Dropper topkamp: Har givet mine forældre en gave

Torsdagens topbrag mellem FC København og FC Midtjylland kan blive altafgørende for Brøndbys chance for at blive dansk mester. Cheftræner Jesper Sørensen skal dog ikke se kampen, da han har andre planer.



BRØNDBY (Tipsbladet): Med 1-0-sejren over FC Nordsjælland er Brøndby IF stadig i live i mesterskabskampen, og meget kan nu afhænge af torsdagens brag i Parken, hvor FC København og FC Midtjylland mødes.

En af dem, der dog ikke skal se det ekstremt afgørende Superliga-topbrag, er Jesper Sørensen. Det fortalte Brøndby-cheftræneren kort efter sejren over FC Nordsjælland. 

– Nej, jeg skal ikke se den kamp. Jeg skal i operaen og se 'Tryllefløjten' sammen med mine forældre. Det fik de i julegave, og det glæder jeg mig meget til, lød det her fra Jesper Sørensen. 

Generelt vil Brøndby-bossen ikke bruge for meget energi på at nærstudere Superliga-tabellen, der i år er historisk tæt i toppen. 

– Vi kigger ikke på det. Vi må ende, hvor vi ender, men vi går efter at blive dansk mester, lød det fra Jesper Sørensen.  

Brøndby Stadion var virkelig i kog denne onsdag aften, hvor de blå-gule rejste sig efter søndagens smertelige 3-1-nederlag til FC København, og Jesper Sørensen var selv ukarakteristisk meget oppe at køre nede på sidelinien, hvor cheftræneren opildnede Brøndbys fans i slutfasen. 

– Vi kan jo ikke bare lade som om, at der ikke er meget på spil her til slut i sæsonen, hvor vi også har været lidt trykkede. Dels på mandskab og selvfølgelig også i forhold til, at vi ikke har været inde i den bedste stime, med et nederlag til FC København herude, hvor vi spiller en rigtig god kamp, men laver nogle store fejl, der gør, at vi taber. Det er klart, at det sidder i kroppen. 

– Vi kom heldigvis godt ud, som vi skulle, og det var også vigtigt, at vi fik stadion med til at bakke os op. Stadion var fantastisk i dag til at hjælpe spillerne og give de ekstra kræfter, så vi kunne trække den hjem. Der synes jeg også, at det var en af mine opgaver, at få hjulpet til, hvis jeg kunne hjælpe spillerne med at på publikum med, lød det fra Jesper Sørensen. 

Brøndby IF spiller igen på mandag, hvor der venter en udekamp mod Silkeborg IF.



“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Brøndbys store karantænemareridt

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Lothar Matthaüs storroser dansker

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Tænker ikke på Danmarks landshold

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

– Det er fuldkommen meningsløst

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

– De skal skille sig af med ham!

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Det var fuldstændig galimatias!

Thomas Frank afviser at tale om det

‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’

Steve Cooper varsler store ændringer

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Barca spiser frankfurtere på Camp Nou

AaB-talent prøver sig af i Italien

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Rekorddyrt flop: Benhård dom over Mileta Rajovic

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand