Tog Diao-snak om fejlene: Sker også for stjernerne

Ousmane Diao har haft en markant start med gode kampe og nogle voldsomme fejl undervejs. FCM-cheftræneren er glad for sin nye stoppers spil og har også talt med stopperen om at tage bedre beslutninger.



IKAST (Tipsbladet): Fire mål, masser af fart og vundne dueller, krydret med opsigtsvækkende fejl, senest i kampene mod Brøndby IF og Sønderjyske, hvor Ousmane Diao først fik annulleret en karantæne efter to gule kort mod Brøndby, og derefter var heldig med ikke at blive vist ud mod Sønderjyske for en farlig tackling.

Nogle kampe, som den torsdag mod Union Saint-Gilloise, har været rigtigt gode.

Andre gange har Diao begået graverende fejl (læs mere her), og de voldsomme tacklinger mod Brøndby i tillægstiden og mod Sønderjyske, hvor Rasmus Vinderslev fik Diaos knæ i nakken i en luftduel, vil cheftræner Thomas Thomasberg have minimeret.

– Jeg vil kalde det beslutningsprocessen. Hvornår han skal gøre hvad.

– Vi er enige om, at begge de tacklinger hverken var hensigtsmæssige eller fornuftige. Det er noget, han forhåbentlig lærer, uden det skal handle om, at han skal tage sin aggressivitet væk. Men selvfølgelig skal man jo ikke ind i ryggen og nakken på en modstander. Med den risiko for at lave frispark og trække et gult kort. Eller i fire minutters overtid mod Brøndby, hvor han laver en alt eller intet-tackling, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.

Læs også her, hvorfor Tipsbladets fodboldekspert David Boysen har kaldt Ousmane Diao for 'ringe'

– Det er selvfølgelig noget, vi har vendt med ham. Jeg synes, dem der sidder uden med en lavere puls, skal huske, at de her beslutninger tages ekstremt hurtigt. Forhåbentlig får han med lidt mere erfaring og læring, at vi går fra to sådanne episoder på to kampe, til at det bliver nul eller én episode for hver fem kampe.

280128

Foto: Alamy

– Det er en meget ung gut, og hans aggressivitet vil vi aldrig tage fra ham. Når jeg ser nogle af de bedste forsvarsspillere i Europa, der også er eftertragtede af topklubber, laver de også svipsere. Også de største stjerner laver fejl, der ser vanvittigt dårlige ud i forhold til, hvad vi forventer af dem.

– Der har været fem-seks situationer, der har været meget tydelige, hvor han har kostet mål og fået kort. Man skal huske, at han også har fjernet 50 bolde, der blev sendt på tværs i feltet, og 50 mand-til-mand-dueller med nogen, der har forsøgt at løbe fra ham. Dueller, der ville være mere risikable for spillere, der ikke har Diaos fart og aggressivitet. Der kommer også opspilsfejl, men samtidig er der kommet x antal rigtig gode bolde til, som er mere brugbare for vores offensive spillere. Og det bliver glemt i ligningen.

– Jeg er mere end glad for hans samlede output, også med de fejl, som vi håber, vi kan minimere. Og så må vi se, om det er Benfica eller en klub i Premier League, eller hvad det bliver i fremtiden. Det aner jeg ikke, siger Thomas Thomasberg.

God fart
Torsdag aften blev Ousmane Diao kampens enlige målscorer, da FC Midtjylland tog et vigtigt skridt i retning af gå videre fra det nye ligaspil i Europa League ved at slå Union Saint-Gilloise.

Og det er den type præstationer, FCM-cheftræneren tror og håber, Diao kommer til at levere stadig oftere, og uden de voldsomme fejl, der også har været del af hans første måneder i klubben.

280128

Ousmane Diao var godt tilfreds med sin scoring torsdag aften mod Union Saint-Gilloise. Foto: Alamy

– Han forsvarer rigtig fint både i luften og jorden. Nu sad jeg og så Champions League tirsdag og onsdag, og også der så jeg forsvarsfejl af den type, som Diao også har én eller to af i dag med svipsere og lidt dumme beslutninger. Men jeg ser en spiller, der har rigtig stor betydning for vores defensive spil. Og så er det meget godt klaret af en midtstopper med det fjerde mål i sæsonen her midt i efteråret.

– Vi så et Union-hold med spillere, der har rigtig god fart, spillere som vi ikke møder magen til ret ofte i Superligaen. Det matchede vi rigtig godt, og fik set, at vi har spillere, der kan matche deres løb, siger Thomas Thomasberg.

Ousmane Diao og holdkammeraterne får brug for alle deres kræfter, fart og beslutningskompetence søndag aften, når AGF er gæster på MCH Arena til en vaskeægte topkamp i Superligaen med tre dages ekstra forberedelsestid end hjemmeholdet.

Ousmane Diao kom til FC Midtjylland i sommer i en opsigtsvækkende aftale med samarbejdsklubben CD Mafra, der som bekendt har samme ejer som FC Midtjylland og har et meget tæt samarbejde med den danske mesterklub. Læs mere om det her.





Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!




LIVE

LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Det kommer formentlig til at ske

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Færdig? Manchester City har udset afløser



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Jubler over ny Brøndby-chef

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Vejle Boldklub – OB

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Benhård Brian Riemer-melding

Nu dukker første historie op



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Håber på FC København-exit

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

I svime over Morten Hjulmand

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Jon Dahl roser uhyggelig bomber



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Interessant afsløring

Stjerner rammer eksklusiv klub

Liverpool vender dobbeltopgøret

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne