Fast hovedrolle: Diao kommer altid i fokus

Ousmane Diao har fået en kontrastfyldt start på sin tid i FC Midtjylland. Forsvarspilleren scorer vigtige mål, men laver også dyrebare fejl for de forsvarende mestre.



FC Midtjyllands nye forsvarspiller, Ousmane Diao, har i den grad stjålet overskrifterne i denne Superliga-sæson. Den 20-årige forsvarspiller er gået direkte ind i de forsvarende mestres startopstilling, hvor han har taget pladsen ved siden af Mads Bech Sørensen.

En ting, der er sikker, når det gælder den senegalesiske stopper, er, at han nok skal bidrage til at skabe seværdige Superliga-kampe på godt og ondt.

Her er en liste over de gange i sæsonen, hvor Ousmane Diao har været involveret på godt og ondt for FC Midtjylland.

1. spillerunde af Superligaen, AGF – FCM, 1-1 – skurk: Allerede i første kamp i sæsonen markerede Diao sig uheldigt ved at begå et kluntet straffespark på AGFs Mads Emil Madsen. I situationen oversatser Diao fuldstændig i en ellers ufarlig situation, heldigvis for senegaleseren, så blev straffesparket efterfølgende reddet.

7. spillerunde af Superligaen, SIF- FCM, 1-3 – helt og skurk: I kampen mod Silkeborg IF koster Ousmane Diao et mål, da han mistimer en aflevering frem mod Tonni Adamsen, der efterfølgende sparker den ind. Ousmane Diao retter selv op på skaden senere i kampen, hvor han scorer målet til 3-1. Her kanonerede han bolden i kassen bag en chanceløs Nicolai Larsen med en glimrende flugter.

8. spillerunde af Superligaen, FCM – FCK, 2-1 – helt og skurk: Igen gentager Ousmane Diao sin rolle som antihelt og redningsmand. Diao begår i kampen et straffespark, da han lader sin arm flagre i en underlig position. Forsvarspilleren tager dog skeen i den anden hånd i slutningen af kampen, hvor han både laver et oplæg og en scoring, der var afgørende for at FC Midtjylland vandt kampen.

11. spillerunde af Superligaen, BIF – FCM, 2-0 – skurk: Senegaleseren modtager dobbelt gult i FC Midtjyllands nederlag til Brøndby IF. FC Midtjylland appellerer dog den ene advarsel, og får medhold, hvilket gør, at Diao ikke sidder i karantæne til den efterfølgende kamp mod Sønderjyske.

De mange op- og nedture fik blandt andet Tipsbladets fodboldekspert, David Boysen, til at stille spørgsmålstegn ved forsvarspilleren efter kampen mod Brøndby.

– Han har kostet straffe, fået rødt kort, og næsten lavet et selvmål. Han har lavet så mange mærkelige ting, men alligevel holder han sig inden for barrieren, der siger, at statistikken og tallene er rigtige. De tal vil jeg gerne se.

– Jeg synes, han er ringe, og han underpræsterer hver weekend, sagde David Boysen til SpilXperten-podcasten 'Højt spil'.

12. spillerunde af Superligaen, SJF – FCM, 3-2 – skurk: Igen i går kom Ousmane Diao i fokus, da han i kampen mod Sønderjyske lavede et meget voldsomt indgreb i en duel med Sønderjyskes Rasmus Vinderslev. Diao fremviste sin imponerende springstyrke, der i situationen gjorde, at han med knæet ramte Vinderslev i hovedet. Duellen udløste et frispark til Sønderjyske, men der var flere, der ville have haft Diao smidt ud for den voldsomme tackling, heriblandt Per Frimann, der kommenterede kampen for Viaplay.

– Han er helt oppe med sit knæ i nakken. Det er sindssygt det her. Det er for voldsomt. Det er simpelthen for voldsomt. Det er faktisk til et rødt kort, sagde han og tilføjede:

– Jeg må sige, jeg kan sgu ikke lide at se det der. Det er hensynsløst. Han går op med sit knæ. Den er helt gal.

Viaplays ekspertkommentator sad ikke alene med indtrykket af, at Ousmane Diao skulle have været udvist, efter han knockoutede Rasmus Vinderslev.

– Jeg forstår godt, (dommer) Jonas Hansen ikke ser knæet i nakken LIVE, men det overrasker mig sgu, at VAR ikke tager den. På sin vis er det jo fuldkommen imponerende fysik fra Diao overhovedet at kunne få knæet derop, men ben i den højde med den kontakt bør altid være rød billet, lyder det, skrev dommerekspert Benjamin Leander på X, efter han havde set den vilde tackling af Ousmane Diao.

Udover situationerne fra Superligaen, så havde den unge forsvarsspiller også en hovedrolle i FC Midtjyllands første kvalifikationskamp til Champions League, hvor han scorede i sejren over UE Santa Coloma.

Loading Poll…

Ovenfor artiklen kan du se en video af alle de gode og dårlige aktioner fra Ousmane Diao i denne Superliga-sæson.





LIVE

LIVE: Vil med til VM

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Josip Radošević på samtlige forsider

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

– Han er den værste træner, jeg har haft!

FC København – FC Fredericia

Viborg FF – FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Millionregn over FC Midtjylland

Benhård Brian Riemer-melding

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Protesterer efter dansk drømmekamp

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Afslører vild transfer-historie

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Topchef får nyt job i FCK

Randers FC – Silkeborg IF

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Så blev det officielt

Ekene Chukwuani igen på måltavlen



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

“Ingen er uerstattelige”

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Langgaber mellem Blå og Blå

FCK-stjerne roses i hjemlandet

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark