I de 11 uger det tog for dansk fodbold at afvikle resten af sæsonen – inkl. træningsopstart – blev der udført 10.373 tests med kun syv positive prøver.
Dermed har 0,07% af testene været positive, hvilket kun er en fjerdedel af Danmarks samlede tal fra samme periode, som er på 0,27%. Der kan nævnes masser af grunde til, at tallet for hele Danmark er så meget større end tallet for de omkring 1200 ugentligt testede personer i og omkring fodboldklubberne i 3F Superliga og NordicBet Liga, men det viser i hvert fald, at den konsekvente strategi med fokus på testning, opsporing og isolering har været en stor succes i dansk professionel fodbold.
De grundige protokoller har reguleret dagligdagen i klubberne og været med til at beskytte spillere og øvrige medarbejdere.
Læs også:SønderjyskE ser tidligere Brøndby-talent an
– Vi er lykkedes med at skabe et ansvarligt miljø, hvor alle i trupperne har levet normalt ved siden af deres fodboldarbejde – og alligevel har vi kunnet holde smitte ude af trupperne.
– De protokoller spillere og klubber har skullet følge har virket så godt, at vi har kunnet reagere hurtigt på de få positive prøver, der har været, og hver gang sørget for at bryde alle potentielle smittekæder tidligt, lyder det fra direktør i Divisionsforeningen Claus Thomsen.
Den succesfulde formel med testning, opsporing og isolering har sammen med protokollerne været den væsentligste årsag til, at det har været muligt at holde antallet af positive tests nede – og helt undgå smittespredning til andre i trupperne.
Læs også:Medie: AaB overrasker og henter back fra Juventus
Tilsvarende er der også lavet protokoller for tilskuere på stadion, der gør, at hvis der har været en smittet person blandt tilskuerne, så er der en plan for opsporing af de personer, der har været tætte konkakter til den smittede. Planen inkluderer bl.a. en etableret kommunikationslinje til sundhedsmyndighederne til deling af relevant information.
– Ingen fodboldkamp med tilskuere i Danmark har kunnet konstateres at være en smittesprederbegivenhed. Ligesom med spillerne og resten af truppen har vi også skabt et trygt miljø for fodboldfans, så de kan følge deres hold på stadion i kontrollerede omgivelser.
– Selvfølgelig kan vi ikke garantere, at der ikke kan være en smittet person blandt tilskuerne, men vi kan med alle de tiltag, der tages på stadion, sørge for at begrænse smittemulighederne – og så kan vi i en grad, det ikke er mulig ret mange andre steder, bidrage til smitteopsporing i samfundet i samarbejde med myndighederne, og dermed begrænse smittespredningen.
– Det peger på, at det er lige så sikkert at tage til fodboldkamp, som at bevæge sig rundt andre steder i Danmark – og vores mulighed for smitteopsporing bliver ikke tilbudt ved mange andre samfundsaktiviteter, siger Claus Thomsen.
Læs også:Efter stop i Lyngby: Forsvarsspiller rykker til Næstved
Læs også:Paul Onuachu på pletten i Genk-sejr
Læs også:Boilesen holder særligt øje med én United-profil
LIVE
LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
OPTAKT
Silkeborg IF – Vejle Boldklub
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
NYHEDER
‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’
MEDIE
United overvejer disse fem managers
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
AGF smider sejren i de døende sekunder
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
AaB-krisen fortsætter
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
FANKLUBBEN
Han har været en åbenbaring!
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF
OPTAKT
OB – FC København
Her kan du se Liverpool mod Tottenham
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
OPTAKT
