Tøffe ryster på hovedet: Latterligt, Brøndby!

Tipsbladet-kommentator Stig Tøfting kalder det latterligt, at Brøndby brokkede sig over vinden efter kampen mod Sønderjyske.



Lovende så det ud, da Brøndby efter 50 minutter var foran med 2-0 over Sønderjyske.

Men lovende er nok ikke den fornemmelse, som Brøndby-fansene sidder tilbage med efter søndagens kamp.

Sønderjyske kæmpede sig nemlig tilbage og fik et enkelt point med. Brøndbys præstation scorer ikke topkarakterer hos Tipsbladets kommentator Stig Tøfting.

– Det var den dårligste fodboldmæssige kamp, jeg har set Brøndby spille i lang tid.

– Jeg synes ikke rigtig, det hang sammen, der var for mange fejlafleveringer, og Daniel Wass, som jeg ellers har slået på tromme for, da han blev sat af, havde en af sine dårligste kampe der. Det er jo lidt der, han skal vise styrken og kvaliteten. De skal tage fat om kampen, og det får de ikke, siger Stig Tøfting.

’En sindssygt dårlig undskyldning’
Efter kampen blev den kraftige vind påpeget som en faktor af flere Brøndby-profiler, men den undskyldning køber Plæneklipperen ikke.

– Jeg synes, det er en sindssygt dårlig undskyldning med hensyn til banen og vejret. Den er latterlig. Jeg havde fornøjelsen af at kunne se den i fjernsynet med langsomme gengivelser og det hele, og Sønderjyske spiller jo god fodbold, det var ikke på grund af vinden. De har bare medvind i anden halvleg, og der fungerer det fint for dem at spille.

– Brøndbys formation kommer ikke rigtig til gode her. Der er alt for mange rum. Ved bare en lille smule bevægelse fra Sønderjyske får de plads og huller i Brøndbys defensiv.

– Jeg synes overhovedet ikke, at Brøndby viser den klasse på bolden, som de skal. Man kunne jo se, at Sønderjyske kunne spille fodbold på den bane. Så kan Brøndby da også.

– Hvis de bare spillede lange bolde frem til to store angribere, og Brøndby blev kanøflet, men sådan var det jo ikke. Det var opspil, i dybden og bevægelse, siger Stig Tøfting.

Jesper Sørensen er den rette
De færreste er nok uenige i, at Brøndbys sæson ikke har været godkendt, men alligevel burde Jesper Sørensen fortsætte i spidsen for det blågule, mener Stig Tøfting.

– Jeg holder fast i, at Jesper Sørensen er den rigtige uanset hvordan og hvorledes. Den her ene kamp ændrer ikke på det.

– Men det er klart, at hvis man som Brøndby-træner ikke ligger i top seks, så er man i fare for at blive fyret. Det hersker der ikke nogen tvivl om.

– Man peger hele tiden på træneren, som har ansvaret, men vi kan også godt finde nogle spillere her, som har et ansvar. Spillere, der spiller på så højt niveau mod FC Midtjylland, spiller på et meget lavt niveau mod Sønderjyske. Er det ubetinget trænerens skyld? Han er en del af det, ja, men er det ubetinget hans skyld? NEJ.

– Jeg har tit sagt det her med, at når kampen er gået i gang, så kan træneren ikke gøre en skid. Selvfølgelig kan han skifte ud, hvis han ser noget, han ikke vil se, eller hvis der ikke bliver leveret det, han vil have. Andet kan han jo ikke gøre. Han kan jo ikke selv gå ind at spille.

– Han skifter to i pausen, og så sender han Divkovic på banen, inden der bliver scoret. Han har lavet tre udskiftninger, inden der bliver scoret imod, siger Stig Tøfting.

Rundens top:
Det synes jeg, at Randers er. Jeg ved godt, de møder Vejle, men der så man i hvert fald forskellen på top og bund – i alle spillets facetter. Jeg er meget imponeret over det her Randers-mandskab.

Rundens flop:
Vi kan tage Cornelius for det besynderlige interview (med Viaplay, red.). Næste gang skal han måske bare sige, at han ikke stiller op til interviews i dag, hvis ikke han har lyst til det. Han har set noget andet. Det kan være fordi, han er i en anden lufthøjde…..







LIVE

TransferLIVE: VM-stjerne tilbudt til Tottenham

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

Henter Mads Junker

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Mohamed Salah skriver under med denne klub



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

OB vil have tidligere Superliga-profil

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Ked af hemmeligt FCK-skifte

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

Afsløring: FC København afviser millionbud

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!