Er Dario Osorio en af Superligaens bedste spillere?
På hans gode dage er svaret uden tvivl ja, men der har også været en del dårlige dage i denne sæson, hvor den chilenske kantspiller ikke har fået det store ud af sit spil.
Den 21-årige FC Midtjylland-spiller har bare scoret en enkelt gang og lavet et enkelt oplæg i 14 Superliga-kampe i denne sæson, og det er ifølge Viaplay-ekspert Peter Sørensen en af årsagerne til, at klubben fra Ikast og Herning har skuffet en smule i Superligaen indtil videre.
– Jeg tror, jeg synes, at FC Midtjylland er det hold, der skuffer mest i forhold til det, de har at spille med. Det gælder både de økonomiske muskler og den trup, de har, og det, man kunne forvente af deres hold.
– Jeg synes ikke, der er nogen udvikling i deres spil, og jeg synes, der er endnu mindre udvikling af den enkelte spiller på holdet – for mange har stået stille for længe. Altså Oliver Sørensen er mere eller mindre forsvundet som en afgørende nøglespiller. Osorio har kun lavet et mål og en assist i Superligaen. Det er ufatteligt, fordi han er så god. Mange vil sige, at han er Superligaens bedste spiller, men der er ikke noget målbar impact i forhold til assister og mål.
– Simsir, hvis man kan kontrollere ham, som FCK kunne i Parken, hvad er der så tilbage? Ja, så er der indkast. Franculino, som er en super spiller, kan ikke starte inde, fordi det skal både Simsir og Osorio og en klar 9’er i Buksa. De har været så ringe i deres struktur over en længere periode, at de har været nødt til at tage konsekvensen af det ved at spille med tre centrale midtbanespillere, som er et kompromis i forhold til det, Thomasberg er hentet ind til.
– De var faret vild med Capellas over en kortere periode, og så blev Thomasberg hentet tilbage til Midtjylland, fordi han er manden, der kan få noget struktur og organisation i et system, der hedder 4-4-2. Det vil FC Midtjylland kendes på. Det kunne de ikke holde til, og de tre midtbanespillere har så gjort, at der ikke er plads til Superligaens fire bedste offensive spillere. Det synes jeg er for fattigt af så rig en klub, siger Peter Sørensen til Viaplay Sports News.
Er Dario Osorio Superligaens bedste spiller?
0 Votes
Du kan se vurderingen fra Peter Sørensen i videoen øverst til denne artikel.

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Hylder dansk debutant

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Teemu Pukki dominerer

Ikke sket i 8 år

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Helt vildt – nu har han skiftet klub for 21. gang

– En stor beslutning

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Prøvede at lokke Eriksen

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Triumf: Frank vinder sin første CL-kamp nogensinde

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Voldsomt stormvejr – amok på Brøndby-bøddel

Mourinho meldes tæt på storklub

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Uenighed om FCK’s CL-eventyr: ‘Forrykt vurdering’

Historisk transfer: ‘Jeg var en stor kritiker’

Skrækskade for Braithwaite – nu er der nyt

Elkjær jubler over Frank

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

Skidt nyt for Real Madrid

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’

Holdt på stor hemmelighed

Kæmpe diskussion i tv-studiet: ‘Du siger nej!?’

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League
