AB, Lyngby, Viborg, Lyngby, Brøndby, Roda, Lyngby, Beitar Jerusalem, IF Elfsborg, Helsingsborgs IF, Ness Ziona, Hapoel Nof HaGalil, Helsingør, Fremad Amager og Brønshøj.
Det er med at tage godt med luft ind, hvis man lige skal nævne alle de klubber, som tidligere Superliga-spiller David Boysen nåede at spille for i sin karriere.
I denne uges udgave af SpilXperten-podcasten ‘Højt Spil’ taler David Boysen, Jesper Christiansen og vært Mie Spangsberg med en af de trænere, han har haft i en turbulent karriere, nemlig Auri Skarbalius.
Auri Skarbalius var Boysens træner i Viborg FF i 2014, og dette blev ingenlunde et match, så Boysen smuttede igen et halvt år efter sit skifte til klubben.
I 2016 udtalte han, at ‘havde jeg vidst, at det blev Auri, var jeg aldrig kommet til klubben’, og den udtalelse blev ekstra interessant, da netop Auri Skarbalius i 2016 fik et par måneder i spidsen for Brøndby, efter Thomas Frank sagde op, og Boysen var i Brøndby-truppen.
Det taler de fire om i ‘Højt Spil’.
Her forklarer Auri Skarbalius, der blandt andet bliver forholdt citatet dengang fra David Boysen, at Boysen aldrig fandt sig til rette i Viborg.
– Jeg husker det tydeligt i Viborg. Jeg gør mig umage, så hver enkelt spiller flytter sig. Jeg kunne se, at David ikke flyttede sig. Jeg var pissed. Og du (Boysen) var sur over ikke at spille. Og så havde vi en reserveholdskamp, hvor jeg med en mobiltelefon filmede nogle af hans aktioner.
– Jeg havde individuelle samtaler med spillerne, også med David, og så havde jeg en liste med taktiske, tekniske og mentale ting. “Det her og det her er godt”. Da jeg så kom til det mentale, var det bare ‘bam, bam, bam, bam, bam’.
– Jeg var næsten ikke færdig med listen, så gik David ud og smaækkede med døren – det gamle Viborg-klubhus var næsten ved at vælte.
– Men jeg vil også sige, at når du er en lidt egocentreret spiller, så passer en stor klub som Brøndby også bedre. Du kunne ikke trives i Viborg – det var et chok for dig, siger Auri Skarbalius.
Og Boysen stemmer i.
– Det er spot on.
– Det er ikke kun noget, der er et tilfælde med mig og Auri – det er jo et tilfælde, der har været i min karriere. Jeg har måske lidt for hurtigt følt, at der var nogen, der ikke ville mig det bedste. Det er nemmere at se, når man kommer ud på den anden side.
– Det er meget, meget sjældent, at en træner har noget imod en spiller. Der skal noget ekstraordinært til, før en træner vil gå på kompromis med sin egen succes, fordi han har noget imod en spiller. Tit bliver man fravalgt, og det kan være, fordi man ikke passer ind i et kollektiv. Og der har jeg godt kunnet se – i flere tilfælde – at det ikke er træneres skyld, at jeg har været i 14 forskellige klubber. Det er jeg ikke for stor til at sige.
– Men jeg har også været scoutet forkert til de hold, der skal forsvare sig hjem og overleve. For det har jeg ikke tålmodigheden til. Jeg har altid været bedst på de hold, der har haft kuglen. Jeg spiller meget på min intuitet, siger David Boysen.
Du kan se hele afsnittet, hvor Auri Skarbalius fortæller om projektet i HB Køge, som han aktuelt er sportschef for, samt tiden som spiller i Brøndby IF.
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
NYHEDER
Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
TOPNYHED
Belønnes af FC København
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
Stor ros til FC Midtjylland
NYHEDER
Vildt! Slår Champions League-rekord
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
NYHEDER
Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
TOPNYHED
Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’
MEDIE
I spil til stort job
Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
NYHEDER
Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time
Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
NYHEDER
– Det her gør ondt for at være ærlig
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort
MEDIE
Spørger på Jonas Wind
Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret
– Det er lidt kaotisk
NYHEDER
Debatten raser: Skal Slot fyres?
NYHEDER
Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp
Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne
Her kan du se FC København mod Kairat Almaty
Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’
Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret
Har ikke spillet kamp i tre uger
Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’
Højlund brænder straffe i Napoli-sejr
