Den seneste udvikling med et stigende antal corona-smittede i det danske samfund kan få store konsekvenser dansk idræt – høj som lav.
Det skriver DIF i en pressemeddelelse.
‘Den seneste udvikling i forhold til corona-krisen er en kæmpe streg i regningen for dansk idræt. Forsamlingsforbuddet blev alligevel ikke hævet fra 100 til 200, og der er de seneste dage sendt tydelige signaler om, at yderligere genåbning af det danske samfund er sat i bero.’
Læs også:Blog: FC Midtjyllands barske Østeuropa-tur er selvforskyldt
Og direktør for DIF, Morten Mølholm Hansen, er ikke bange for at male med den store pensel.
– De økonomiske konsekvenser af dette rammer bredt. Eliteklubberne risikerer konkurser, forbund og breddeklubber må aflyse store stævner og motionsevents, hvor indtægterne bl.a. er med til at drive foreninger overalt i idræts-Danmark, siger han i pressemeddelelsen.
DIF havde sat næsen op for, at man inden for en overskuelig fremtid, ville give alle klubberne på tværs af sportsgrenene mulighed for at lukke minimum 500 tilskuere ind, men hvis det ikke sker, kan det komme til at koste dyrt.
Læs også:Kun 25 år: Vendsyssel-angriber stopper karrieren efter skadesproblemer
‘Hvis der ikke må lukkes flere end 500 tilskuere ind til kampene til eksempelvis håndbold og ishockey, så løber tabene her op i flere hundrede millioner kroner, og tabet bliver endnu større i de bedste fodboldrækker’, skriver DIF i pressemeddelelsen.
Forud venter der politiske forhandlinger om fremtiden for de aktører, som fortsat er ramt af restriktionerne. De begynder onsdag, og her er det afgørende, at der er velvilje til at forlænge kompensationen til klubberne.
– Lige meget, hvordan man vender og drejer det, så får den seneste udvikling store økonomiske konsekvenser for idrætten. Derfor er de politiske forhandlinger om kompensation ultra vigtige. Jeg er dog fortrøstningsfuld, for jeg har et indtryk af, at politikerne deler vores ønske om, at der også er et godt dansk idrætsliv på den anden side af coronakrisen – både for eliten og for bredden, siger Morten Mølholm Hansen.
Tidligere mandag kom det frem, at i de 11 uger det tog dansk fodbold at afvikle resten af sæsonen – inkl. træningsopstart – blev der udført 10.373 tests med kun syv positive prøver.
Læs også:Vendsyssel FF tester Adnan Mohammad og tre andre
Læs også:Lyngby BK forlænger med alsidig spiller
Læs også:Avis: AaB henter Rade Pricas søn
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
OPTAKT
Manchester City – Brentford
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
Real Madrid melder ud: Han er ramt af hovedskade
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
