Fast hovedrolle: Diao kommer altid i fokus

Ousmane Diao har fået en kontrastfyldt start på sin tid i FC Midtjylland. Forsvarspilleren scorer vigtige mål, men laver også dyrebare fejl for de forsvarende mestre.



FC Midtjyllands nye forsvarspiller, Ousmane Diao, har i den grad stjålet overskrifterne i denne Superliga-sæson. Den 20-årige forsvarspiller er gået direkte ind i de forsvarende mestres startopstilling, hvor han har taget pladsen ved siden af Mads Bech Sørensen.

En ting, der er sikker, når det gælder den senegalesiske stopper, er, at han nok skal bidrage til at skabe seværdige Superliga-kampe på godt og ondt.

Her er en liste over de gange i sæsonen, hvor Ousmane Diao har været involveret på godt og ondt for FC Midtjylland.

1. spillerunde af Superligaen, AGF – FCM, 1-1 – skurk: Allerede i første kamp i sæsonen markerede Diao sig uheldigt ved at begå et kluntet straffespark på AGFs Mads Emil Madsen. I situationen oversatser Diao fuldstændig i en ellers ufarlig situation, heldigvis for senegaleseren, så blev straffesparket efterfølgende reddet.

7. spillerunde af Superligaen, SIF- FCM, 1-3 – helt og skurk: I kampen mod Silkeborg IF koster Ousmane Diao et mål, da han mistimer en aflevering frem mod Tonni Adamsen, der efterfølgende sparker den ind. Ousmane Diao retter selv op på skaden senere i kampen, hvor han scorer målet til 3-1. Her kanonerede han bolden i kassen bag en chanceløs Nicolai Larsen med en glimrende flugter.

8. spillerunde af Superligaen, FCM – FCK, 2-1 – helt og skurk: Igen gentager Ousmane Diao sin rolle som antihelt og redningsmand. Diao begår i kampen et straffespark, da han lader sin arm flagre i en underlig position. Forsvarspilleren tager dog skeen i den anden hånd i slutningen af kampen, hvor han både laver et oplæg og en scoring, der var afgørende for at FC Midtjylland vandt kampen.

11. spillerunde af Superligaen, BIF – FCM, 2-0 – skurk: Senegaleseren modtager dobbelt gult i FC Midtjyllands nederlag til Brøndby IF. FC Midtjylland appellerer dog den ene advarsel, og får medhold, hvilket gør, at Diao ikke sidder i karantæne til den efterfølgende kamp mod Sønderjyske.

De mange op- og nedture fik blandt andet Tipsbladets fodboldekspert, David Boysen, til at stille spørgsmålstegn ved forsvarspilleren efter kampen mod Brøndby.

– Han har kostet straffe, fået rødt kort, og næsten lavet et selvmål. Han har lavet så mange mærkelige ting, men alligevel holder han sig inden for barrieren, der siger, at statistikken og tallene er rigtige. De tal vil jeg gerne se.

– Jeg synes, han er ringe, og han underpræsterer hver weekend, sagde David Boysen til SpilXperten-podcasten 'Højt spil'.

12. spillerunde af Superligaen, SJF – FCM, 3-2 – skurk: Igen i går kom Ousmane Diao i fokus, da han i kampen mod Sønderjyske lavede et meget voldsomt indgreb i en duel med Sønderjyskes Rasmus Vinderslev. Diao fremviste sin imponerende springstyrke, der i situationen gjorde, at han med knæet ramte Vinderslev i hovedet. Duellen udløste et frispark til Sønderjyske, men der var flere, der ville have haft Diao smidt ud for den voldsomme tackling, heriblandt Per Frimann, der kommenterede kampen for Viaplay.

– Han er helt oppe med sit knæ i nakken. Det er sindssygt det her. Det er for voldsomt. Det er simpelthen for voldsomt. Det er faktisk til et rødt kort, sagde han og tilføjede:

– Jeg må sige, jeg kan sgu ikke lide at se det der. Det er hensynsløst. Han går op med sit knæ. Den er helt gal.

Viaplays ekspertkommentator sad ikke alene med indtrykket af, at Ousmane Diao skulle have været udvist, efter han knockoutede Rasmus Vinderslev.

– Jeg forstår godt, (dommer) Jonas Hansen ikke ser knæet i nakken LIVE, men det overrasker mig sgu, at VAR ikke tager den. På sin vis er det jo fuldkommen imponerende fysik fra Diao overhovedet at kunne få knæet derop, men ben i den højde med den kontakt bør altid være rød billet, lyder det, skrev dommerekspert Benjamin Leander på X, efter han havde set den vilde tackling af Ousmane Diao.

Udover situationerne fra Superligaen, så havde den unge forsvarsspiller også en hovedrolle i FC Midtjyllands første kvalifikationskamp til Champions League, hvor han scorede i sejren over UE Santa Coloma.

Loading Poll…

Ovenfor artiklen kan du se en video af alle de gode og dårlige aktioner fra Ousmane Diao i denne Superliga-sæson.





Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende




LIVE

LIVE: Ny mand på landsholdet

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Vender han retur? Lasse Schöne åben

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Josip Radošević på samtlige forsider

Drømmer om at blive landstræner for Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Krisen er blevet til en katastrofe?

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Rasmus Højlund revser konkurrent



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

FC Midtjylland misser gylden chance

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

FC København-krisen fortsætter

FC København-talent har truffet stor beslutning



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Forvirret over Superliga-forhandlinger

Barcelona tager smal sejr

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Silkeborg klasker Randers

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

I svime over Pelle Mattsson

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

Randers vinder Gudenå-derby

Viborg FF – FC Midtjylland

Modtager stor ros fra Højbjerg

AGF – Brøndby IF

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

FC København – FC Fredericia

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’