ÅRHUS (Tipsbladet): I AGF var man rigtig godt tilfreds, da det i begyndelsen af juli lykkedes at lukke en aftale med Blackburn Rovers og Leopold Wahlstedt om et skifte til den århusianske Superliga-klub.
Dermed havde AGF en afløser for Bailey Peacock-Farrell, som AGF også havde forsøgt at hente i sommeren 2023.
Og tilfredse er de stadig i AGF's trænerlokale og på ledelseskontorerne, selv om det noget overraskende har været erfarne Jesper Hansen, der har spillet ikke bare den første Superliga-kamp men også de tre efterfølgende.
I et interview torsdag erklærer Wahlstedt sig klar til at spille og slår i øvrigt koldt vand i blodet over en situation, han har prøvet før.
AGF-cheftræner Uwe Rösler er særdeles godt tilfreds med det spil, han har set Jesper Hansen levere, hvilket er en stor del af forklaringen på Wahlstedts plads på bænken, og tyskeren forsikrer om, det svenske nyindkøb får chancen.
– Han har en rigtig god alder som 25-årig, men det er jo stadig relativt ungt for en målmand. Det er ofte kun begyndelsen af deres karriere og udvikling. Der er ikke mange klubber på højt niveau, der sætter en målmand på 21-22 år i kassen. Han har over 100 betydende kampe, og han har efter min mening god erfaring allerede.
– Det er en stor investering, og han kommer til at spille. Han får chancen.
– Men jeg kan ikke ignorere det høje niveau, Jesper har vist i begyndelsen af sæsonen. Hvis det havde været omvendt, havde Leopold heller ikke brudt sig om det. Der er god konkurrence, og Leopold er kommet i klart bedre form. Han er langt mere komfortabel her og kender spillerne nu. Han ved, hvordan vi spiller, og hvordan han skal spille den bold ud fra vores eget felt.
Vi har god kommunikation med ham, både mig og vores målmandstræner András [Gango]. Vi har været klare overfor ham. Vi vælger kampen. Og når vi vælger den, griber han forhåbentlig chancen, siger Uwe Rösler.
– Men altså, Jesper har bare været god. Og det skal vi respektere. Vi skal respektere konkurrencen og at jeg har to særdeles gode målmænd. Og Leopolds attitude er 'spot on'. Han presser på til træning, og han ved, at han vil få chancen, for han stoler på os. Men jeg ved ikke, om det er i næste uge eller om en måned. Men han kommer til at spille, og så er det op til ham at forsvare pladsen,
Læs interviewet med Leopold Wahlstedt her.
AGF og Superliga-klubberne har skruet markant op for deres budgetter i år og de seneste år. Læs meget mere om det her.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
I chok over Steve Cooper-historie
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
Kæmpe nyhed i udlandet
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
Klar tale: Han bør fyres nu
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
Det har hjemsøgt Højbjerg
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
Vender han retur? Lasse Schöne åben
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
LIVE: Her er Lucas Andersens nye klub
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
Alexander Lind blæst bagover
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
Albert Rudé er færdig i Kolding
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
Mbappé afviser teori
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
FC Midtjylland misser gylden chance
INTERVIEW