Derfor vælger Rösler Hansen over Wahlstedt

Leopold Wahlstedt får sin chance og er godt på vej, men Jesper Hansen har gjort det godt, fortæller AGF's cheftræner Uwe Rösler efter en måned, hvor Wahlstedt lidt overraskende stadig er på AGF's bænk.



ÅRHUS (Tipsbladet): I AGF var man rigtig godt tilfreds, da det i begyndelsen af juli lykkedes at lukke en aftale med Blackburn Rovers og Leopold Wahlstedt om et skifte til den århusianske Superliga-klub.

Dermed havde AGF en afløser for Bailey Peacock-Farrell, som AGF også havde forsøgt at hente i sommeren 2023.

Og tilfredse er de stadig i AGF's trænerlokale og på ledelseskontorerne, selv om det noget overraskende har været erfarne Jesper Hansen, der har spillet ikke bare den første Superliga-kamp men også de tre efterfølgende.

I et interview torsdag erklærer Wahlstedt sig klar til at spille og slår i øvrigt koldt vand i blodet over en situation, han har prøvet før.

AGF-cheftræner Uwe Rösler er særdeles godt tilfreds med det spil, han har set Jesper Hansen levere, hvilket er en stor del af forklaringen på Wahlstedts plads på bænken, og tyskeren forsikrer om, det svenske nyindkøb får chancen.

– Han har en rigtig god alder som 25-årig, men det er jo stadig relativt ungt for en målmand. Det er ofte kun begyndelsen af deres karriere og udvikling. Der er ikke mange klubber på højt niveau, der sætter en målmand på 21-22 år i kassen. Han har over 100 betydende kampe, og han har efter min mening god erfaring allerede.

– Det er en stor investering, og han kommer til at spille. Han får chancen.

– Men jeg kan ikke ignorere det høje niveau, Jesper har vist i begyndelsen af sæsonen. Hvis det havde været omvendt, havde Leopold heller ikke brudt sig om det. Der er god konkurrence, og Leopold er kommet i klart bedre form. Han er langt mere komfortabel her og kender spillerne nu. Han ved, hvordan vi spiller, og hvordan han skal spille den bold ud fra vores eget felt.

Vi har god kommunikation med ham, både mig og vores målmandstræner András [Gango]. Vi har været klare overfor ham. Vi vælger kampen. Og når vi vælger den, griber han forhåbentlig chancen, siger Uwe Rösler.

– Men altså, Jesper har bare været god. Og det skal vi respektere. Vi skal respektere konkurrencen og at jeg har to særdeles gode målmænd. Og Leopolds attitude er 'spot on'. Han presser på til træning, og han ved, at han vil få chancen, for han stoler på os. Men jeg ved ikke, om det er i næste uge eller om en måned. Men han kommer til at spille, og så er det op til ham at forsvare pladsen,

Læs interviewet med Leopold Wahlstedt her.

AGF og Superliga-klubberne har skruet markant op for deres budgetter i år og de seneste år. Læs meget mere om det her.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

‘Vi er favoritter mod Danmark!’



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

Stort Brøndby-boost

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

– Enten FCK eller også stopper han?



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Utroligt: Brøndby må glæde sig

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Interessen er eksploderet på grund af FC København

FC København – FC Nordsjælland

Godt nyt – nu er han landet i København



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Hård dom over Franks fremtid

Neestrup må undvære profil igen

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’

Snestorm kan udfordre OB

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

Vild hæder: Gidsel skriver historie

Danmark indleder med et brag mod Norge

FC København-boss reagerer på tilråb

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

Arteta er utilfreds med disciplinen

Ørkeløshed i Østjylland

Bud landet: Dansker i sen transfer?

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

Randers FC – Vejle Boldklub