing tabte kæben

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

– Det er Neestrups tre største fejl



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Av, FCK! Her er de værst af alle

Helt på røven over Victor Froholdt

Nu flytter anfører til Danmark

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Kæmpe nyhed i udlandet

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Riemer melder stjerne klar

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Klar besked til danske debutanter

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Divisionsforeningen med markant udmelding

I chok over Steve Cooper-historie

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne