‘Det er et gigantisk problem for FCK’

FC København er i en krisesituation, hvor det særligt er et sted, pilen peger hen, ifølge Viaplays Superliga-ekspert Kenneth Emil Petersen.



De satte det hele på plads, da de i februar slog FC Midtjylland.

Førstepladsen var deres, og der duftede af guld i det meste af København.

Siden da er det imidlertid gået helt galt for FC København, der ikke har vundet i de tre efterfølgende runder og i weekenden måtte falde for fodboldens største kliché – at 2-0 er den farligste føring – da de tabte i Viborg.

Der er flere problemer, men særligt ét falder i øjnene hos Kenneth Emil Petersen.

– Det skærer i ens øjne, når man ser mægtige FC København spille med en angriberduo, der hedder Mattsson og Claesson. FC København stiller i en kamp, de skal vinde i Viborg, uden en reel nier. Det er et gigantisk problem for FC København, at de følte sig nødsaget til at sende Onugkha tilbage til Vejle, at man ikke på nogen måde har fået erstattet Oskarsson, og at Cornelius hænger med bentøjet.

– Det er et gigantisk problem, for det er det, der mangler i FC København. Ja, de lukker to mål ind på standardsituationerne, og det er alt for dårligt, men jeg synes stadig, at de har organisationen på plads. Jeg synes, de har den bedste trup. De har Lerager ude, de har Falk, der er på vej tilbage, og Diks kommer også ind.

– Man kan også overveje, om Meling ikke snart skulle starte inde, fordi det er ikke fordi, deres to nye backs imponerer nogen. Altså, Gocholeishvili – det er jo fint nok, at han scorer et mål, men han er simpelthen så ringe i alle defensive aktioner, siger Superliga-eksperten i Viaplay-programmet Superliga Timen.

FC København har ikke de helt vilde målscorere i denne sæson, hvor Mohammed Elyounoussi er intern ligatopscorer med syv mål. Orri Óskarsson, der smuttede til Spanien i august, deler andenpladsen med Viktor Claesson. Herefter følger Kevin Diks med fire mål på straffe – som den eneste tilbage i truppen, der har scoret mere end to Superliga-mål i sæsonen.

Du kan se hele analysen i klippet over artiklen.





LIVE

TransferLIVE: AaB henter ny angriber i Japan

Efterspørgslen på norske VM-rejser skuffer

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

I svime over Froholdt – får ny hæder

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forhandler om Albert Grønbæk

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Derfor kommer han IKKE til FC København

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

FCM-profil drømmer om Manchester City

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Arsenal-profil på vej væk? Det koster han

Oliver Sonne vender tilbage

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Messi-statue fjernes

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Her lander Superliga-kampprogrammet

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

De kan være færdige i Brøndby