HADERSLEV (Tipsbladet)
Kunne Brøndby IF få tre vigtige point i jagten på Top 6 og en topplacering, eller kunne Sønderjyske igen tage en overraskende skalp på hjemmebane, som man gjorde mod mesterholdet FC Midtjylland?
Det ser vi nærmere på her.
Sønderjyske-Brøndby IF 2-2 (0-1)
0-1 Yuito Suzuki (39.)
0-2 Mileta Rajovic (49.)
1-2 Lirim Qamili (66.)
2-2 Mads Agger (84.)
Kampens bedste
Sønderjyske
Vi har peget på ham før, men vi er nødt til at gøre det igen. Lirim Qamili holdt Brøndbys venstre forsvarsside beskæftiget med sine gode udfordringer og den plads, han også skaber for resten af holdet.
Qamili har så tydeligt niveauet til Superligaen, og nok også til at spille i en større klub, så det er ikke ren fantasi, når de i Haderslev allerede er begyndt at tale om et fremtidigt salg – det får Qamili og Sønderjyske, hvis det bliver ved på denne måde, og måske til en af Superligaens større klubber, hvis det ikke bliver udlandet.
Brøndby IF
Mileta Rajovic spillede en god kamp med mål og flere gode aktioner, men vi ender på Yuito Suzuki.
Bevægelig, god til at finde rummene og så også kvik, da Sønderjyske-målmand Jakob Busks kæmpe fejl skulle straffes.
Det var en sløj Brøndby-præstation, men Suzuki leverede nogle glimt af det, der gjorde ham så glohed på transfermarked i sommer og kan gøre ham til Brøndbys storsalg i 2025.
Kampens værste
Sønderjyske
De spillede bolden godt ud af forsvarszonen, Sønderjyske, men det er der jo ingen, der husker nu.
For målmand Jakob Busk lavede en af de fejl, der får Michael Laudrup og andre traditionalister til at rive sig i håret, da han uden at være under større pres spillede bolden lige i fødderne på Yuito Suzuki, der nemt scorede.
Det er den slags, der sker, også for topkeepere som Ederson og Manuel Neuer, men hold fast, det ser dumt ud, når det en sjælden gang sker.
Busk lavede en fin redning bagefter, da Mileta Rajovic var fri igennem, men det er den her fejl, Busks kamp vil blive husket for, og den kommer til at give onde drømme i nat.
Brøndby IF
Åha, Kevin Tshiembe.
Det gik lidt bedre efter pausen, men midtstopperen kunne lige så godt have været udvist i første halvleg, hvor han slap med gult kort for en af de flere gange, han kom for sent eller tog et skævt valg.
Den slags sker for midtstoppere, men det er jo et mønster med den ellers habile forsvarsspiller, og jo nok også en forklaring på, han ikke er i idealopstillingen hos Brøndby IF, når alle mand er klar og i topform.
Fejl sker, men denne størrelse fejl er Tshiembe bare nødt til at få minimeret, hvis han skal blive en topspiller i klubben, for den underliggende fare for røde kort kan Jesper Sørensen ikke leve med, hvis Brøndby skal indfri målsætningen og spille om guld igen til foråret.
Og apropos leve med, så var det også en sportlig fiasko af Brøndby at sige nej tak til Sønderjyskes gaver og lukke hjemmeholdet ind i opgøret igen, så 0-2 blev vendt til 2-2. Sådan her vinder Brøndby ikke guld, eller for den sags skyld medaljer.
Kampens detalje
Ved kampstart sendte Brøndby-fansene en hilsen til udenlandske klubejere og jagten på profit. Det var jo passende netop her i Haderslev, hvor Platek-familiens ejerskab gik helt skævt.
Men det var nok mere møntet på ugens nyhed om, at Silkeborg kommer på amerikanske hænder, hvis ellers generalforsamlingen 11. december nikker ja til Trivela Groups tilbud om at købe 80 procent af klubben for 120 millioner kroner plus en investering oveni på 40 millioner, sekundært at Randers også forhandler om et salg.
Den slags er ikke populært hos store dele af Brøndbys fans, der endnu ikke er trygge ved Global Football Holding som majoritetsejer i Brøndby.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
AVIS
Færdig i Real Madrid
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
10. gang i træk
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER