IKAST (Tipsbladet): Fire mål, masser af fart og vundne dueller, krydret med opsigtsvækkende fejl, senest i kampene mod Brøndby IF og Sønderjyske, hvor Ousmane Diao først fik annulleret en karantæne efter to gule kort mod Brøndby, og derefter var heldig med ikke at blive vist ud mod Sønderjyske for en farlig tackling.
Nogle kampe, som den torsdag mod Union Saint-Gilloise, har været rigtigt gode.
Andre gange har Diao begået graverende fejl (læs mere her), og de voldsomme tacklinger mod Brøndby i tillægstiden og mod Sønderjyske, hvor Rasmus Vinderslev fik Diaos knæ i nakken i en luftduel, vil cheftræner Thomas Thomasberg have minimeret.
– Jeg vil kalde det beslutningsprocessen. Hvornår han skal gøre hvad.
– Vi er enige om, at begge de tacklinger hverken var hensigtsmæssige eller fornuftige. Det er noget, han forhåbentlig lærer, uden det skal handle om, at han skal tage sin aggressivitet væk. Men selvfølgelig skal man jo ikke ind i ryggen og nakken på en modstander. Med den risiko for at lave frispark og trække et gult kort. Eller i fire minutters overtid mod Brøndby, hvor han laver en alt eller intet-tackling, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.
Læs også her, hvorfor Tipsbladets fodboldekspert David Boysen har kaldt Ousmane Diao for 'ringe'
– Det er selvfølgelig noget, vi har vendt med ham. Jeg synes, dem der sidder uden med en lavere puls, skal huske, at de her beslutninger tages ekstremt hurtigt. Forhåbentlig får han med lidt mere erfaring og læring, at vi går fra to sådanne episoder på to kampe, til at det bliver nul eller én episode for hver fem kampe.

– Det er en meget ung gut, og hans aggressivitet vil vi aldrig tage fra ham. Når jeg ser nogle af de bedste forsvarsspillere i Europa, der også er eftertragtede af topklubber, laver de også svipsere. Også de største stjerner laver fejl, der ser vanvittigt dårlige ud i forhold til, hvad vi forventer af dem.
– Der har været fem-seks situationer, der har været meget tydelige, hvor han har kostet mål og fået kort. Man skal huske, at han også har fjernet 50 bolde, der blev sendt på tværs i feltet, og 50 mand-til-mand-dueller med nogen, der har forsøgt at løbe fra ham. Dueller, der ville være mere risikable for spillere, der ikke har Diaos fart og aggressivitet. Der kommer også opspilsfejl, men samtidig er der kommet x antal rigtig gode bolde til, som er mere brugbare for vores offensive spillere. Og det bliver glemt i ligningen.
– Jeg er mere end glad for hans samlede output, også med de fejl, som vi håber, vi kan minimere. Og så må vi se, om det er Benfica eller en klub i Premier League, eller hvad det bliver i fremtiden. Det aner jeg ikke, siger Thomas Thomasberg.
God fart
Torsdag aften blev Ousmane Diao kampens enlige målscorer, da FC Midtjylland tog et vigtigt skridt i retning af gå videre fra det nye ligaspil i Europa League ved at slå Union Saint-Gilloise.
Og det er den type præstationer, FCM-cheftræneren tror og håber, Diao kommer til at levere stadig oftere, og uden de voldsomme fejl, der også har været del af hans første måneder i klubben.

– Han forsvarer rigtig fint både i luften og jorden. Nu sad jeg og så Champions League tirsdag og onsdag, og også der så jeg forsvarsfejl af den type, som Diao også har én eller to af i dag med svipsere og lidt dumme beslutninger. Men jeg ser en spiller, der har rigtig stor betydning for vores defensive spil. Og så er det meget godt klaret af en midtstopper med det fjerde mål i sæsonen her midt i efteråret.
– Vi så et Union-hold med spillere, der har rigtig god fart, spillere som vi ikke møder magen til ret ofte i Superligaen. Det matchede vi rigtig godt, og fik set, at vi har spillere, der kan matche deres løb, siger Thomas Thomasberg.
Ousmane Diao og holdkammeraterne får brug for alle deres kræfter, fart og beslutningskompetence søndag aften, når AGF er gæster på MCH Arena til en vaskeægte topkamp i Superligaen med tre dages ekstra forberedelsestid end hjemmeholdet.
Ousmane Diao kom til FC Midtjylland i sommer i en opsigtsvækkende aftale med samarbejdsklubben CD Mafra, der som bekendt har samme ejer som FC Midtjylland og har et meget tæt samarbejde med den danske mesterklub. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Japanere vil købe Superliga-klub
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
EKSKLUSIVT
Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
Brøndby får stor bøde
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
Danske stjerner kan være fortid
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
NYHEDER