– Det var forfærdeligt, virkelig forfærdeligt

Mikael Anderson forklarer i detaljer om en dramatisk sidste dag i transfervinduet, hvor han blev solgt fra FC Midtjylland til AGF.



Mikael Anderson var én af de absolutte hovedpersoner på sidstedagen af transfervinduet.

Længe vidste den islandske landsholdsspiller ikke, om han var købt eller solgt, men han endte med at blive solgt. Fra FC Midtjylland til AGF. For markante 15 millioner kroner.

Mens dramaet udspillede sig i Danmark, befandt Mikael Anderson sig 1.900 kilometer og to tidszoner væk i Reykjavik, hvor han var samlet med den islandske landsholdstrup.

– Det var forfærdeligt. Virkelig forfærdeligt. Jeg følte mig så langt væk fra det hele. Jeg vidste, at der foregik ting, jeg vidste, at det kunne gå stærkt, og det var virkelig hektisk, siger Mikael Anderson i et stort interview med Tipsbladet.

Kort før deadline skrev Mikael Anderson under på en kontrakt med AGF, men vejen derhen var lang og ikke uden dramatik.

– Vi havde træninger, vi havde møder, og det var virkelig travlt. Vi havde et møde om aftenen på deadlinedag, tre timer før vinduet lukkede, og jeg kunne jo ikke sætte min telefon på flight mode. Jeg var nødt til at kunne tage den og reagere hurtigt, hvis der skete noget. Jeg havde nok hovedet et andet sted. Det var en vild dage og nogle vilde dage op til, siger Mikael Anderson, der først på sidste dag i vinduet meddelte de udenlandske bejlere, at han ville til AGF.

– De udenlandske klubber ventede jo ikke for evigt, de skulle jo gå efter andre spillere, hvis jeg ikke var klar til et skifte. Men det var ret sent, at jeg tog beslutningen, jeg tror faktisk først, det var på selve deadlinedag. Det var først der, jeg sagde nej tak,

– Der var forskellige perioder, oplevelser og følelser i løbet af deadlinedagen. Jeg følte mig nogle gange låst, fanget, jeg var frustreret. Pludselig fik jeg at vide, at jeg ikke var til salg, der skete alt muligt. Jeg fik noget tilsendt fra en af mine kammerater, hvor Svend [Graversen] var citeret i et medie for, at jeg ikke skulle nogen steder. Da jeg så det, tænkte jeg: ‘Hvad er det, der foregår her’. Det var ikke god læsning.

– I løbet af deadlinedag når begge klubber på et tidspunkt at opgive handlen. Jeg troede, at det var slut. Jeg får så et opkald ret sent på aftenen om, at klubberne er enige. Og så skulle det gå stærkt. Lad mig bare sig det sådan, at vi havde travlt med at få ordnet papirarbejdet.

Mikael Anderson har fået en god start i barndomsklubben AGF og er noteret for to scoringer i sine første tre kampe. På søndag venter et gensyn med de tidligere holdkammerater i FC Midtjylland.

Du kan læse hele interviewet med Mikael Anderson i Tipsbladet, som er på gaden i dag. I avisen får du også et interview med Simon Tibbling for mødet med Brøndby, en speciel fødselsdagshilsen til Zlatan Ibrahimovic, der fylder 40 år på søndag, og meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Tipsbladet_forside_22





Dansk bomber forventer sommertransfer


Stor Brøndby-stjerne skadet

To direktører færdige i Superliga-klub

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

Landstræner hylder OB-komet

FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp

Rune deler nyt efter mareridt

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind

OB – Silkeborg IF

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

– Cooper skyder på Schmedes

Dårligt nyt om AGF-stjerne

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

AGF henter Ibrahim Traoré

– Fuldstændig svigtet

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser

Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’

Skidt nyt til Brian Riemer?

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

Nedtur for OB: Falk ude

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

To trænere færdige i Superliga-klub

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

Angriber er færdig i Randers FC

AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

Superliga-boss: Han skal slå transferrekord

Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed

Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil

Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker

Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’

Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer

Eriksens agent: ‘Ikke interesseret!’

Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’

Super Bowl-vinder tiltalt for drabsforsøg

Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’

Stage slagter Ulve i danskerdyst

– Jeg er ikke så god til at gemme mine følelser

FCM-profil tror 100 procent på guld i Europa