Dommerekspert: FCM’er skulle være udvist i Brøndby

FC Midtjylland-spilleren skulle være blevet udvist mod Brøndby, lyder det.



Thomas Thomasberg fik en flot afsked i FC Midtjylland med en dramatisk sejr over Brøndby IF på Brøndby Stadion søndag aften, men undervejs var midtjyderne også lidt heldige med en kendelse.

I hvert fald mener dommerekspert Benjamin Leander, der er tidligere elitedommer og nuværende fodboldanalytiker hos SpilXperten, at midtjydernes Victor Bak burde være blevet udvist efter 63 minutter.

FC Midtjylland-backen havde i kampens første minut fået gult kort, og efter 63 minutter nedlagde han også de blågules Marko Divkovic i en situation tæt på midtjydernes felt. 

Dommer Morten Krogh fløjtede straks, selvom Brøndby var i en farlig situation, men der blev ikke uddelt et gult kort. Det er ellers “indiskutabelt”, at Victor Bak skulle være udvist, skriver Benjamin Leander.

– Det bør være indiskutabelt, at Victor Bak burde være sendt i bad med sin anden advarsel efter 63 minutters spil, da han hensynsløst torpederede Marko Divkovic på kanten af feltet. 

– I en perfekt verden burde Krogh have afventet og kørt det, som ville have været sæsonens fordel med potentiel mulighed for en udligning, men i en tilspidset affære forstår jeg fuldt ud, at Krogh fløjter frisparket instinktivt. Til gengæld SKAL han selv kunne se advarslen i en situation, hvor linjedommer og 4.dommer ikke står optimalt ift. at hjælpe, skriver Benjamin Leander hos SpilXperten.

Du kan se situationen, hvor Victor Bak ifølge Benjamin Leander skulle have modtaget sit andet gule kort, i videoafspilleren øverst i artiklen. 

Da situationen løb af stablen, førte FC Midtjylland 1-0. I slutminutterne fik Brøndby udlignet, inden FC Midtjylland så scorede to gange i overtiden og sikrede sejren.

‘Man må ikke udtale sig om en fucking fis’

Efter kampen var både Sean Klaiber og Frederik Alves ikke helt tilfredse med det manglende gule kort.

– Det gider jeg ikke udtale mig om. Man må ikke udtale sig om en fucking fis, så det vælger jeg ikke at kommentere på, sagde Frederik Alves blandt andet til Tipsbladet og den fremmødte presse og tilføjede: 

– Jeg synes, han kommer meget for sent i den tackling, og den kunne sagtens give et gult kort mere, men det er ikke mig, der bestemmer det.

Sean Klaiber kaldte det også “virkelig skidt”.  

Hvad mener du? Skulle han have fået sit andet gule kort?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Foruden den situation kalder dommereksperten dog kampen for en ellers fremragende præstation af Morten Krogh.  





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

Utroligt: Brøndby må glæde sig

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Derfor var Moukoko vraget



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Hård dom: Kuldsejlet forhold

Godt nyt – nu er han landet i København

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Snestorm kan udfordre OB

Randers FC – Vejle Boldklub

Hård dom over Franks fremtid

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Sean Dyche fyret

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

United-ejer giver offentlig undskyldning

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

DBU erkender fejl i Superliga-kamp



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

Afviser Anderlecht

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Thomas Tuchel laver ny aftale

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

‘Skader falder aldrig belejligt’

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Liverpool tager smal sejr

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Vild aften! Kun sket én gang før