Lovende så det ud, da Brøndby efter 50 minutter var foran med 2-0 over Sønderjyske.
Men lovende er nok ikke den fornemmelse, som Brøndby-fansene sidder tilbage med efter søndagens kamp.
Sønderjyske kæmpede sig nemlig tilbage og fik et enkelt point med. Brøndbys præstation scorer ikke topkarakterer hos Tipsbladets kommentator Stig Tøfting.
– Det var den dårligste fodboldmæssige kamp, jeg har set Brøndby spille i lang tid.
– Jeg synes ikke rigtig, det hang sammen, der var for mange fejlafleveringer, og Daniel Wass, som jeg ellers har slået på tromme for, da han blev sat af, havde en af sine dårligste kampe der. Det er jo lidt der, han skal vise styrken og kvaliteten. De skal tage fat om kampen, og det får de ikke, siger Stig Tøfting.
’En sindssygt dårlig undskyldning’
Efter kampen blev den kraftige vind påpeget som en faktor af flere Brøndby-profiler, men den undskyldning køber Plæneklipperen ikke.
– Jeg synes, det er en sindssygt dårlig undskyldning med hensyn til banen og vejret. Den er latterlig. Jeg havde fornøjelsen af at kunne se den i fjernsynet med langsomme gengivelser og det hele, og Sønderjyske spiller jo god fodbold, det var ikke på grund af vinden. De har bare medvind i anden halvleg, og der fungerer det fint for dem at spille.
– Brøndbys formation kommer ikke rigtig til gode her. Der er alt for mange rum. Ved bare en lille smule bevægelse fra Sønderjyske får de plads og huller i Brøndbys defensiv.
– Jeg synes overhovedet ikke, at Brøndby viser den klasse på bolden, som de skal. Man kunne jo se, at Sønderjyske kunne spille fodbold på den bane. Så kan Brøndby da også.
– Hvis de bare spillede lange bolde frem til to store angribere, og Brøndby blev kanøflet, men sådan var det jo ikke. Det var opspil, i dybden og bevægelse, siger Stig Tøfting.
Jesper Sørensen er den rette
De færreste er nok uenige i, at Brøndbys sæson ikke har været godkendt, men alligevel burde Jesper Sørensen fortsætte i spidsen for det blågule, mener Stig Tøfting.
– Jeg holder fast i, at Jesper Sørensen er den rigtige uanset hvordan og hvorledes. Den her ene kamp ændrer ikke på det.
– Men det er klart, at hvis man som Brøndby-træner ikke ligger i top seks, så er man i fare for at blive fyret. Det hersker der ikke nogen tvivl om.
– Man peger hele tiden på træneren, som har ansvaret, men vi kan også godt finde nogle spillere her, som har et ansvar. Spillere, der spiller på så højt niveau mod FC Midtjylland, spiller på et meget lavt niveau mod Sønderjyske. Er det ubetinget trænerens skyld? Han er en del af det, ja, men er det ubetinget hans skyld? NEJ.
– Jeg har tit sagt det her med, at når kampen er gået i gang, så kan træneren ikke gøre en skid. Selvfølgelig kan han skifte ud, hvis han ser noget, han ikke vil se, eller hvis der ikke bliver leveret det, han vil have. Andet kan han jo ikke gøre. Han kan jo ikke selv gå ind at spille.
– Han skifter to i pausen, og så sender han Divkovic på banen, inden der bliver scoret. Han har lavet tre udskiftninger, inden der bliver scoret imod, siger Stig Tøfting.
Rundens top:
Det synes jeg, at Randers er. Jeg ved godt, de møder Vejle, men der så man i hvert fald forskellen på top og bund – i alle spillets facetter. Jeg er meget imponeret over det her Randers-mandskab.
Rundens flop:
Vi kan tage Cornelius for det besynderlige interview (med Viaplay, red.). Næste gang skal han måske bare sige, at han ikke stiller op til interviews i dag, hvis ikke han har lyst til det. Han har set noget andet. Det kan være fordi, han er i en anden lufthøjde…..

‘Superliga-stjerne bliver solgt for 300 millioner’

Politiet med overraskende melding før FCK-brag

Vil sprænge banken for Harry Kane

– Det skal I ikke sige til FCK!

Pogacars mor bekymret: ‘Forstår, hvis han stopper’

Kamil Grabara bliver til en fiktiv karakter

Mathias Hebo revser træner: Den suverænt dårligste

– Stik Superliga-stjerne en lang kontrakt

– Han er den bedste Superliga-spiller nogensinde

Bekræfter: Jess Thorup på rov i FC København

Voldsomt tæt på danskerhandel i kæmpeklub

‘Mærkeligt’: Nørgaard er den største overraskelse

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Manchester United bekræfter overfor Tipsbladet

I svime over Højlund: ‘Helt utroligt’

Hylder Christian Eriksen

Her er de 10 danske cheftrænere med de største job

Stort pres på Danmark – Skotland vinder igen

Revser danskerklub: – Fansene udvandrer

Skuffet over tilbud: ‘Ønskede mere end FCK’

Choksejr over Pogacar: ‘Lidt dårlig samvittighed’

– Det ærgrer jeg mig helt sindssygt over

Legende revser Højlund-beslutning

Brøndby-darling chokerer

Fremhæver beslutning: ‘Et signal til hele truppen’

Afsløret i ny dokumentar: ‘Det er lort’

‘Skræmmende – jeg græd, da de kørte’

FCK-stjernes video går viralt

Medie: Kæmpeklub i Parken

‘Hvad fanden er det!?’

Kæmpe triumf – ‘har sendt chokbølger’

Helt vildt – Højlund fuldstændig forvandlet

Hylder dansk komet: ‘Han har været utrolig’

Hylder Bundesliga-dansker: – Den bedste de har

Viktor Axelsen vinder på hjemmebane

Jubler over stjerne: ‘Are you danish? Kom nu!’

– Chido Obi er klar til at overtage hans plads

Her kan du se Brøndby IF mod AGF

Stjernetræner erklærer sig klar til Sverige-job

Dansker i problemer – udgår af etapeløb

Diks skal have ny landstræner – legende fyret

Efter Trump-trusler – nu melder FIFA ind

Langgaber i Lissabon

Klasseforskel – Danmark tromler over Tjekkiet

Hylder tidligere Superliga-stjerne

To danske hold klar til Europas næstøverste niveau

Aalborg banker bundprop i Champions League

Ophæver kontrakten – Jess Thorup på rov

Medie rangerer Norge over Danmark
