Tipsbladet på Frederiksberg.
Tirsdag er Champions League-fodbolden tilbage igen efter en veloverstået landsholdstermin, og det betyder også, at FC København skal i aktion i midtugen.
Mandag rejser man til England for at møde Manchester United på Old Trafford. Det er selvsagt en kamp, som FC København ser frem til, men det bliver også et møde mellem gamle venner og holdkammerater.
Lukas Lerager var holdkammerater med Rasmus Højlund i FC København, mens han fra 2017-2019 var en del af landsholdet sammen med Christian Eriksen. Han venter dog med at finpudse venskabet til efter opgøret.
Det fortæller midtbaneslideren til Tipsbladet og resten af den fremmødte presse mandag inden afrejse til Manchester.
– Jeg har ikke snakket så meget med hverken Eriksen eller Højlund. Det tror jeg, der er en del andre, der gør. Blandt andre hans brødre. Det bliver først efter kampen i morgen for mit vedkommende.
Mens Rasmus Højlund er mere eller mindre garanteret en startplads, så er Christian Eriksen på det seneste gledet ud af startopstillingen i Manchester United. Men alligevel har man i FC København stor respekt for hans evner, uanset om han starter eller kommer ind fra bænken.
– Der er ingen tvivl om, at han er en fantastisk fodboldspiller. Det bliver spændende at se, om han er en del af det hold, som starter i morgen. Men han er dygtig, og det er en spiller, som vi skal passe på, når han har tid på bolden, siger Mohamed Elyounoussi og tilføjer:
– Han er jo rigtig god med bolden på fødderne og til at slå den sidste aflevering. Han er meget kreativ og minder på mange måder om Bruno Fernandes. Det er en topspiller, lyder det fra nordmanden, der i sidste sæson stod overfor Christian Eriksen, da han selv spillede for Southampton.
Han bakkes op af Lukas Lerager, der har nøjedes med at løbe efter ham til træning på landsholdet.
– Christian er rigtig, rigtig dygtig i mellemrum og til at sætte sine medspillere op. Som alle de andre handler det ikke kun om én spiller. Det er dygtige fodboldspillere, og du skal ikke give dem for meget tid og plads til at kunne finde den gode aflevering til specielt Rashford og Højlund med deres hurtighed. Så det handler om ikke at give dem for meget plads i bag- og forrum.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Christian Eriksen, Lukas Lerager og Andreas Cornelius på træningsbanen i Helsingør i 2017. Sidstnævnte vil modsat Lerager og Eriksen ikke være kampdygtig til opgøret i Manchester, da han netop er vendt tilbage fra en skade (Foto: Lars Rønbøg/Getty Images).
Lukas Lerager bliver en af mange FC København-spillere, der skal sørge for at tage de sure meter og lukke ned for pladsen til Manchester Uniteds spillere, uanset om det er Christian Eriksen eller andre, der starter på banen.
Midtbaneslideren er nemlig fast mand i midtugerne, når der spilles Champions League. I Superligaen er situationen en lidt anden, og igen mod Vejle startede Lukas Lerager fra bænken.
– Det må du spørge Neestrup om.
Er det ikke træls. Du vil vel gerne spille alle kampe?
– Selvfølgelig vil jeg gerne det. Men når de komme så tæt på hinanden og med vores brede trup, så er det fint med mig. Selvfølgelig vil jeg gerne spille alle kampe, men der er også ting, som jeg ikke selv kan gøre noget ved. Og når jeg så kommer på banen, må jeg gøre det, jeg kan. Men ellers må du spørge Nees om det, siger Lerager, der blot er startet fire ud af 12 ligakampe.
Tipsbladet har sit spørgsmål til gode, da Jacob Neestrup ikke var til rådighed for pressen inden afrejse til England. Det vil han til gengæld være senere mandag, hvor FC København afholder pressemøde på Old Trafford klokken 17.30.
Her vil Tipsbladet være til stede, så du kan roligt følge med hos os de næste mange timer og under kampen i morgen.
LIVE
TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
INTERVIEW
Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner
NYHEDER
Mæhle modtager trusler efter skurkerolle
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
MEDIE
Storklub jagter to danskere
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
MEDIE
Klar til at gå shopamok
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
TOPNYHED