De satte det hele på plads, da de i februar slog FC Midtjylland.
Førstepladsen var deres, og der duftede af guld i det meste af København.
Siden da er det imidlertid gået helt galt for FC København, der ikke har vundet i de tre efterfølgende runder og i weekenden måtte falde for fodboldens største kliché – at 2-0 er den farligste føring – da de tabte i Viborg.
Der er flere problemer, men særligt ét falder i øjnene hos Kenneth Emil Petersen.
– Det skærer i ens øjne, når man ser mægtige FC København spille med en angriberduo, der hedder Mattsson og Claesson. FC København stiller i en kamp, de skal vinde i Viborg, uden en reel nier. Det er et gigantisk problem for FC København, at de følte sig nødsaget til at sende Onugkha tilbage til Vejle, at man ikke på nogen måde har fået erstattet Oskarsson, og at Cornelius hænger med bentøjet.
– Det er et gigantisk problem, for det er det, der mangler i FC København. Ja, de lukker to mål ind på standardsituationerne, og det er alt for dårligt, men jeg synes stadig, at de har organisationen på plads. Jeg synes, de har den bedste trup. De har Lerager ude, de har Falk, der er på vej tilbage, og Diks kommer også ind.
– Man kan også overveje, om Meling ikke snart skulle starte inde, fordi det er ikke fordi, deres to nye backs imponerer nogen. Altså, Gocholeishvili – det er jo fint nok, at han scorer et mål, men han er simpelthen så ringe i alle defensive aktioner, siger Superliga-eksperten i Viaplay-programmet Superliga Timen.
FC København har ikke de helt vilde målscorere i denne sæson, hvor Mohammed Elyounoussi er intern ligatopscorer med syv mål. Orri Óskarsson, der smuttede til Spanien i august, deler andenpladsen med Viktor Claesson. Herefter følger Kevin Diks med fire mål på straffe – som den eneste tilbage i truppen, der har scoret mere end to Superliga-mål i sæsonen.
Du kan se hele analysen i klippet over artiklen.
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TOPNYHED
Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse
NYHEDER
Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
Afvist – Brøndby undrer sig
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
OPTAKT
PSG – Bayern München
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
TOPNYHED