HADERSLEV (Tipsbladet)
Kunne Brøndby IF få tre vigtige point i jagten på Top 6 og en topplacering, eller kunne Sønderjyske igen tage en overraskende skalp på hjemmebane, som man gjorde mod mesterholdet FC Midtjylland?
Det ser vi nærmere på her.
Sønderjyske-Brøndby IF 2-2 (0-1)
0-1 Yuito Suzuki (39.)
0-2 Mileta Rajovic (49.)
1-2 Lirim Qamili (66.)
2-2 Mads Agger (84.)
Kampens bedste
Sønderjyske
Vi har peget på ham før, men vi er nødt til at gøre det igen. Lirim Qamili holdt Brøndbys venstre forsvarsside beskæftiget med sine gode udfordringer og den plads, han også skaber for resten af holdet.
Qamili har så tydeligt niveauet til Superligaen, og nok også til at spille i en større klub, så det er ikke ren fantasi, når de i Haderslev allerede er begyndt at tale om et fremtidigt salg – det får Qamili og Sønderjyske, hvis det bliver ved på denne måde, og måske til en af Superligaens større klubber, hvis det ikke bliver udlandet.
Brøndby IF
Mileta Rajovic spillede en god kamp med mål og flere gode aktioner, men vi ender på Yuito Suzuki.
Bevægelig, god til at finde rummene og så også kvik, da Sønderjyske-målmand Jakob Busks kæmpe fejl skulle straffes.
Det var en sløj Brøndby-præstation, men Suzuki leverede nogle glimt af det, der gjorde ham så glohed på transfermarked i sommer og kan gøre ham til Brøndbys storsalg i 2025.
Kampens værste
Sønderjyske
De spillede bolden godt ud af forsvarszonen, Sønderjyske, men det er der jo ingen, der husker nu.
For målmand Jakob Busk lavede en af de fejl, der får Michael Laudrup og andre traditionalister til at rive sig i håret, da han uden at være under større pres spillede bolden lige i fødderne på Yuito Suzuki, der nemt scorede.
Det er den slags, der sker, også for topkeepere som Ederson og Manuel Neuer, men hold fast, det ser dumt ud, når det en sjælden gang sker.
Busk lavede en fin redning bagefter, da Mileta Rajovic var fri igennem, men det er den her fejl, Busks kamp vil blive husket for, og den kommer til at give onde drømme i nat.
Brøndby IF
Åha, Kevin Tshiembe.
Det gik lidt bedre efter pausen, men midtstopperen kunne lige så godt have været udvist i første halvleg, hvor han slap med gult kort for en af de flere gange, han kom for sent eller tog et skævt valg.
Den slags sker for midtstoppere, men det er jo et mønster med den ellers habile forsvarsspiller, og jo nok også en forklaring på, han ikke er i idealopstillingen hos Brøndby IF, når alle mand er klar og i topform.
Fejl sker, men denne størrelse fejl er Tshiembe bare nødt til at få minimeret, hvis han skal blive en topspiller i klubben, for den underliggende fare for røde kort kan Jesper Sørensen ikke leve med, hvis Brøndby skal indfri målsætningen og spille om guld igen til foråret.
Og apropos leve med, så var det også en sportlig fiasko af Brøndby at sige nej tak til Sønderjyskes gaver og lukke hjemmeholdet ind i opgøret igen, så 0-2 blev vendt til 2-2. Sådan her vinder Brøndby ikke guld, eller for den sags skyld medaljer.
Kampens detalje
Ved kampstart sendte Brøndby-fansene en hilsen til udenlandske klubejere og jagten på profit. Det var jo passende netop her i Haderslev, hvor Platek-familiens ejerskab gik helt skævt.
Men det var nok mere møntet på ugens nyhed om, at Silkeborg kommer på amerikanske hænder, hvis ellers generalforsamlingen 11. december nikker ja til Trivela Groups tilbud om at købe 80 procent af klubben for 120 millioner kroner plus en investering oveni på 40 millioner, sekundært at Randers også forhandler om et salg.
Den slags er ikke populært hos store dele af Brøndbys fans, der endnu ikke er trygge ved Global Football Holding som majoritetsejer i Brøndby.
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
Kamil Grabara-opslag bemærkes
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
NYHEDER
AGF med banebrydende tilskuertiltag
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
NYHEDER
Stort Yussuf Poulsen-chok
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
NYHEDER
Her er AGF’s transferplaner
MEDIE
Han er IKKE i spil
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
TRANSFER
Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
NYHEDER
Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub
Åge Hareide er død
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
NYHEDER
Kæmpe gennembrud af Mattsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
NYHEDER
Kæmpe brag venter fredag
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
NYHEDER
– Lidt af en bombe
FANKLUBBEN
Drømmer om Andreas Maxsø, men…
INTERVIEW
Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
DAGENS SPILFORSLAG
Braga brager derudad
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
NYHEDER
Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris
NYHEDER
Her er Danmarks EM-trup
EKSKLUSIVT
Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid
Anders Antonsen begræder Axelsen-skade
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah
Manchester City klar til semifinale
EKSKLUSIVT