Tipsbladet på Frederiksberg.
Tirsdag er Champions League-fodbolden tilbage igen efter en veloverstået landsholdstermin, og det betyder også, at FC København skal i aktion i midtugen.
Mandag rejser man til England for at møde Manchester United på Old Trafford. Det er selvsagt en kamp, som FC København ser frem til, men det bliver også et møde mellem gamle venner og holdkammerater.
Lukas Lerager var holdkammerater med Rasmus Højlund i FC København, mens han fra 2017-2019 var en del af landsholdet sammen med Christian Eriksen. Han venter dog med at finpudse venskabet til efter opgøret.
Det fortæller midtbaneslideren til Tipsbladet og resten af den fremmødte presse mandag inden afrejse til Manchester.
– Jeg har ikke snakket så meget med hverken Eriksen eller Højlund. Det tror jeg, der er en del andre, der gør. Blandt andre hans brødre. Det bliver først efter kampen i morgen for mit vedkommende.
Mens Rasmus Højlund er mere eller mindre garanteret en startplads, så er Christian Eriksen på det seneste gledet ud af startopstillingen i Manchester United. Men alligevel har man i FC København stor respekt for hans evner, uanset om han starter eller kommer ind fra bænken.
– Der er ingen tvivl om, at han er en fantastisk fodboldspiller. Det bliver spændende at se, om han er en del af det hold, som starter i morgen. Men han er dygtig, og det er en spiller, som vi skal passe på, når han har tid på bolden, siger Mohamed Elyounoussi og tilføjer:
– Han er jo rigtig god med bolden på fødderne og til at slå den sidste aflevering. Han er meget kreativ og minder på mange måder om Bruno Fernandes. Det er en topspiller, lyder det fra nordmanden, der i sidste sæson stod overfor Christian Eriksen, da han selv spillede for Southampton.
Han bakkes op af Lukas Lerager, der har nøjedes med at løbe efter ham til træning på landsholdet.
– Christian er rigtig, rigtig dygtig i mellemrum og til at sætte sine medspillere op. Som alle de andre handler det ikke kun om én spiller. Det er dygtige fodboldspillere, og du skal ikke give dem for meget tid og plads til at kunne finde den gode aflevering til specielt Rashford og Højlund med deres hurtighed. Så det handler om ikke at give dem for meget plads i bag- og forrum.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Christian Eriksen, Lukas Lerager og Andreas Cornelius på træningsbanen i Helsingør i 2017. Sidstnævnte vil modsat Lerager og Eriksen ikke være kampdygtig til opgøret i Manchester, da han netop er vendt tilbage fra en skade (Foto: Lars Rønbøg/Getty Images).
Lukas Lerager bliver en af mange FC København-spillere, der skal sørge for at tage de sure meter og lukke ned for pladsen til Manchester Uniteds spillere, uanset om det er Christian Eriksen eller andre, der starter på banen.
Midtbaneslideren er nemlig fast mand i midtugerne, når der spilles Champions League. I Superligaen er situationen en lidt anden, og igen mod Vejle startede Lukas Lerager fra bænken.
– Det må du spørge Neestrup om.
Er det ikke træls. Du vil vel gerne spille alle kampe?
– Selvfølgelig vil jeg gerne det. Men når de komme så tæt på hinanden og med vores brede trup, så er det fint med mig. Selvfølgelig vil jeg gerne spille alle kampe, men der er også ting, som jeg ikke selv kan gøre noget ved. Og når jeg så kommer på banen, må jeg gøre det, jeg kan. Men ellers må du spørge Nees om det, siger Lerager, der blot er startet fire ud af 12 ligakampe.
Tipsbladet har sit spørgsmål til gode, da Jacob Neestrup ikke var til rådighed for pressen inden afrejse til England. Det vil han til gengæld være senere mandag, hvor FC København afholder pressemøde på Old Trafford klokken 17.30.
Her vil Tipsbladet være til stede, så du kan roligt følge med hos os de næste mange timer og under kampen i morgen.
LIVE
TransferLIVE: Forhandler med Harry Kane
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TIPSBLADETS DOM
– Han er bare ren verdensklasse!
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
MEDIE
AaB henter målfarlig profil i milliontransfer
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
TOPNYHED
Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’
TOPNYHED
Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
TOPNYHED
Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler
AVIS
Storklub har taget kontakt
TRANSFER
Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
TRANSFER
Foreslår topklub at hente Oliver Sonne
‘Thomas Frank løber tør for tid’
MEDIE
Choktransfer på vej?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
MEDIE
FC København-spiller til lægetjek i dag
STORT INTERVIEW
Dansk toptræner stifter agentfirma
NYHEDER
Gravesen med vild Neestrup-melding
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
NYHEDER
Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne
TOPNYHED
Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler
– Han leder efter et sted at eksplodere
TOPNYHED
Brøndby taber til MLS-hold
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre
NYHEDER
Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Froholdt & Co rister hanekyllinger
TOPNYHED
Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg
HELT VILDT