AB, Lyngby, Viborg, Lyngby, Brøndby, Roda, Lyngby, Beitar Jerusalem, IF Elfsborg, Helsingsborgs IF, Ness Ziona, Hapoel Nof HaGalil, Helsingør, Fremad Amager og Brønshøj.
Det er med at tage godt med luft ind, hvis man lige skal nævne alle de klubber, som tidligere Superliga-spiller David Boysen nåede at spille for i sin karriere.
I denne uges udgave af SpilXperten-podcasten ‘Højt Spil’ taler David Boysen, Jesper Christiansen og vært Mie Spangsberg med en af de trænere, han har haft i en turbulent karriere, nemlig Auri Skarbalius.
Auri Skarbalius var Boysens træner i Viborg FF i 2014, og dette blev ingenlunde et match, så Boysen smuttede igen et halvt år efter sit skifte til klubben.
I 2016 udtalte han, at ‘havde jeg vidst, at det blev Auri, var jeg aldrig kommet til klubben’, og den udtalelse blev ekstra interessant, da netop Auri Skarbalius i 2016 fik et par måneder i spidsen for Brøndby, efter Thomas Frank sagde op, og Boysen var i Brøndby-truppen.
Det taler de fire om i ‘Højt Spil’.
Her forklarer Auri Skarbalius, der blandt andet bliver forholdt citatet dengang fra David Boysen, at Boysen aldrig fandt sig til rette i Viborg.
– Jeg husker det tydeligt i Viborg. Jeg gør mig umage, så hver enkelt spiller flytter sig. Jeg kunne se, at David ikke flyttede sig. Jeg var pissed. Og du (Boysen) var sur over ikke at spille. Og så havde vi en reserveholdskamp, hvor jeg med en mobiltelefon filmede nogle af hans aktioner.
– Jeg havde individuelle samtaler med spillerne, også med David, og så havde jeg en liste med taktiske, tekniske og mentale ting. “Det her og det her er godt”. Da jeg så kom til det mentale, var det bare ‘bam, bam, bam, bam, bam’.
– Jeg var næsten ikke færdig med listen, så gik David ud og smaækkede med døren – det gamle Viborg-klubhus var næsten ved at vælte.
– Men jeg vil også sige, at når du er en lidt egocentreret spiller, så passer en stor klub som Brøndby også bedre. Du kunne ikke trives i Viborg – det var et chok for dig, siger Auri Skarbalius.
Og Boysen stemmer i.
– Det er spot on.
– Det er ikke kun noget, der er et tilfælde med mig og Auri – det er jo et tilfælde, der har været i min karriere. Jeg har måske lidt for hurtigt følt, at der var nogen, der ikke ville mig det bedste. Det er nemmere at se, når man kommer ud på den anden side.
– Det er meget, meget sjældent, at en træner har noget imod en spiller. Der skal noget ekstraordinært til, før en træner vil gå på kompromis med sin egen succes, fordi han har noget imod en spiller. Tit bliver man fravalgt, og det kan være, fordi man ikke passer ind i et kollektiv. Og der har jeg godt kunnet se – i flere tilfælde – at det ikke er træneres skyld, at jeg har været i 14 forskellige klubber. Det er jeg ikke for stor til at sige.
– Men jeg har også været scoutet forkert til de hold, der skal forsvare sig hjem og overleve. For det har jeg ikke tålmodigheden til. Jeg har altid været bedst på de hold, der har haft kuglen. Jeg spiller meget på min intuitet, siger David Boysen.
Du kan se hele afsnittet, hvor Auri Skarbalius fortæller om projektet i HB Køge, som han aktuelt er sportschef for, samt tiden som spiller i Brøndby IF.
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
Vil være en af verdens største klubber om fem år
MEDIE
Jonas Wind er i København
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
På rov i FC København
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
– Det har man nok aldrig set før
STORT INTERVIEW
FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb
Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance
NYHEDER
FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’
FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige
Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland
Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen
NYHEDER
Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat
NYHEDER
Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’
Chelsea og Liverpool flopper fælt
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
NYHEDER
– Har ikke ubegrænset kredit
DAGENS SPILFORSLAG
Brest moser mandefaldsramte Monaco
NYHEDER
Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl
Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel
Får PC mindre magt i Wolfsburg?
NYHEDER
Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe
Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr
