AB, Lyngby, Viborg, Lyngby, Brøndby, Roda, Lyngby, Beitar Jerusalem, IF Elfsborg, Helsingsborgs IF, Ness Ziona, Hapoel Nof HaGalil, Helsingør, Fremad Amager og Brønshøj.
Det er med at tage godt med luft ind, hvis man lige skal nævne alle de klubber, som tidligere Superliga-spiller David Boysen nåede at spille for i sin karriere.
I denne uges udgave af SpilXperten-podcasten ‘Højt Spil’ taler David Boysen, Jesper Christiansen og vært Mie Spangsberg med en af de trænere, han har haft i en turbulent karriere, nemlig Auri Skarbalius.
Auri Skarbalius var Boysens træner i Viborg FF i 2014, og dette blev ingenlunde et match, så Boysen smuttede igen et halvt år efter sit skifte til klubben.
I 2016 udtalte han, at ‘havde jeg vidst, at det blev Auri, var jeg aldrig kommet til klubben’, og den udtalelse blev ekstra interessant, da netop Auri Skarbalius i 2016 fik et par måneder i spidsen for Brøndby, efter Thomas Frank sagde op, og Boysen var i Brøndby-truppen.
Det taler de fire om i ‘Højt Spil’.
Her forklarer Auri Skarbalius, der blandt andet bliver forholdt citatet dengang fra David Boysen, at Boysen aldrig fandt sig til rette i Viborg.
– Jeg husker det tydeligt i Viborg. Jeg gør mig umage, så hver enkelt spiller flytter sig. Jeg kunne se, at David ikke flyttede sig. Jeg var pissed. Og du (Boysen) var sur over ikke at spille. Og så havde vi en reserveholdskamp, hvor jeg med en mobiltelefon filmede nogle af hans aktioner.
– Jeg havde individuelle samtaler med spillerne, også med David, og så havde jeg en liste med taktiske, tekniske og mentale ting. “Det her og det her er godt”. Da jeg så kom til det mentale, var det bare ‘bam, bam, bam, bam, bam’.
– Jeg var næsten ikke færdig med listen, så gik David ud og smaækkede med døren – det gamle Viborg-klubhus var næsten ved at vælte.
– Men jeg vil også sige, at når du er en lidt egocentreret spiller, så passer en stor klub som Brøndby også bedre. Du kunne ikke trives i Viborg – det var et chok for dig, siger Auri Skarbalius.
Og Boysen stemmer i.
– Det er spot on.
– Det er ikke kun noget, der er et tilfælde med mig og Auri – det er jo et tilfælde, der har været i min karriere. Jeg har måske lidt for hurtigt følt, at der var nogen, der ikke ville mig det bedste. Det er nemmere at se, når man kommer ud på den anden side.
– Det er meget, meget sjældent, at en træner har noget imod en spiller. Der skal noget ekstraordinært til, før en træner vil gå på kompromis med sin egen succes, fordi han har noget imod en spiller. Tit bliver man fravalgt, og det kan være, fordi man ikke passer ind i et kollektiv. Og der har jeg godt kunnet se – i flere tilfælde – at det ikke er træneres skyld, at jeg har været i 14 forskellige klubber. Det er jeg ikke for stor til at sige.
– Men jeg har også været scoutet forkert til de hold, der skal forsvare sig hjem og overleve. For det har jeg ikke tålmodigheden til. Jeg har altid været bedst på de hold, der har haft kuglen. Jeg spiller meget på min intuitet, siger David Boysen.
Du kan se hele afsnittet, hvor Auri Skarbalius fortæller om projektet i HB Køge, som han aktuelt er sportschef for, samt tiden som spiller i Brøndby IF.
LIVE
LIVE: ‘Han lever ikke op til standarderne’
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
Afviser mesterskabssnak
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
Silkeborg-comeback giver håb
TIPSBLADETS DOM
Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!
NYHEDER