Sune Smith-Nielsen er fortid som sportsdirektør i FC København.
Efter 17 år i klubben, hvor han lavede et kæmpe arbejde med at modernisere og dygtiggøre FC Københavns talentafdeling, inden han fik chancen som sportsdirektør, er det nu altså slut.
Tidspunktet for fyringen er overraskende, mener Tobias Sonne Olsen, FC København-fan og medlem af Tipsbladets Fanklubben.
– Jeg er sindssygt overrasket. Jeg har talt med en anden FCK-fan, der er min ven, og det er ikke altid det skridt, en klub tager. Det er ofte cheftræneren, og jeg er overrasket over, at det er Sune, der har fået sparket, og ikke Neestrup. Men det er ikke det forkerte.
– Det er ikke sikkert, det giver en reaktion på banen, men at klubben turde gøre det viser, at det ikke er et quick fix, siger Tobias Sonne Olsen.
Han mener, at det er det rigtige at sige farvel til Sune Smith-Nielsen, men det sker ikke uden en portion respekt for den mand, der nu siger farvel.
– Det er ikke en glædens dag, og jeg synes, det er synd for ham, men på mange måder er det en moden beslutning, klubben har taget, siger Tobias Sonne Olsen, der mener, at Sune Smith-Nielsen dummede sig for nyligt, da han fik fansene på nakken i forbindelse med en kommentar i en Mediano-podcast:
– Det var det værste, han kunne gøre. Han tabte fansene. Og det gjorde han, da han kaldte dem “sure, gamle mænd”. Det er svært at blive siddende så.
– Jeg synes også, at det her er et tegn på, at spillerne har tiltro til Jacob Neestrup.
Nu handler det for FC København om at komme godt igennem foråret.
– Det vigtigste er vinde pokalturneringen lige nu. Jeg vil gerne i top seks, men det betyder ikke så meget om vi bliver nummer tre eller fire. Det handler om at vise, at spillerne kan spille godt mod de gode og ikke kun – sagt i al respekt – mod Silkeborg og Vejle, siger Tobias Sonne Olsen.
FC København møder Randers FC på søndag i sidste runde i grundspillet. Vinder FCK, kommer man i top seks.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
HELT VILDT