Fra skurk til helt på blot en time, det er ikke noget der sker ofte, men det skete lørdag for Ousmane Diao i topkampen mellem FC Midtjylland og FC København.
Senegaleseren blev dagens mand i skysovs, da han i det 79' minut sendte bolden i kassen til 2-1, hvilket også blev kampens slutresultat. Efter scoringen smed forsvarspilleren trøjen i sin jubelscene, hvilket kostede en advarsel fra dagens dommer Jakob Sundberg.
Heldigvis undgik forsvarspilleren at modtage et gult kort yderligere i kampens slutface, hvor FC København ellers pressede på for en udlignende scoring. TV 2 fangede kort efter kampen den 20-årige stopper for at høre, hvorfor han smed trøjen efter sin scoring.
– Jeg har en ven i Afrika, han havde givet mig T-shirten og bedt mig om, at have den indenunder min trøje, så jeg kunne vise den hvis jeg scorede. Ham på trøjen er en populær mand i Afrika, men han er død nu.
Manden på trøjen er umiddelbart Ahmadou Bamba Mbacke, der ifølge Wikipedia var en religiøs leder i Senegal, som er kendt for sin pacifistiske kamp mod den franske kolonimagt.
Diao havde også en dobbeltrolle i FC Midtjyllands seneste kamp i Silkeborg, hvor han i første halvleg kostede et mål, hvilket han ved den lejlighed gjorde op for, ved at sjaske bolden i kassen fra kanten af feltet i den kamp. Derfor var det ikke uvant for forsvarspilleren at arbejde sig tilbage i en kamp, hvor han har lavet en stor fejl.
– Jeg synes, at det er et straffespark, men nogle gange i fodbold laver man fejl, men man er bare nødt til at arbejde videre, jeg fortæller til mig selv, at vi er nødt til at vinde kampen.
– Jeg har det godt efter sejren, jeg er virkelig glad for at score et mål, der gjorde at mit hold vandt kampen.
FC Midjylland lagde sig med sejren sikkert op på superligaens førsteplads, hvor de har fire point ned til AGF, der søndag møder Silkeborg IF.
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
AVIS
Færdig i Real Madrid
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
EKSPERT