FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Jordan Larsson var et kæmpe hit sidste forår, hvor han var med til at sparke mesterskabet til FC København.
Derfor var det ikke den store overraskelse, da københavnerne valgte at indløse svenskeren købsoption og veksle hans lejeaftale til en permanent en af slagsen. Men siden har formkurven ikke været lige så stejl.
Tilbage i marts begyndte der også at opstå skriverier i den svenske presse om en mulig retur til AIK. Svenskeren selv kender dog ikke noget til den formodede interesse fra den trængte Stockholm-klub.
Det fortæller Jordan Larsson til Tipsbladet og den fremmødte presse efter torsdagens træning.
– Jeg hørte ikke noget fra AIK. Det er muligt, at de snakkede med min agent. Men han ved også, at jeg ikke har ambitioner om at spille i Sverige lige nu. Jeg har gode følelser for AIK, men det har ikke været min ambition at forlade FCK. Jeg har det godt her, siger han og fortsætter:
– Jeg var selvfølgelig frustreret over ikke at få flere minutter tidligere på sæsonen, men sådan er det. Det handler bare om at klø på, og nu får jeg flere minutter og vil fortsætte med det.
Overvejede du din fremtid?
– Jeg tror, man bliver nødt til at have lidt mere tålmodighed. Bare fordi du havner på bænken i en periode, skal man ikke tænke. "nu skal jeg smutte, nu skal jeg gøre noget andet." Jeg vil selvfølgelig gerne spille. Det er derfor, jeg er her, men fodboldverdenen er også bare sådan her. Nogle gange går det godt, og andre gange går det mindre godt. Min familie og jeg trives rigtig godt her, så jeg tager tingene, som de kommer.

Et stort smil nu
Hvor store dele af sæsonen har været med Jordan Larsson fra bænken, så har han lige nu ikke så meget at være ked af. Han er startet de seneste to kampe og for få dage siden blev han også far for anden gang.
Den 16. april om formiddagen kom hans søn, som Jordan Larsson og hans kone har valgt at navngive James, til verden.
– Det er fantastisk. Alle, som har fået børn, ved, hvilke nogle følelser, det er. Det er svært at sætte ord på. Alting gik godt, og min kone og vores barn har det godt. Alt er perfekt, siger Jordan Larsson, der lige nu også nyder en perfekt tilværelse på grønsværen.
– Det er fantastisk, og det er derfor, jeg tager til træning hver dag. Sidste forår havde jeg en meget vigtig rolle og i denne sæson, har det så været lidt anderledes. Det har jeg skullet acceptere og få det bedste ud af.
– Jeg træner godt og hårdt, så jeg tror, det er derfor, jeg spiller nu her. Det var godt at spille 90 minutter mod FC Nordsjælland og også spille mod Midtjylland, så nu håber jeg, at jeg kan fortsætte og så lægge mål og assister på.
Jordan Larsson, 26 år, erkender også, at FC København har en stor og bred trup med konkurrence om pladserne, hvorfor man skal gøre sig fortjent til en startplads. Det håber han nu, han kan blive ved med i den resterende del af sæsonen.
Svenskeren, der kan indtage flere af de offensive positioner, har startet syv Superliga-kampe i denne sæson, hvoraf de to seneste altså er i mesterskabsspillet.
TRANSFER
FC Midtjylland henter Enzo Beck
TRANSFER
City betaler 560 millioner for ny stjerne
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub
TOPNYHED
Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
TRANSFER
Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen
NYHEDER
Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub
EKSKLUSIVT
Bekræfter: FC København får svar meget snart
MEDIE
Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
AVIS
Superliga-klub tæt på salg til Japan
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
TRANSFER
Superliga-klub i forhandlinger om salg
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
TRANSFER
Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
MEDIE
Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen
EKSKLUSIVT
Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
TOPNYHED
Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn
NYHEDER
Roony Bardghji med drømmekamp
TOPNYHED
Schmedes roser ny transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent
NYHEDER
Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring
DAGENS SPILFORSLAG
Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife
NYHEDER
Real Madrid satte Atlético på plads
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre
TRANSFER
Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet
TOPNYHED
– Så kan det ikke være et svært valg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad
MEDIE
Storklub vil købe Tochi Chukwuani
Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’
Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’
TOPNYHED