De topper Superligaen og har en rigtig god mulighed for at vinde det danske mesterskab i år, hvor de normale tophold FC København, FC Midtjylland og Brøndby IF har haft mere end svært ved at hente kontinuerligt med point i Superligaen.
Alligevel har FC Nordsjælland gjort som de førnævnte mandskaber og skiftet cheftræner. Og som FC København er det altså en intern løsning, man er gået med.
Men her stopper sammenligningen så også.
For mens de andre klubber har gjort det, fordi resultaterne har været dårlige, har FCN gjort det, fordi man har ment, at Johannes Hoff Thorup nu er klar. Dermed kan Flemming Pedersen så småt også fokusere på en rolle som teknisk direktør, selv om han hjælper til omkring trænerteamet i foråret.
Der var da heller ingen dramatik, da B.T. breakede nyheden, selv om FCN ikke helt var klar til selv at komme med nyheden lørdag, som man så alligevel endte med at melde ud ved 15-tiden i lørdags.
Det fortæller FC Nordsjællands nye træner, Johannes Hoff Thorup, til Tipsbladet.
– Vi sad og tog en kop kaffe, Flemming og jeg. Og tog det ret roligt. Det er ikke nogen hemmelighed, at vi havde planlagt, at det skulle ud i morgen (tirsdag). Men ellers var der ikke større hektik omkring det. Vi skulle lige have en pressemeddelelse klar, men ellers var det meste forberedt. Det tog vi rimelig roligt. Der var det en fordel, at dem, der skulle vide det, kendte til det her lille skifte, som jeg tillader mig at kalde det, så der var ikke større panik omkring det, siger cheftræneren.
Der er kun enkelte ting, der ærgrer ham.
– Jeg er okay med, at nogle går op i, hvad vi laver, og at nogle forsøger at få nogle nyheder frem. Det er en del af gamet. Og at nogle var hurtigt ude, er fair nok. Det eneste, der ærgrer mig, er, at vi ikke fik givet medarbejderne her besked, inden de kunne læse det på internettet. Det er det eneste. Det var ret udramatisk. Vi skulle til at træne, og så tog Jan (Laursen) ordet og fortalte, hvad der skulle ske, siger Johannes Hoff Thorup.
Den nye cheftræner overtager altså et hold, som han kender indgående. Det flade FCN-hierarki betyder, at han har haft rigeligt at sige på træningsbanen og haft gode input i løbet af kampene.
Og han mener, at den nye rolle er en rolle, som passer ham.
– Jeg har det godt i den rolle (som cheftræner), det er også den, jeg har det bedst i. Der var ikke så stor betænkningstid, da vi besluttede, det skulle være nu. Det er en rolle, der falder mig naturligt, og det bliver et fedt forår, lyder det.
Så hvad kan FCN-fans forvente af den nye træner?
– Jeg er ærlig og direkte omkring tingene. Simple, konkrete beskeder .Jeg er en type, der går ind i det med min personlighed og det, jeg har, og nogle gange går det rigtig godt, og hvis det så ikke går så godt, må vi sætte os ned og se på, hvad det er, der skal optimeres, så det kan blive bedre næste gang. Jeg er nok en person, der kan tager det roligt, siger FCN-træneren.
Ikke overraskende skal man heller ikke forvente en revolution i foråret – det ville da også være underligt, hvis det var planen. Holdningen hos den nye cheftræner er, at sørger man for, at modstanderen ikke scorer, er forudsætningen for at vinde bedre. Dog uden at det skal være en defensiv tilgang til tingene.
FC Nordsjælland topper Superligaen med tre point til nummer to Viborg FF. Foråret indledes med en udekamp mod Lyngby Boldklub.
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
TOPNYHED
Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
OPTAKT
Vejle Boldklub – Brøndby IF
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
TOPNYHED
Wolfsburg-boss roser Eriksen
HELT VILDT
Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah
MEDIE
Krisemøde: Stjernetræner på vej?
TOPNYHED
Klubboss i angreb på FCK
Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere
INTERVIEW
Viktor Claesson bliver i FC København
HELT VILDT
Kræver benhård straf til Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny assistent til David Nielsen
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
NYHEDER
Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
TRANSFER
Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’
TRANSFER
Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt
NYHEDER
AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6
Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
Får fire års fængsel for at afpresse stjerne
TOPNYHED
Spanske medier i ekstase
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
STORT INTERVIEW
Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’
TOPNYHED
Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
EKSKLUSIVT
‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’
Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
HELT VILDT
FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996
Nu drømmer de stort i AGF
TOPNYHED
Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’
TOPNYHED
Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
NYHEDER
Engelske eksperter kritiserer Salah for interview
INTERVIEW
Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’
DAGENS SPILFORSLAG
Sejr til Vitoria i lokalderby
INTERVIEW
– Jeg frygter ikke at blive fyret
INTERVIEW
Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’
LIGE NU
‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’
NYHEDER
Slagter FCK efter gigantisk nedtur
NYHEDER
Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!
NYHEDER
Her sætter Vingegaard grænsen
NYHEDER
