IKAST (Tipsbladet): Fire mål, masser af fart og vundne dueller, krydret med opsigtsvækkende fejl, senest i kampene mod Brøndby IF og Sønderjyske, hvor Ousmane Diao først fik annulleret en karantæne efter to gule kort mod Brøndby, og derefter var heldig med ikke at blive vist ud mod Sønderjyske for en farlig tackling.
Nogle kampe, som den torsdag mod Union Saint-Gilloise, har været rigtigt gode.
Andre gange har Diao begået graverende fejl (læs mere her), og de voldsomme tacklinger mod Brøndby i tillægstiden og mod Sønderjyske, hvor Rasmus Vinderslev fik Diaos knæ i nakken i en luftduel, vil cheftræner Thomas Thomasberg have minimeret.
– Jeg vil kalde det beslutningsprocessen. Hvornår han skal gøre hvad.
– Vi er enige om, at begge de tacklinger hverken var hensigtsmæssige eller fornuftige. Det er noget, han forhåbentlig lærer, uden det skal handle om, at han skal tage sin aggressivitet væk. Men selvfølgelig skal man jo ikke ind i ryggen og nakken på en modstander. Med den risiko for at lave frispark og trække et gult kort. Eller i fire minutters overtid mod Brøndby, hvor han laver en alt eller intet-tackling, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.
Læs også her, hvorfor Tipsbladets fodboldekspert David Boysen har kaldt Ousmane Diao for 'ringe'
– Det er selvfølgelig noget, vi har vendt med ham. Jeg synes, dem der sidder uden med en lavere puls, skal huske, at de her beslutninger tages ekstremt hurtigt. Forhåbentlig får han med lidt mere erfaring og læring, at vi går fra to sådanne episoder på to kampe, til at det bliver nul eller én episode for hver fem kampe.

– Det er en meget ung gut, og hans aggressivitet vil vi aldrig tage fra ham. Når jeg ser nogle af de bedste forsvarsspillere i Europa, der også er eftertragtede af topklubber, laver de også svipsere. Også de største stjerner laver fejl, der ser vanvittigt dårlige ud i forhold til, hvad vi forventer af dem.
– Der har været fem-seks situationer, der har været meget tydelige, hvor han har kostet mål og fået kort. Man skal huske, at han også har fjernet 50 bolde, der blev sendt på tværs i feltet, og 50 mand-til-mand-dueller med nogen, der har forsøgt at løbe fra ham. Dueller, der ville være mere risikable for spillere, der ikke har Diaos fart og aggressivitet. Der kommer også opspilsfejl, men samtidig er der kommet x antal rigtig gode bolde til, som er mere brugbare for vores offensive spillere. Og det bliver glemt i ligningen.
– Jeg er mere end glad for hans samlede output, også med de fejl, som vi håber, vi kan minimere. Og så må vi se, om det er Benfica eller en klub i Premier League, eller hvad det bliver i fremtiden. Det aner jeg ikke, siger Thomas Thomasberg.
God fart
Torsdag aften blev Ousmane Diao kampens enlige målscorer, da FC Midtjylland tog et vigtigt skridt i retning af gå videre fra det nye ligaspil i Europa League ved at slå Union Saint-Gilloise.
Og det er den type præstationer, FCM-cheftræneren tror og håber, Diao kommer til at levere stadig oftere, og uden de voldsomme fejl, der også har været del af hans første måneder i klubben.

– Han forsvarer rigtig fint både i luften og jorden. Nu sad jeg og så Champions League tirsdag og onsdag, og også der så jeg forsvarsfejl af den type, som Diao også har én eller to af i dag med svipsere og lidt dumme beslutninger. Men jeg ser en spiller, der har rigtig stor betydning for vores defensive spil. Og så er det meget godt klaret af en midtstopper med det fjerde mål i sæsonen her midt i efteråret.
– Vi så et Union-hold med spillere, der har rigtig god fart, spillere som vi ikke møder magen til ret ofte i Superligaen. Det matchede vi rigtig godt, og fik set, at vi har spillere, der kan matche deres løb, siger Thomas Thomasberg.
Ousmane Diao og holdkammeraterne får brug for alle deres kræfter, fart og beslutningskompetence søndag aften, når AGF er gæster på MCH Arena til en vaskeægte topkamp i Superligaen med tre dages ekstra forberedelsestid end hjemmeholdet.
Ousmane Diao kom til FC Midtjylland i sommer i en opsigtsvækkende aftale med samarbejdsklubben CD Mafra, der som bekendt har samme ejer som FC Midtjylland og har et meget tæt samarbejde med den danske mesterklub. Læs mere om det her.
INTERVIEW
‘Han virker sjov – de griner tit af ham’
TOPNYHED
Spanske medier i ekstase
TOPNYHED
Revser Mohamed Salah efter utroligt interview
TOPNYHED
Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’
EKSKLUSIVT
‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’
NYHEDER
Tullberg skifter fire mand
INTERVIEW
Thomas Delaney storroser Superliga-modstander
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Efterårets Hold i Superligaen
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
OPTAKT
FC København – Sønderjyske
OPTAKT
Randers FC – AGF
EKSKLUSIVT
FCM melder ud: Han skal sælges til sommer
NYHEDER
Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
NYHEDER
Mainz har fundet Bo Henriksens afløser
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
NYHEDER
Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Silkeborg IF
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
NYHEDER
Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse
LIGE NU
Brian Riemer jubler: Vi SKAL med
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
NYHEDER
Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
TOPNYHED
Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
NYHEDER
Stjerner sender besked til Froholdt
TOPNYHED
Danskerscoringerne væltede ind
NYHEDER
Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt
HELT VILDT
FCM-duo sætter vanvittig rekord
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
INTERVIEW
FC København-stjerne spiller kamp 23. december
DAGENS SPILFORSLAG
Sløvt Londonderby
NYHEDER
Jesper Sørensen og co. taber til Messi
NYHEDER
Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’
NYHEDER
Ny Liverpool-nedtur
NYHEDER