Succes for Superligaen: Ingen kampe har været smittespreder

Der positive signaler for den kommende Superliga-sæson når det kommer til corona-truslen.



I de 11 uger det tog for dansk fodbold at afvikle resten af sæsonen – inkl. træningsopstart – blev der udført 10.373 tests med kun syv positive prøver.

Dermed har 0,07% af testene været positive, hvilket kun er en fjerdedel af Danmarks samlede tal fra samme periode, som er på 0,27%. Der kan nævnes masser af grunde til, at tallet for hele Danmark er så meget større end tallet for de omkring 1200 ugentligt testede personer i og omkring fodboldklubberne i 3F Superliga og NordicBet Liga, men det viser i hvert fald, at den konsekvente strategi med fokus på testning, opsporing og isolering har været en stor succes i dansk professionel fodbold.

De grundige protokoller har reguleret dagligdagen i klubberne og været med til at beskytte spillere og øvrige medarbejdere.

Læs også:SønderjyskE ser tidligere Brøndby-talent an

– Vi er lykkedes med at skabe et ansvarligt miljø, hvor alle i trupperne har levet normalt ved siden af deres fodboldarbejde – og alligevel har vi kunnet holde smitte ude af trupperne.

– De protokoller spillere og klubber har skullet følge har virket så godt, at vi har kunnet reagere hurtigt på de få positive prøver, der har været, og hver gang sørget for at bryde alle potentielle smittekæder tidligt, lyder det fra direktør i Divisionsforeningen Claus Thomsen.

Den succesfulde formel med testning, opsporing og isolering har sammen med protokollerne været den væsentligste årsag til, at det har været muligt at holde antallet af positive tests nede – og helt undgå smittespredning til andre i trupperne.

Læs også:Medie: AaB overrasker og henter back fra Juventus

Tilsvarende er der også lavet protokoller for tilskuere på stadion, der gør, at hvis der har været en smittet person blandt tilskuerne, så er der en plan for opsporing af de personer, der har været tætte konkakter til den smittede. Planen inkluderer bl.a. en etableret kommunikationslinje til sundhedsmyndighederne til deling af relevant information.

– Ingen fodboldkamp med tilskuere i Danmark har kunnet konstateres at være en smittesprederbegivenhed. Ligesom med spillerne og resten af truppen har vi også skabt et trygt miljø for fodboldfans, så de kan følge deres hold på stadion i kontrollerede omgivelser.

– Selvfølgelig kan vi ikke garantere, at der ikke kan være en smittet person blandt tilskuerne, men vi kan med alle de tiltag, der tages på stadion, sørge for at begrænse smittemulighederne – og så kan vi i en grad, det ikke er mulig ret mange andre steder, bidrage til smitteopsporing i samfundet i samarbejde med myndighederne, og dermed begrænse smittespredningen.

– Det peger på, at det er lige så sikkert at tage til fodboldkamp, som at bevæge sig rundt andre steder i Danmark – og vores mulighed for smitteopsporing bliver ikke tilbudt ved mange andre samfundsaktiviteter, siger Claus Thomsen.

Læs også:Efter stop i Lyngby: Forsvarsspiller rykker til Næstved
Læs også:Paul Onuachu på pletten i Genk-sejr
Læs også:Boilesen holder særligt øje med én United-profil




LIVE

LIVE: Ydmyget – keeper flået ud efter 16 minutter!

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Sænker prisen mod Midtjylland

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

David Nielsen har sagt op



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

10 spillere nægtet indrejse til USA

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

Giver to spillere livstidskarantæne

AGF tager pis på FC Midtjylland

Brian Riemer giver klar besked

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

FC København skriver kontrakt med juvel

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

23 røde kort i vanvidskamp

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

I forhandlinger med Nartey

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Betyder det David Nielsen-fyring?

Real Madrid – Manchester City

Mileta Rajovic i stor optur

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Paris Saint-Germain – Chelsea

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her