I de 11 uger det tog for dansk fodbold at afvikle resten af sæsonen – inkl. træningsopstart – blev der udført 10.373 tests med kun syv positive prøver.
Dermed har 0,07% af testene været positive, hvilket kun er en fjerdedel af Danmarks samlede tal fra samme periode, som er på 0,27%. Der kan nævnes masser af grunde til, at tallet for hele Danmark er så meget større end tallet for de omkring 1200 ugentligt testede personer i og omkring fodboldklubberne i 3F Superliga og NordicBet Liga, men det viser i hvert fald, at den konsekvente strategi med fokus på testning, opsporing og isolering har været en stor succes i dansk professionel fodbold.
De grundige protokoller har reguleret dagligdagen i klubberne og været med til at beskytte spillere og øvrige medarbejdere.
Læs også:SønderjyskE ser tidligere Brøndby-talent an
– Vi er lykkedes med at skabe et ansvarligt miljø, hvor alle i trupperne har levet normalt ved siden af deres fodboldarbejde – og alligevel har vi kunnet holde smitte ude af trupperne.
– De protokoller spillere og klubber har skullet følge har virket så godt, at vi har kunnet reagere hurtigt på de få positive prøver, der har været, og hver gang sørget for at bryde alle potentielle smittekæder tidligt, lyder det fra direktør i Divisionsforeningen Claus Thomsen.
Den succesfulde formel med testning, opsporing og isolering har sammen med protokollerne været den væsentligste årsag til, at det har været muligt at holde antallet af positive tests nede – og helt undgå smittespredning til andre i trupperne.
Læs også:Medie: AaB overrasker og henter back fra Juventus
Tilsvarende er der også lavet protokoller for tilskuere på stadion, der gør, at hvis der har været en smittet person blandt tilskuerne, så er der en plan for opsporing af de personer, der har været tætte konkakter til den smittede. Planen inkluderer bl.a. en etableret kommunikationslinje til sundhedsmyndighederne til deling af relevant information.
– Ingen fodboldkamp med tilskuere i Danmark har kunnet konstateres at være en smittesprederbegivenhed. Ligesom med spillerne og resten af truppen har vi også skabt et trygt miljø for fodboldfans, så de kan følge deres hold på stadion i kontrollerede omgivelser.
– Selvfølgelig kan vi ikke garantere, at der ikke kan være en smittet person blandt tilskuerne, men vi kan med alle de tiltag, der tages på stadion, sørge for at begrænse smittemulighederne – og så kan vi i en grad, det ikke er mulig ret mange andre steder, bidrage til smitteopsporing i samfundet i samarbejde med myndighederne, og dermed begrænse smittespredningen.
– Det peger på, at det er lige så sikkert at tage til fodboldkamp, som at bevæge sig rundt andre steder i Danmark – og vores mulighed for smitteopsporing bliver ikke tilbudt ved mange andre samfundsaktiviteter, siger Claus Thomsen.
Læs også:Efter stop i Lyngby: Forsvarsspiller rykker til Næstved
Læs også:Paul Onuachu på pletten i Genk-sejr
Læs også:Boilesen holder særligt øje med én United-profil
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
INTERVIEW
Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren
MEDIE
FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
INTERVIEW
Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
INTERVIEW
Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
INTERVIEW
Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
NYHEDER
Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’
Tæt på utrolig kamprekord
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
NYHEDER
Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
TOPNYHED
Brøndby henter stortalent i Superliga-klub
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
Victor Nelsson topper statistikker i Serie A
TOPNYHED
Officielt: Her spilles AGF-OB
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
EKSKLUSIVT
Fælder bekymrende dom efter chok
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
NYHEDER
Hylder Manchester United-stjerne
INTERVIEW
Reagerer på spekulation om Patrick Pentz
NYHEDER
FCK forventer kæmpe overskud i 2026
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer
MEDIE
Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?
MEDIE
Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte
TOPNYHED
Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse
MEDIE
Superliga-premiere aflyst
NYHEDER
Superliga-profil skadet
MEDIE
Brian Riemer på plads til topkamp
EKSKLUSIVT
Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’
TOPNYHED
