Derfor vælger Rösler Hansen over Wahlstedt

Leopold Wahlstedt får sin chance og er godt på vej, men Jesper Hansen har gjort det godt, fortæller AGF's cheftræner Uwe Rösler efter en måned, hvor Wahlstedt lidt overraskende stadig er på AGF's bænk.



ÅRHUS (Tipsbladet): I AGF var man rigtig godt tilfreds, da det i begyndelsen af juli lykkedes at lukke en aftale med Blackburn Rovers og Leopold Wahlstedt om et skifte til den århusianske Superliga-klub.

Dermed havde AGF en afløser for Bailey Peacock-Farrell, som AGF også havde forsøgt at hente i sommeren 2023.

Og tilfredse er de stadig i AGF's trænerlokale og på ledelseskontorerne, selv om det noget overraskende har været erfarne Jesper Hansen, der har spillet ikke bare den første Superliga-kamp men også de tre efterfølgende.

I et interview torsdag erklærer Wahlstedt sig klar til at spille og slår i øvrigt koldt vand i blodet over en situation, han har prøvet før.

AGF-cheftræner Uwe Rösler er særdeles godt tilfreds med det spil, han har set Jesper Hansen levere, hvilket er en stor del af forklaringen på Wahlstedts plads på bænken, og tyskeren forsikrer om, det svenske nyindkøb får chancen.

– Han har en rigtig god alder som 25-årig, men det er jo stadig relativt ungt for en målmand. Det er ofte kun begyndelsen af deres karriere og udvikling. Der er ikke mange klubber på højt niveau, der sætter en målmand på 21-22 år i kassen. Han har over 100 betydende kampe, og han har efter min mening god erfaring allerede.

– Det er en stor investering, og han kommer til at spille. Han får chancen.

– Men jeg kan ikke ignorere det høje niveau, Jesper har vist i begyndelsen af sæsonen. Hvis det havde været omvendt, havde Leopold heller ikke brudt sig om det. Der er god konkurrence, og Leopold er kommet i klart bedre form. Han er langt mere komfortabel her og kender spillerne nu. Han ved, hvordan vi spiller, og hvordan han skal spille den bold ud fra vores eget felt.

Vi har god kommunikation med ham, både mig og vores målmandstræner András [Gango]. Vi har været klare overfor ham. Vi vælger kampen. Og når vi vælger den, griber han forhåbentlig chancen, siger Uwe Rösler.

– Men altså, Jesper har bare været god. Og det skal vi respektere. Vi skal respektere konkurrencen og at jeg har to særdeles gode målmænd. Og Leopolds attitude er 'spot on'. Han presser på til træning, og han ved, at han vil få chancen, for han stoler på os. Men jeg ved ikke, om det er i næste uge eller om en måned. Men han kommer til at spille, og så er det op til ham at forsvare pladsen,

Læs interviewet med Leopold Wahlstedt her.

AGF og Superliga-klubberne har skruet markant op for deres budgetter i år og de seneste år. Læs meget mere om det her.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Bud landet: Dansker i sen transfer?

Utroligt: Brøndby må glæde sig

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Godt nyt – nu er han landet i København



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

‘Kontraktchok’ i Manchester United

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

Derfor var Moukoko vraget

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Hård dom over Franks fremtid

Snestorm kan udfordre OB

Randers FC – Vejle Boldklub

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Mohamed Salah forhandler med ny klub

United-ejer giver offentlig undskyldning

Hård dom: Kuldsejlet forhold

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

DBU erkender fejl i Superliga-kamp



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Afviser Anderlecht

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Sean Dyche fyret

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Her er Danmarks Nations League-pulje!

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Thomas Tuchel laver ny aftale

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

‘Skader falder aldrig belejligt’

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Liverpool tager smal sejr

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

Gunners plaffer danske bier i Brentford