PARKEN (Tipsbladet): Man skal som bekendt rejse sig ved det træ, man er faldet.
Patrick Mortensen har haft nogle hårde uger med to brændte straffespark – i praksis tre – som naturligvis har kostet AGF dyrt.
Fredag aften tog veteranen en fornem revanche, da han scorede kampens første mål i AGF’s 3-2-sejr over FCK.
– Det var sateme lange 20 minutter til sidst, men det føles fantastisk, siger Patrick Mortensen.
Sejren var AGF’s første siden marts, og den glæder naturligvis den rutinerede angriber, der står endnu oven på nogle skuffende kampe.
– For mig er det her en rejse, og jeg vender den lidt om. Jeg synes, det er fantastisk, at medierne har lyst til at bruge så meget spalteplads på mine straffespark. Det må være fordi, at jeg har gjort et eller andet rigtigt, siger Patrick Mortensen.
Angriberen fortæller, at han har støttet sig til en fast kerne af sine nærmeste de seneste par uger, som ikke har været blandt de bedste i karrieren.
– Man kan jo falde i den fælde at gå på Facebook og diverse mediers kommentarspor, og så ryger man da helt ned. Men hvis man lader være med det, skal det nok gå.
Målet mod FC København betød tydeligvis også meget for holdkammeraterne, som har været enormt opbakkende.
– De har virkelig været fantastiske og meget støttende – det har næsten været for meget, siger Patrick Mortensen med et smil og fortsætter:
– Der er flere, der har skrevet til mig, at de støtter mig, og at jeg ikke skulle tænke over det. Jeg undskyldte efter kampen mod Randers for de brændte straffespark, men nåede ikke engang at tale færdig, før folk sagde “hold nu kæft, det har ikke noget med dig at gøre”.
– Så de viser mig bare vanvittig meget kærlighed, og det kan jeg sgu stadig blive lidt rørt over på mine ældre dage.
36-årige Patrick Mortensen blev i sidste sæson topscorer i Superligaen med 20 kasser.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TRANSFER
Spændende melding
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Transferbombe på vej
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
OPTAKT
Sydafrika – Canada
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
EKSKLUSIVT