– Det er noget, jeg altid vil huske

I et interview med Tipsbladet ser Melker Widell tilbage på tiden i AaB, der har været både begivenhedsrig og succesfuld for svenskeren, der skal til England til sommer.



I januar fik han realiseret sit drømmeskifte til engelsk fodbold, men i første omgang kigger Melker Widell ind i et forår med Superliga-fodbold.

AaB’s salg af den svenske viceanfører til Swansea er nemlig skruet sådan sammen, at Championship-klubben udlejer Melker Widell tilbage til nordjyderne i resten af sæsonen. Og den løsning er helt perfekt, slår Widell fast i et interview med Tipsbladet.

– Jeg har hele tiden været indstillet på at spille her indtil sommer, så for mig er der ikke noget, der har ændret sig på den måde. Faktisk kan man sige, at der er mindre stress nu, fordi jeg ikke behøver at tænke på sommervinduet og hvad der skal ske, siger Melker Widell til Tipsbladet og fortsætter:

– Mit fokus kommer kun til at være på AaB og på at flytte den her klub fremad og arbejde videre på det gode arbejde, vi allerede har leveret i den her sæson. Jeg ser virkelig frem til det. Teknisk set er jeg Swansea-spiller nu, men jeg føler mig stadig som en AaB-dreng. Jeg har så meget motivation til at slutte godt af her. 

Den 22-årige Melker Widell har været i AaB i halvandet år nu, efter at han i sommeren 2023 skiftede til nordjyderne fra Superettan-klubben Landskrona BoIS. Melker Widell ankom til en klub, der netop var rykket ud af Superligaen på katastrofal vis, men den svenske midtbanespiller hjalp AaB tilbage i den bedste danske række, og i denne sæson har han været en af de helt store profiler på Menno van Dams mandskab.

– Det har utvivlsomt været det bedste skridt i min karriere indtil videre (at skifte til AaB, red.). Når jeg kigger tilbage, kan jeg kun føle mig ekstremt taknemmelig. Der var sket mange ting, før jeg kom til. Atmosfæren i klubben var selvfølgelig ikke den bedste, da jeg ankom. Man kunne føle, at det var en stor katastrofe, ikke kun for klubben, men også for byen og fansene, siger Melker Widell og fortsætter:

– Men det har også været virkeligt smukt at se, at når folk står sammen, kan skabe noget specielt. Fansene støttede os igennem hele sidste sæson i NordicBet Ligaen, og det var ikke den slags stadioner, de var vant til at komme på. Men de var der alligevel hver eneste uge, og for mig var det første gang, at jeg oplevede ægte passion og kærlighed til et hold, jeg spillede for. Jeg har været i andre klubber, som Landskrona BoIS, hvor fansene også var gode, men det er bare meget større her. Der er så mange mennesker her, og at se dem reagere på den her katastrofe, som du formulerer det, har været utroligt.

– Personligt var det også super godt for mig. Jeg kom til den næstbedste række og jeg følte, at jeg kunne gøre en forskel med det samme. Jeg kom med et lidt friskt perspektiv, for jeg oplevede ikke nedrykningen. Jeg følte, at den energi, jeg kom med, var god for mig og for holdet. At hjælpe klubben med at rykke op er noget, jeg altid vil huske. Det var en af de bedste oplevelser i min karriere. 

Melker Widell er i gang med sin sidste halvsæson i dansk fodbold (Foto: Alamy)

‘Det er et statement’
Melker Widell og resten af AaB-mandskabet kan se tilbage på en efterårssæson, der har resulteret i en aktuel niendeplads, men dog med en god afstand på syv point til nedrykningsstregen. Ifølge vicekaptajnen er der lagt op til, at AaB kommer til at præstere på et højere niveau i foråret.

– Jeg vil sige, at vi er blevet bedre og bedre i den her sæson. Vi startede godt i de første kampe, men vi havde også nogle slag, hvor vi løb ind i nogle kæmpe nederlag på hjemmebane. Især de to 4-0-nederlag står stadig tydeligt i hukommelsen. Men jeg synes, at vi gradvist blev bedre. Vi har et af de yngste hold, ikke bare i Superligaen men i Europa, så det er normalt, at det tager tid. Men det er også vigtigt, at man kan se, at vi udvikler os.

– Man skal altid tage træningskampe med et gran salt, men vi formåede at slå Bodø/Glimt, som er en topklub i Skandinavien (AaB vandt 5-3 i en træningskamp, red.). Det er også et statement om, at vi kan tage nogle skridt. Jeg synes, at vi har meget mere at komme med i anden halvdel af sæsonen. Vi bliver ved med at forbedre os, men som du nævner, så er vi heller ikke i en frygtelig situation lige nu. Vi har nogle point ned (til nedrykningsstregen, red.), men vi kigger heller ikke ned. Vi kigger faktisk mere opad, for vil vi jagte de andre hold og se, hvor langt vi kan komme, lyder det fra Melker Widell.

I sidste sæson var AaB selvsagt et tophold i NordicBet Ligaen, mens nordjyderne i Superligaen er undertippede i de fleste kampe. Denne omvæltning har været med til at udvikle Melker Widell, der har etableret sig som en profil i Danmarks bedste række.

– Uden tvivl. Sidste sæson var anderledes på mange måder, fordi vi var et tophold og det var forventet, at vi ville slå alle de andre. Nu er vi underdogs i mange af kampene, så det har selvfølgelig været anderledes, men personligt føler jeg, at jeg har håndteret det rigtigt godt. Jeg har været i stand til at spille mit spil og være kreativ og offensivt orienteret, selvom niveauet er højere. Jeg har i den grad nydt alle de kampe, jeg har spillet, især mod topholdene. Det giver mig bare et ekstra skub, når vi spiller mod de bedste hold.

– Det har været virkeligt godt for mig at se, hvor jeg er henne, og hvad jeg stadig kan levere, selvom vi spiller mod topholdene. Jeg håber, at jeg kan tage det et skridt videre og blive endnu mere offensiv og skabe lidt flere point, end jeg har gjort indtil nu. Jeg er sikker på, at det nok skal komme i anden halvdel af sæsonen, for vi har udviklet os meget som hold, lyder det afslutningsvist fra Melker Widell.

Tipsbladet har også talt med Melker Widell om hans store transfer til Swansea. Den del af interviewet kan du læse lige her.








LIVE

LIVE: Steve Cooper kommenterer sin position

Parisere får Reds til at rødme

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Thomas Frank er favorit til jobbet

Gift Links hylder FCK-legende

Ekspert hylder Høgh-beslutning



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Mathias Zanka går viralt

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Han er Superligaens ringeste målmand!

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Thomas Delaney er fortid’

Danmark har aldrig haft så mange før

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Det betyder intet mod Liverpool

Nu åbner Wind op for fremtiden

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

FC København – Silkeborg IF



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Tøfting lægger hånden på kogepladen

FIFA åbner sag mod Spanien

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Sporting CP – Arsenal

Real Madrid – Bayern

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Vejle snyder Randers i overtiden

Han kan meget vel ende som en lille legende

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining