Fra skurk til helt på blot en time, det er ikke noget der sker ofte, men det skete lørdag for Ousmane Diao i topkampen mellem FC Midtjylland og FC København.
Senegaleseren blev dagens mand i skysovs, da han i det 79' minut sendte bolden i kassen til 2-1, hvilket også blev kampens slutresultat. Efter scoringen smed forsvarspilleren trøjen i sin jubelscene, hvilket kostede en advarsel fra dagens dommer Jakob Sundberg.
Heldigvis undgik forsvarspilleren at modtage et gult kort yderligere i kampens slutface, hvor FC København ellers pressede på for en udlignende scoring. TV 2 fangede kort efter kampen den 20-årige stopper for at høre, hvorfor han smed trøjen efter sin scoring.
– Jeg har en ven i Afrika, han havde givet mig T-shirten og bedt mig om, at have den indenunder min trøje, så jeg kunne vise den hvis jeg scorede. Ham på trøjen er en populær mand i Afrika, men han er død nu.
Manden på trøjen er umiddelbart Ahmadou Bamba Mbacke, der ifølge Wikipedia var en religiøs leder i Senegal, som er kendt for sin pacifistiske kamp mod den franske kolonimagt.
Diao havde også en dobbeltrolle i FC Midtjyllands seneste kamp i Silkeborg, hvor han i første halvleg kostede et mål, hvilket han ved den lejlighed gjorde op for, ved at sjaske bolden i kassen fra kanten af feltet i den kamp. Derfor var det ikke uvant for forsvarspilleren at arbejde sig tilbage i en kamp, hvor han har lavet en stor fejl.
– Jeg synes, at det er et straffespark, men nogle gange i fodbold laver man fejl, men man er bare nødt til at arbejde videre, jeg fortæller til mig selv, at vi er nødt til at vinde kampen.
– Jeg har det godt efter sejren, jeg er virkelig glad for at score et mål, der gjorde at mit hold vandt kampen.
FC Midjylland lagde sig med sejren sikkert op på superligaens førsteplads, hvor de har fire point ned til AGF, der søndag møder Silkeborg IF.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER