FC Midtjyllands nye forsvarspiller, Ousmane Diao, har i den grad stjålet overskrifterne i denne Superliga-sæson. Den 20-årige forsvarspiller er gået direkte ind i de forsvarende mestres startopstilling, hvor han har taget pladsen ved siden af Mads Bech Sørensen.
En ting, der er sikker, når det gælder den senegalesiske stopper, er, at han nok skal bidrage til at skabe seværdige Superliga-kampe på godt og ondt.
Her er en liste over de gange i sæsonen, hvor Ousmane Diao har været involveret på godt og ondt for FC Midtjylland.
1. spillerunde af Superligaen, AGF – FCM, 1-1 – skurk: Allerede i første kamp i sæsonen markerede Diao sig uheldigt ved at begå et kluntet straffespark på AGFs Mads Emil Madsen. I situationen oversatser Diao fuldstændig i en ellers ufarlig situation, heldigvis for senegaleseren, så blev straffesparket efterfølgende reddet.
7. spillerunde af Superligaen, SIF- FCM, 1-3 – helt og skurk: I kampen mod Silkeborg IF koster Ousmane Diao et mål, da han mistimer en aflevering frem mod Tonni Adamsen, der efterfølgende sparker den ind. Ousmane Diao retter selv op på skaden senere i kampen, hvor han scorer målet til 3-1. Her kanonerede han bolden i kassen bag en chanceløs Nicolai Larsen med en glimrende flugter.
8. spillerunde af Superligaen, FCM – FCK, 2-1 – helt og skurk: Igen gentager Ousmane Diao sin rolle som antihelt og redningsmand. Diao begår i kampen et straffespark, da han lader sin arm flagre i en underlig position. Forsvarspilleren tager dog skeen i den anden hånd i slutningen af kampen, hvor han både laver et oplæg og en scoring, der var afgørende for at FC Midtjylland vandt kampen.
11. spillerunde af Superligaen, BIF – FCM, 2-0 – skurk: Senegaleseren modtager dobbelt gult i FC Midtjyllands nederlag til Brøndby IF. FC Midtjylland appellerer dog den ene advarsel, og får medhold, hvilket gør, at Diao ikke sidder i karantæne til den efterfølgende kamp mod Sønderjyske.
De mange op- og nedture fik blandt andet Tipsbladets fodboldekspert, David Boysen, til at stille spørgsmålstegn ved forsvarspilleren efter kampen mod Brøndby.
– Han har kostet straffe, fået rødt kort, og næsten lavet et selvmål. Han har lavet så mange mærkelige ting, men alligevel holder han sig inden for barrieren, der siger, at statistikken og tallene er rigtige. De tal vil jeg gerne se.
– Jeg synes, han er ringe, og han underpræsterer hver weekend, sagde David Boysen til SpilXperten-podcasten 'Højt spil'.
12. spillerunde af Superligaen, SJF – FCM, 3-2 – skurk: Igen i går kom Ousmane Diao i fokus, da han i kampen mod Sønderjyske lavede et meget voldsomt indgreb i en duel med Sønderjyskes Rasmus Vinderslev. Diao fremviste sin imponerende springstyrke, der i situationen gjorde, at han med knæet ramte Vinderslev i hovedet. Duellen udløste et frispark til Sønderjyske, men der var flere, der ville have haft Diao smidt ud for den voldsomme tackling, heriblandt Per Frimann, der kommenterede kampen for Viaplay.
– Han er helt oppe med sit knæ i nakken. Det er sindssygt det her. Det er for voldsomt. Det er simpelthen for voldsomt. Det er faktisk til et rødt kort, sagde han og tilføjede:
– Jeg må sige, jeg kan sgu ikke lide at se det der. Det er hensynsløst. Han går op med sit knæ. Den er helt gal.
Viaplays ekspertkommentator sad ikke alene med indtrykket af, at Ousmane Diao skulle have været udvist, efter han knockoutede Rasmus Vinderslev.
– Jeg forstår godt, (dommer) Jonas Hansen ikke ser knæet i nakken LIVE, men det overrasker mig sgu, at VAR ikke tager den. På sin vis er det jo fuldkommen imponerende fysik fra Diao overhovedet at kunne få knæet derop, men ben i den højde med den kontakt bør altid være rød billet, lyder det, skrev dommerekspert Benjamin Leander på X, efter han havde set den vilde tackling af Ousmane Diao.
Udover situationerne fra Superligaen, så havde den unge forsvarsspiller også en hovedrolle i FC Midtjyllands første kvalifikationskamp til Champions League, hvor han scorede i sejren over UE Santa Coloma.
Ovenfor artiklen kan du se en video af alle de gode og dårlige aktioner fra Ousmane Diao i denne Superliga-sæson.
LIVE
LIVE: ‘Det skal være brænde på bålet i Herning’
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
AGF snubler i guldkampen
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
TOPNYHED
Legende i stor kritik af Brøndby IF
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
OPTAKT
Liverpool – Fulham
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
Barcelona klager til UEFA
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
NYHEDER
Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
DAGENS SPILFORSLAG