Lovende så det ud, da Brøndby efter 50 minutter var foran med 2-0 over Sønderjyske.
Men lovende er nok ikke den fornemmelse, som Brøndby-fansene sidder tilbage med efter søndagens kamp.
Sønderjyske kæmpede sig nemlig tilbage og fik et enkelt point med. Brøndbys præstation scorer ikke topkarakterer hos Tipsbladets kommentator Stig Tøfting.
– Det var den dårligste fodboldmæssige kamp, jeg har set Brøndby spille i lang tid.
– Jeg synes ikke rigtig, det hang sammen, der var for mange fejlafleveringer, og Daniel Wass, som jeg ellers har slået på tromme for, da han blev sat af, havde en af sine dårligste kampe der. Det er jo lidt der, han skal vise styrken og kvaliteten. De skal tage fat om kampen, og det får de ikke, siger Stig Tøfting.
’En sindssygt dårlig undskyldning’
Efter kampen blev den kraftige vind påpeget som en faktor af flere Brøndby-profiler, men den undskyldning køber Plæneklipperen ikke.
– Jeg synes, det er en sindssygt dårlig undskyldning med hensyn til banen og vejret. Den er latterlig. Jeg havde fornøjelsen af at kunne se den i fjernsynet med langsomme gengivelser og det hele, og Sønderjyske spiller jo god fodbold, det var ikke på grund af vinden. De har bare medvind i anden halvleg, og der fungerer det fint for dem at spille.
– Brøndbys formation kommer ikke rigtig til gode her. Der er alt for mange rum. Ved bare en lille smule bevægelse fra Sønderjyske får de plads og huller i Brøndbys defensiv.
– Jeg synes overhovedet ikke, at Brøndby viser den klasse på bolden, som de skal. Man kunne jo se, at Sønderjyske kunne spille fodbold på den bane. Så kan Brøndby da også.
– Hvis de bare spillede lange bolde frem til to store angribere, og Brøndby blev kanøflet, men sådan var det jo ikke. Det var opspil, i dybden og bevægelse, siger Stig Tøfting.
Jesper Sørensen er den rette
De færreste er nok uenige i, at Brøndbys sæson ikke har været godkendt, men alligevel burde Jesper Sørensen fortsætte i spidsen for det blågule, mener Stig Tøfting.
– Jeg holder fast i, at Jesper Sørensen er den rigtige uanset hvordan og hvorledes. Den her ene kamp ændrer ikke på det.
– Men det er klart, at hvis man som Brøndby-træner ikke ligger i top seks, så er man i fare for at blive fyret. Det hersker der ikke nogen tvivl om.
– Man peger hele tiden på træneren, som har ansvaret, men vi kan også godt finde nogle spillere her, som har et ansvar. Spillere, der spiller på så højt niveau mod FC Midtjylland, spiller på et meget lavt niveau mod Sønderjyske. Er det ubetinget trænerens skyld? Han er en del af det, ja, men er det ubetinget hans skyld? NEJ.
– Jeg har tit sagt det her med, at når kampen er gået i gang, så kan træneren ikke gøre en skid. Selvfølgelig kan han skifte ud, hvis han ser noget, han ikke vil se, eller hvis der ikke bliver leveret det, han vil have. Andet kan han jo ikke gøre. Han kan jo ikke selv gå ind at spille.
– Han skifter to i pausen, og så sender han Divkovic på banen, inden der bliver scoret. Han har lavet tre udskiftninger, inden der bliver scoret imod, siger Stig Tøfting.
Rundens top:
Det synes jeg, at Randers er. Jeg ved godt, de møder Vejle, men der så man i hvert fald forskellen på top og bund – i alle spillets facetter. Jeg er meget imponeret over det her Randers-mandskab.
Rundens flop:
Vi kan tage Cornelius for det besynderlige interview (med Viaplay, red.). Næste gang skal han måske bare sige, at han ikke stiller op til interviews i dag, hvis ikke han har lyst til det. Han har set noget andet. Det kan være fordi, han er i en anden lufthøjde…..
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
TRANSFER
– Han virker frustreret!
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
OPTAKT
AGF – OB
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
NYHEDER
Ikke set i 30 år
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
TOPNYHED
Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
NYHEDER
‘De er tilbage’
HELT VILDT
I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’
NYHEDER
“Han skal være 3.000 gange bedre”
TOPNYHED
N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse
Se topholdet Arsenal – køb billetter her
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner
Stjernetransfer på plads alligevel
Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Manchester
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte
NYHEDER
Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent
TOPNYHED
‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’
HELT VILDT
