Vito Hammershøy-Mistrati kom på banen for Randers FC fra anden halvlegs start i fredagens kamp mod Vejle og var med til at vende 0-1 til 3-1.
Han var også manden bag kronjydernes 2-1-mål, som han satte ind med hovedet efter et hjørnespark midtvejs i anden halvleg.
Sejren var Randers’ fjerde på stribe i Superligaen, og dermed er holdet kommet sig ovenpå den dårlige sæsonstart. Der blev det til bare syv point i otte kampe.
Nu er holdet på 19 point for 12 kampe, og derfor synes Mistrati da også, at det går ret så godt i Randers.
– Det er sjovt at være Randers-spiller for tiden. Vi har scoret rigtig mange mål, og vi har vundet vores kampe relativt sikkert. Det hele spiller for tiden, siger målscoreren.
At han kom ind fra bænken, kunne han også glæde sig over efter kampen.
– Det var rigtig dejligt, og det er altid dejligt at komme ind og score. Vi fik scoret hurtigt i anden halvleg, og derefter kunne man godt mærke, at Vejle var ramt.
– Så fik jeg scoret, og Rømer (Andre, red.) lukkede kampen lige bagefter, og derfra var det på “cruise control” hjem, lyder det fra Mistrati.
Rømers straffesparksmål til 3-1 var hans fjerde denne sæson, og han var ligeledes glad efter sejren trods en dårlig første halvleg.
– Det føles rigtig godt for tiden, og det er sjovt. Lige i øjeblikket er det åbenbart bare nok med en enkelt god halvleg.
– For anden uge i træk spillede vi en forfærdelig første, og vi skulle lige ind og kigge hinanden i øjnene og hanke op i hinanden. Tilgengæld spillede vi en rigtig god anden halvleg, siger midtbanemanden.
Randers’ træner Thomas Thomasberg var ikke til stede til kampen, da han er smittet med coronavirus.
Derfor var assistenttræner Rasmus Bertelsen igen ved roret i fredagens kamp mod Vejle. Han var tilfreds med spillernes præstation efter pausen, som ifølge ham godt kunne have givet endnu flere mål.
– Der var ikke mange fingre at sætte på indsatsen. Hvis man skulle være rigtig grov, så skulle vi vel have scoret et par stykker mere.
– Vi har otte store chancer i halvlegen, så der var et par stykker mere at komme efter, men det er svært at være utilfreds, konstaterer Randers-vikaren.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter
NYHEDER
Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
LIVE
Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!
FANKLUBBEN
Det er Superligaens svar på en odder
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
NYHEDER
Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
EKSKLUSIVT
Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
