Derfor vælger Rösler Hansen over Wahlstedt

Leopold Wahlstedt får sin chance og er godt på vej, men Jesper Hansen har gjort det godt, fortæller AGF's cheftræner Uwe Rösler efter en måned, hvor Wahlstedt lidt overraskende stadig er på AGF's bænk.



ÅRHUS (Tipsbladet): I AGF var man rigtig godt tilfreds, da det i begyndelsen af juli lykkedes at lukke en aftale med Blackburn Rovers og Leopold Wahlstedt om et skifte til den århusianske Superliga-klub.

Dermed havde AGF en afløser for Bailey Peacock-Farrell, som AGF også havde forsøgt at hente i sommeren 2023.

Og tilfredse er de stadig i AGF's trænerlokale og på ledelseskontorerne, selv om det noget overraskende har været erfarne Jesper Hansen, der har spillet ikke bare den første Superliga-kamp men også de tre efterfølgende.

I et interview torsdag erklærer Wahlstedt sig klar til at spille og slår i øvrigt koldt vand i blodet over en situation, han har prøvet før.

AGF-cheftræner Uwe Rösler er særdeles godt tilfreds med det spil, han har set Jesper Hansen levere, hvilket er en stor del af forklaringen på Wahlstedts plads på bænken, og tyskeren forsikrer om, det svenske nyindkøb får chancen.

– Han har en rigtig god alder som 25-årig, men det er jo stadig relativt ungt for en målmand. Det er ofte kun begyndelsen af deres karriere og udvikling. Der er ikke mange klubber på højt niveau, der sætter en målmand på 21-22 år i kassen. Han har over 100 betydende kampe, og han har efter min mening god erfaring allerede.

– Det er en stor investering, og han kommer til at spille. Han får chancen.

– Men jeg kan ikke ignorere det høje niveau, Jesper har vist i begyndelsen af sæsonen. Hvis det havde været omvendt, havde Leopold heller ikke brudt sig om det. Der er god konkurrence, og Leopold er kommet i klart bedre form. Han er langt mere komfortabel her og kender spillerne nu. Han ved, hvordan vi spiller, og hvordan han skal spille den bold ud fra vores eget felt.

Vi har god kommunikation med ham, både mig og vores målmandstræner András [Gango]. Vi har været klare overfor ham. Vi vælger kampen. Og når vi vælger den, griber han forhåbentlig chancen, siger Uwe Rösler.

– Men altså, Jesper har bare været god. Og det skal vi respektere. Vi skal respektere konkurrencen og at jeg har to særdeles gode målmænd. Og Leopolds attitude er 'spot on'. Han presser på til træning, og han ved, at han vil få chancen, for han stoler på os. Men jeg ved ikke, om det er i næste uge eller om en måned. Men han kommer til at spille, og så er det op til ham at forsvare pladsen,

Læs interviewet med Leopold Wahlstedt her.

AGF og Superliga-klubberne har skruet markant op for deres budgetter i år og de seneste år. Læs meget mere om det her.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

LIVE: Færdig i Manchester City efter 10 år?

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Det afgør Chido Obis United-fremtid



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Trænerlegende stopper



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Henter FC København-spiller

Undskylder efter italiensk fiasko

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Mål i Madrid

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Falsk transferhistorie i omløb

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Kæk Wass: Han filmede!

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Chelsea med historiens største PL-underskud

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation