Lovende så det ud, da Brøndby efter 50 minutter var foran med 2-0 over Sønderjyske.
Men lovende er nok ikke den fornemmelse, som Brøndby-fansene sidder tilbage med efter søndagens kamp.
Sønderjyske kæmpede sig nemlig tilbage og fik et enkelt point med. Brøndbys præstation scorer ikke topkarakterer hos Tipsbladets kommentator Stig Tøfting.
– Det var den dårligste fodboldmæssige kamp, jeg har set Brøndby spille i lang tid.
– Jeg synes ikke rigtig, det hang sammen, der var for mange fejlafleveringer, og Daniel Wass, som jeg ellers har slået på tromme for, da han blev sat af, havde en af sine dårligste kampe der. Det er jo lidt der, han skal vise styrken og kvaliteten. De skal tage fat om kampen, og det får de ikke, siger Stig Tøfting.
’En sindssygt dårlig undskyldning’
Efter kampen blev den kraftige vind påpeget som en faktor af flere Brøndby-profiler, men den undskyldning køber Plæneklipperen ikke.
– Jeg synes, det er en sindssygt dårlig undskyldning med hensyn til banen og vejret. Den er latterlig. Jeg havde fornøjelsen af at kunne se den i fjernsynet med langsomme gengivelser og det hele, og Sønderjyske spiller jo god fodbold, det var ikke på grund af vinden. De har bare medvind i anden halvleg, og der fungerer det fint for dem at spille.
– Brøndbys formation kommer ikke rigtig til gode her. Der er alt for mange rum. Ved bare en lille smule bevægelse fra Sønderjyske får de plads og huller i Brøndbys defensiv.
– Jeg synes overhovedet ikke, at Brøndby viser den klasse på bolden, som de skal. Man kunne jo se, at Sønderjyske kunne spille fodbold på den bane. Så kan Brøndby da også.
– Hvis de bare spillede lange bolde frem til to store angribere, og Brøndby blev kanøflet, men sådan var det jo ikke. Det var opspil, i dybden og bevægelse, siger Stig Tøfting.
Jesper Sørensen er den rette
De færreste er nok uenige i, at Brøndbys sæson ikke har været godkendt, men alligevel burde Jesper Sørensen fortsætte i spidsen for det blågule, mener Stig Tøfting.
– Jeg holder fast i, at Jesper Sørensen er den rigtige uanset hvordan og hvorledes. Den her ene kamp ændrer ikke på det.
– Men det er klart, at hvis man som Brøndby-træner ikke ligger i top seks, så er man i fare for at blive fyret. Det hersker der ikke nogen tvivl om.
– Man peger hele tiden på træneren, som har ansvaret, men vi kan også godt finde nogle spillere her, som har et ansvar. Spillere, der spiller på så højt niveau mod FC Midtjylland, spiller på et meget lavt niveau mod Sønderjyske. Er det ubetinget trænerens skyld? Han er en del af det, ja, men er det ubetinget hans skyld? NEJ.
– Jeg har tit sagt det her med, at når kampen er gået i gang, så kan træneren ikke gøre en skid. Selvfølgelig kan han skifte ud, hvis han ser noget, han ikke vil se, eller hvis der ikke bliver leveret det, han vil have. Andet kan han jo ikke gøre. Han kan jo ikke selv gå ind at spille.
– Han skifter to i pausen, og så sender han Divkovic på banen, inden der bliver scoret. Han har lavet tre udskiftninger, inden der bliver scoret imod, siger Stig Tøfting.
Rundens top:
Det synes jeg, at Randers er. Jeg ved godt, de møder Vejle, men der så man i hvert fald forskellen på top og bund – i alle spillets facetter. Jeg er meget imponeret over det her Randers-mandskab.
Rundens flop:
Vi kan tage Cornelius for det besynderlige interview (med Viaplay, red.). Næste gang skal han måske bare sige, at han ikke stiller op til interviews i dag, hvis ikke han har lyst til det. Han har set noget andet. Det kan være fordi, han er i en anden lufthøjde…..
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
MEDIE
Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
TIPSBLADET SPECIAL
En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’
NYHEDER
Har talt med Ferguson om United-job
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
MEDIE
Rigtig skidt transfermelding for Hermansen
NYHEDER
Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren
NYHEDER
‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’
TOPNYHED
Eriksen og Kjær tager afsted
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
NYHEDER
Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
MEDIE
Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
EKSKLUSIVT
Klar på Superliga-skifte: ‘Jeg elsker Danmark!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
EKSKLUSIVT
‘En kæmpe ære at spille for FC København’
Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr
TOPNYHED
Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge
Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg
NYHEDER
Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch
Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL
TOPNYHED
Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’
Neymar tager en tørn mere
TRANSFER
Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub
Tauson er færdig i Brisbane
Puster til bålet under West Ham-træners sæde
DAGENS SPILFORSLAG
Ulve æder Karameller i Liverpool
