Desperat: Det dufter af 1. Division, AaB!

Det kan koste alt, at AaB-ledelsen har prioriteret spillestilen og salgsemnerne uden øje for, hvor brutal og svær en række, Superligaen er.



Menno van Dam blev hen under midnat fyret som cheftræner i AaB.

Det er i selv helt rimeligt, for AaB har 11 point i de seneste 17 runder og har gennem hele foråret spillet som en nedrykker.

Det begyndte i en rædselsfuldt dårlig kamp i Århus efter fadæsen med den frosne hjemmebane ugen inden, og så faldt den sidste rest af tro endelig sammen mod Sønderjyske påskedag.

Den sidste illusion, det med at man jo ikke tabte til bundholdene, var borte, og det samme var tilliden.

Vi blev måske forblændet af de spændende salgsemner på holdet, der i januar blev til rigtige salg og 50 millioner kroner i kassen.

AaB-ledelsen fik i hvert fald ikke selv fanget, at målene bare fossede ind, og man nok havde brug for skudsikker forstærkning til midterforsvaret og den centrale midtbane.

Uholdbare 25 mål i 10 kampe i 2025 har AaB indkasseret, og man har reelt været reddet af og kan meget muligt blive reddet i den sidste måned af, at Lyngby og Vejle set over hele sæsonen har været endnu dårligere.

Det kommer på sin prøve nu med en hjemmekamp om en uge mod Vejle og i sidste runde i Lyngby, efter alle bange anelser blev til virkelighed.

AaB kunne ikke lukke de par kampe i efteråret, man lå til at vinde og spillede fornuftigt i, i foråret er målene væltet ind i en blanding af usammenhængende forsvarsspil og gigantiske fejl – og hvad gør man så nu?

Er det den rigtige beslutning at fyre Menno van Dam?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Menno van Dam har selv sagt ved flere lejligheder til undertegnede og andre, at vi gerne skulle se AaB toppe nu, hvor man har haft det meste af en sæson til at træne ekstra meget fysisk og simpelthen være stærkere end alle andre med ligaens yngste trup og hold om søndagen.

I stedet har spillet set ufarligt ud.

AaB er læst offensivt af dygtige modstandere i en svær liga, der har fundet nøglerne til at stække nordjyderne, og det samme gælder, når AaB skal forsvare og presse modstanderen.

Det ligner unægtelig nye ejere, en ny ledelse og en førstegangs-cheftræner, der bliver spist levende af en ubønhørlig Superliga, hvor bundniveauet er højt og ingen rigtig er intimideret af, at de unge AaB’ere løber mange meter.

Hvis det lyder pessimistisk før de sidste kampe, er det helt rigtigt set.

Det er ikke et hold indstillet på overlevelseskamp og en jernhård defensiv som Vejle, der med held skiftede træner til Johnny Mølby og Steffen Kielstrup før forårspremieren.

Det var også derfor, jeg efter ydmygelsen i Silkeborg ikke troede, et trænerskifte ville komme eller var det rette så sent i foråret.

Men nu er vi der, og den ny boss for den sidste måned skal træffe valget mellem at prioritere forsvarsspillet i en mere defensiv formation for et hold, der ikke har lagt vægten eller er skruet sammen til det, og at fortsætte med at angribe og presse, hvilket modstanderne har læst.

Der var alvor i blikket undervejs i kampen mod Sønderjyske, hvilket der var god grund til. Foto: Alamy

AaB’s spinkle håb er, at Lyngby og Vejle til sammen har vundet syv kampe i Superligaen og sportsligt er deres 14.00-modstandere i dag, Silkeborg og Viborg, langt underlegne.

Det er ikke mere end et rødt kort til AaB i næste uges nøglekamp mod Vejle, eller at Mathias Jørgensen og offensiven rammer et par tidlige mål, før AaB kan ligge relativt godt igen, så håbet om en effekt ved trænerfyringen giver fin nok mening.

Men det er jo netop det: Håb.

AaB’s førstehold er sat op til spillersalg og til at få alle på gyngende grund ved at være yngre og mere løbe- og duelstærkt end alle andre.

Det er modstanderne i Superligaen så bare ligeglade med, for de har alle sammen folk, der kan tage fra i duellerne og med relativt simple midler kan udstille en naiv AaB-strategi.

Vi, og ikke mindst jeg, på Tipsbladet har i foråret skældt ud på Superliga-toppens niveau, men her ser vi med AaB som ufrivillig forsøgskanin, at niveauet i midten og bunden ikke overlader megen plads til eksperimenter og et meget ungt hold, der skal vænne sig til niveauet.

Menno van Dams spillestil har over de seneste måneder sandsynligvis kostet flere point, end den har givet.

Men den var fuldstændig koordineret og aftalt med AaB’s ejere og ledelse repræsenteret ved sportsdirektør James Gow.

Så skulle det ende med nedrykning, er den mindst lige så meget ejerne og ledelsens som den fyrede cheftræners, og tilknytningen af en lang række spillere, der i foråret ikke har spillet op til Superliga-niveau.

Ambitioner er en fremragende ting at have, og som forretning giver det mening med en ambitiøs spillestil og en masse spændende salgsemner.

Men når man samtidig glemmer forsvaret og ikke er stærkere, kan de ende med at sende AaB retur til 1. Division.

Ja det kan allerede have gjort de sidste ugers redningsaktion umulig, hvis ellers Vejle eller Lyngby kan vinde to-tre kampe til.



Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Han peger på Simon Kjær

Overvejer Mathias Jensen-køb

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

– Du har udstråling som tagpap

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Presset Frank: Her er vores store problem

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Fælder dom over Højlund

Henter dansker – får god pakke

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

– Et frygteligt scenarie

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

– Alle taler om dem!

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Real Madrid-stjerne skifter til Lyon

Vilde Diant Ramaj-rygter tager til