Tog Diao-snak om fejlene: Sker også for stjernerne

Ousmane Diao har haft en markant start med gode kampe og nogle voldsomme fejl undervejs. FCM-cheftræneren er glad for sin nye stoppers spil og har også talt med stopperen om at tage bedre beslutninger.



IKAST (Tipsbladet): Fire mål, masser af fart og vundne dueller, krydret med opsigtsvækkende fejl, senest i kampene mod Brøndby IF og Sønderjyske, hvor Ousmane Diao først fik annulleret en karantæne efter to gule kort mod Brøndby, og derefter var heldig med ikke at blive vist ud mod Sønderjyske for en farlig tackling.

Nogle kampe, som den torsdag mod Union Saint-Gilloise, har været rigtigt gode.

Andre gange har Diao begået graverende fejl (læs mere her), og de voldsomme tacklinger mod Brøndby i tillægstiden og mod Sønderjyske, hvor Rasmus Vinderslev fik Diaos knæ i nakken i en luftduel, vil cheftræner Thomas Thomasberg have minimeret.

– Jeg vil kalde det beslutningsprocessen. Hvornår han skal gøre hvad.

– Vi er enige om, at begge de tacklinger hverken var hensigtsmæssige eller fornuftige. Det er noget, han forhåbentlig lærer, uden det skal handle om, at han skal tage sin aggressivitet væk. Men selvfølgelig skal man jo ikke ind i ryggen og nakken på en modstander. Med den risiko for at lave frispark og trække et gult kort. Eller i fire minutters overtid mod Brøndby, hvor han laver en alt eller intet-tackling, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.

Læs også her, hvorfor Tipsbladets fodboldekspert David Boysen har kaldt Ousmane Diao for 'ringe'

– Det er selvfølgelig noget, vi har vendt med ham. Jeg synes, dem der sidder uden med en lavere puls, skal huske, at de her beslutninger tages ekstremt hurtigt. Forhåbentlig får han med lidt mere erfaring og læring, at vi går fra to sådanne episoder på to kampe, til at det bliver nul eller én episode for hver fem kampe.

280128

Foto: Alamy

– Det er en meget ung gut, og hans aggressivitet vil vi aldrig tage fra ham. Når jeg ser nogle af de bedste forsvarsspillere i Europa, der også er eftertragtede af topklubber, laver de også svipsere. Også de største stjerner laver fejl, der ser vanvittigt dårlige ud i forhold til, hvad vi forventer af dem.

– Der har været fem-seks situationer, der har været meget tydelige, hvor han har kostet mål og fået kort. Man skal huske, at han også har fjernet 50 bolde, der blev sendt på tværs i feltet, og 50 mand-til-mand-dueller med nogen, der har forsøgt at løbe fra ham. Dueller, der ville være mere risikable for spillere, der ikke har Diaos fart og aggressivitet. Der kommer også opspilsfejl, men samtidig er der kommet x antal rigtig gode bolde til, som er mere brugbare for vores offensive spillere. Og det bliver glemt i ligningen.

– Jeg er mere end glad for hans samlede output, også med de fejl, som vi håber, vi kan minimere. Og så må vi se, om det er Benfica eller en klub i Premier League, eller hvad det bliver i fremtiden. Det aner jeg ikke, siger Thomas Thomasberg.

God fart
Torsdag aften blev Ousmane Diao kampens enlige målscorer, da FC Midtjylland tog et vigtigt skridt i retning af gå videre fra det nye ligaspil i Europa League ved at slå Union Saint-Gilloise.

Og det er den type præstationer, FCM-cheftræneren tror og håber, Diao kommer til at levere stadig oftere, og uden de voldsomme fejl, der også har været del af hans første måneder i klubben.

280128

Ousmane Diao var godt tilfreds med sin scoring torsdag aften mod Union Saint-Gilloise. Foto: Alamy

– Han forsvarer rigtig fint både i luften og jorden. Nu sad jeg og så Champions League tirsdag og onsdag, og også der så jeg forsvarsfejl af den type, som Diao også har én eller to af i dag med svipsere og lidt dumme beslutninger. Men jeg ser en spiller, der har rigtig stor betydning for vores defensive spil. Og så er det meget godt klaret af en midtstopper med det fjerde mål i sæsonen her midt i efteråret.

– Vi så et Union-hold med spillere, der har rigtig god fart, spillere som vi ikke møder magen til ret ofte i Superligaen. Det matchede vi rigtig godt, og fik set, at vi har spillere, der kan matche deres løb, siger Thomas Thomasberg.

Ousmane Diao og holdkammeraterne får brug for alle deres kræfter, fart og beslutningskompetence søndag aften, når AGF er gæster på MCH Arena til en vaskeægte topkamp i Superligaen med tre dages ekstra forberedelsestid end hjemmeholdet.

Ousmane Diao kom til FC Midtjylland i sommer i en opsigtsvækkende aftale med samarbejdsklubben CD Mafra, der som bekendt har samme ejer som FC Midtjylland og har et meget tæt samarbejde med den danske mesterklub. Læs mere om det her.





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

Randers FC – Vejle Boldklub

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Vild hæder: Gidsel skriver historie



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

FC København-boss reagerer på tilråb

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Godt nyt – nu er han landet i København

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

Danmark indleder med et brag mod Norge

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

United-ejer giver offentlig undskyldning

Hård dom over Franks fremtid

Arteta er utilfreds med disciplinen

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Bud landet: Dansker i sen transfer?



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Snestorm kan udfordre OB

Hård dom: Kuldsejlet forhold

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Ørkeløshed i Østjylland

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

Her er Danmarks Nations League-pulje!

Afviser Anderlecht

Thomas Tuchel laver ny aftale

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

‘Skader falder aldrig belejligt’

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Sean Dyche fyret

Liverpool tager smal sejr