Dropper topkamp: Har givet mine forældre en gave

Torsdagens topbrag mellem FC København og FC Midtjylland kan blive altafgørende for Brøndbys chance for at blive dansk mester. Cheftræner Jesper Sørensen skal dog ikke se kampen, da han har andre planer.



BRØNDBY (Tipsbladet): Med 1-0-sejren over FC Nordsjælland er Brøndby IF stadig i live i mesterskabskampen, og meget kan nu afhænge af torsdagens brag i Parken, hvor FC København og FC Midtjylland mødes.

En af dem, der dog ikke skal se det ekstremt afgørende Superliga-topbrag, er Jesper Sørensen. Det fortalte Brøndby-cheftræneren kort efter sejren over FC Nordsjælland. 

– Nej, jeg skal ikke se den kamp. Jeg skal i operaen og se 'Tryllefløjten' sammen med mine forældre. Det fik de i julegave, og det glæder jeg mig meget til, lød det her fra Jesper Sørensen. 

Generelt vil Brøndby-bossen ikke bruge for meget energi på at nærstudere Superliga-tabellen, der i år er historisk tæt i toppen. 

– Vi kigger ikke på det. Vi må ende, hvor vi ender, men vi går efter at blive dansk mester, lød det fra Jesper Sørensen.  

Brøndby Stadion var virkelig i kog denne onsdag aften, hvor de blå-gule rejste sig efter søndagens smertelige 3-1-nederlag til FC København, og Jesper Sørensen var selv ukarakteristisk meget oppe at køre nede på sidelinien, hvor cheftræneren opildnede Brøndbys fans i slutfasen. 

– Vi kan jo ikke bare lade som om, at der ikke er meget på spil her til slut i sæsonen, hvor vi også har været lidt trykkede. Dels på mandskab og selvfølgelig også i forhold til, at vi ikke har været inde i den bedste stime, med et nederlag til FC København herude, hvor vi spiller en rigtig god kamp, men laver nogle store fejl, der gør, at vi taber. Det er klart, at det sidder i kroppen. 

– Vi kom heldigvis godt ud, som vi skulle, og det var også vigtigt, at vi fik stadion med til at bakke os op. Stadion var fantastisk i dag til at hjælpe spillerne og give de ekstra kræfter, så vi kunne trække den hjem. Der synes jeg også, at det var en af mine opgaver, at få hjulpet til, hvis jeg kunne hjælpe spillerne med at på publikum med, lød det fra Jesper Sørensen. 

Brøndby IF spiller igen på mandag, hvor der venter en udekamp mod Silkeborg IF.





Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!


Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’

Aflyser pressemøde i Parken

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Klar besked: Glem det, Thomas Frank!

Færøernes VM-drøm slukket

Landsholdsspiller på vej til Danmark? 

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Superliga-profil får trænerlicens

Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark

Clement Bischoff på tavlen

Chok i OB – siger op efter seks dage

Ståle Solbakken sender advarsel

AGF straffet med stor bøde

Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’

FCK-profil er tilbage på træningsbanen

To Premier League-klubber vil have Froholdt

– Han er uden tvivl utilfreds

Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt

Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger

Wolfsburg fyrer sportsdirektør

Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’

Hviderussere kan rejse sig i Parken

Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’

Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales

Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb

Landsholdsprofil misser træning

Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre

Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’

Haaland beordrede ekstra sejrsrunde

Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’

Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’

Landstræner uenig med Ronaldo

Kæmpe ændring i MLS

Nordirsk nederlag i Kosice

Danske stortalenter vil skrive historie

Vil bygge statue af Messi