– Det er der jeg bliver irriteret på jer

Kent Nielsen var ikke lige imponeret over journalisternes spørgsmål forud for pokalfinalen.



Torsdag venter pokalfinalen, hvor Silkeborg og AGF skal mødes i et østjysk opgør i Parken. Her kommer førstnævnte ind til kampen med kun én sejr i deres seneste 16 kampe i Superligaen.

Den kom med FC Midtjylland, hvor SIF vandt med 3-0. Alligevel faldt det ikke i Silkeborgs cheftræner Kent Nielsens smag, da han blev spurgt til, hvordan indløbet havde været til pokalfinalen, når de havde haft en lang periode uden succesoplevelser.

Overfor den fremmødte presse forud for pokalfinalen gjorde han det klart, hvad han mente om det spørgsmål.

– Det er der, hvor jeg bliver irriteret på jer. Vi løber og spiller mod de bedste. Og jeg ved godt, at vi spiller 1-1 i Brøndby og fortjente at vinde der, det glemmer I. Og vi løber og spiller top-6 og spiller mod Midtjylland og mod FCK her i Parken. Hvad er det mere I forlanger af nogle små klubber? Vi ved godt, at når vi spiller mod de store klubber, at uanset hvordan vi faktisk spiller, så er det ikke sikkert, at det er nok, siger han og fortsætter:

– Det er det, vi løber ind med. Fordi tro mig eller lad være. De individueller færdigheder hos de enkelte spillere i det at have de bedste spillere, det plejer nogle gange at hjælpe med at vinde fodboldkampe. Det ved vi godt, at vi ikke har, fordi det også har noget med økonomi at gøre, lyder det fra Kent Nielsen.

Han peger desuden på, at han synes, at de har spillet stærkt.

– Jeg ved godt med resultatmæssigt, at det kan I godt anklage eller sige er for dårligt. Det har jeg ingen problemer i, men vores indhold i kampene er faktisk rigtig godt, fortæller han og tilføjer:

– Det er det, at vi har kunne bringe det videre til det næste, og derfor har vi også kunne levere godt hele tiden. Jeg synes, at vi var rigtig skuffede i søndags. Vores første halvleg var ikke så god. Vi fik repareret det i anden halvleg, men det var ikke nok. Jeg synes faktisk, at vi har været stærke. Vi præsterer godt, så jeg synes faktisk, at vi står et godt sted, fortæller Silkeborg-træneren.

Kampen mellem Silkeborg og AGF spilles torsdag klokken 17.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

De overvejer Christian Eriksen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Stor hyldest af Mike Tullberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen