I de 11 uger det tog for dansk fodbold at afvikle resten af sæsonen – inkl. træningsopstart – blev der udført 10.373 tests med kun syv positive prøver.
Dermed har 0,07% af testene været positive, hvilket kun er en fjerdedel af Danmarks samlede tal fra samme periode, som er på 0,27%. Der kan nævnes masser af grunde til, at tallet for hele Danmark er så meget større end tallet for de omkring 1200 ugentligt testede personer i og omkring fodboldklubberne i 3F Superliga og NordicBet Liga, men det viser i hvert fald, at den konsekvente strategi med fokus på testning, opsporing og isolering har været en stor succes i dansk professionel fodbold.
De grundige protokoller har reguleret dagligdagen i klubberne og været med til at beskytte spillere og øvrige medarbejdere.
Læs også:SønderjyskE ser tidligere Brøndby-talent an
– Vi er lykkedes med at skabe et ansvarligt miljø, hvor alle i trupperne har levet normalt ved siden af deres fodboldarbejde – og alligevel har vi kunnet holde smitte ude af trupperne.
– De protokoller spillere og klubber har skullet følge har virket så godt, at vi har kunnet reagere hurtigt på de få positive prøver, der har været, og hver gang sørget for at bryde alle potentielle smittekæder tidligt, lyder det fra direktør i Divisionsforeningen Claus Thomsen.
Den succesfulde formel med testning, opsporing og isolering har sammen med protokollerne været den væsentligste årsag til, at det har været muligt at holde antallet af positive tests nede – og helt undgå smittespredning til andre i trupperne.
Læs også:Medie: AaB overrasker og henter back fra Juventus
Tilsvarende er der også lavet protokoller for tilskuere på stadion, der gør, at hvis der har været en smittet person blandt tilskuerne, så er der en plan for opsporing af de personer, der har været tætte konkakter til den smittede. Planen inkluderer bl.a. en etableret kommunikationslinje til sundhedsmyndighederne til deling af relevant information.
– Ingen fodboldkamp med tilskuere i Danmark har kunnet konstateres at være en smittesprederbegivenhed. Ligesom med spillerne og resten af truppen har vi også skabt et trygt miljø for fodboldfans, så de kan følge deres hold på stadion i kontrollerede omgivelser.
– Selvfølgelig kan vi ikke garantere, at der ikke kan være en smittet person blandt tilskuerne, men vi kan med alle de tiltag, der tages på stadion, sørge for at begrænse smittemulighederne – og så kan vi i en grad, det ikke er mulig ret mange andre steder, bidrage til smitteopsporing i samfundet i samarbejde med myndighederne, og dermed begrænse smittespredningen.
– Det peger på, at det er lige så sikkert at tage til fodboldkamp, som at bevæge sig rundt andre steder i Danmark – og vores mulighed for smitteopsporing bliver ikke tilbudt ved mange andre samfundsaktiviteter, siger Claus Thomsen.
Læs også:Efter stop i Lyngby: Forsvarsspiller rykker til Næstved
Læs også:Paul Onuachu på pletten i Genk-sejr
Læs også:Boilesen holder særligt øje med én United-profil
LIVE
LIVE: Brøndby-håb storroses
NYHEDER
De danske kvinder tager førstepladsen
I chok: Har aldrig set lignende
Vil have ham væk fra FC København
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
Neestrup chokerer med sin startopstilling
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit
LIVE: FCK er klar til pokalfinalen
NYHEDER
Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!
Højlund står til at slå personlige rekorder
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
NYHEDER
Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
Her kan du se Viborg FF mod FC København
FCM ansætter ny topboss
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Nu svarer David Nielsen
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
NYHEDER
DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar
Arsenal-stjerne svarer igen
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
Bayern tromler sig videre
Optakt: Newcastle – Manchester City
Mexico kommer med markant melding om VM
MEDIE
Stuttgart overvejer forlængelse med dansker
NYHEDER
Osula slår alle andre
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
AVIS
Hvor var Maurits Kjærgaard?
