HADERSLEV (Tipsbladet)
Kunne Brøndby IF få tre vigtige point i jagten på Top 6 og en topplacering, eller kunne Sønderjyske igen tage en overraskende skalp på hjemmebane, som man gjorde mod mesterholdet FC Midtjylland?
Det ser vi nærmere på her.
Sønderjyske-Brøndby IF 2-2 (0-1)
0-1 Yuito Suzuki (39.)
0-2 Mileta Rajovic (49.)
1-2 Lirim Qamili (66.)
2-2 Mads Agger (84.)
Kampens bedste
Sønderjyske
Vi har peget på ham før, men vi er nødt til at gøre det igen. Lirim Qamili holdt Brøndbys venstre forsvarsside beskæftiget med sine gode udfordringer og den plads, han også skaber for resten af holdet.
Qamili har så tydeligt niveauet til Superligaen, og nok også til at spille i en større klub, så det er ikke ren fantasi, når de i Haderslev allerede er begyndt at tale om et fremtidigt salg – det får Qamili og Sønderjyske, hvis det bliver ved på denne måde, og måske til en af Superligaens større klubber, hvis det ikke bliver udlandet.
Brøndby IF
Mileta Rajovic spillede en god kamp med mål og flere gode aktioner, men vi ender på Yuito Suzuki.
Bevægelig, god til at finde rummene og så også kvik, da Sønderjyske-målmand Jakob Busks kæmpe fejl skulle straffes.
Det var en sløj Brøndby-præstation, men Suzuki leverede nogle glimt af det, der gjorde ham så glohed på transfermarked i sommer og kan gøre ham til Brøndbys storsalg i 2025.
Kampens værste
Sønderjyske
De spillede bolden godt ud af forsvarszonen, Sønderjyske, men det er der jo ingen, der husker nu.
For målmand Jakob Busk lavede en af de fejl, der får Michael Laudrup og andre traditionalister til at rive sig i håret, da han uden at være under større pres spillede bolden lige i fødderne på Yuito Suzuki, der nemt scorede.
Det er den slags, der sker, også for topkeepere som Ederson og Manuel Neuer, men hold fast, det ser dumt ud, når det en sjælden gang sker.
Busk lavede en fin redning bagefter, da Mileta Rajovic var fri igennem, men det er den her fejl, Busks kamp vil blive husket for, og den kommer til at give onde drømme i nat.
Brøndby IF
Åha, Kevin Tshiembe.
Det gik lidt bedre efter pausen, men midtstopperen kunne lige så godt have været udvist i første halvleg, hvor han slap med gult kort for en af de flere gange, han kom for sent eller tog et skævt valg.
Den slags sker for midtstoppere, men det er jo et mønster med den ellers habile forsvarsspiller, og jo nok også en forklaring på, han ikke er i idealopstillingen hos Brøndby IF, når alle mand er klar og i topform.
Fejl sker, men denne størrelse fejl er Tshiembe bare nødt til at få minimeret, hvis han skal blive en topspiller i klubben, for den underliggende fare for røde kort kan Jesper Sørensen ikke leve med, hvis Brøndby skal indfri målsætningen og spille om guld igen til foråret.
Og apropos leve med, så var det også en sportlig fiasko af Brøndby at sige nej tak til Sønderjyskes gaver og lukke hjemmeholdet ind i opgøret igen, så 0-2 blev vendt til 2-2. Sådan her vinder Brøndby ikke guld, eller for den sags skyld medaljer.
Kampens detalje
Ved kampstart sendte Brøndby-fansene en hilsen til udenlandske klubejere og jagten på profit. Det var jo passende netop her i Haderslev, hvor Platek-familiens ejerskab gik helt skævt.
Men det var nok mere møntet på ugens nyhed om, at Silkeborg kommer på amerikanske hænder, hvis ellers generalforsamlingen 11. december nikker ja til Trivela Groups tilbud om at købe 80 procent af klubben for 120 millioner kroner plus en investering oveni på 40 millioner, sekundært at Randers også forhandler om et salg.
Den slags er ikke populært hos store dele af Brøndbys fans, der endnu ikke er trygge ved Global Football Holding som majoritetsejer i Brøndby.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
TOPNYHED
Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
‘Jeg hadede verden’
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
‘Det må ikke ske’
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
‘Han er tilgivet’
Ny hooliganpakke er vedtaget
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
NYHEDER
Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’
Liverpool – West Ham United
Juventus-profil: ‘Absurd’
NYHEDER
Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
MEDIE