– Det er et kollaps af en anden verden, FCK!

I efterbehandlingen af FC Københavns nederlag og missede mesterskab svinger Viaplays fodboldeksperter Ken Ilsø og Kenneth Emil Petersen øksen.



FC Københavns mesterskabsdrømme blev tirsdag aften knust i Århus, da AGF vandt med 3-2 over de forsvarende danske mestre.

Københavnerne skulle bruge point og allerhelst en sejr for at holde liv i mesterkskabsdrømmene, men nu skal de i stedet ud i en ekstremt afgørende kamp på søndag mod FC Nordsjælland, hvor de ved et nederlag kan misse Europa næste år.

Det er selvsagt ikke en situation, der flugter med FC Københavns egne ambitioner, og den fik da også hug i Offside-studiet efter kampen.

Her svang den ene del af ekspertduoen Kenneth Emil Petersen øksen.

– Det er et gigant kollaps. Det er ikke andet, og det kan ikke være andet end et kæmpe, gigantisk kollaps af FC København. De stod for et par runder siden i Brøndby, hvor Neestrup viste tre fingre, fordi det var det, der skulle til for at få mesterskabet. Tre sejre.

– De har haft to nederlag. Han snakkede i pausen om, at skibet vippede en lille smule, men nu er det kæntret og har motorstop. Resultatmæssigt er det en katastrofe, det FC København har leveret de seneste to runder, siger Kenneth Emil Petersen.

Samme vurdering kommer fra Ken Ilsø.

– Jeg tror ikke, der er nogen som helst i fodbolddanmark, der ikke mener, at det her er en katastrofe. Man har bragt sig i en situation, hvor man med et nederlag til FC Nordsjælland i næste uge, ingen gang kan komme i Europa. Det er det, vi alle sammen og de selv identificerer sig med. Vi har set dem have en flot Champions League-kampagne i år, men i Superligaen har det været for dårligt, siger Ken Ilsø og tilføjer:

– Jeg mangler også nogen, der går ind og tager noget ansvar. Man er bagud med tre mod AGF, der har tabt de sidste fem kampe i Superligaen. Der savner jeg et FCK-hold, der kan presse citronen helt til det sidste.

Forud for sæsonen og undervejs har FC København styrket en i forvejen hamrende stærk trup med spillere som Mohamed Elyounoussi og Magnus Mattsson.

Ifølge Kenneth Emil Petersen har de og resten af truppen svigtet.

– Det er en så stærk trup, hvilket også har vist sig i mit guldbarometer, fordi det er en trup, der er vanvittig stærk, men som totalt har svigtet. Nu skulle de virkeligt vise erfaringen, og at man har spillere, der er hentet til for at vinde mesterskaber i de her situationer og ikke kollapser, jamen så kollapser de guddødeme. Det er simpelthen et kollaps af en anden verden det her.

– Det er en af de bedste trupper nogensinde, der har været i Superligaen, som ikke kommer til at vinde et mesterskab. Han har kunnet vælge fra alle hylder. De henter fra Premier League, en Mattsson, der har været fantastisk i Holland. Det er helt vildt, at vi står en runde før tid, hvor det er ude af deres hænder, og de ikke kan nå det, siger Kenneth Emil Petersen.

FC København kan som minimum sikre sig tredjepladsen i en direkte duel med FC Nordsjælland. Det er også sidste chance for at sikre sig europæisk fodbold i næste sæson.





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

FC Midtjylland – FC København

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

Brøndby IF – Randers FC

Medier fælder hård dom

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Spændende OB-nyhed

AGF – OB

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

De vil have Martin Braithwaite

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Tottenham boykotter Viaplay

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Stjernetransfer på plads alligevel

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

– Han virker frustreret!

Silkeborg IF – Viborg FF

‘De går amok!’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Ramt af pointstraf

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Hylder Nartey efter magisk debut

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

‘De er tilbage’

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet