Derfor vælger Rösler Hansen over Wahlstedt

Leopold Wahlstedt får sin chance og er godt på vej, men Jesper Hansen har gjort det godt, fortæller AGF's cheftræner Uwe Rösler efter en måned, hvor Wahlstedt lidt overraskende stadig er på AGF's bænk.



ÅRHUS (Tipsbladet): I AGF var man rigtig godt tilfreds, da det i begyndelsen af juli lykkedes at lukke en aftale med Blackburn Rovers og Leopold Wahlstedt om et skifte til den århusianske Superliga-klub.

Dermed havde AGF en afløser for Bailey Peacock-Farrell, som AGF også havde forsøgt at hente i sommeren 2023.

Og tilfredse er de stadig i AGF's trænerlokale og på ledelseskontorerne, selv om det noget overraskende har været erfarne Jesper Hansen, der har spillet ikke bare den første Superliga-kamp men også de tre efterfølgende.

I et interview torsdag erklærer Wahlstedt sig klar til at spille og slår i øvrigt koldt vand i blodet over en situation, han har prøvet før.

AGF-cheftræner Uwe Rösler er særdeles godt tilfreds med det spil, han har set Jesper Hansen levere, hvilket er en stor del af forklaringen på Wahlstedts plads på bænken, og tyskeren forsikrer om, det svenske nyindkøb får chancen.

– Han har en rigtig god alder som 25-årig, men det er jo stadig relativt ungt for en målmand. Det er ofte kun begyndelsen af deres karriere og udvikling. Der er ikke mange klubber på højt niveau, der sætter en målmand på 21-22 år i kassen. Han har over 100 betydende kampe, og han har efter min mening god erfaring allerede.

– Det er en stor investering, og han kommer til at spille. Han får chancen.

– Men jeg kan ikke ignorere det høje niveau, Jesper har vist i begyndelsen af sæsonen. Hvis det havde været omvendt, havde Leopold heller ikke brudt sig om det. Der er god konkurrence, og Leopold er kommet i klart bedre form. Han er langt mere komfortabel her og kender spillerne nu. Han ved, hvordan vi spiller, og hvordan han skal spille den bold ud fra vores eget felt.

Vi har god kommunikation med ham, både mig og vores målmandstræner András [Gango]. Vi har været klare overfor ham. Vi vælger kampen. Og når vi vælger den, griber han forhåbentlig chancen, siger Uwe Rösler.

– Men altså, Jesper har bare været god. Og det skal vi respektere. Vi skal respektere konkurrencen og at jeg har to særdeles gode målmænd. Og Leopolds attitude er 'spot on'. Han presser på til træning, og han ved, at han vil få chancen, for han stoler på os. Men jeg ved ikke, om det er i næste uge eller om en måned. Men han kommer til at spille, og så er det op til ham at forsvare pladsen,

Læs interviewet med Leopold Wahlstedt her.

AGF og Superliga-klubberne har skruet markant op for deres budgetter i år og de seneste år. Læs meget mere om det her.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





I chok over Steve Cooper-historie




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

I chok over Steve Cooper-historie

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Kæmpe nyhed i udlandet

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Klar tale: Han bør fyres nu



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Det har hjemsøgt Højbjerg

– Er der 120 millioner i klubkassen?

Vender han retur? Lasse Schöne åben



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

LIVE: Her er Lucas Andersens nye klub

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Dansker drillet af Mourinho

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Alexander Lind blæst bagover

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Albert Rudé er færdig i Kolding

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Josip Radošević på samtlige forsider

Kan ryge 9 millioner ned i løn

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Mbappé afviser teori

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

The Gunners deprimerer The Blues

– Presset er på Danmark!

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

– Glem 4-4-4-4-0

Kun to har gjort det dårligere

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Viser målform før vigtig landskamp

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

Stiktosset – her er Delaneys svar