AB, Lyngby, Viborg, Lyngby, Brøndby, Roda, Lyngby, Beitar Jerusalem, IF Elfsborg, Helsingsborgs IF, Ness Ziona, Hapoel Nof HaGalil, Helsingør, Fremad Amager og Brønshøj.
Det er med at tage godt med luft ind, hvis man lige skal nævne alle de klubber, som tidligere Superliga-spiller David Boysen nåede at spille for i sin karriere.
I denne uges udgave af SpilXperten-podcasten ‘Højt Spil’ taler David Boysen, Jesper Christiansen og vært Mie Spangsberg med en af de trænere, han har haft i en turbulent karriere, nemlig Auri Skarbalius.
Auri Skarbalius var Boysens træner i Viborg FF i 2014, og dette blev ingenlunde et match, så Boysen smuttede igen et halvt år efter sit skifte til klubben.
I 2016 udtalte han, at ‘havde jeg vidst, at det blev Auri, var jeg aldrig kommet til klubben’, og den udtalelse blev ekstra interessant, da netop Auri Skarbalius i 2016 fik et par måneder i spidsen for Brøndby, efter Thomas Frank sagde op, og Boysen var i Brøndby-truppen.
Det taler de fire om i ‘Højt Spil’.
Her forklarer Auri Skarbalius, der blandt andet bliver forholdt citatet dengang fra David Boysen, at Boysen aldrig fandt sig til rette i Viborg.
– Jeg husker det tydeligt i Viborg. Jeg gør mig umage, så hver enkelt spiller flytter sig. Jeg kunne se, at David ikke flyttede sig. Jeg var pissed. Og du (Boysen) var sur over ikke at spille. Og så havde vi en reserveholdskamp, hvor jeg med en mobiltelefon filmede nogle af hans aktioner.
– Jeg havde individuelle samtaler med spillerne, også med David, og så havde jeg en liste med taktiske, tekniske og mentale ting. “Det her og det her er godt”. Da jeg så kom til det mentale, var det bare ‘bam, bam, bam, bam, bam’.
– Jeg var næsten ikke færdig med listen, så gik David ud og smaækkede med døren – det gamle Viborg-klubhus var næsten ved at vælte.
– Men jeg vil også sige, at når du er en lidt egocentreret spiller, så passer en stor klub som Brøndby også bedre. Du kunne ikke trives i Viborg – det var et chok for dig, siger Auri Skarbalius.
Og Boysen stemmer i.
– Det er spot on.
– Det er ikke kun noget, der er et tilfælde med mig og Auri – det er jo et tilfælde, der har været i min karriere. Jeg har måske lidt for hurtigt følt, at der var nogen, der ikke ville mig det bedste. Det er nemmere at se, når man kommer ud på den anden side.
– Det er meget, meget sjældent, at en træner har noget imod en spiller. Der skal noget ekstraordinært til, før en træner vil gå på kompromis med sin egen succes, fordi han har noget imod en spiller. Tit bliver man fravalgt, og det kan være, fordi man ikke passer ind i et kollektiv. Og der har jeg godt kunnet se – i flere tilfælde – at det ikke er træneres skyld, at jeg har været i 14 forskellige klubber. Det er jeg ikke for stor til at sige.
– Men jeg har også været scoutet forkert til de hold, der skal forsvare sig hjem og overleve. For det har jeg ikke tålmodigheden til. Jeg har altid været bedst på de hold, der har haft kuglen. Jeg spiller meget på min intuitet, siger David Boysen.
Du kan se hele afsnittet, hvor Auri Skarbalius fortæller om projektet i HB Køge, som han aktuelt er sportschef for, samt tiden som spiller i Brøndby IF.
LIVE
LIVE: FCK ydmyger Silkeborg i Parken!
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
OPTAKT
Viborg FF – AGF
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
INTERVIEW
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
– Han fik et lortetilbud fra OB
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
OPTAKT
OB – FC Fredericia
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
Jakob Poulsen med dyster melding
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
AaB i vildt comeback
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
NYHEDER