Godt nyt for Ronaldo: Dommer afviser voldtægtssag

I et 42 sider langt dokument forklarer en dommer, hvorfor hun ikke vil behandle en sag om Cristiano Ronaldo.



En amerikansk dommer i delstaten Nevada har afvist at behandle en sag om en voldtægt, der ifølge en kvindelig anklager blev begået af Cristiano Ronaldo i Las Vegas.

Det skriver nyhedsbureauet AP.

Kvinden har forklaret, at hun blev voldtaget på et hotelværelse i 2009, og parterne indgik et forlig i sagen. Ronaldo skal således have betalt hende 375.000 dollar for at droppe anklagerne.

Portugiserens advokat Peter S. Christiansen har tidligere forklaret, at forliget blev indgået for at få fred for sagen. Det skulle ikke anses som et udtryk for, at Ronaldo var skyldig.

Trods forliget forsøgte hun ad rettens vej at få ham til at betale flere millioner dollar, men dommeren Jennifer Dorsey afviser sagen og anklager kvindens advokat, Leslie Mark Stovall, for dårlige intentioner.

I et 42 sider langt dokument forklarer Dorsey, at det er en alvorlig handling at afvise en sag uden mulighed for at åbne den igen.

Hun billiger ikke Stovalls måde at anskaffe og bruge “stjålne” og fortrolige dokumenter.

I 2019 valgte anklagemyndigheden i Las Vegas at droppe sagen mod Ronaldo på grund af manglende beviser.

Den amerikanske kvinde har tidligere forklaret, at hun var inde på Las Vegas-natklubben Rain 12. juni 2009 sammen med en veninde, hvor de mødte Ronaldo og siden blev inviteret op i hans penthousesuite på et hotel i Las Vegas.

Kvinden, der var 24 år på det tidspunkt, hævdede, at Ronaldo voldtog hende, efter at hun havde afvist ham.

Det svækkede ifølge anklagemyndigheden sagen, at politiet ikke var i stand til at indsamle vitale beviser på stedet i 2009, fordi kvinden valgte at holde det for sig selv.

Det er fortsat muligt for kvinden og hendes juridiske hold at appellere den netop afviste sag til en appeldomstol i San Francisco.

37-årige Cristiano Ronaldo er stadig aktiv som fodboldspiller og repræsenterer i dag Manchester United og det portugisiske landshold.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

Stjernetræner spøger i Real Madrid



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Den største genistreg i Superligaen?

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske