Derfor vælger Rösler Hansen over Wahlstedt

Leopold Wahlstedt får sin chance og er godt på vej, men Jesper Hansen har gjort det godt, fortæller AGF's cheftræner Uwe Rösler efter en måned, hvor Wahlstedt lidt overraskende stadig er på AGF's bænk.



ÅRHUS (Tipsbladet): I AGF var man rigtig godt tilfreds, da det i begyndelsen af juli lykkedes at lukke en aftale med Blackburn Rovers og Leopold Wahlstedt om et skifte til den århusianske Superliga-klub.

Dermed havde AGF en afløser for Bailey Peacock-Farrell, som AGF også havde forsøgt at hente i sommeren 2023.

Og tilfredse er de stadig i AGF's trænerlokale og på ledelseskontorerne, selv om det noget overraskende har været erfarne Jesper Hansen, der har spillet ikke bare den første Superliga-kamp men også de tre efterfølgende.

I et interview torsdag erklærer Wahlstedt sig klar til at spille og slår i øvrigt koldt vand i blodet over en situation, han har prøvet før.

AGF-cheftræner Uwe Rösler er særdeles godt tilfreds med det spil, han har set Jesper Hansen levere, hvilket er en stor del af forklaringen på Wahlstedts plads på bænken, og tyskeren forsikrer om, det svenske nyindkøb får chancen.

– Han har en rigtig god alder som 25-årig, men det er jo stadig relativt ungt for en målmand. Det er ofte kun begyndelsen af deres karriere og udvikling. Der er ikke mange klubber på højt niveau, der sætter en målmand på 21-22 år i kassen. Han har over 100 betydende kampe, og han har efter min mening god erfaring allerede.

– Det er en stor investering, og han kommer til at spille. Han får chancen.

– Men jeg kan ikke ignorere det høje niveau, Jesper har vist i begyndelsen af sæsonen. Hvis det havde været omvendt, havde Leopold heller ikke brudt sig om det. Der er god konkurrence, og Leopold er kommet i klart bedre form. Han er langt mere komfortabel her og kender spillerne nu. Han ved, hvordan vi spiller, og hvordan han skal spille den bold ud fra vores eget felt.

Vi har god kommunikation med ham, både mig og vores målmandstræner András [Gango]. Vi har været klare overfor ham. Vi vælger kampen. Og når vi vælger den, griber han forhåbentlig chancen, siger Uwe Rösler.

– Men altså, Jesper har bare været god. Og det skal vi respektere. Vi skal respektere konkurrencen og at jeg har to særdeles gode målmænd. Og Leopolds attitude er 'spot on'. Han presser på til træning, og han ved, at han vil få chancen, for han stoler på os. Men jeg ved ikke, om det er i næste uge eller om en måned. Men han kommer til at spille, og så er det op til ham at forsvare pladsen,

Læs interviewet med Leopold Wahlstedt her.

AGF og Superliga-klubberne har skruet markant op for deres budgetter i år og de seneste år. Læs meget mere om det her.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Nu er han gratis – på vej til OB?

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Danske klubber vil have ham

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Viborg-boss afviser norsk storklub

Rystet over kæmpe nedsmeltning

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Steve Cooper laver én ændring

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Var tæt på at skifte fra FCK til Barcelona

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Omdiskuteret dommer pillet af FC Midtjylland-kamp

‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

Afsløring: Stor interesse for Sønderjyske-profil

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Viking er norsk mester for første gang i 34 år