IKAST (Tipsbladet): Fire mål, masser af fart og vundne dueller, krydret med opsigtsvækkende fejl, senest i kampene mod Brøndby IF og Sønderjyske, hvor Ousmane Diao først fik annulleret en karantæne efter to gule kort mod Brøndby, og derefter var heldig med ikke at blive vist ud mod Sønderjyske for en farlig tackling.
Nogle kampe, som den torsdag mod Union Saint-Gilloise, har været rigtigt gode.
Andre gange har Diao begået graverende fejl (læs mere her), og de voldsomme tacklinger mod Brøndby i tillægstiden og mod Sønderjyske, hvor Rasmus Vinderslev fik Diaos knæ i nakken i en luftduel, vil cheftræner Thomas Thomasberg have minimeret.
– Jeg vil kalde det beslutningsprocessen. Hvornår han skal gøre hvad.
– Vi er enige om, at begge de tacklinger hverken var hensigtsmæssige eller fornuftige. Det er noget, han forhåbentlig lærer, uden det skal handle om, at han skal tage sin aggressivitet væk. Men selvfølgelig skal man jo ikke ind i ryggen og nakken på en modstander. Med den risiko for at lave frispark og trække et gult kort. Eller i fire minutters overtid mod Brøndby, hvor han laver en alt eller intet-tackling, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.
Læs også her, hvorfor Tipsbladets fodboldekspert David Boysen har kaldt Ousmane Diao for 'ringe'
– Det er selvfølgelig noget, vi har vendt med ham. Jeg synes, dem der sidder uden med en lavere puls, skal huske, at de her beslutninger tages ekstremt hurtigt. Forhåbentlig får han med lidt mere erfaring og læring, at vi går fra to sådanne episoder på to kampe, til at det bliver nul eller én episode for hver fem kampe.

– Det er en meget ung gut, og hans aggressivitet vil vi aldrig tage fra ham. Når jeg ser nogle af de bedste forsvarsspillere i Europa, der også er eftertragtede af topklubber, laver de også svipsere. Også de største stjerner laver fejl, der ser vanvittigt dårlige ud i forhold til, hvad vi forventer af dem.
– Der har været fem-seks situationer, der har været meget tydelige, hvor han har kostet mål og fået kort. Man skal huske, at han også har fjernet 50 bolde, der blev sendt på tværs i feltet, og 50 mand-til-mand-dueller med nogen, der har forsøgt at løbe fra ham. Dueller, der ville være mere risikable for spillere, der ikke har Diaos fart og aggressivitet. Der kommer også opspilsfejl, men samtidig er der kommet x antal rigtig gode bolde til, som er mere brugbare for vores offensive spillere. Og det bliver glemt i ligningen.
– Jeg er mere end glad for hans samlede output, også med de fejl, som vi håber, vi kan minimere. Og så må vi se, om det er Benfica eller en klub i Premier League, eller hvad det bliver i fremtiden. Det aner jeg ikke, siger Thomas Thomasberg.
God fart
Torsdag aften blev Ousmane Diao kampens enlige målscorer, da FC Midtjylland tog et vigtigt skridt i retning af gå videre fra det nye ligaspil i Europa League ved at slå Union Saint-Gilloise.
Og det er den type præstationer, FCM-cheftræneren tror og håber, Diao kommer til at levere stadig oftere, og uden de voldsomme fejl, der også har været del af hans første måneder i klubben.

– Han forsvarer rigtig fint både i luften og jorden. Nu sad jeg og så Champions League tirsdag og onsdag, og også der så jeg forsvarsfejl af den type, som Diao også har én eller to af i dag med svipsere og lidt dumme beslutninger. Men jeg ser en spiller, der har rigtig stor betydning for vores defensive spil. Og så er det meget godt klaret af en midtstopper med det fjerde mål i sæsonen her midt i efteråret.
– Vi så et Union-hold med spillere, der har rigtig god fart, spillere som vi ikke møder magen til ret ofte i Superligaen. Det matchede vi rigtig godt, og fik set, at vi har spillere, der kan matche deres løb, siger Thomas Thomasberg.
Ousmane Diao og holdkammeraterne får brug for alle deres kræfter, fart og beslutningskompetence søndag aften, når AGF er gæster på MCH Arena til en vaskeægte topkamp i Superligaen med tre dages ekstra forberedelsestid end hjemmeholdet.
Ousmane Diao kom til FC Midtjylland i sommer i en opsigtsvækkende aftale med samarbejdsklubben CD Mafra, der som bekendt har samme ejer som FC Midtjylland og har et meget tæt samarbejde med den danske mesterklub. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Her er Serie A-danskers løn
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
Jakob Poulsen med dyster melding
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
AVIS
Ny melding om fremtiden
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
NYHEDER
Trænerlegende stopper
MEDIE