Det Nye Brøndby frosset ude

Brøndby IF afviser at tage protest-aktionærgruppens forslag med på dagsordenen til ekstraordinær generalforsamling.



Der kommer ingen punkter udformet af protest-aktionær-gruppen ‘Det Nye Brøndby’ på dagsordenen  til Brøndbys ekstraordinære generalforsamling 2. december

Gruppen af aktionærer, der ønsker at stille den siddende bestyrelse et mistillidsvotum, har ellers indsendt to konkrete forslag til dagsorden omkring vedtægsændringer.

– Vi har fået en besked fra Brøndbys advokat om, at det ikke lader sig gøre af juridiske årsager. Som vi forstår det, handler det om, at vores forslag først er kommet efter, at klubben har indkaldt til ekstraordinær generalforsamling, men det er stadig helt hen i vejret, siger Det nye Brøndbys talsmand Troels Johnsen til tipsbladet.dk.

– Brøndby har udmærket været klar over, at vi har haft punkter til en dagsorden og selv har haft planer om at indkalde til en ekstraordinær generalforsamling. Dagen før Brøndby selv indkaldte til generalforsamling, var vi i kontakt med klubben for at høre nærmere til detaljerne omkring vores indkaldelse til en ekstraordinær generalforsamling.

– At vi ikke får vores punkter med på dagsordenen, kan vi kun opfatte som endnu et eksempel på den arrogance, den nuværende bestyrelse viser. Det er rent hat og briller.

LÆS OGSÅ: Brøndby-oprørere ser mod Europa

Det Nye Brøndbys punkter til vedtægtsændringerne går på en stemmebegrænsning, så en aktionær maksimalt kun kan få ret til fem procent af stemmerne, samt at B-aktionærerne skal vælge tre medlemmer til bestyrelsen. Resten af medlemmerne vælges af den samlede generalforsamling. (se punkterne i konkret tekst nederst, red.)

At Det Nye Brøndby ikke får punkterne med på dagsordenen gør ikke, at den siddende bestyrelse slipper for at blive konfronteret med gruppen 2. december.

– Vi møder naturligvis op med vores synspunkter på den ekstraordinære generalforsamling.

– Brøndby har haft alle muligheder for at tage vores punkter med på dagsordenen, og vi er godt klar over, at vi aldrig vil kunne få dem gemmeført, som stemmerne er fordelt i øjeblikket, men at de på den måde fravælger os, mener vi, at klubben gør det til en tabersag for sig selv, siger Troels Johnsen til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Brøndby-oprørere: Giver blod på tanden


Det Nye Brøndby så dagens lys i oktober og havde som primært mål at samle nok aktier (fem procent, red.) til at indkalde til en ekstraordinær generalforsamling, hvor man ville stille den siddende bestyrelse et mistillidsvotum. I skrivende stund har gruppen tilkendegivelser fra 1.199 aktionærer, der samlet holder syv procent af aktierne.

Men her stopper arbejdet ikke.

– Nu forbereder vi os på den kommende generalforsamling, hvor vi selvfølgelig kommer for at få taletid.

– I princippet kan vi bruge vores opbakning fra de mange aktionærer til at indkalde til vores egen ekstraordinære generalforsamling engang efter 2. december. Men i første omgang er det ikke, hvad vi ønsker. Vi vil gerne have en konstruktiv debat og har ikke lyst til at deltage i det cirkus, som den nuværende bestyrelse optræder med, siger Troels Johnsen, der har en bøn til de næsten 1.200 aktionærer, der i øjeblikket bakker op om ‘Det Nye Brøndby.’

– Vi opfordrer alle de aktionærer, der bakker op om vores projekt til at møde op den 2. december for at være med til at sende et klart signal.

Den ekstraordinære generalforsamling afholde i Laudrup Lounge på Brøndby Stadion 2. december klokken 19.00.

Det Nye Brøndbys to forslag til dagsordenen lyder:

Forslag til vedtægtsændringer:
§12
Hvert A-aktiebeløb på 20 kr. giver 10 stemmer. Hvert B-aktiebeløb på 20 kr. giver 1 stemme. 5% af den samlede andel stemmer er dog det højeste antal stemmer, nogen aktionær kan afgive på egne vegne. På nuværende tidspunkt 282.500 stemmer.

§14
Selskabet ledes af en bestyrelse, som består af 5 – 7 medlemmer. Af disse vælger B-aktionærerne 3 medlemmer. De resterende medlemmer vælges af den samlede generalforsamling.

Motivering af ændringsforslag
Det er Det Nye Brøndbys opfattelse, at b-aktionærernes indflydelse i dag ikke står i et rimeligt forhold til den kapital de bidrager med. Forslagene opretholder de nuværende aktieklasser, men sikrer, at b-aktionærerne kan udpege tre bestyrelsesmedlemmer







INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

Viborg FF – AGF

Verdensstjerne roser Højlund



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Færdig i Manchester City

Kasper Dolberg i choktransfer?

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Simeone fatter det ikke

Vejle Boldklub – Randers FC



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

OB – FC Fredericia

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Jakob Poulsen med dyster melding

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

AGF-stjerne drømmer om stort skifte



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Blandt dette årtusindes bedste

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

Langer ud efter Superliga-stjerne

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Roser Superliga-træners søn

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Hvad f….. sker der Tullberg?

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback