‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Jakob Poulsen har ikke opgivet drømmene om et dansk mesterskab, selvom mandagens kamp blev en bet i de døende minutter for ham og hans mandskab.



MCH Arena (Tipsbladet): Det var en forståeligt skuffet AGF-cheftræner i Jakob Poulsen, der efter mandagens nederlag til FC Midtjylland i overtiden mødte Tipsbladet og den fremmødte presse.

På ti minutter fik ‘ulvene’ fra Herning og Ikast vendt et truende og mesterskabs-afskrivende nederlag til en sejr af vitale dimensioner.

Og netop den hurtige omvæltning på resultatet var noget, Jakob Poulsen kunne nikke genkendende til.

– Det var jo det der, med et ‘quick turnaround’. Jeg synes først og fremmest, at vi spiller en rigtig god kamp indtil 85., eller hvornår det nu var, og har fuldstændig styr på tingene, men vi må også kigge indad og sige: ‘Vi er ikke dygtige nok til at få den lukket til 2- eller 3-0’. Og så er der den risiko i en sport som fodbold, at lige pludseligt kommer der en tilfædlfighed til. Dybt skuffende selvfølgeli, men jeg synes stadigvæk, at drengene derinde leverede en voldsomt flot kamp, siger AGF-chefen.

Snakken gik meget på aarhusianernes keeper, Jesper Hansen, der ikke fik bokset ordentligt til bolden, hvilket medførte et frygtligt selvmål med ‘hviie’-briller på.

Og den kom Jakob Poulsen heller ikke udenom, selvom han kun havde forsvar tilovers for sin førstekeeper.

– ‘Jev’ (Jesper Hansen, red.) er selvfølgelig en stor personlig fejl, når målmanden laver det, så går det desværre den vej ofte. Så sker der det, at de vinder en duel på et indlæg, og det er jo fodbold.

Hvordan tackler man sådan en personlig fej?

– Selvfølgelig er han da skuffet, og det skal han da være. Vi er da allesamme skuffet, ikke fordi ‘Jev’ laver fejl, men fordi vi spiller så godt og ender med at tabe, siger Jakob Poulsen.

En gammel kending i fodboldens verden er gummibenet. Da Jakob Poulsen bliver spurgt indtil, om det er det, der er gældende for Aarhus-klubben efter Jesper Hansens store fejl, er han utvetydig:

Jeg forstår dit spørgsmål, men jeg synes du er en anelse for hurtigt ude med de der ben. Det er en stor fejl, og det ved ‘Jev’ også godt, men det er det, der sker i fodbold. Han er ikke den først, der har lavet en fejl som målmand, siger han.

Jakob Poulsen peger på, at de nu skal kigge fremad mod torsdagen og få brugt de gode ting, de kan tage med de seneste to kampe, selvom resultaterne ikke er gået AGF’s vej.

Deres næste kamp bliver mod FC Nordsjælland torsdag klokken 18.00 på Right to Dream Park.







LIVE

TransferLIVE: Storklub vil købe Kamil Grabara

LIVE: Danmark – Ukraine

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Foreslår dansk fyrtårn til storklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Iran må kun opholde sig i USA på VM-kampdage

Monsterbud på vej



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

De jagter Henrik Meister

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Medier sender ham hjem til AGF

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Afslører: Dolberg sat til salg

Arsenal-dansker vender hjem

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt