Tøffe ryster på hovedet: Latterligt, Brøndby!

Tipsbladet-kommentator Stig Tøfting kalder det latterligt, at Brøndby brokkede sig over vinden efter kampen mod Sønderjyske.



Lovende så det ud, da Brøndby efter 50 minutter var foran med 2-0 over Sønderjyske.

Men lovende er nok ikke den fornemmelse, som Brøndby-fansene sidder tilbage med efter søndagens kamp.

Sønderjyske kæmpede sig nemlig tilbage og fik et enkelt point med. Brøndbys præstation scorer ikke topkarakterer hos Tipsbladets kommentator Stig Tøfting.

– Det var den dårligste fodboldmæssige kamp, jeg har set Brøndby spille i lang tid.

– Jeg synes ikke rigtig, det hang sammen, der var for mange fejlafleveringer, og Daniel Wass, som jeg ellers har slået på tromme for, da han blev sat af, havde en af sine dårligste kampe der. Det er jo lidt der, han skal vise styrken og kvaliteten. De skal tage fat om kampen, og det får de ikke, siger Stig Tøfting.

’En sindssygt dårlig undskyldning’
Efter kampen blev den kraftige vind påpeget som en faktor af flere Brøndby-profiler, men den undskyldning køber Plæneklipperen ikke.

– Jeg synes, det er en sindssygt dårlig undskyldning med hensyn til banen og vejret. Den er latterlig. Jeg havde fornøjelsen af at kunne se den i fjernsynet med langsomme gengivelser og det hele, og Sønderjyske spiller jo god fodbold, det var ikke på grund af vinden. De har bare medvind i anden halvleg, og der fungerer det fint for dem at spille.

– Brøndbys formation kommer ikke rigtig til gode her. Der er alt for mange rum. Ved bare en lille smule bevægelse fra Sønderjyske får de plads og huller i Brøndbys defensiv.

– Jeg synes overhovedet ikke, at Brøndby viser den klasse på bolden, som de skal. Man kunne jo se, at Sønderjyske kunne spille fodbold på den bane. Så kan Brøndby da også.

– Hvis de bare spillede lange bolde frem til to store angribere, og Brøndby blev kanøflet, men sådan var det jo ikke. Det var opspil, i dybden og bevægelse, siger Stig Tøfting.

Jesper Sørensen er den rette
De færreste er nok uenige i, at Brøndbys sæson ikke har været godkendt, men alligevel burde Jesper Sørensen fortsætte i spidsen for det blågule, mener Stig Tøfting.

– Jeg holder fast i, at Jesper Sørensen er den rigtige uanset hvordan og hvorledes. Den her ene kamp ændrer ikke på det.

– Men det er klart, at hvis man som Brøndby-træner ikke ligger i top seks, så er man i fare for at blive fyret. Det hersker der ikke nogen tvivl om.

– Man peger hele tiden på træneren, som har ansvaret, men vi kan også godt finde nogle spillere her, som har et ansvar. Spillere, der spiller på så højt niveau mod FC Midtjylland, spiller på et meget lavt niveau mod Sønderjyske. Er det ubetinget trænerens skyld? Han er en del af det, ja, men er det ubetinget hans skyld? NEJ.

– Jeg har tit sagt det her med, at når kampen er gået i gang, så kan træneren ikke gøre en skid. Selvfølgelig kan han skifte ud, hvis han ser noget, han ikke vil se, eller hvis der ikke bliver leveret det, han vil have. Andet kan han jo ikke gøre. Han kan jo ikke selv gå ind at spille.

– Han skifter to i pausen, og så sender han Divkovic på banen, inden der bliver scoret. Han har lavet tre udskiftninger, inden der bliver scoret imod, siger Stig Tøfting.

Rundens top:
Det synes jeg, at Randers er. Jeg ved godt, de møder Vejle, men der så man i hvert fald forskellen på top og bund – i alle spillets facetter. Jeg er meget imponeret over det her Randers-mandskab.

Rundens flop:
Vi kan tage Cornelius for det besynderlige interview (med Viaplay, red.). Næste gang skal han måske bare sige, at han ikke stiller op til interviews i dag, hvis ikke han har lyst til det. Han har set noget andet. Det kan være fordi, han er i en anden lufthøjde…..






VM-LIVE: Her er Jürgen Klopps favoritter




LIVE

TransferLIVE: Host op, Man City – koster 950 mio.!

Han bliver cheftræner i Brøndby

Afslører: Storklub missede Højlund

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Nu melder Christian Eriksen ud

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

OB jagter tidligere Superliga-profil

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK henter svensk talent

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Bud på 1,12 milliard afvist

Klar melding fra Thomas Gravesen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Jonas Wind til danskerklub?

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

Supercomputer: De vinder VM

Sat til salg – så dyr er han

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj