– Det ser dystert ud!

Morten Bruun er dybt bekymret på vegne af Silkeborg IF.



Nedrykningen lurer for alvor i Søhøjlandet, hvor Silkeborg IF i skrivende stund står til at rykke ud af Danmarks bedste fodboldrække.

Kent Nielsens mandskab har ikke vundet i Superligaen siden slutningen af oktober, og den trup, som Silkeborg-træneren råder over, imponerer på ingen måde Morten Bruun. Det siger han til TV 2 Sport X i optakten til søndagens opgør mod FC Midtjylland.

– Jeg synes, det er det dårligste Silkeborg-hold, den dårligste Silkeborg-trup siden oprykningen, og det er efterhånden fire-og-et-halvt år siden, at de rykkede i Superligaen. Så jeg synes da, det ser dystert ud. Ikke kun fordi FC Fredericia fører i Randers (og endte med at vinde 2-1), men også i det hele taget.

– Silkeborg har haft dårlige transfervinduer. Jeg synes også, at de havde et dårligt transfervindue sidst. Så jeg synes simpelthen bare, at Silkeborgs trup ikke længere er særligt god.

Silkeborg har tidligere haft stor succes med at handle spillere til små penge fra mindre klubber, men det har ikke i samme grad været tilfældet de seneste transfervinduer.

– Der er jo sket det, at nogle af de spillere, der er blevet hentet på lidt lavere hylder, altså i 1. division og svensk fodbold, ikke har slået til. Mads Larsen er et eksempel på en spiller, der skulle være vokset til og være den, der drev Silkeborgs midtbane.

Han er et eksempel på en af lige lovligt mange spillere, der ikke har været igennem den her udvikling, som Silkeborg ellers har været eksponent for at føre spillere igennem. Når jeg kigger på Silkeborgs hold, vil jeg sige, at den hårdeste diagnose må være omkring midtbanen. Der er Silkeborg simpelthen ikke ret godt kørende.

Silkeborg har 19 point for 20 kampe før mødet med FC Midtjylland.





LIVE

Superliga-LIVE: Sønderjyske siger tak

‘Alle kunne se det’: Nu skal han erobre Brøndby

Brøndby køber ham – får klausul på 56 millioner

‘Det er gift for en fodboldklub’

18-årig dansker med hattrick på to minutter

Stor Superliga-transfer roses til skyerne

FCK vil købe ham: ‘Han vinder simpelthen ALT’



LIVE

TransferLIVE: Afviser Højlund-transfer

Afsløring: FC Midtjylland køber Magnus Jensen

FCK har ringet til Zuma: ‘Ham skal I købe’

Forhandlinger i gang – her er prisen på Højbjerg

Kædet sammen med FCK: ‘Alle backs hader ham’

Denis Vavro ude i kulden



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Griner af FC Barcelonas bud

Melder Harder færdig i Leipzig

Brøndby-spiller kan være på vej til Tyskland

Fremhæver bænket FCM-stjerne: Han koster 150 mio.

Afsløring: Dansker til lægetjek hos storklub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Engelsk klub afviser AGF

Patrick Pentz har særlig Brøndby-aftale

Brøndby ansætter Ross Ireland fra Rangers FC

Ny melding: Her er Kasper Dolbergs løn

De vil købe Ousmane Sow i Brøndby

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

‘Unikt’: Nicolaj Thomsen jubler over nye tiltag

Afsløring: Gustav Friberg får tre år i dansk klub

Afsløring: Viborg afviser bud fra Championship

Afsløring: FCN har slået nordisk salgsrekord

“Hvor er den 9’er, AGF? – der mangler en angriber”

Nu kan omstridt FCK-transfer være køreklar

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Sambabold i saunaen – FCK-indkøb var suveræn