21-årige Riza Durmisi har sat sig solidt på positionen som venstre back i Brøndby IF, og med mange gode kampe de sidste halvandet år er forsvarsspilleren blevet et varmt emne i udenlandske klubber. I sommer var der angiveligt interesse fra Frankrig, men Brøndby-spilleren har ikke travlt med at komme til udlandet.
Lige nu er Riza Durmisi glad for at være og spille i Brøndby IF, og med halvandet år igen af aftalen med klubben fra Vestegnen, er Durmisi og Brøndby begyndt at se på muligheden for at forlænge aftalen.
– Det er på tale lige nu. Jeg er glad for at være her, og hvis der kommer noget interessant fra Brøndby, kunne jeg godt tænke mig at skrive ny kontrakt. Vi snakker lige nu lidt frem og tilbage, men det haster jo ikke, for jeg har halvandet år tilbage af min aftale, siger Riza Durmisi til tipsbladet.dk.
– Jeg vil gerne betale tilbage til Brøndby på et tidspunkt, så hvis jeg kan forlænge og måske blive solgt på et tidspunkt, vil det være perfekt. Men det er ikke noget, jeg kan tale mig til. Det handler om, at jeg skal præstere 100 procent, siger han.
Riza Durmisi har som de fleste andre danske fodboldspillere en drøm om at spille i udlandet. Backen vil dog ikke væk fra Brøndby lige med det samme.
– Det kan være, et skifte sker til sommer eller senere. Nu må vi se. Fodboldverdenen kan godt være lidt skør en gang imellem. Jeg tænker ærlig talt ikke på så meget andet end Brøndby lige i øjeblikket.
– Selvfølgelig er jeg glad for, at mine præstationer bliver anerkendt, og at der er interesse, men inden jeg skifter til udlandet, kunne jeg godt tænke mig et mesterskab med Brøndby. Vi må se, om det kan lade sig gøre, siger Durmisi.
Han håber på, at Brøndby i foråret kan blive mere stabile og hæve bundniveauet, så holdet får kæmpet sig i top tre, som er klubbens målsætning i år. Selv håber Riza Durmisi at udvikle sit slutprodukt.
– Der er ting, jeg kunne have gjort bedre i efteråret. Jeg ville gerne have haft flere assist end de tre, jeg har. Så jeg vil i foråret være lidt mere afgørende i det offensive spil, end jeg har været i efteråret, og det kan både være med assist eller mål, siger Riza Durmisi.
Brøndby-backen har også masser af erfaring fra de danske ungdomslandshold. Han har hele 55 ungdomslandskampe på cv’et. For Brøndby fik han debut i 2012 og var fast mand i sidste sæson, ligesom han er det i denne sæson.
LIVE
TransferLIVE: Raser over Thomas Frank-beslutning
TRANSFER
Brøndby opjusterer efter kæmpe salg
EKSKLUSIVT
Dansk klub i dialog med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Brøndby har IKKE budt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
NYHEDER
Stærk FCK-trup – han må ikke spille
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
MEDIE
Han er tæt på at forlade Brøndby IF
TOPNYHED
FCK-emne smidt af holdet efter interview
HELT VILDT
Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Voldsom lønnedgang i Brøndby
TOPNYHED
Mulig FC København-signing er søn af superstjerne
EKSKLUSIVT
Agent til Tipsbladet: FCK-aftale kan ske
TIPSBLADET SPECIAL
Stjerne på vej: Her er han i særklasse
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
– Det er forfærdeligt
TRANSFER
Han skal væk fra FC Midtjylland
TRANSFER
Manchester City køber landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber
MEDIE
Brøndby forhandler om stor transfer
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
EKSKLUSIVT
Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: August Priske sælges til Birmingham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
TRANSFER
AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen
TOPNYHED
I chok over Tottenham
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
NYHEDER
Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet
TOPNYHED
Frank synes færdig: Er det hans afløser?
AVIS
Dansker i ‘sensationel choktransfer’
NYHEDER
Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale
DAGENS SPILFORSLAG
Como indtager hovedstaden
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’
NYHEDER
Danmark knuser Rumænien – videre ved EM
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
MEDIE
Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte
NYHEDER
Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’
NYHEDER
