FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Jordan Larsson var et kæmpe hit sidste forår, hvor han var med til at sparke mesterskabet til FC København.
Derfor var det ikke den store overraskelse, da københavnerne valgte at indløse svenskeren købsoption og veksle hans lejeaftale til en permanent en af slagsen. Men siden har formkurven ikke været lige så stejl.
Tilbage i marts begyndte der også at opstå skriverier i den svenske presse om en mulig retur til AIK. Svenskeren selv kender dog ikke noget til den formodede interesse fra den trængte Stockholm-klub.
Det fortæller Jordan Larsson til Tipsbladet og den fremmødte presse efter torsdagens træning.
– Jeg hørte ikke noget fra AIK. Det er muligt, at de snakkede med min agent. Men han ved også, at jeg ikke har ambitioner om at spille i Sverige lige nu. Jeg har gode følelser for AIK, men det har ikke været min ambition at forlade FCK. Jeg har det godt her, siger han og fortsætter:
– Jeg var selvfølgelig frustreret over ikke at få flere minutter tidligere på sæsonen, men sådan er det. Det handler bare om at klø på, og nu får jeg flere minutter og vil fortsætte med det.
Overvejede du din fremtid?
– Jeg tror, man bliver nødt til at have lidt mere tålmodighed. Bare fordi du havner på bænken i en periode, skal man ikke tænke. "nu skal jeg smutte, nu skal jeg gøre noget andet." Jeg vil selvfølgelig gerne spille. Det er derfor, jeg er her, men fodboldverdenen er også bare sådan her. Nogle gange går det godt, og andre gange går det mindre godt. Min familie og jeg trives rigtig godt her, så jeg tager tingene, som de kommer.

Et stort smil nu
Hvor store dele af sæsonen har været med Jordan Larsson fra bænken, så har han lige nu ikke så meget at være ked af. Han er startet de seneste to kampe og for få dage siden blev han også far for anden gang.
Den 16. april om formiddagen kom hans søn, som Jordan Larsson og hans kone har valgt at navngive James, til verden.
– Det er fantastisk. Alle, som har fået børn, ved, hvilke nogle følelser, det er. Det er svært at sætte ord på. Alting gik godt, og min kone og vores barn har det godt. Alt er perfekt, siger Jordan Larsson, der lige nu også nyder en perfekt tilværelse på grønsværen.
– Det er fantastisk, og det er derfor, jeg tager til træning hver dag. Sidste forår havde jeg en meget vigtig rolle og i denne sæson, har det så været lidt anderledes. Det har jeg skullet acceptere og få det bedste ud af.
– Jeg træner godt og hårdt, så jeg tror, det er derfor, jeg spiller nu her. Det var godt at spille 90 minutter mod FC Nordsjælland og også spille mod Midtjylland, så nu håber jeg, at jeg kan fortsætte og så lægge mål og assister på.
Jordan Larsson, 26 år, erkender også, at FC København har en stor og bred trup med konkurrence om pladserne, hvorfor man skal gøre sig fortjent til en startplads. Det håber han nu, han kan blive ved med i den resterende del af sæsonen.
Svenskeren, der kan indtage flere af de offensive positioner, har startet syv Superliga-kampe i denne sæson, hvoraf de to seneste altså er i mesterskabsspillet.
LIVE
TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
TOPNYHED
Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen
MEDIE
Overraskende skifte lurer
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
AVIS
Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
HELT VILDT