LYNGBY STADION: Det var bestemt ikke en imponerende efterårssæson, som Lyngby fik leveret, men i forårets to første kampe har ‘De Kongeblå’ dog set anderledes kompetitive ud.
Én ting er dog uændret, og det er den manglende evne til at få bolden over stregen. Efter slutfløjtet erkendte Morten Karlsen da også, at det som træner er frustrerende at se så mange chancer blive brændt, når spillet egentlig ser ganske godt ud.
– Ja, lige den del er da super frustrerende. Det er det jo også for spillerne. Og for fansene givetvis også. Men samtidig, hvis du kigger på Lyngby i efteråret og så den måde, vi spiller på nu, så er min tro og overbevisning på, at den lille del (målene, red.) nok skal komme, når vi er så velorganiserede i så mange faser af spillet, lød det her fra Morten Karlsen.
Hvor vil du sige, at I har bygget på henover vinterpausen?
– Vores opbygningsspil har taget to-tre niveauer op, synes jeg. Vores relationelle forståelse i opbygningen. Samhørigheden i holdet synes jeg er markant bedre. Og sidst, men ikke mindst, er vores pres blevet bedre, lød det fra Morten Karlsen, der ikke ville lægge skjul på, at Lyngby-mandskabet i den grad tørster efter en sejr, efter at det i søndags blev til et 1-0-nederlag mod FC Midtjylland efter en kamp, hvor Lyngby også misbrugte mange muligheder:
– Det er da pisseirriterende ikke at stå med seks point, når man egentlig har spillet til det mod to rigtigt, rigtigt gode hold. Men vi hæfter os ved de gode præstationer. Vi kan ærgre os over det, men vi kan heller ikke bruge for lang tid på at ærgre os. Vi kan forbedre vores skarphed, og så skal vi glemme skuffelsen over ikke at vinde.
I har den bedste defensive statistik i bund-6, og I holder nullet igen i dag. Kan du glæde dig over den del trods alt?
– Det kan jeg helt klart, og det er jeg også meget, meget tilfreds med. At vi er så bundsolide i alle kampe. Det er få knapper, der skal vippes over til vores fordel. Det er ikke syv forskellige ting, vi skal kigge på. Det er lykkeligvis kun afslutningsfasen – og beklageligvis også kun afslutningsfasen, lød det fra Morten Karlsen.
En af de Lyngby-spillere, der skulle have scoret i dag, var Michael Opoku, der også fik et par tilråb med på vejen fra tilskuerpladserne. For Morten Karlsen handler det i det daglige om, at Lyngbys offensive spillere får banket noget selvtillid ind i kroppen på træningsbanen.
– Udover at vi arbejder med dem mentalt, så sætter vi også øvelser op, hvor kompleksiteten ikke er for stor, og hvor frekvensen af mål er høj. Så de får den der følelse af at score mål, score mål, score mål, lød det fra Morten Karlsen.
Lyngby-cheftræneren er slet ikke i tvivl om, at hans hold kommer til at få et andet udtryk, når den forløsende sejr endelig kommer.
– Så flyver vi derudad. Det er jeg slet ikke i tvivl om. Der er så meget energi og bund i det her hold. Vi skal bare lige have proppen af ketchupflasken, lød det afslutningsvist fra Morten Karlsen.
I første omgang venter der i næste runde en vanskelig kamp for Lyngby Boldklub, der møder Brøndby IF på udebane mandag den 3. marts.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub teaser for transfer
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
INTERVIEW
OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer toptalentet Søndergaard
TRANSFER
Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud
TIPSBLADET SPECIAL Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
AFSLØRING
Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil
MEDIE
Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
TRANSFER
Zorniger med klar besked til Brøndby
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
MEDIE
Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
TOPNYHED
Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?
TOPNYHED
Det kan ske mandag i FC København
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TOPNYHED
Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’
HELT VILDT
I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp
TRANSFER
Falsk FC Midtjylland-historie i omløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
EKSKLUSIVT
Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?
TOPNYHED
Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt
AVIS
Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber Benjamin Örn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status
TOPNYHED
FCK-direktør bekræfter henvendelse
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen
TOPNYHED
Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’
INTERVIEW
Millioner på lommen – men vil de bruge dem?
DAGENS SPILFORSLAG
Under i Udine
HELT VILDT
I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia
EKSKLUSIVT
Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’
TIPSBLADETS DOM
GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful
Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey
EKSKLUSIVT
Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’
MEDIE
Brøndby meldes tæt på dansk profil
TOPNYHED