Det må simpelthen bare ikke ske

Tipsbladet er her klar med dommen over Superliga-kampen mellem Viborg FF og Hvidovre IF.



Viborg FF – Hvidovre IF 3-1 (1-0)
1-0 Isak Jensen (24.).
2-0 Daniel Anyembe (60.).
3-0 Isak Jensen (66.).
3-1 Tobias Thomsen (79.).

Kampens bedste:
Viborg FF
Isak Jensen ligner en spiller, som Viborg skal skynde sig at få lavet en permanent aftale med. To fuldtræffere blev det til for lejesvenden fra St. Louis City dag, men Viborg-kanten burde reelt have scoret hattrick, da han generelt kom frem til et hav af chancer i dag. I første halvleg drev han gæk med Martin Spelmann, som herefter blev taget ud i pausen, og i anden halvleg var det Magnus Fredslund, der blev domineret af Isak Jensen. Den 20-årige kantspiller er nu oppe på fem Superliga-mål i denne sæson, og det kan meget vel blive til en del flere i slutspillet, hvis han fortsætter med at vise de samme takter, han gjorde i dag. 

Hvidovre IF
I Lirim Qamili og Simon Makienok har Hvidovre to stærke offensive kort, som her i foråret har vist et ganske godkendt niveau. Qamili startede ud med nogle tvivlsomme aktioner, men han blev ved at true Viborg-defensiven kampen igennem, indtil han til slut måtte bæres ud på en båre efter Nico Mantls voldsomme aktion. Hvidovres bedste var dog Simon Makienok, som var decideret uheldig med ikke at komme på tavlen i dag, hvor en Nico Mantl-feberredning og et VAR-tjek kom i vejen for den tidligere landsholdsspiller, der dominerede i luftspillet kampen igennem.  

Kampens værste:
Det er det samme mareridt, der bliver ved med at udspille sig for Hvidovre gang efter gang efter gang i denne sæson. Oprykkerne har egentlig et hold med flere fornuftige spillere, men defensivt har der simpelthen været alt, alt for mange koncentrationssvigt, som har kostet utroligt mange point. I dag var det den vikarierende keeper Adrian Kappenberger, der midtvejs i første halvleg begik en kæmpe brøler ved at sende bolden ud i fødderne på Isak Jensen, der fra kanten af feltet kunne bringe Viborg på 1-0. Den slags fejl må simpelthen bare ikke ske, når man ligger på sidstepladsen og har desperat brug for point. Ude på sidelinien gik Per Frandsen og rystede på hovedet. Forståeligt nok, for som cheftræner er den slags svært at beskytte sig imod. 

Kampens detalje:
Han er en solid back, men Daniel Anyembe er ikke kendt for at være en offensiv troldmand. En time inde i dagens opgør mod Hvidovre tryllede Anyembe dog, da den kenyanske landsholdsspiller på nærmest Messi'sk vis spillede sig igennem Hvidovre-bagkæden med lidt tiki-taka, hvorefter han på iskold vis udplacerede Adrian Kappenberger med en kontrolleret afslutning. 

I kampens døende minutter udspillede sig der lidt af et drama, da Viborg-målmand Nico Mantl kom ud af sit felt og på voldsom vis nedlagde Lirim Qamili, hvilket dommer Peter Kjærsgaard takserede til et direkte rødt kort. Efter et VAR-tjek slap Mantl dog med skrækken, da det røde kort blev trukket tilbage. 





LIVE

LIVE: Præsenterer kæmpe million-overskud

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Farzam: En gave for FC København

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

FC Fredericia – Randers FC



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Brøndby i transfer-kovending?

Supercomputer spår FCM-nedtur



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort

Tæt på at sende millioner til FC København

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Fem bud på David Nielsens afløser

Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Chelsea – Newcastle

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

Marseille æder impotent modstander

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League

Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!

Trump: Iran bør blive væk fra VM

Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland