‘Det er et gigantisk problem for FCK’

FC København er i en krisesituation, hvor det særligt er et sted, pilen peger hen, ifølge Viaplays Superliga-ekspert Kenneth Emil Petersen.



De satte det hele på plads, da de i februar slog FC Midtjylland.

Førstepladsen var deres, og der duftede af guld i det meste af København.

Siden da er det imidlertid gået helt galt for FC København, der ikke har vundet i de tre efterfølgende runder og i weekenden måtte falde for fodboldens største kliché – at 2-0 er den farligste føring – da de tabte i Viborg.

Der er flere problemer, men særligt ét falder i øjnene hos Kenneth Emil Petersen.

– Det skærer i ens øjne, når man ser mægtige FC København spille med en angriberduo, der hedder Mattsson og Claesson. FC København stiller i en kamp, de skal vinde i Viborg, uden en reel nier. Det er et gigantisk problem for FC København, at de følte sig nødsaget til at sende Onugkha tilbage til Vejle, at man ikke på nogen måde har fået erstattet Oskarsson, og at Cornelius hænger med bentøjet.

– Det er et gigantisk problem, for det er det, der mangler i FC København. Ja, de lukker to mål ind på standardsituationerne, og det er alt for dårligt, men jeg synes stadig, at de har organisationen på plads. Jeg synes, de har den bedste trup. De har Lerager ude, de har Falk, der er på vej tilbage, og Diks kommer også ind.

– Man kan også overveje, om Meling ikke snart skulle starte inde, fordi det er ikke fordi, deres to nye backs imponerer nogen. Altså, Gocholeishvili – det er jo fint nok, at han scorer et mål, men han er simpelthen så ringe i alle defensive aktioner, siger Superliga-eksperten i Viaplay-programmet Superliga Timen.

FC København har ikke de helt vilde målscorere i denne sæson, hvor Mohammed Elyounoussi er intern ligatopscorer med syv mål. Orri Óskarsson, der smuttede til Spanien i august, deler andenpladsen med Viktor Claesson. Herefter følger Kevin Diks med fire mål på straffe – som den eneste tilbage i truppen, der har scoret mere end to Superliga-mål i sæsonen.

Du kan se hele analysen i klippet over artiklen.





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Bombe på vej i Real Madrid?

Kæmpekøb retur til FC København?



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Kalder tronskifte i Danmark

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Arsenal skal til Danmark

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

FC Nordsjælland – AGF