‘Det er et gigantisk problem for FCK’

FC København er i en krisesituation, hvor det særligt er et sted, pilen peger hen, ifølge Viaplays Superliga-ekspert Kenneth Emil Petersen.



De satte det hele på plads, da de i februar slog FC Midtjylland.

Førstepladsen var deres, og der duftede af guld i det meste af København.

Siden da er det imidlertid gået helt galt for FC København, der ikke har vundet i de tre efterfølgende runder og i weekenden måtte falde for fodboldens største kliché – at 2-0 er den farligste føring – da de tabte i Viborg.

Der er flere problemer, men særligt ét falder i øjnene hos Kenneth Emil Petersen.

– Det skærer i ens øjne, når man ser mægtige FC København spille med en angriberduo, der hedder Mattsson og Claesson. FC København stiller i en kamp, de skal vinde i Viborg, uden en reel nier. Det er et gigantisk problem for FC København, at de følte sig nødsaget til at sende Onugkha tilbage til Vejle, at man ikke på nogen måde har fået erstattet Oskarsson, og at Cornelius hænger med bentøjet.

– Det er et gigantisk problem, for det er det, der mangler i FC København. Ja, de lukker to mål ind på standardsituationerne, og det er alt for dårligt, men jeg synes stadig, at de har organisationen på plads. Jeg synes, de har den bedste trup. De har Lerager ude, de har Falk, der er på vej tilbage, og Diks kommer også ind.

– Man kan også overveje, om Meling ikke snart skulle starte inde, fordi det er ikke fordi, deres to nye backs imponerer nogen. Altså, Gocholeishvili – det er jo fint nok, at han scorer et mål, men han er simpelthen så ringe i alle defensive aktioner, siger Superliga-eksperten i Viaplay-programmet Superliga Timen.

FC København har ikke de helt vilde målscorere i denne sæson, hvor Mohammed Elyounoussi er intern ligatopscorer med syv mål. Orri Óskarsson, der smuttede til Spanien i august, deler andenpladsen med Viktor Claesson. Herefter følger Kevin Diks med fire mål på straffe – som den eneste tilbage i truppen, der har scoret mere end to Superliga-mål i sæsonen.

Du kan se hele analysen i klippet over artiklen.





Carsten V. Jensen med klar opfordring 




MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid

Massiv kritik efter skandaløse scener

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

‘Det er ringe ad helvede til’

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

‘Jeg håber bare, at Aarhus stadig står’

AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Brøndby-flop færdig i danskerklub

De bliver monstersalg til sommer

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’

Ruben Amorim favorit til dette job

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Randers FC – OB