‘Det er spot on’: David Boysen smækkede med døren

Auri Skarbalius fortæller om den tidligere Superliga-spiller David Boysen, som han havde en del ture med.



AB, Lyngby, Viborg, Lyngby, Brøndby, Roda, Lyngby, Beitar Jerusalem, IF Elfsborg, Helsingsborgs IF, Ness Ziona, Hapoel Nof HaGalil, Helsingør, Fremad Amager og Brønshøj.

Det er med at tage godt med luft ind, hvis man lige skal nævne alle de klubber, som tidligere Superliga-spiller David Boysen nåede at spille for i sin karriere.

I denne uges udgave af SpilXperten-podcasten ‘Højt Spil’ taler David Boysen, Jesper Christiansen og vært Mie Spangsberg med en af de trænere, han har haft i en turbulent karriere, nemlig Auri Skarbalius.

Auri Skarbalius var Boysens træner i Viborg FF i 2014, og dette blev ingenlunde et match, så Boysen smuttede igen et halvt år efter sit skifte til klubben.

I 2016 udtalte han, at ‘havde jeg vidst, at det blev Auri, var jeg aldrig kommet til klubben’, og den udtalelse blev ekstra interessant, da netop Auri Skarbalius i 2016 fik et par måneder i spidsen for Brøndby, efter Thomas Frank sagde op, og Boysen var i Brøndby-truppen.

Det taler de fire om i ‘Højt Spil’.

Her forklarer Auri Skarbalius, der blandt andet bliver forholdt citatet dengang fra David Boysen, at Boysen aldrig fandt sig til rette i Viborg.

– Jeg husker det tydeligt i Viborg. Jeg gør mig umage, så hver enkelt spiller flytter sig. Jeg kunne se, at David ikke flyttede sig. Jeg var pissed. Og du (Boysen) var sur over ikke at spille. Og så havde vi en reserveholdskamp, hvor jeg med en mobiltelefon filmede nogle af hans aktioner.

– Jeg havde individuelle samtaler med spillerne, også med David, og så havde jeg en liste med taktiske, tekniske og mentale ting. “Det her og det her er godt”. Da jeg så kom til det mentale, var det bare ‘bam, bam, bam, bam, bam’.

– Jeg var næsten ikke færdig med listen, så gik David ud og smaækkede med døren – det gamle Viborg-klubhus var næsten ved at vælte.

– Men jeg vil også sige, at når du er en lidt egocentreret spiller, så passer en stor klub som Brøndby også bedre. Du kunne ikke trives i Viborg – det var et chok for dig, siger Auri Skarbalius.

Og Boysen stemmer i.

– Det er spot on.

– Det er ikke kun noget, der er et tilfælde med mig og Auri – det er jo et tilfælde, der har været i min karriere. Jeg har måske lidt for hurtigt følt, at der var nogen, der ikke ville mig det bedste. Det er nemmere at se, når man kommer ud på den anden side.

– Det er meget, meget sjældent, at en træner har noget imod en spiller. Der skal noget ekstraordinært til, før en træner vil gå på kompromis med sin egen succes, fordi han har noget imod en spiller. Tit bliver man fravalgt, og det kan være, fordi man ikke passer ind i et kollektiv. Og der har jeg godt kunnet se – i flere tilfælde – at det ikke er træneres skyld, at jeg har været i 14 forskellige klubber. Det er jeg ikke for stor til at sige.

– Men jeg har også været scoutet forkert til de hold, der skal forsvare sig hjem og overleve. For det har jeg ikke tålmodigheden til. Jeg har altid været bedst på de hold, der har haft kuglen. Jeg spiller meget på min intuitet, siger David Boysen.

Du kan se hele afsnittet, hvor Auri Skarbalius fortæller om projektet i HB Køge, som han aktuelt er sportschef for, samt tiden som spiller i Brøndby IF.



Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Jonas Wind er i København

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Griner af AaB-rygte

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Frank reddet i døende sekunder

Stor derby-bøde til FC København

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

På rov i FC København

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Rigmand vild med FC København-aftale

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Froholdt får kæmpe hæder

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

– Det har man nok aldrig set før

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Patrick Da Silva idømt fængsel

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Nu er han gratis – på vej til OB?

– Har ikke ubegrænset kredit

Brest moser mandefaldsramte Monaco

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr