DIF om tilskuerbegrænsninger: Koster flere hundrede millioner kroner

Dansk Idrætsforbund Forbund forudser store økonomiske tab for diverse sportsforeninger og især Superliga-klubberne, hvis ikke forsamlingsforbuddet bliver hævet fra 100 til 200.



Den seneste udvikling med et stigende antal corona-smittede i det danske samfund kan få store konsekvenser dansk idræt – høj som lav.

Det skriver DIF i en pressemeddelelse.

‘Den seneste udvikling i forhold til corona-krisen er en kæmpe streg i regningen for dansk idræt. Forsamlingsforbuddet blev alligevel ikke hævet fra 100 til 200, og der er de seneste dage sendt tydelige signaler om, at yderligere genåbning af det danske samfund er sat i bero.’

Læs også:Blog: FC Midtjyllands barske Østeuropa-tur er selvforskyldt

Og direktør for DIF, Morten Mølholm Hansen, er ikke bange for at male med den store pensel.

– De økonomiske konsekvenser af dette rammer bredt. Eliteklubberne risikerer konkurser, forbund og breddeklubber må aflyse store stævner og motionsevents, hvor indtægterne bl.a. er med til at drive foreninger overalt i idræts-Danmark, siger han i pressemeddelelsen.

DIF havde sat næsen op for, at man inden for en overskuelig fremtid, ville give alle klubberne på tværs af sportsgrenene mulighed for at lukke minimum 500 tilskuere ind, men hvis det ikke sker, kan det komme til at koste dyrt.

Læs også:Kun 25 år: Vendsyssel-angriber stopper karrieren efter skadesproblemer

‘Hvis der ikke må lukkes flere end 500 tilskuere ind til kampene til eksempelvis håndbold og ishockey, så løber tabene her op i flere hundrede millioner kroner, og tabet bliver endnu større i de bedste fodboldrækker’, skriver DIF i pressemeddelelsen.

Forud venter der politiske forhandlinger om fremtiden for de aktører, som fortsat er ramt af restriktionerne. De begynder onsdag, og her er det afgørende, at der er velvilje til at forlænge kompensationen til klubberne.

– Lige meget, hvordan man vender og drejer det, så får den seneste udvikling store økonomiske konsekvenser for idrætten. Derfor er de politiske forhandlinger om kompensation ultra vigtige. Jeg er dog fortrøstningsfuld, for jeg har et indtryk af, at politikerne deler vores ønske om, at der også er et godt dansk idrætsliv på den anden side af coronakrisen – både for eliten og for bredden, siger Morten Mølholm Hansen.

Tidligere mandag kom det frem, at i de 11 uger det tog dansk fodbold at afvikle resten af sæsonen – inkl. træningsopstart – blev der udført 10.373 tests med kun syv positive prøver.

Læs også:Vendsyssel FF tester Adnan Mohammad og tre andre
Læs også:Lyngby BK forlænger med alsidig spiller
Læs også:Avis: AaB henter Rade Pricas søn






Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Braithwaite del af stor transferplan

Smider Salah-bombe



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

PSG – Bayern München

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Melder klart ud: Han har IKKE udløb



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afvist – Brøndby undrer sig

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Bo Svensson svært utilfreds

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Skidt nyt om Lukas Lerager

LIVE: B.93-talent til prøvetræning i kæmpeklub

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Overbevisende: To chok i Parken

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej