De satte det hele på plads, da de i februar slog FC Midtjylland.
Førstepladsen var deres, og der duftede af guld i det meste af København.
Siden da er det imidlertid gået helt galt for FC København, der ikke har vundet i de tre efterfølgende runder og i weekenden måtte falde for fodboldens største kliché – at 2-0 er den farligste føring – da de tabte i Viborg.
Der er flere problemer, men særligt ét falder i øjnene hos Kenneth Emil Petersen.
– Det skærer i ens øjne, når man ser mægtige FC København spille med en angriberduo, der hedder Mattsson og Claesson. FC København stiller i en kamp, de skal vinde i Viborg, uden en reel nier. Det er et gigantisk problem for FC København, at de følte sig nødsaget til at sende Onugkha tilbage til Vejle, at man ikke på nogen måde har fået erstattet Oskarsson, og at Cornelius hænger med bentøjet.
– Det er et gigantisk problem, for det er det, der mangler i FC København. Ja, de lukker to mål ind på standardsituationerne, og det er alt for dårligt, men jeg synes stadig, at de har organisationen på plads. Jeg synes, de har den bedste trup. De har Lerager ude, de har Falk, der er på vej tilbage, og Diks kommer også ind.
– Man kan også overveje, om Meling ikke snart skulle starte inde, fordi det er ikke fordi, deres to nye backs imponerer nogen. Altså, Gocholeishvili – det er jo fint nok, at han scorer et mål, men han er simpelthen så ringe i alle defensive aktioner, siger Superliga-eksperten i Viaplay-programmet Superliga Timen.
FC København har ikke de helt vilde målscorere i denne sæson, hvor Mohammed Elyounoussi er intern ligatopscorer med syv mål. Orri Óskarsson, der smuttede til Spanien i august, deler andenpladsen med Viktor Claesson. Herefter følger Kevin Diks med fire mål på straffe – som den eneste tilbage i truppen, der har scoret mere end to Superliga-mål i sæsonen.
Du kan se hele analysen i klippet over artiklen.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
AVIS
Færdig i Real Madrid
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
10. gang i træk
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
TOPNYHED
Emre Mor færdig
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
TIPSBLADET SPECIAL
– Det var virkelig pinligt
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen
NYHEDER