FC Midtjyllands nye forsvarspiller, Ousmane Diao, har i den grad stjålet overskrifterne i denne Superliga-sæson. Den 20-årige forsvarspiller er gået direkte ind i de forsvarende mestres startopstilling, hvor han har taget pladsen ved siden af Mads Bech Sørensen.
En ting, der er sikker, når det gælder den senegalesiske stopper, er, at han nok skal bidrage til at skabe seværdige Superliga-kampe på godt og ondt.
Her er en liste over de gange i sæsonen, hvor Ousmane Diao har været involveret på godt og ondt for FC Midtjylland.
1. spillerunde af Superligaen, AGF – FCM, 1-1 – skurk: Allerede i første kamp i sæsonen markerede Diao sig uheldigt ved at begå et kluntet straffespark på AGFs Mads Emil Madsen. I situationen oversatser Diao fuldstændig i en ellers ufarlig situation, heldigvis for senegaleseren, så blev straffesparket efterfølgende reddet.
7. spillerunde af Superligaen, SIF- FCM, 1-3 – helt og skurk: I kampen mod Silkeborg IF koster Ousmane Diao et mål, da han mistimer en aflevering frem mod Tonni Adamsen, der efterfølgende sparker den ind. Ousmane Diao retter selv op på skaden senere i kampen, hvor han scorer målet til 3-1. Her kanonerede han bolden i kassen bag en chanceløs Nicolai Larsen med en glimrende flugter.
8. spillerunde af Superligaen, FCM – FCK, 2-1 – helt og skurk: Igen gentager Ousmane Diao sin rolle som antihelt og redningsmand. Diao begår i kampen et straffespark, da han lader sin arm flagre i en underlig position. Forsvarspilleren tager dog skeen i den anden hånd i slutningen af kampen, hvor han både laver et oplæg og en scoring, der var afgørende for at FC Midtjylland vandt kampen.
11. spillerunde af Superligaen, BIF – FCM, 2-0 – skurk: Senegaleseren modtager dobbelt gult i FC Midtjyllands nederlag til Brøndby IF. FC Midtjylland appellerer dog den ene advarsel, og får medhold, hvilket gør, at Diao ikke sidder i karantæne til den efterfølgende kamp mod Sønderjyske.
De mange op- og nedture fik blandt andet Tipsbladets fodboldekspert, David Boysen, til at stille spørgsmålstegn ved forsvarspilleren efter kampen mod Brøndby.
– Han har kostet straffe, fået rødt kort, og næsten lavet et selvmål. Han har lavet så mange mærkelige ting, men alligevel holder han sig inden for barrieren, der siger, at statistikken og tallene er rigtige. De tal vil jeg gerne se.
– Jeg synes, han er ringe, og han underpræsterer hver weekend, sagde David Boysen til SpilXperten-podcasten 'Højt spil'.
12. spillerunde af Superligaen, SJF – FCM, 3-2 – skurk: Igen i går kom Ousmane Diao i fokus, da han i kampen mod Sønderjyske lavede et meget voldsomt indgreb i en duel med Sønderjyskes Rasmus Vinderslev. Diao fremviste sin imponerende springstyrke, der i situationen gjorde, at han med knæet ramte Vinderslev i hovedet. Duellen udløste et frispark til Sønderjyske, men der var flere, der ville have haft Diao smidt ud for den voldsomme tackling, heriblandt Per Frimann, der kommenterede kampen for Viaplay.
– Han er helt oppe med sit knæ i nakken. Det er sindssygt det her. Det er for voldsomt. Det er simpelthen for voldsomt. Det er faktisk til et rødt kort, sagde han og tilføjede:
– Jeg må sige, jeg kan sgu ikke lide at se det der. Det er hensynsløst. Han går op med sit knæ. Den er helt gal.
Viaplays ekspertkommentator sad ikke alene med indtrykket af, at Ousmane Diao skulle have været udvist, efter han knockoutede Rasmus Vinderslev.
– Jeg forstår godt, (dommer) Jonas Hansen ikke ser knæet i nakken LIVE, men det overrasker mig sgu, at VAR ikke tager den. På sin vis er det jo fuldkommen imponerende fysik fra Diao overhovedet at kunne få knæet derop, men ben i den højde med den kontakt bør altid være rød billet, lyder det, skrev dommerekspert Benjamin Leander på X, efter han havde set den vilde tackling af Ousmane Diao.
Udover situationerne fra Superligaen, så havde den unge forsvarsspiller også en hovedrolle i FC Midtjyllands første kvalifikationskamp til Champions League, hvor han scorede i sejren over UE Santa Coloma.
Ovenfor artiklen kan du se en video af alle de gode og dårlige aktioner fra Ousmane Diao i denne Superliga-sæson.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
OPTAKT
AGF – OB
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
TRANSFER
Officielt: Karim Benzema skifter klub
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status
HELT VILDT
Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie
HELT VILDT
I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’
TOPNYHED
‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
TOPNYHED
AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år
INTERVIEW
Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’
NYHEDER
Tæt på en falliterklæring, FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
MEDIE
Afviser kæmpebud
TRANSFER
Jakub Trefil skifter til Danmark
Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer
HELT VILDT
Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer
Se topholdet Arsenal – køb billetter her
Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner
Stjernetransfer på plads alligevel
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Manchester
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte
NYHEDER
Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent
TOPNYHED
– Mildest talt undervældende
NYHEDER
Premier League skrev transferhistorie
TIPSBLADET SPECIAL