Lovende så det ud, da Brøndby efter 50 minutter var foran med 2-0 over Sønderjyske.
Men lovende er nok ikke den fornemmelse, som Brøndby-fansene sidder tilbage med efter søndagens kamp.
Sønderjyske kæmpede sig nemlig tilbage og fik et enkelt point med. Brøndbys præstation scorer ikke topkarakterer hos Tipsbladets kommentator Stig Tøfting.
– Det var den dårligste fodboldmæssige kamp, jeg har set Brøndby spille i lang tid.
– Jeg synes ikke rigtig, det hang sammen, der var for mange fejlafleveringer, og Daniel Wass, som jeg ellers har slået på tromme for, da han blev sat af, havde en af sine dårligste kampe der. Det er jo lidt der, han skal vise styrken og kvaliteten. De skal tage fat om kampen, og det får de ikke, siger Stig Tøfting.
’En sindssygt dårlig undskyldning’
Efter kampen blev den kraftige vind påpeget som en faktor af flere Brøndby-profiler, men den undskyldning køber Plæneklipperen ikke.
– Jeg synes, det er en sindssygt dårlig undskyldning med hensyn til banen og vejret. Den er latterlig. Jeg havde fornøjelsen af at kunne se den i fjernsynet med langsomme gengivelser og det hele, og Sønderjyske spiller jo god fodbold, det var ikke på grund af vinden. De har bare medvind i anden halvleg, og der fungerer det fint for dem at spille.
– Brøndbys formation kommer ikke rigtig til gode her. Der er alt for mange rum. Ved bare en lille smule bevægelse fra Sønderjyske får de plads og huller i Brøndbys defensiv.
– Jeg synes overhovedet ikke, at Brøndby viser den klasse på bolden, som de skal. Man kunne jo se, at Sønderjyske kunne spille fodbold på den bane. Så kan Brøndby da også.
– Hvis de bare spillede lange bolde frem til to store angribere, og Brøndby blev kanøflet, men sådan var det jo ikke. Det var opspil, i dybden og bevægelse, siger Stig Tøfting.
Jesper Sørensen er den rette
De færreste er nok uenige i, at Brøndbys sæson ikke har været godkendt, men alligevel burde Jesper Sørensen fortsætte i spidsen for det blågule, mener Stig Tøfting.
– Jeg holder fast i, at Jesper Sørensen er den rigtige uanset hvordan og hvorledes. Den her ene kamp ændrer ikke på det.
– Men det er klart, at hvis man som Brøndby-træner ikke ligger i top seks, så er man i fare for at blive fyret. Det hersker der ikke nogen tvivl om.
– Man peger hele tiden på træneren, som har ansvaret, men vi kan også godt finde nogle spillere her, som har et ansvar. Spillere, der spiller på så højt niveau mod FC Midtjylland, spiller på et meget lavt niveau mod Sønderjyske. Er det ubetinget trænerens skyld? Han er en del af det, ja, men er det ubetinget hans skyld? NEJ.
– Jeg har tit sagt det her med, at når kampen er gået i gang, så kan træneren ikke gøre en skid. Selvfølgelig kan han skifte ud, hvis han ser noget, han ikke vil se, eller hvis der ikke bliver leveret det, han vil have. Andet kan han jo ikke gøre. Han kan jo ikke selv gå ind at spille.
– Han skifter to i pausen, og så sender han Divkovic på banen, inden der bliver scoret. Han har lavet tre udskiftninger, inden der bliver scoret imod, siger Stig Tøfting.
Rundens top:
Det synes jeg, at Randers er. Jeg ved godt, de møder Vejle, men der så man i hvert fald forskellen på top og bund – i alle spillets facetter. Jeg er meget imponeret over det her Randers-mandskab.
Rundens flop:
Vi kan tage Cornelius for det besynderlige interview (med Viaplay, red.). Næste gang skal han måske bare sige, at han ikke stiller op til interviews i dag, hvis ikke han har lyst til det. Han har set noget andet. Det kan være fordi, han er i en anden lufthøjde…..
LIVE
LIVE: ‘Han skal nok få flere kampe end mig’
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
Kæmpe nyhed i udlandet
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
Danske stjerner kan være fortid
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
NYHEDER
