Fra skurk til helt på blot en time, det er ikke noget der sker ofte, men det skete lørdag for Ousmane Diao i topkampen mellem FC Midtjylland og FC København.
Senegaleseren blev dagens mand i skysovs, da han i det 79' minut sendte bolden i kassen til 2-1, hvilket også blev kampens slutresultat. Efter scoringen smed forsvarspilleren trøjen i sin jubelscene, hvilket kostede en advarsel fra dagens dommer Jakob Sundberg.
Heldigvis undgik forsvarspilleren at modtage et gult kort yderligere i kampens slutface, hvor FC København ellers pressede på for en udlignende scoring. TV 2 fangede kort efter kampen den 20-årige stopper for at høre, hvorfor han smed trøjen efter sin scoring.
– Jeg har en ven i Afrika, han havde givet mig T-shirten og bedt mig om, at have den indenunder min trøje, så jeg kunne vise den hvis jeg scorede. Ham på trøjen er en populær mand i Afrika, men han er død nu.
Manden på trøjen er umiddelbart Ahmadou Bamba Mbacke, der ifølge Wikipedia var en religiøs leder i Senegal, som er kendt for sin pacifistiske kamp mod den franske kolonimagt.
Diao havde også en dobbeltrolle i FC Midtjyllands seneste kamp i Silkeborg, hvor han i første halvleg kostede et mål, hvilket han ved den lejlighed gjorde op for, ved at sjaske bolden i kassen fra kanten af feltet i den kamp. Derfor var det ikke uvant for forsvarspilleren at arbejde sig tilbage i en kamp, hvor han har lavet en stor fejl.
– Jeg synes, at det er et straffespark, men nogle gange i fodbold laver man fejl, men man er bare nødt til at arbejde videre, jeg fortæller til mig selv, at vi er nødt til at vinde kampen.
– Jeg har det godt efter sejren, jeg er virkelig glad for at score et mål, der gjorde at mit hold vandt kampen.
FC Midjylland lagde sig med sejren sikkert op på superligaens førsteplads, hvor de har fire point ned til AGF, der søndag møder Silkeborg IF.
TRANSFER
Overraskende nyt om Lukas Engel
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
EKSKLUSIVT
Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
I chok over Nicolai Poulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
TOPNYHED
Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
TOPNYHED
Ole Palmå færdig i Brøndby IF
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
NYHEDER
Antonsens drøm slukket
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
NYHEDER
– Når jeg var alene, græd jeg
NYHEDER
– Lidt af en bombe
NYHEDER
FCK straffes – Sektion 12 lukkes
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
NYHEDER
Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
Kamil Grabara-opslag bemærkes
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
NYHEDER
Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lerager på plads – her er den vilde løn
NYHEDER
Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’
NYHEDER
DBU hylder Hareide
NYHEDER
Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag
DAGENS SPILFORSLAG
Braga brager derudad
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
Højlund i hovedrolle
Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide
Åge Hareide er død
MEDIE
Han er IKKE i spil
TRANSFER