Det lærte vi af Superligaen: Der er krummer i Brøndby og Arbnor Mucolli

Tipsbladet.dk zoomer ind på anden spillerunde af Superligaen.



Mandag aften binder AaB og AC Horsens en sløjfe på anden spillerunde, når de to mandskaber krydser klinger i Aalborg. De øvrige hold i Superligaen var i kamp i weekenden, og der var knald på flere steder – ikke mindst i Parken, hvor Brøndby vandt en sen 2-1-sejr over rivalerne fra FC København.

Vi ser her nærmere på de nogle af de mest interessante nedslag fra anden runde.

Der er krummer i Brøndby IF

Hvis man går med hat, er det på sin plads at løfte på den for Brøndby IF.

Det er intet mindre end imponerende, at de blå-gule står med maksimum point efter to spillerunder, som har budt på svære kampe mod FC Nordsjælland og FC København. Bevares, heldet har bestemt også tilsmilet Niels Frederiksens mandskab, der to gange i træk har sikret sejren dybt inde i tillægstiden, men held er som bekendt også noget, man opsøger.

Læs også:Kan forlade FCK gratis: Bryan Oviedo overrasket over Ståle Solbakken

Brøndbys fornemme sæsonstart er ikke mindst imponerende set i lyset af, at holdet har spillet de første to kampe uden Andreas Maxsø og Rezan Corlu på holdkortet. 

Sidste sæson viste med al tydelighed, hvor vigtig Andreas Maxsø er for Brøndby, og Rezan Corlu er der store forventninger til, så der er ingen tvivl om, at Niels Frederiksen har gruet for sæsonens første to kampe. Nu kan han se tilbage på et meget veludført stykke arbejde – og fra næste runde er Maxsø og Corlu med igen.

Der er mange mælketænder på Brøndby-mandskabet, men der er så sandelig også krummer i holdet.

Der er også krummer i Arbnor Mucolli

Arbnor Mucolli blev i weekenden kåret som den bedste spiller i 1. division i sidste sæson. Det fejrede Vejle-talentet ved at sætte to streger under, at han bestemt også kan begå sig på højeste niveau i Danmark.

Læs også:FC København meget tæt på finsk målmand

21-årige Mucolli fik kun et kvarter på banen i 4-1-sejren over SønderjyskE, men mere skulle han heller ikke bruge på at løbe med overskrifterne. Offensivspilleren scorede to mål, og særligt scoringen til 4-1 var en perle, der vil blive gengivet mange gange i løbet af sæsonen.

Arbnor Mucolli har længe været fremhævet som ét af de helt store talenter i dansk fodbold. Det tyder på, der er noget om snakken.

Pione Sisto har ikke glemt lækkerierne 

Pione Sisto er på mange måder gået hen og blevet lidt af et mysterie, men den tidligere danske landsholdsspiller kan stadig noget ekstraordinært, og han skal nok blive en profil for FC Midtjylland i Superligaen.

Lørdag blev han matchvinder i 1-0-sejren over Lyngby Boldklub, og lagt sammen med den eminente assist til Awer Mabil mod Young Boys i midtugen, tegner der sig et billede af, at Sisto på vejen mod at finde sig selv i hvert fald ikke har glemt sine evner med en fodbold.

Han er stadig ikke helt på toppen formmæssigt – og så kan man ellers begynde at forestille sig, hvor god han bliver, når han er det. 

Læs også:Avis: Brøndby havde kun administrative omkostninger på Pavlovic
Læs også:Ståle Solbakken ramt af mysterium efter nederlaget til Brøndby
Læs også:Selvsikker Mucolli efter drømmemål: Jeg kører lige et Ronaldo-chop






LIVE

TransferLIVE: Man City kan slå transferrekord

Derfor kommer han IKKE til FC København

Forhandler om Albert Grønbæk

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

De kan være færdige i Brøndby

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Peter Møller: ‘En af de største i historien’

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Oliver Sonne vender tilbage

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Her lander Superliga-kampprogrammet

Kasper Schmeichel stopper karrieren

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Superliga-klub bør jagte Robert Skov



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Storklub jagter to danskere

Dansk profil overrasker: Han er så god

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3