Tøffe ryster på hovedet: Latterligt, Brøndby!

Tipsbladet-kommentator Stig Tøfting kalder det latterligt, at Brøndby brokkede sig over vinden efter kampen mod Sønderjyske.



Lovende så det ud, da Brøndby efter 50 minutter var foran med 2-0 over Sønderjyske.

Men lovende er nok ikke den fornemmelse, som Brøndby-fansene sidder tilbage med efter søndagens kamp.

Sønderjyske kæmpede sig nemlig tilbage og fik et enkelt point med. Brøndbys præstation scorer ikke topkarakterer hos Tipsbladets kommentator Stig Tøfting.

– Det var den dårligste fodboldmæssige kamp, jeg har set Brøndby spille i lang tid.

– Jeg synes ikke rigtig, det hang sammen, der var for mange fejlafleveringer, og Daniel Wass, som jeg ellers har slået på tromme for, da han blev sat af, havde en af sine dårligste kampe der. Det er jo lidt der, han skal vise styrken og kvaliteten. De skal tage fat om kampen, og det får de ikke, siger Stig Tøfting.

’En sindssygt dårlig undskyldning’
Efter kampen blev den kraftige vind påpeget som en faktor af flere Brøndby-profiler, men den undskyldning køber Plæneklipperen ikke.

– Jeg synes, det er en sindssygt dårlig undskyldning med hensyn til banen og vejret. Den er latterlig. Jeg havde fornøjelsen af at kunne se den i fjernsynet med langsomme gengivelser og det hele, og Sønderjyske spiller jo god fodbold, det var ikke på grund af vinden. De har bare medvind i anden halvleg, og der fungerer det fint for dem at spille.

– Brøndbys formation kommer ikke rigtig til gode her. Der er alt for mange rum. Ved bare en lille smule bevægelse fra Sønderjyske får de plads og huller i Brøndbys defensiv.

– Jeg synes overhovedet ikke, at Brøndby viser den klasse på bolden, som de skal. Man kunne jo se, at Sønderjyske kunne spille fodbold på den bane. Så kan Brøndby da også.

– Hvis de bare spillede lange bolde frem til to store angribere, og Brøndby blev kanøflet, men sådan var det jo ikke. Det var opspil, i dybden og bevægelse, siger Stig Tøfting.

Jesper Sørensen er den rette
De færreste er nok uenige i, at Brøndbys sæson ikke har været godkendt, men alligevel burde Jesper Sørensen fortsætte i spidsen for det blågule, mener Stig Tøfting.

– Jeg holder fast i, at Jesper Sørensen er den rigtige uanset hvordan og hvorledes. Den her ene kamp ændrer ikke på det.

– Men det er klart, at hvis man som Brøndby-træner ikke ligger i top seks, så er man i fare for at blive fyret. Det hersker der ikke nogen tvivl om.

– Man peger hele tiden på træneren, som har ansvaret, men vi kan også godt finde nogle spillere her, som har et ansvar. Spillere, der spiller på så højt niveau mod FC Midtjylland, spiller på et meget lavt niveau mod Sønderjyske. Er det ubetinget trænerens skyld? Han er en del af det, ja, men er det ubetinget hans skyld? NEJ.

– Jeg har tit sagt det her med, at når kampen er gået i gang, så kan træneren ikke gøre en skid. Selvfølgelig kan han skifte ud, hvis han ser noget, han ikke vil se, eller hvis der ikke bliver leveret det, han vil have. Andet kan han jo ikke gøre. Han kan jo ikke selv gå ind at spille.

– Han skifter to i pausen, og så sender han Divkovic på banen, inden der bliver scoret. Han har lavet tre udskiftninger, inden der bliver scoret imod, siger Stig Tøfting.

Rundens top:
Det synes jeg, at Randers er. Jeg ved godt, de møder Vejle, men der så man i hvert fald forskellen på top og bund – i alle spillets facetter. Jeg er meget imponeret over det her Randers-mandskab.

Rundens flop:
Vi kan tage Cornelius for det besynderlige interview (med Viaplay, red.). Næste gang skal han måske bare sige, at han ikke stiller op til interviews i dag, hvis ikke han har lyst til det. Han har set noget andet. Det kan være fordi, han er i en anden lufthøjde…..



Slår AGF-darling: FCM-stjerne er Efterårets Profil

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Saver United-stjerne over

De er klar til at købe Mohamed Salah

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

– Det har man nok aldrig set før

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Her kan du se VM-lodtrækningen

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Jonas Wind er i København

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Stor derby-bøde til FC København

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Rigmand vild med FC København-aftale

– Det var vanvittigt brutalt!

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Griner af AaB-rygte

Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Froholdt får kæmpe hæder

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Nu er han gratis – på vej til OB?

Dybt skuffet og trist

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham

Brest moser mandefaldsramte Monaco

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

– Har ikke ubegrænset kredit