Tipsbladet på Frederiksberg.
Tirsdag er Champions League-fodbolden tilbage igen efter en veloverstået landsholdstermin, og det betyder også, at FC København skal i aktion i midtugen.
Mandag rejser man til England for at møde Manchester United på Old Trafford. Det er selvsagt en kamp, som FC København ser frem til, men det bliver også et møde mellem gamle venner og holdkammerater.
Lukas Lerager var holdkammerater med Rasmus Højlund i FC København, mens han fra 2017-2019 var en del af landsholdet sammen med Christian Eriksen. Han venter dog med at finpudse venskabet til efter opgøret.
Det fortæller midtbaneslideren til Tipsbladet og resten af den fremmødte presse mandag inden afrejse til Manchester.
– Jeg har ikke snakket så meget med hverken Eriksen eller Højlund. Det tror jeg, der er en del andre, der gør. Blandt andre hans brødre. Det bliver først efter kampen i morgen for mit vedkommende.
Mens Rasmus Højlund er mere eller mindre garanteret en startplads, så er Christian Eriksen på det seneste gledet ud af startopstillingen i Manchester United. Men alligevel har man i FC København stor respekt for hans evner, uanset om han starter eller kommer ind fra bænken.
– Der er ingen tvivl om, at han er en fantastisk fodboldspiller. Det bliver spændende at se, om han er en del af det hold, som starter i morgen. Men han er dygtig, og det er en spiller, som vi skal passe på, når han har tid på bolden, siger Mohamed Elyounoussi og tilføjer:
– Han er jo rigtig god med bolden på fødderne og til at slå den sidste aflevering. Han er meget kreativ og minder på mange måder om Bruno Fernandes. Det er en topspiller, lyder det fra nordmanden, der i sidste sæson stod overfor Christian Eriksen, da han selv spillede for Southampton.
Han bakkes op af Lukas Lerager, der har nøjedes med at løbe efter ham til træning på landsholdet.
– Christian er rigtig, rigtig dygtig i mellemrum og til at sætte sine medspillere op. Som alle de andre handler det ikke kun om én spiller. Det er dygtige fodboldspillere, og du skal ikke give dem for meget tid og plads til at kunne finde den gode aflevering til specielt Rashford og Højlund med deres hurtighed. Så det handler om ikke at give dem for meget plads i bag- og forrum.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Christian Eriksen, Lukas Lerager og Andreas Cornelius på træningsbanen i Helsingør i 2017. Sidstnævnte vil modsat Lerager og Eriksen ikke være kampdygtig til opgøret i Manchester, da han netop er vendt tilbage fra en skade (Foto: Lars Rønbøg/Getty Images).
Lukas Lerager bliver en af mange FC København-spillere, der skal sørge for at tage de sure meter og lukke ned for pladsen til Manchester Uniteds spillere, uanset om det er Christian Eriksen eller andre, der starter på banen.
Midtbaneslideren er nemlig fast mand i midtugerne, når der spilles Champions League. I Superligaen er situationen en lidt anden, og igen mod Vejle startede Lukas Lerager fra bænken.
– Det må du spørge Neestrup om.
Er det ikke træls. Du vil vel gerne spille alle kampe?
– Selvfølgelig vil jeg gerne det. Men når de komme så tæt på hinanden og med vores brede trup, så er det fint med mig. Selvfølgelig vil jeg gerne spille alle kampe, men der er også ting, som jeg ikke selv kan gøre noget ved. Og når jeg så kommer på banen, må jeg gøre det, jeg kan. Men ellers må du spørge Nees om det, siger Lerager, der blot er startet fire ud af 12 ligakampe.
Tipsbladet har sit spørgsmål til gode, da Jacob Neestrup ikke var til rådighed for pressen inden afrejse til England. Det vil han til gengæld være senere mandag, hvor FC København afholder pressemøde på Old Trafford klokken 17.30.
Her vil Tipsbladet være til stede, så du kan roligt følge med hos os de næste mange timer og under kampen i morgen.
TOPNYHED
Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’
Frimann om FCK: ‘Brutalt – det ødelægger holdet’
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
TIPSBLADETS DOM
AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
TRANSFER
Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’
TOPNYHED
Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete
TOPNYHED
Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
EKSKLUSIVT
I dialog med lynhurtig Superliga-angriber
INTERVIEW
Steve Cooper-uheld til træning: Av min ryg
‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’
Københavns Vestegns Politi rykkede ud
TOPNYHED
Endelig er der godt nyt!
NYHEDER
Legende om Højlund: Her er problemet
MEDIE
FCM viser interesse for dyr Dortmund-spiller
TRANSFER
Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb
Martin Spelmann stopper – det skal han nu
Omdiskuteret dommer pillet af FC Midtjylland-kamp
EKSKLUSIVT
Kaos i dansk klub: Sprogproblemer og skidt træning
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
Viking er norsk mester for første gang i 34 år
TOPNYHED
Var tæt på at skifte fra FCK til Barcelona
NYHEDER
Kasper Hjulmand taber storkamp
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6
RYGTEBØRSEN
FCM meldes interesseret – bud fra England
Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand
FC Midtjylland tangerer klubrekord
INTERVIEW
Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…
AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel
AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise
Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers
Manchester United henter comebacksejr
TOPNYHED
Bizarre Barcelona-billeder går viralt
HELT VILDT
Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale
AGF slår FC København i drama
Flamengo vinder Sydamerikas største turnering