21-årige Riza Durmisi har sat sig solidt på positionen som venstre back i Brøndby IF, og med mange gode kampe de sidste halvandet år er forsvarsspilleren blevet et varmt emne i udenlandske klubber. I sommer var der angiveligt interesse fra Frankrig, men Brøndby-spilleren har ikke travlt med at komme til udlandet.
Lige nu er Riza Durmisi glad for at være og spille i Brøndby IF, og med halvandet år igen af aftalen med klubben fra Vestegnen, er Durmisi og Brøndby begyndt at se på muligheden for at forlænge aftalen.
– Det er på tale lige nu. Jeg er glad for at være her, og hvis der kommer noget interessant fra Brøndby, kunne jeg godt tænke mig at skrive ny kontrakt. Vi snakker lige nu lidt frem og tilbage, men det haster jo ikke, for jeg har halvandet år tilbage af min aftale, siger Riza Durmisi til tipsbladet.dk.
– Jeg vil gerne betale tilbage til Brøndby på et tidspunkt, så hvis jeg kan forlænge og måske blive solgt på et tidspunkt, vil det være perfekt. Men det er ikke noget, jeg kan tale mig til. Det handler om, at jeg skal præstere 100 procent, siger han.
Riza Durmisi har som de fleste andre danske fodboldspillere en drøm om at spille i udlandet. Backen vil dog ikke væk fra Brøndby lige med det samme.
– Det kan være, et skifte sker til sommer eller senere. Nu må vi se. Fodboldverdenen kan godt være lidt skør en gang imellem. Jeg tænker ærlig talt ikke på så meget andet end Brøndby lige i øjeblikket.
– Selvfølgelig er jeg glad for, at mine præstationer bliver anerkendt, og at der er interesse, men inden jeg skifter til udlandet, kunne jeg godt tænke mig et mesterskab med Brøndby. Vi må se, om det kan lade sig gøre, siger Durmisi.
Han håber på, at Brøndby i foråret kan blive mere stabile og hæve bundniveauet, så holdet får kæmpet sig i top tre, som er klubbens målsætning i år. Selv håber Riza Durmisi at udvikle sit slutprodukt.
– Der er ting, jeg kunne have gjort bedre i efteråret. Jeg ville gerne have haft flere assist end de tre, jeg har. Så jeg vil i foråret være lidt mere afgørende i det offensive spil, end jeg har været i efteråret, og det kan både være med assist eller mål, siger Riza Durmisi.
Brøndby-backen har også masser af erfaring fra de danske ungdomslandshold. Han har hele 55 ungdomslandskampe på cv’et. For Brøndby fik han debut i 2012 og var fast mand i sidste sæson, ligesom han er det i denne sæson.
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
AVIS
Storklub meldes interesseret
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
HELT VILDT
Vanvittige scener i svensk skandalekamp
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
MEDIE
Danske klubber vil have ham
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
TOPNYHED
FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
TOPNYHED
