– Udsolgt mod et jysk "midterhold", ikke dårligt.
Sådan udtrykte FCK-direktør Jacob Lauesen sig på det sociale medie X fredag inden opgøret mod FC Midtjylland.
Fra sæsonerne 2014/2015 til 2019/2020 vandt både FCK og FCM tre mesterskaber, og i de år flyttede FC Midtjylland sig op i den absolutte to i dansk fodbold, mens FC København fik sig en ny guldrival.
Gennem de år var der ordkrig i pressen, og alle kneb gjaldt i den periode – det var blandt andet derfor, at FC København flyttede banderne ind i Parken, når FCM kom på besøg – så det var sværere at tage lange indkast.
Og det er i det lys, at den seneste drilleri skal ses. For de sidste par sæsoner har været svære for FC Midtjylland, der i sidste sæson kun endte som nummer syv, og inden mødet lørdag mod FC København lå nummer fem.
Selv om FC Midtjylland fik det sidste ord og dermed også det sidste grin ved at vinde 2-0, afstår målmand Jonas Lössl fra at skyde tilbage.
– Det har jeg ikke læst, men det er jo fair nok i deres position, hvis de vil sparke nedad. Jeg tager hatten af og har stor, stor respekt for det arbejde, de har gjort de sidste år. Det er fantastisk. Det gør mig endnu mere stolt over at gå herind og vinde, siger Jonas Lössl til den fremmødte presse efter kampen og forklarer:
– Jeg har ikke brug for at sige noget kvikt om dem – jeg tager bare hatten af. De har været gode i lang tid. At de har brug for det, er deres sag.
Jonas Lössl og FC Midtjylland-holdet er godt klar over, at der er store forventninger, og derfor betyder det også meget, at man formår at tage de tre point og reducere forspringet til fem point.
– Vi har snakket så meget om det her potentiale. Det er nok også derfor, at vi er berettiget til så meget kritik fra jer – at det her potentiale er uforløst. Nu beviste vi i dag, at vi godt kan og er på vej, og det gavner dansk fodbold, at så stor en klub som vores med det spillermateriale, der ligger derude, at vi melder os ind og viser, at vi har noget at komme med, mener Jonas Lössl.
FC Midtjylland ligger aktuelt nummer fem – der er nu kun et par point op til nummer to i Silkeborg og altså fem point til de forsvarende mestre fra FC København.
LIVE
LIVE: Medie: Nørgaard stopper på landsholdet
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
NYHEDER
Parken kåret til Superligaens bedste bane
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT