21-årige Riza Durmisi har sat sig solidt på positionen som venstre back i Brøndby IF, og med mange gode kampe de sidste halvandet år er forsvarsspilleren blevet et varmt emne i udenlandske klubber. I sommer var der angiveligt interesse fra Frankrig, men Brøndby-spilleren har ikke travlt med at komme til udlandet.
Lige nu er Riza Durmisi glad for at være og spille i Brøndby IF, og med halvandet år igen af aftalen med klubben fra Vestegnen, er Durmisi og Brøndby begyndt at se på muligheden for at forlænge aftalen.
– Det er på tale lige nu. Jeg er glad for at være her, og hvis der kommer noget interessant fra Brøndby, kunne jeg godt tænke mig at skrive ny kontrakt. Vi snakker lige nu lidt frem og tilbage, men det haster jo ikke, for jeg har halvandet år tilbage af min aftale, siger Riza Durmisi til tipsbladet.dk.
– Jeg vil gerne betale tilbage til Brøndby på et tidspunkt, så hvis jeg kan forlænge og måske blive solgt på et tidspunkt, vil det være perfekt. Men det er ikke noget, jeg kan tale mig til. Det handler om, at jeg skal præstere 100 procent, siger han.
Riza Durmisi har som de fleste andre danske fodboldspillere en drøm om at spille i udlandet. Backen vil dog ikke væk fra Brøndby lige med det samme.
– Det kan være, et skifte sker til sommer eller senere. Nu må vi se. Fodboldverdenen kan godt være lidt skør en gang imellem. Jeg tænker ærlig talt ikke på så meget andet end Brøndby lige i øjeblikket.
– Selvfølgelig er jeg glad for, at mine præstationer bliver anerkendt, og at der er interesse, men inden jeg skifter til udlandet, kunne jeg godt tænke mig et mesterskab med Brøndby. Vi må se, om det kan lade sig gøre, siger Durmisi.
Han håber på, at Brøndby i foråret kan blive mere stabile og hæve bundniveauet, så holdet får kæmpet sig i top tre, som er klubbens målsætning i år. Selv håber Riza Durmisi at udvikle sit slutprodukt.
– Der er ting, jeg kunne have gjort bedre i efteråret. Jeg ville gerne have haft flere assist end de tre, jeg har. Så jeg vil i foråret være lidt mere afgørende i det offensive spil, end jeg har været i efteråret, og det kan både være med assist eller mål, siger Riza Durmisi.
Brøndby-backen har også masser af erfaring fra de danske ungdomslandshold. Han har hele 55 ungdomslandskampe på cv’et. For Brøndby fik han debut i 2012 og var fast mand i sidste sæson, ligesom han er det i denne sæson.

TransferLIVE: Casper Nielsen skal til lægetjek

Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’

FCK-stjerne i klubskifte?

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Afslører – i dialog med danske klubber

Tæt på ny klub

Profil tæt på Superligaen: Ærlig talt overraskende

Kæmpe kontrovers – nu kontakter Man Utd stjerne

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Nu reagerer Roskilde Festival på fan-slagsmål

– Det virker bare lidt mærkeligt

Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

‘En dyr fejl’

Schmedes bekræfter: Vi er interesseret

Det kan ende helt galt

Afvist af United

Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Vanvittigt vindue: Lyngby accepterer endnu et bud

Transfer: Rasmus Falk rejser hjem fra træningslejr

Brøndby-duo skal væk

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

FCK- og Brøndby-fans i masseslagsmål

Afsløring: FCN tæt på køb af dansk profil

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Ny FCK’er er tiltænkt reserverolle

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

De viser Brøndby og FCM i Europa

Millionbud – nægter at slippe dansk målræv

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

FC København-handel er gået i hårdknude

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Disse Superliga-spillere er nu kontraktfri

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

FCK-retur droppet

Giver grønt lys til stor transfer

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

Afsløring: FCN-assistent afviser Allsvenskan-job

Kristoffer Olsson præsenteret i ny klub

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Nu kan de hentes gratis

Norge udnytter hullerne i schweizerosten

Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere

Dansker i stor Wimbledon-triumf

Forvandlet Tauson spiller sig videre i Wimbledon

Nu starter EM for kvinder – her er overblikket

Tour de France-optakt: Som Messi og Ronaldo

Rekorddyr: ‘Jeg har prøvet det før i Aarhus’

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Prøv det her: Nu kan du købe Superliga-spillere!

Manchester City ude efter dramatisk nederlag

Benfica forhandler med Serie A-klub om dansker