Det lærte vi af Superligaen: Der er krummer i Brøndby og Arbnor Mucolli

Tipsbladet.dk zoomer ind på anden spillerunde af Superligaen.



Mandag aften binder AaB og AC Horsens en sløjfe på anden spillerunde, når de to mandskaber krydser klinger i Aalborg. De øvrige hold i Superligaen var i kamp i weekenden, og der var knald på flere steder – ikke mindst i Parken, hvor Brøndby vandt en sen 2-1-sejr over rivalerne fra FC København.

Vi ser her nærmere på de nogle af de mest interessante nedslag fra anden runde.

Der er krummer i Brøndby IF

Hvis man går med hat, er det på sin plads at løfte på den for Brøndby IF.

Det er intet mindre end imponerende, at de blå-gule står med maksimum point efter to spillerunder, som har budt på svære kampe mod FC Nordsjælland og FC København. Bevares, heldet har bestemt også tilsmilet Niels Frederiksens mandskab, der to gange i træk har sikret sejren dybt inde i tillægstiden, men held er som bekendt også noget, man opsøger.

Læs også:Kan forlade FCK gratis: Bryan Oviedo overrasket over Ståle Solbakken

Brøndbys fornemme sæsonstart er ikke mindst imponerende set i lyset af, at holdet har spillet de første to kampe uden Andreas Maxsø og Rezan Corlu på holdkortet. 

Sidste sæson viste med al tydelighed, hvor vigtig Andreas Maxsø er for Brøndby, og Rezan Corlu er der store forventninger til, så der er ingen tvivl om, at Niels Frederiksen har gruet for sæsonens første to kampe. Nu kan han se tilbage på et meget veludført stykke arbejde – og fra næste runde er Maxsø og Corlu med igen.

Der er mange mælketænder på Brøndby-mandskabet, men der er så sandelig også krummer i holdet.

Der er også krummer i Arbnor Mucolli

Arbnor Mucolli blev i weekenden kåret som den bedste spiller i 1. division i sidste sæson. Det fejrede Vejle-talentet ved at sætte to streger under, at han bestemt også kan begå sig på højeste niveau i Danmark.

Læs også:FC København meget tæt på finsk målmand

21-årige Mucolli fik kun et kvarter på banen i 4-1-sejren over SønderjyskE, men mere skulle han heller ikke bruge på at løbe med overskrifterne. Offensivspilleren scorede to mål, og særligt scoringen til 4-1 var en perle, der vil blive gengivet mange gange i løbet af sæsonen.

Arbnor Mucolli har længe været fremhævet som ét af de helt store talenter i dansk fodbold. Det tyder på, der er noget om snakken.

Pione Sisto har ikke glemt lækkerierne 

Pione Sisto er på mange måder gået hen og blevet lidt af et mysterie, men den tidligere danske landsholdsspiller kan stadig noget ekstraordinært, og han skal nok blive en profil for FC Midtjylland i Superligaen.

Lørdag blev han matchvinder i 1-0-sejren over Lyngby Boldklub, og lagt sammen med den eminente assist til Awer Mabil mod Young Boys i midtugen, tegner der sig et billede af, at Sisto på vejen mod at finde sig selv i hvert fald ikke har glemt sine evner med en fodbold.

Han er stadig ikke helt på toppen formmæssigt – og så kan man ellers begynde at forestille sig, hvor god han bliver, når han er det. 

Læs også:Avis: Brøndby havde kun administrative omkostninger på Pavlovic
Læs også:Ståle Solbakken ramt af mysterium efter nederlaget til Brøndby
Læs også:Selvsikker Mucolli efter drømmemål: Jeg kører lige et Ronaldo-chop




LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

FC København kan miste endnu en stjerne

Afsløring: FC København sælger Achouri

Udpeger VM’s tre bedste trænere

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

‘Horsens var et helvede’

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Flere slagter dansker efter grim aktion

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Klar for FC København

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional